Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to dobry zasilacz do diod?

we3rty 08 Sie 2019 00:00 762 37
    we3rty
    Poziom 4  
    Juz sie pogubiłem .

Diody maja 51.7 V x 2 sztuki = 103,4V = 108W
    Czyli nawet gdy odkręcę potencjometr do oporu nie będą miały łącznie 150W? (przy zasilaczu , który podałem)

Chce aby diody można było sterować potencjometrem ich wartość od 50W każdą diodę (łacznie100w) i do 75W każdą diodę (150W)

czy ten zasilacz, który podałem będę mógł nim osiągnąć takie wyniki?

Jeżeli nie , to jaki prąd wyjściowy ile amper powinien mieć zasilacz , bo rozumiem , że ten zasilacz napięcie wyjścia 72...143V DC widełki ma odpowiednie , tylko za mało amper?

Co do regulatorów .
    Trochę bałbym się go podłączyć , bo taki słaby regulator 1-10V dałby rade regulować takimi diodami o maksymalnej ich mocy ponad 230W.
    Resztę podzespołów , które potrzebuje taki malutki regulator już są w takim zasilaczu?

Regulator 1–10 V Simon Basic BMS9V.01/
    Dane techniczne
    Napięcie regulacyjne: 0,7÷11 V
    Prąd obciążenia wyjścia regulacyjnego: 50 mA
    Prąd obciążenia styku łącznika: 6A/230V~
    Poziom zakłóceń: zgodny z PN-EN-55015
    Stopień ochrony: IP20
    Rodzaj pracy: ciągła
    Sposób regulacji: płynny
    Masa: 75 g

zastosowanie
    regulator 1-10 v przeznaczony jest do załączania i wyłączania oraz regulacji natężeń światła:
    – świetlówek podłączonych poprzez ściemnialne stateczniki elektroniczne (balasty),
    – halogenów 12 v podłączonych poprzez ściemnialne transformatory elektroniczne,
    – oświetlenia led podłączonego poprzez ściemnialne zasilacze.

Załączenie i wyłączenie następuje poprzez naciśnięcie pokrętła a regulacja poprzez obrót pokrętłem. Aby uzyskać jaśniejsze światło należy obrócić pokrętło w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Regulacja odbywa się poprzez linię 1–10 v podłączoną do wejść regulacyjnych w/w urządzeń. Do jednego regulatora można podłączyć kilka ściemnialnych urządzeń z wejściem 1–10 v.

Znalazłem jeszcze takie , który twoim zdaniem byłby lepszy i czy w ogóle odpowiednie znalazłem.

1, regulator

1-10V Dimmer
    Input Voltage 90~250Vac, 50-60Hz
    Output 1~10V
    Control Current Max. 50mA
    Switching Current Max. 5A
    Working Temp. -10℃~35℃
    Dimensions L86×W86×H50(mm)
    Package Size L106×W106×H60(mm)
    Weight(G.W) 220g

2 regulator

Type:Manual Switch
    Voltage: 220V
    Item:Dimmer
    Input Voltage: 100-240V
    Output Voltage 0-10V
    Output power: AC220V<200W, AC110V<120W
    Dimension: 87*87*53mm
    Frequency: 50 / 60HZ
    With switch:YES
    Output channel:1 channel
    Output Current:1A
    Application: Control Lights

3 regulator

• Pomocny post
    kj1
    Specjalista elektryk
    we3rty napisał:
    Trochę bałbym się go podłączyć , bo taki słaby regulator 1-10V dałby rade regulować takimi diodami o maksymalnej ich mocy ponad 230W.

Regulator podłączasz do wejścia sterującego zasilacza, tak jak na rysunku, który załączyłem. Operator koparki przesuwając niewielkim wysiłkiem dźwignię sterownika, porusza ramieniem mogącym podnieść tony.
    we3rty napisał:
    Czyli nawet gdy odkręcę potencjometr do oporu nie będą miały łącznie 150W? (przy zasilaczu , który podałem)

nie będą miały. Moc zależy od kwadratu prądu. Jeżeli zmniejszysz prąd dwukrotnie moc spadnie czterokrotnie.
    we3rty napisał:
    Diody maja 51.7 V x 2 sztuki = 103,4V = 108W

Nie. Twoje diody osiągają największą moc, gdy płynie przez nie 2,25A prądu. Wtedy napięcie, które odłoży się na nich (połaczonych szeregowo) wyniesie 103,4V.
    Jeżeli zmniejszysz prąd, odpowiednio zmniejszy się również napięcie.
    Zasilacze prądowe są tak skonstruowane, żeby niezależnie od obciążenia (w pewnych granicach oczywiście) płynął przez nie stały prąd. Prąd i napięcie na obciążeniu są ze sobą związane prawem Ohma.
    Jeżeli zmniejszysz prąd zmniejszeniu ulegnie również napięcie.
    Niestety ten temat nie jest za dobrym miejscem, żeby Ci to wszystko wyjaśnić.

Reasumując. Jeżeli chcesz cieszyć się ze swojego oświetlenia, potrzebujesz zasilacza, którego wydajność wyniesie 2,25A a napięcie będzie większe niż 103,4V (2x51,7V)
    Wojtek M
    Poziom 16  
    kj1 napisał:
    Moc zależy od kwadratu prądu. Jeżeli zmniejszysz prąd dwukrotnie moc spadnie czterokrotnie.

Oczywiście Masz rację, ale na obciążeniu liniowym takim jakim jest rezystor. Na diodzie LED (również i innej) tak nie jest! Wynika to z nieliniowej charakterystyki diody.
    W diodzie kolegi "we3rty" przy napięciu ok. 50V płynie prąd ok. 2A, a jak zmniejszy prąd na 1A to na diodzie jest napięcie ok. 40V , czyli dla prądu 2A mamy moc
    2A x 50V = 100W , a dla prądu 1A mamy 1A x 40V = 40W.
  • Pomocny post
    kj1
    Specjalista elektryk
    Wojtek M napisał:
    a jak zmniejszy prąd na 1A to na diodzie jest napięcie ok. 40V

Skąd te dane?

Dodano po 12 [minuty]:

Wojtek M napisał:
    Wynika to z nieliniowej charakterystyki diody.

Oczywiście.
    Usiłuję tylko wytłumaczyć pewne zależności osobie, która nie ma na ten temat żadnej wiedzy.
    Chętnie ustąpię pola Tobie
    W tym konkretnym przypadku przy obciążeniu 1A napięcie to wyniesie nawet ok 49V. I to mimo, że charakterystyka jest prawie liniowa:
    we3rty
    Poziom 4  
    kj1 napisał:

Reasumując. Jeżeli chcesz cieszyć się ze swojego oświetlenia, potrzebujesz zasilacza, którego wydajność wyniesie 2,25A a napięcie będzie większe niż 103,4V (2x51,7V)

Na zasilaczu MEAN WELL ELG-150-C1050B (Napięcie 72...143V DC i prąd 1050mA) nawet jak odkręcę do oporu potencjometr będzie tylko 108,5W?

Przy tym zasilaczu MEAN WELL ELG-240-C1750B (69...137V DC i prąd 1750mA) gdy odkręcę potencjometr do oporu wtedy diody dadzą 180W? mimo , że moc maksymalna zasilacza to aż 240W . I jeżeli ten zasilacz da 180W łącznie to tyle mi wystarczy , nie chce kupować o większym prądzie , bo są o prawe 100 zł droższe.
    Mógłbyś napisać czy dobrze to mniej więcej zrozumiałem i czy dobrze policzyłem .

Czy ściemniacz 1-10VC da lepszą w jakimś tam stopniu regulacje jasność diod od zwykłego potencjometru z rezystorem , czy na to samo wyjdzie ?

Mógłbyś jeszcze kj1 sprawdzić dane tych ściemniaczy, które znalazłem . Ktory z tych byłby najlepszy.

1, regulator

1-10V Dimmer
    Input Voltage 90~250Vac, 50-60Hz
    Output 1~10V
    Control Current Max. 50mA
    Switching Current Max. 5A
    Working Temp. -10℃~35℃
    Dimensions L86×W86×H50(mm)
    Package Size L106×W106×H60(mm)
    Weight(G.W) 220g

2 regulator

Type:Manual Switch
    Voltage: 220V
    Item:Dimmer
    Input Voltage: 100-240V
    Output Voltage 0-10V
    Output power: AC220V<200W, AC110V<120W
    Dimension: 87*87*53mm
    Frequency: 50 / 60HZ
    With switch:YES
    Output channel:1 channel
    Output Current:1A
    Application: Control Lights

3 regulator

======================================================================

Zasilacz MEAN WELL ELG-150-C1050B w jego dokumentacji technicznej zasilacz ma widełki 525...1050mA czyli źle to policzyłem i przy prawie całkowitym zakręceniu potencjometru dałoby około 500mA i 48V to wtedy dwie diody łącznie dałyby około tylko 48W? ( czy w ogóle by świeciły ?)
    I zgodnie z tym wykresem ponad 2A to daje napięcie w przedziale miedzy 51V a 52V co dałoby pełną moc diod, napięcie rośnie wiec również rośnie prąd , tak?
    kj1
    Specjalista elektryk
    we3rty napisał:
    Czy ściemniacz 1-10VC da lepszą w jakimś tam stopniu regulacje jasność diod od zwykłego potencjometru z rezystorem , czy na to samo wyjdzie ?

Moim zdaniem wyjdzie na to samo.
    Sterowanie napięciem będzie lepsze, gdy będziesz chciał sterować więcej zasilaczy
    we3rty napisał:
    I zgodnie z tym wykresem ponad 2A to daje napięcie w przedziale miedzy 51V a 52V co dałoby pełną moc diod, napięcie rośnie wiec również rośnie prąd , tak?

Tak
    we3rty
    Poziom 4  
    Dzieki wielkie

Wiec pozostanę raczej przy zwykłym potencjometrze i rezystorze
    Wojtek M
    Poziom 16  
    we3rty napisał:
    Więc pozostanę raczej przy zwykłym potencjometrze i rezystorze

I odpowiednim źródłem prądowym. (zasilaczem)