Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dalekopis RFT 52 - próba uruchomienia

28 Lip 2019 16:59 399 3
  • Poziom 2  
    Witam Szanownych Forumowiczów ! Na początku chciałbym nadmienić, że nie jestem elektronikiem a raczej prywatnym muzealnikiem i miłośnikiem zabytków technicznych więc specjalistyczna terminologia nie jest moją mocną stroną. Do moich zbiorów dostałem dwa dalekopisy typu RFT 52 (jeden ponoć sprawny, a w drugim ktoś w układzie mechanicznym powykręcał śrubki montażowe). Z tego co wiem pochodzą one z jakiś dawnych zasobów MO. Po podłączeniu wszystkich elementów zgodnie z opisem, a mianowicie głównego dalekopisu i czytnika taśmy perforowanej do wyzywaka i włączeniu przycisku pracy "na siebie" uruchamia się silnik urządzenia i automatycznie drukuje (wybija) jedną czcionką (litera t) wiersz do końca linijki papieru. Nie rozłącza się. Z tego co wiem w tej opcji "na siebie" powinien zachowywać się jak zwykła elektryczna maszyna do pisania reagując na znaki wybijane na klawiaturze. Próbowałem uzyskać jakieś informacje lecz nikt nie potrafi mi pomóc. Chciałbym go uruchomić tylko do możliwości pisania tekstu, kodowania na taśmie i jej odczytu (wiadomo, że nie ma już analogowych linii dalekopisowych). Może ktoś z Państwa ma jakieś wiadomości z tej dziedziny ?. Pozdrawiam !
  • Poziom 37  
    Należy sprawdzić czy szyny deszyfratora ( pod dźwigniami czcionek ) nie są zablokowane, czy kotwiczki pod elektromagnesem są luźne i mają swoje sprężynki odciągające. Po uruchomieniu dalekopisu i bez sygnału z linii wszystkie kotwiczki powinny być w dolnym położeniu - opadnięte.