Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kino domowe wraz z amplitunerem czy to możliwe?

28 Jul 2019 11:41 384 23
  • Level 11  
    Witam, jakiś rok temu popełniłem błąd i kupiłem kino domowe firmy Sony BDE-e6100, po czym okazało się że ten zestaw bluray mimo ustawienia głosu na MAX według mnie gra dość cicho. Dzisiaj dostałem w prezencie używany amplituner Onkyo TX-SR308.
    I teraz moje pytanie czy jest jakaś opcja podłączyć albo ten zestaw do amplitunera lub same głośniki bezpośrednio do niego i czy to wszystko będzie miało dźwięk dużo głośniejszy ? Proszę o pomoc i porady co zrobić i czy to w ogóle ma sens ?
    Bardzo dziękuje za pomoc.
  • Level 37  
    Nie ma sensu zestawianie tego razem. Do Onkyo powinieneś dołożyć normalne przyzwoite kolumny oraz napęd (odtwarzacz BD lub DVD). Te kolumny od SONY zupełnie nie nadają się do Onkyo. Oczywiście można wykorzystać SONY jako sam odtwarzacz BD, ale to chyba też nie ma sensu. Lepiej więc pozbyć się całego zestawu SONY i bazować na znacznie lepszym Onkyo jako sercu całego zestawu.
  • Level 11  
    Pytanie czy ktoś taki zestaw sony jeszcze kupi ? To ze nie pasują to chodzi ci o to że mają kostki ? Zawsze można uciąć i samymi przewodami podpiąć :)
  • Level 37  
    Poza końcówkami na kablach jest jeszcze moc, impedancja i kwestia dopasowania kolumn do tego amplitunera. Ten Denon, ma - zgodnie z danymi producenta - deklarowaną moc wyjściową na poziomie 100W/kanał (przy obciążeniu 6Ω). Poza kwestiami sensu takich prób, kolumny od SONY zwyczajnie nie wytrzymają. Co do odsprzedaży sądzę, że wszystko jest kwestią ceny. Daj ogłoszenie na Elektrodzie - może ten SONY komuś się przyda?
  • Level 11  
    Ale czy bez dokładania do samych głośników za cenę sprzedaży sony kupię coś sensownego w 5.1?
  • Level 37  
    Tego nie wiem, bo nie zajmuję się handlem sprzętem. Sprawdź po prostu kilka serwisów ogłoszeniowych i zobacz ile "krzyczą" za tego SONY. Nie wiem też, jaki chcesz kupić zestaw głośnikowy. Można to załatwić od kilkuset złotych, ale górnej granicy chyba nie ma ;-)
  • Level 11  
    Dziękuje to tak na start jakie głośniki możesz polecić które będą lepiej grać od tego zestawu sony ?
  • Level 11  
    Tyle za ile sprzedam ten zestaw Sony :)
  • Level 11  
    Powiedzmy 800zl pokój 15m
  • Helpful post
    Level 37  
    Pewnie zdajesz sobie sprawę, że przy tej kwocie za zestaw kolumn kina domowego to raczej szału nie będzie? Z drugiej jednak strony, na pewno da się kupić zestaw, który na pewno lepiej nagłośni to pomieszczenie od zestawu SONY. Zwróć też uwagę na kwestie estetyczne i możliwości ustawienia zestawu.

Proponuję zacząć od znanego serwisu aukcyjnego, gdzie w dziale RTV i AGD>Sprzęt audio dla domu>Kolumny głośnikowe>Kolumny głośnikowe>Kino domowe wprowadzisz widełki cenowe na przykład do 1000zł. Pojawi się na pewno jakieś kilkaset ofert - do tego amplitunera
    szukaj wśród zestawów 5.0.

W ofercie zestawów kolumn budżetowych są przede wszystkim różne "chińczyki" i przedziwne wynalazki. Lepiej je omijać, bo co prawda jakoś zagrają, ale za te same pieniądze na pewno znajdziesz coś lepszego. No i rozważ także kolumny używane, często kilka klas lepsze! Warto też zabrać amplituner pod pachę i podjechać do najbliższego Media Markt. Tam bez problemu odsłuchasz przynajmniej kilka zestawów. Sądzę, że na stanie będą mieli przynajmniej niektóre z tych:
    - Koda AV-707
    - Koda AV-708
    - Koda AV-710
    - TAGA HARMONY TAV-506
    - M-AUDIO HTS-900 MKII
    - M-AUDIO HCS-9950 SE
    - ELTAX MONACO 5.0
    - PRISM AUDIO VIENNA GRAND
    - PRISM FALCON HT-500
    w tej cenie są dostępne także różne modele Voice Kraft i Kruger&Matz, ale... Chyba nie będę namawiał do ich zakupu.

z używanych na pewno znajdziesz w ogłoszeniach:
    - Yamaha NS-50F (to znane i cenione kolumny)
    - WHARFEDALE VARDUS VR-300 (tych nigdy nie słuchałem)
    - Magnat 990 SET (pewnie trochę lepsze najtańszych "chińczyków")

Twój amplituner i powyższe kolumny na pewno nie nadają się do audiofilskich odsłuchów czy słuchania muzyki w stereo, szczególnie dla bardziej wymagających koneserów audio. Jeśli jednak chcesz używać głównie kina domowego i lubisz wzbogacić oglądanie telewizji o efekty dźwięku przestrzennego, to zestaw na pewno dobrze spełni swoje zadanie. Jeżeli cenisz sobie słuchanie bardzo głośne, to wybierz kolumny z większym zapasem mocy. Oczywiście zestaw na tym amplitunerze sprawdzi się także jako nagłośnienie przy grach z konsoli czy komputera. Pewnie zapytasz co wybrać? Sam musisz zdecydować ;-)
  • Level 11  
    To już odpisuje i z góry dziękuje za tak obszerna odpowiedź. Przede wszystkim zależy mi na głośności ogólnej, jeśli chodzi o wrażenia dźwięku przestrzennego to ten sony dla mnie wystarcza ale jak ten zestaw miał poziom głośności max 30lvl i dalej dało się rozmawiać między domownikami to chyba trochę za cicho, nie mówiąc już o tym że subwoofer dużej wielkości a basu nie ma... także napewno głośniki pod to onkyo do dźwięku 5.1 głównie w filmach dobrej jakości i dolby itp. Przede wszystkim głośność ogólna, muzyka interesuje mnie mniej bo rzadko słucham. Lubię dobry bas i efekt na filmach, wiec może to więcej wyjaśni :) dziś spróbuje wystawić to kino zobaczymy czy będą jacyś chętni. Noi apropo wyglądu głośników wiadomo przybliżone wyglądem jak sony a nie jakieś stare niskie cegłówki stojące po kątach. Dziękuje
  • Helpful post
    Level 37  
    Przy "prawdziwych" kolumnach ten Onkyo na pewno skutecznie nagłośni pomieszczenie. Radzę zacząć od przyzwoitego systemu 5.0, zwracając szczególną uwagę na przednią parę głównych kolumn. Jeśli basu wciąż będzie mało, zawsze możesz sobie rozbudować system, dokładając subwoofer. Pamiętaj też, że amplituner i głośniki to tylko część sukcesu. Dla efektu równie ważne (jak nie decydujące!) są dwa kolejne czynniki - ustawienie głośników i dobór (ustawienie) odpowiednich parametrów w amplitunerze. Jeśli interesują Ciebie przede wszystkim filmy i efekty, na pewno będziesz zadowolony.
  • Level 11  
    Czy takie głośniki równie dobrze oddają bas co subwoofer ?
  • Level 11  
    No więc wystawione na Aukcjii zobaczymy czy coś z tego bedzie :)
  • Level 37  
    Powodzenia życzę. A szukając kolumn zwróć szczególną uwagę na parametr "skuteczność", albo czasem podawany jako "efektywność" - jest podawany w [dB]. Jeśli zależy Tobie na dobrym nagłośnieniu, będzie to kwestia kluczowa. Co ważne, nie jest to skala liniowa, więc nawet 2-3dB to naprawdę ogromna różnica.
  • Level 11  
    To jakie parametry ma mieć ta opcja przy tym co wyżej napisałeś ? Pewnie będę wrzucał linki z podpowiedziami czy dane kolumny warto czy tez nie .
  • Helpful post
    Level 37  
    Warson wrote:
    jakie parametry ma mieć ta opcja przy tym co wyżej napisałeś
    Nie da się wskazać tego precyzyjnie - szukaj jak najlepszej efektywności. Mówiąc najkrócej: kolumny o skuteczności 91dB zagrają z tym samym wzmacniaczem znacznie głośniej od kolumn 89dB. Zerknij proszę tu, wszystko wyłożone jak trzeba:
    https://www.hifi.pl/porady/parametry/kol-efektywnosc.php
    https://audio.com.pl/vademecum/faq/audio-wspo...moc-a-jakie-efektywnosc-zespolow-glosnikowych
    https://www.tophifi.pl/aktualnosci/efektywnosc-glosnika
  • Level 11  
    Czyli czym wyżej tym lepiej :p i tak będę rozglądał się za tym co wyżej napisałeś z tych firm i modeli
  • Level 11  
    Witam, wracam z dobrą informacją:) sprzedałem kino, docelowo na głośniki do amplitunera mam 1100zł, zatem proszę o porady jakie najlepiej kupić w wersji jednak 5.1 używane czy nowe? Jakiej firmy ? Jak można prosić to chętnie przygarnę różne linki do stron :) dziękuje bardzo. Pozdrawiam.
  • Level 37  
    Warson wrote:
    wracam z dobrą informacją sprzedałem kino,
    A z ciekawości - ile wziąłeś? Jeśli to nie tajemnica, oczywiście.

A wracając do tematu... Skoro dysponujesz większą kwotą, rozglądnij się za kolumnami angielskimi. Z reguły są łatwe do dopasowania i grają dość przyzwoicie.
  • Level 11  
    950zł Ale proszę o podanie konkretnej nazwy kolumn, gdyż jak wcześniej wspominałem jestem w tym kontekście zielony :)