Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oczyścić wodę w przydomowym basenie?

28 Lip 2019 17:12 1305 32
  • Poziom 1  
  • Poziom 37  
    koagulant + odsysanie płatków z dna. Jak będzie zakwit glonów to może kolega zapomnieć, tylko chemia (ozonowanie, chlorowanie)
  • Poziom 25  
    ZdecydowanieWitam napisał:
    woda mętna. Co robić?

No cóż klasyka, pompa, filtr, lampa UV w obiegu i chemia .
    Bez lampy UV, filtra trzeba więcej chemii.
    A kąpanie się w chemii jest mało sympatyczne, szkoda dzieci..
    Korzystanie z basenu bez środków uzdatniania wody grozi infekcjami .
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    Co konkretnie polcacie? Chemia raczej nie, taniej wylewać basen codziennie. Taniej oczywiście dla zdrowia dzieci. Jakiś filtr podstawowy za 150 zł do basenu z Castoramy zda egzamin?

Za 150zł to waciki może kupisz :-)
    taniej zmiana wody a ogrzanie?
  • Poziom 1  
  • Poziom 23  
    Witaj

1 m3 wody za ściekami kosztuje średnio 10-12 zł netto.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Podłącz do basenu nawadnianie ogrodu ;) Rano wypompuje całą wodę (do pływaka) resztę wylewasz i nalewasz świeżej ;)
  • Poziom 19  
    Po jednym dniu mętna? może dzieci niech nie sikają do niej;)
  • Poziom 28  
    bodziot napisał:
    Po jednym dniu mętna? może dzieci niech nie sikają do niej;)

To cała prawda wyszła na jaw :) A tak serio to bezpiieczniej dla zdrowia i chyba nie tak drogo wymienić codzień wodę albo jakiś filtr DiY :)
  • Poziom 1  

• Poziom 26  
    Można zastosować filtr piaskowy domowej roboty (tani i skuteczny), pokusić się o wkład z węgla aktywnego, pastylka chloru i po problemie.
  • Poziom 19  
    Już zamówiłem dwa baniaki po 1000l do wiosny zwiększę ich ilość do sztuk 10. Planowałem zwiększać ilość paletopojemników ze względu na klimat więc basen jest dobrym pretekstem by to przyśpieszyć. Będę gromadził deszczówkę a jak skończę swoją dziwną pompę DiY, to będę pompował do zbiorników również wodę ze studni.
    To w takim wypadku, dopiero będziesz miał wodę zanieczyszczoną, bo stojąc w zbiornikach w pełnym słońcu woda się nagrzeje, rozwiną się glony, nie będzie się nadawała nawet do podlewania.
  • Poziom 26  
    Można je schować pod ziemią, np. w skarpie jeśli jest taka dostępna.
  • Poziom 1  
  • Poziom 26  
    załadować beczkę z piaskiem nad basenem i tłoczyć do niej wodę

Beczka się urwie i tragedia gotowa...
  • Poziom 1  
  • Poziom 26  
    Jaki placek? Zgniotło go czy co?

• Poziom 26  
    Cytat:
    Ciekawy pomysł. Piasek tani. A czy w piasku nie będą zalegały bakterie i takie tam? Można na przykład załadować beczkę z piaskiem nad basenem i tłoczyć do niej wodę, niech sobie spływa grawitacyjnie, byłby z tego jakiś wodospad:)

Generalnie wygląda to tak (obrazek nie mój)
    Jak oczyścić wodę w przydomowym basenie?

Na dole masz odbiór wody, rurki ponacinane/ponawiercane, potem zawinięte siatką, zasypane piaskiem (musi być czysty umyty nie taki budowlany). Na górze woda wlatuje, do tego najtańsza pompa obiegowa. Jeżeli kupisz beczkę szczelna to położenie filtra jest w miarę dowolne, jeżeli nie to lustro wody basenu musi być trochę powyżej tej górnej rurki w filtrze.

Jak dasz filtr piaskowy i chlor to powinno być super. Piasek z tego co wiem to co sezon zmieniają.
  • Poziom 1  
  • Poziom 26  
    Tak, nadmiar wody wyciekał z beczki no i robiło się błotko. Gdyby była cały czas pełna to nic by nie stało ale nie była. Więc była to porażka z góry przewidziana:)

Nic nie zrozumiałem, beczkę zgniotło bo nie była pełna przez co woda wyciekała i robiło się błoto? :|
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    Już zamówiłem dwa baniaki po 1000l do wiosny zwiększę ich ilość do sztuk 10. Planowałem zwiększać ilość paletopojemników

Nie żebym się czepiał ale nie prościej było napisać MAUSER ? :-)

Po jednym dniu baraszkowania woda mętna. Co robić? Kto zna skuteczny sposób na czyszczenie wody?

Przyczyną tego stanu są mikroorganizmy, bakterie i inne drobnoustroje zawarte w wodzie które rozwijają się bardzo szybko pod wpływem światła słonecznego. Zmieniają one także PH wody która przybiera barwę od mętnobiałej po zielonkawą. Zjawisko to spowodowane jest tworzeniem się chloraminy. Już samo to zjawisko oznacza ze woda nie jest odpowiednio zdezynfekowana. Warto zaopatrzyć się w tester PH obowiązkowo. Podczas zalewania wodą basenu powinno się stosować chlorowanie szokowe. W przypadku kolegi kilka gr chloru w granulkach, napełnić basen odczekać 48h w celu z pełną cyrkulacją aż nadmiar chloru odparuje, sprawdzić PH wody która powinna mieć 7.0 do 7.4 po tym pastylka chloru długo rozpuszczalnego w celu utrzymania odpowiedniego stężenia chloru w wodzie. Naturalny jest ciągły wzrost PH w wodzie basenowej który trzeba stale kontrolować i regulować. Kolega ma mały basen wiec wystarczy sam chlor bez innych chemikaliów i płynów. Filtrowanie świeżo zalanego basenu nic nie pomoże gdyż i tak rozwinie się w nim chloramina. Przerabiałem ten temat i wydałem na to więcej kasy niż wartość wody w basenie.
    Taką dezynfekcję szokową przeprowadza się w zależności od pojemności basenu raz na jakiś czas w zależności od powierzchni jak i pojemności basenu. Także warunki otoczenia, rośliny, krzewy, drzewa itp maja też duże znaczenie. Ja mam basen całoroczny przelewowy o pojemności 110 tys litrów i też walczyłem na początku z tym zjawiskiem stosując różne zestawy filtrów i pomp. Po czasie dowiedziałem się o tego typu zjawiskach i sposobach radzenia sobie z nimi od doświadczonych ludzi. Obecnie mam zainstalowany automatyczny pomiar czystości i przejrzystości wody, automatyczny PH metr i dozowniki chloru jak i płynów do tego pompy z filtrami na piasek kwarcowy i szkło filtracyjne a także UV i natleniacze. Ogrzewanie z paneli słonecznych jak i wspomagające grzałki elektryczne. Troszkę się rozpisałem :-) Utrzymanie basenu nie jest wiec takie tanie.
  • Poziom 33  
    k16 napisał:
    Już zamówiłem dwa baniaki po 1000l do wiosny zwiększę ich ilość do sztuk 10. Planowałem zwiększać ilość paletopojemników

Nie żebym się czepiał ale nie prościej było napisać MAUSER ? :-)

Po jednym dniu baraszkowania woda mętna. Co robić? Kto zna skuteczny sposób na czyszczenie wody?

Przyczyną tego stanu są mikroorganizmy, bakterie i inne drobnoustroje zawarte w wodzie które rozwijają się bardzo szybko pod wpływem światła słonecznego. Zmieniają one także PH wody która przybiera barwę od mętnobiałej po zielonkawą. Zjawisko to spowodowane jest tworzeniem się chloraminy. Już samo to zjawisko oznacza ze woda nie jest odpowiednio zdezynfekowana. Warto zaopatrzyć się w tester PH obowiązkowo. Podczas zalewania wodą basenu powinno się stosować chlorowanie szokowe. W przypadku kolegi kilka gr chloru w granulkach, napełnić basen odczekać 48h w celu z pełną cyrkulacją aż nadmiar chloru odparuje, sprawdzić PH wody która powinna mieć 7.0 do 7.4 po tym pastylka chloru długo rozpuszczalnego w celu utrzymania odpowiedniego stężenia chloru w wodzie. Naturalny jest ciągły wzrost PH w wodzie basenowej który trzeba stale kontrolować i regulować. Kolega ma mały basen wiec wystarczy sam chlor bez innych chemikaliów i płynów. Filtrowanie świeżo zalanego basenu nic nie pomoże gdyż i tak rozwinie się w nim chloramina. Przerabiałem ten temat i wydałem na to więcej kasy niż wartość wody w basenie.
    Taką dezynfekcję szokową przeprowadza się w zależności od pojemności basenu raz na jakiś czas w zależności od powierzchni jak i pojemności basenu. Także warunki otoczenia, rośliny, krzewy, drzewa itp maja też duże znaczenie. Ja mam basen całoroczny przelewowy o pojemności 110 tys litrów i też walczyłem na początku z tym zjawiskiem stosując różne zestawy filtrów i pomp. Po czasie dowiedziałem się o tego typu zjawiskach i sposobach radzenia sobie z nimi od doświadczonych ludzi. Obecnie mam zainstalowany automatyczny pomiar czystości i przejrzystości wody, automatyczny PH metr i dozowniki chloru jak i płynów do tego pompy z filtrami na piasek kwarcowy i szkło filtracyjne a także UV i natleniacze. Ogrzewanie z paneli słonecznych jak i wspomagające grzałki elektryczne. Troszkę się rozpisałem :-) Utrzymanie basenu nie jest wiec takie tanie.

Amen :D
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    fontanna nie jest sposobem na chloraminy?

Zdecydowanie nie dla basenu. Owszem natlenia ale pozostają drobnoustroje tzw beztlenowce które się będą rozwijały a pozbyć się ich ciężko.

Kolega ma mały basenik więc tu wystarczy chlor na początek jak pisałem w dużej ilości a następnie odczekanie i dozowanie co jakiś czas i oczywiście filtr piaskowy ze szkłem filtrującym. To w zupełności wystarczy.
    Ja pisałem o walce w moim basenie gdzie jest tysiące litrów wody co nie zmienia faktu że woda w każdym ma takie same właściwości, natomiast kluczowa zmienna a zależna od regionu jest jej twardość. U nas na śląsku jest ona miękka w niektórych regionach średnio miękka co dużo ułatwia.

Dodano po 5 [minuty]:

Zalesienie basenu i zarybienie rozwiązało bym problem PH

I tak i nie, a swoją drogą kto by chciał pływać z rybami w ich odchodach :-) Staw czy jezioro to cały ekosystem który tworzy się latami. Roślinność, procesy gnilne, filtracja roślinna, dopływ i odpływ wody itp. Okaże się że utrzymanie basenu nawet takiego dużego jak mój wychodzi taniej niż stworzenie odpowiedniego ekosystemu dla stawu czy jeziora.
  • Poziom 33  
    Na chloraminy tylko wymiana części wody przy płukaniu filtra lub sredio i wysoko ciśn9ieniowe lampy UV - :D ale cena :cry:
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    No dobra a jak strzelę worek soli, to żaden drobnoustrój nie przetrwa takiej rewolucji?

A co dalej :D
    Peklowac chcesz dzieciaki :idea: