Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D

LA72 28 Jul 2019 13:46 12285 28
  • Witam.

Ten projekcik jest z tych prostych i przydatnych.

Z racji tego, że baterie 9V dosyć szybko się zużywają i nie są tanie (mam na myśli markowe egzemplarze).
    Dostępne akumulatory mają małą pojemność i do ich ładowania należy wymontować z urządzenia.

Postanowiłem sobie zmontować akumulator na bazie tanich i łatwo dostępnych części:
    - akumulator li-ion 350mAh, po demontażu z zabawki,
    - moduł "3.7V 9V 5V 2A Adjustable Step Up 18650 Lithium Battery Charging Discharge Integrated Module" z Aliexpress poniżej 1$ za sztukę,
    - złącza konektorowe z koszyka na baterię 9V.

Jako, że baterie w większości mają metalową obudowę to na nic by mi się przydała. Zaprojektowałem własną.

Po wydrukowaniu i połączeniu wszystkiego w całość w module należy za pomocą potencjometru montażowego ustawić sobie napięcie ok.9V.
    6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D

Po złożeniu elektroniki do obudowa warto w miejscach podpór dać trochę kleju.

Poniżej zdjęcia z procesu ładowania:
    6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D

Jak widać układ ładowania i kontroli z przetwornicą działa.

Co ciekawe, oryginalny akumulator 9V waży 48g, zaś moja konstrukcja tylko niecałe 20g.
    6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D
    Link do Thingiverse z plikami STL.

Zapraszam do komentowania.

P.S.
    Widziałem już filmik na YouTube innej konstrukcji.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    LA72
    Level 40  
    Has specialization in: komputery, elektronika, dtp, dtv, programowanie, obróbka grafiki
    LA72 wrote 6033 posts with rating 1257, helped 586 times. Live in city Żagań. Been with us since 2002 year.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Jedyną wadą jest rozładowywanie akumulatora nawet jeśli nie jest w urządzeniu.
    lechoo
    Level 39  
    szymon122 wrote:
    arturavs wrote:
    Jedyną wadą jest rozładowywanie akumulatora nawet jeśli nie jest w urządzeniu.

Wystarczy zamontować wyłącznik odcinający przetwornicę ;)

Wymagałoby to wyjmowania baterii za każdym razem z urządzenia, co w większości przypadków może być kłopotliwe, np. w przypadku mierników uniwersalnych.
    E8600
    Level 40  
    Najbardziej znienawidzona bateria. :D

Ciekawi mnie czy zastosowana przetwornica ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem ogniwa li-ion (czy poniżej 2,5-2,8 V odcina ogniwo)? Obawiam się, że nie ma, ale mogę się mylić.
    Pytam bo sam miałem zamawiać takie przetwornice z funkcją ładowania.
    Można trafić baterię w plastikowym opakowaniu sam gdzieś sobie zostawiłem opakowanie do podobnego "projektu". Info dla tych co chcieliby wykonać, a niekoniecznie mają możliwość wydruku 3D.
    E8600
    Level 40  
    Ciekawe ile trwa czas samorozładowania?
    Przetwornica MT3608 w moim przypadku potrafiła wydoić ogniw 18650 powyżej 1000 mA w miesiąc.

A od jakiego napięcia startuje ta przetwornica? Być może przy 2,5 V się wyłącza pomimo iż brak jej zabezpieczenia.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    lechoo wrote:
    Wymagałoby to wyjmowania baterii za każdym razem z urządzenia, co w większości przypadków może być kłopotliwe, np. w przypadku mierników uniwersalnych.

Właśnie.
    LA72 wrote:
    Pomiar prądu na "biegu jałowym" modułu z ustawieniem napięcia wyjściowego na 9V:

Niby niewiele, ale jednak.
    szeryf3
    Level 25  
    LA72 fajny projekt i pomysłowość.

W moich tańszych miernikach mam zamontowane mikro wyłączniki i ten dodatkowy element mi odpowiada. Jedyną wadą to jest to, że muszę zwracać uwagę na jakim zakresie pomiaru jest miernik za nim go włączę, aby np. nie mierzyć napięcia stałego na zakresie om. Bo trochę szkoda miernika.
    szymon122
    Level 38  
    E8600 wrote:
    A od jakiego napięcia startuje ta przetwornica? Być może przy 2,5 V się wyłącza pomimo iż brak jej zabezpieczenia.

Przetwornica to MT3608, startuje od 2V. Może da się jakoś "mechanicznie" uruchamiać, jakaś blaszka wykrywająca włożenie jej do gniazda i zwierająca styk EN służący do wyłączania przetwornicy a wtedy podobno pobiera średnio 0.1uA, max 1uA.
    SylwekK
    Level 32  
    Z obliczeń wynika, że samorozładowanie zajmie około 97 dni... Czy ja wiem czy potrzebny jest wyłącznik jeśli na bieżąco korzystamy z takiej baterii. Raz w miesiącu z urzędu podłączyć pod ładowarkę i problemu nie ma :)
    j4rek
    Level 19  
    Część takich akumulatorków 9V posiada w środku wyłącznie 2 ogniwa w układzie 2S (czyli napięcie końcowe max 8.4V) plus jakieś zabezpieczenia i podobno też się dobrze sprawują w miernikach.
    Sentox
    Level 11  
    Tą przetwornice można przerobić tak że jak zaczynamy pobierać prąd to dopiero zaczyna prace, ale urządzenie musi pobrać prąd przy napięciu ogniwa. Dla multimetrów jest chyba ok bo przy napięciu ~3.7v jeszcze działają. Jeszcze w celu wydłużenia żywotności można zmniejszyć napięcie z 9v do 8-7v bo i tak większość urządzeń nie potrzebują 9v.
    CMS
    Administrator of HydePark
    E8600 wrote:
    Ciekawi mnie czy zastosowana przetwornica ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem ogniwa li-ion (czy poniżej 2,5-2,8 V odcina ogniwo)? Obawiam się, że nie ma, ale mogę się mylić.

Ma. To jest ta sama "potwornica" jaką zastosowałem w moim oscyloskopie DSO-150.

Niestety na luzie pobiera dość sporo, więc warto dorobić mechaniczny wyłącznik, rozłączający ogniwo.
    User removed account
    Level 1  
    gradek83
    Level 41  
    Też na taki pomysł wpadłem w moim przypadku połączyłem szeregowo trzy baterie Li-Pol 3,7V 300mAh 39X24X5mm maksymalnie 12.6V nominalnie 11.1V oraz zastosowałem miniaturową przetwornicę step-down ale jak już tu koledzy wspominali przetwornica dosyć szybko zeżarła napięcie z ogniw a stosowanie wyłączników nie wchodziło w grę a na jakieś zastosowanie oddzielnego ładowania nie wystarczyło miejsca. Tak więc wywaliłem przetwornicę i bezpośrednio podczepiłem przewody pod styki baterii.
    Baterie ładuję z zasilacza laboratoryjnego oczywiście po ustawieniu odpowiedniego prądu. Niby 12V ale bez problemu multimetr działa i nic mu się nie dzieje tak samo jak termometr PIR albo wykrywacz metali i prądu.

anowy53
    Level 11  
    LA72 wrote:
    Witam.

Ten projekcik jest z tych prostych i przydatnych.

Z racji tego, że baterie 9V dosyć szybko się zużywają i nie są tanie (mam na myśli markowe egzemplarze).
    Dostępne akumulatory mają małą pojemność i do ich ładowania należy wymontować z urządzenia.

Postanowiłem sobie zmontować akumulator na bazie tanich i łatwo dostępnych części:
    - akumulator li-ion 350mAh, po demontażu z zabawki,
    - moduł "3.7V 9V 5V 2A Adjustable Step Up 18650 Lithium Battery Charging Discharge Integrated Module" z Aliexpress poniżej 1$ za sztukę,
    - złącza konektorowe z koszyka na baterię 9V.

Jako, że baterie w większości mają metalową obudowę to na nic by mi się przydała. Zaprojektowałem własną.

Po wydrukowaniu i połączeniu wszystkiego w całość w module należy za pomocą potencjometru montażowego ustawić sobie napięcie ok.9V.
    6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D

Po złożeniu elektroniki do obudowa warto w miejscach podpór dać trochę kleju.

Poniżej zdjęcia z procesu ładowania:
    6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D

Jak widać układ ładowania i kontroli z przetwornicą działa.

Co ciekawe, oryginalny akumulator 9V waży 48g, zaś moja konstrukcja tylko niecałe 20g.
    6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D 6F22 Li-Ion, czyli akumulator 9V z drukarki 3D
    Link do Thingiverse z plikami STL.

Zapraszam do komentowania.

P.S.
    Widziałem już filmik na YouTube innej konstrukcji.
    bishop86
    Level 10  
    Od kiedy kupiłem Akumulatorki LiIon zapominam że w miernikach jest bateria. Kiedyś używałem Ni-Mh dokładnie jak autor tematu. ładowanie odbywało się bardzo długo i akumulator padał szybko. Używam akumulatorów Soshine 9V 6F22 650mAh. Sprawdzone zabezpieczenie akumulatora przed rozładowaniem, ładowarka działa dobrze, a wszystko wygodne w obsłudze. Napięcie nieco niższe ale mierniki Uni-t czy inne urządzenia pracują poprawnie. Nie ma przetwornicy, za to same plusy.
    Link
    gradek83
    Level 41  
    Na alledrogo takie coś znalazłem "Akumulator UNITEK 9V (6F22) USB 1200mAh Li-ion" ciekawe czy faktycznie 1200mAh mają :D

Cenowo nie całe 80zł
    CMS
    Nie mogą tyle mieć w tak małej objętości.
    User removed account
    Level 1  
    Piotr2608

Level 40  
    gradek83 wrote:
    Cenowo niecałe 80zł

Za 80 PLN mam ok. 25 bateri 6LR61 Varta Industrial - pojemność ok. 550mAh.
    gradek83
    Level 41  
    Piotr2608 wrote:
    25 bateri 6LR61 Varta Industrial

25 baterii do utylizacji a tylko jedna daj się zastanowić.
    Piotr2608

Level 40  
    gradek83 wrote:
    25 baterii do utylizacji a tylko jedna daj się zastanowić.

No właśnie zastanów się. Jeden akumulator za 80 PLN zasili jedno urządzenie.
    W każdej chwili może dojść do zwarcia ogniwa. Bawiłem się akumulatorkami i zdecydowanie wolę baterie.
    Baterie można poddać recyklingowi, z akumulatorkiem jest trochę gorzej.
    Więcej CO2 powstanie przy produkcji akumulatorka i jego recyklingu.
    CMS
    Myślę, że łatwiej zutylizować jeden akumulator niż 25 baterii. Należy tez wziąć pod uwagę, że akumulator ma troszkę więcej cykli ładowania niż 25. Więc od 26 staje się darmowy, na około 475 kolejnych. Dalej wolicie baterie?
    Piotr2608

Level 40  
    CMS wrote:
    Dalej wolicie baterie?

Dalej wolimy baterię.
    Przykład:
    - miernik RLC, akumulator po kilku pomiarach (szczególnie kondensatorów powyżej 4000 uF) nadawał się już do ładowania. Bateria 9V Varty działa już 1,5 roku i nadal mam 3 kreski.
    - w zwykłym mierniku obowiązkowe ładowanie raz na miesiąc, aż reklamowałem miernik i akumulator. Pobór prądu przez miernik był prawidłowy.
    - 3xAAA w detektorze tlenku węgla, działają już 4 rok
    Nie ma problemów z mierzeniem, doładowywaniem czy konserwacją.
    LR6 VARTA Industrial PRO to pojemność ok. 2960 mAh (realna pojemność) - cena ok. 1 PLN.
    Przy 5 urządzeniach milej wydaje się 20 PLN niż 400 PLN.
    Trzeba mieć też na uwadze iż naładowany akumulator ma 8,4V i działa w niektórych miernikach na skraju wyłączenia.
    CMS
    Zostańmy przy temacie 6F22.
    Piotr2608

Level 40  
    Dopisałem:
    Piotr2608 wrote:
    Trzeba mieć też na uwadze iż naładowany akumulator ma 8,4V i działa w niektórych miernikach na skraju wyłączenia.

Dla odmiany akumulatorki 9,6V mają za małą pojemność - ok. 140 mAh
    - GP Battery ReCyko+ 8,4V - ok. 200 mAh
    Teraz, jeżeli na pokładzie jest układ, który kontroluje pracą akumulatora, to mamy połowę sukcesu. Jeżeli jest to "goły" akumulator, nie mamy kontroli rozładowania.