Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie

klausi0123 28 Jul 2019 22:01 5091 15
This content has been translated flag-de » flag-pl View the original version here.
    klausi0123
    Level 4  
    Witam,
    Szukam dokumentów serwisowych dla w/w magnetofonu kasetowego MC.
    Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie
    W szczególno¶ci interesuje mnie, jakie parametry ma pod¶wietlenie używanych mierników VU, tj. napięcie i natężenie pr±du, ewentualnie moc.
    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
    Klaus
    Zygaqra
    Level 35  
    Żarówki, ich moc nie ma wpływu na działanie magnetofonu. Możesz użyć żarówek bezcokołowych 12V/25-50mA.
  • Helpful post
    Felini
    Moderator
    M8011 może nieznacznie różnić się od MDS-561, prawdopodobnie nie ma oddzielnej instrukcji obsługi dla M8011.
    Je¶li masz problemy z przeczytaniem polskiego podręcznika, napisz tutaj, postaramy się pomóc Ci w miarę możliwo¶ci.
  • Helpful post
    radiogaga
    Service technician RTV
    Bagnetowa żarówka typ R5, pr±d 30-50 mA. 100 mA będ± powoli topiły plastik. Napięcie 12 V, sprawdĽ miernikiem.
    klausi0123
    Level 4  
    Witam
    Wielkie dzięki za miłe wsparcie.
    Altus D60 M8011 działa ponownie!
    Dzięki waszej pomocy znalazłem również żarówki, które pasuj±.
    Poza tym jeszcze silnik był uszkodzony, przesun±ł się osiowo.
    Wymontowałem silnik i wycentrowałem go nowymi blaszkami.
    Działa ponownie, tak jak pierwszego dnia.
    Wstawiłem kilka zdjęć.
    Z pozdrowieniami...

Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie Magnetofon kasetowy ZRK M8011 Altus D60 - pod¶wietlenie
    radiogaga
    Service technician RTV
    Polskie silniki były słabej jako¶ci. Polecam Mabuschi 2400 obr. L/CCW 12 lub 9 V.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    W pierwszych partiach tych kasetowców stosowano również SANKYO VFA 2L 67 - mam takiego w swoim od nowo¶ci i działa bez zastrzeżeń do dzi¶.
    radiogaga
    Service technician RTV
    Je¶li nie był indyjskiej produkcji to OK.
    klausi0123
    Level 4  
    Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli. Ponieważ silnik był stabilny osiowo i bez luzu, postanowiłem ponownie ustawić silnik w obudowie. ¦wietnie sprawdziło się to w przypadku dzielonych izolacji kabla telekomunikacyjnego MY(ST)Y. Solidna pianka tworzy elastyczne przej¶cie z płyty steruj±cej do bloku. Silnik znów ci±gnie optymalnie.
    Pozdrawiam
    Klaus
    Sanjose
    Level 31  
    Do pełni szczę¶cia należałoby wymienić żarówkę pod¶wietlaj±c± pomarańczowe okienko w kasecie, ta sama co we wskaĽnikach 12V 30mA.

Ja trochę inaczej podszedłem do sprawy i zamiast żarówek które się przepalaj± i przytapiaj± plastik wstawiłem diody led typu cob.
    Oczywi¶cie ledy s± zasilane przez przetwornicę LED żeby nie migotały.
    Uprzedzaj±c pytania, nie nie wnosz± żadnych zakłóceń zarówno przy odczycie jak i zapisie na ta¶mach.
    klausi0123
    Level 4  
    Dziękuję. W międzyczasie zrobiłem porz±dek z żarówk± w kieszeni kasety. Miałem trochę problemów z gniazdem diodowym DIN 5 i jego czuło¶ci± wej¶ciow±.
    Z pewno¶ci± jest przystosowane do starszego sprzętu radiowego. Natomiast Chinch Line IN-OUT działa ¶wietnie. Zostawiam tak jak jest.
    Obecnie moim głównym odtwarzaczem jest ALTUS 60D 😎👍
    Teraz poszukam innych urz±dzeń z tej serii. Będę szukał odpowiedniej dokumentacji i broszur.
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim pomagaj±cym w rozwi±zaniu moich problemów!
    Pozdrawiam
    Klaus
    Zygaqra
    Level 35  
    Układ poł±czeń w zł±czu DIN 545 (magnetofon): 1 – nagrywanie kanał lewy lub mono, 2 – masa, 3 – odtwarzanie kanał lewy lub mono, 4 – nagrywanie kanał prawy, 5 – odtwarzanie kanał prawy, może jeszcze się przyda ;-)
    zadam64
    Level 39  
    klausi0123 wrote:
    Miałem trochę problemów z gniazdem diodowym DIN 5 i jego czuło¶ci± wej¶ciow±.
    Z pewno¶ci± jest przystosowane do starszego sprzętu radiowego.

Oczywi¶cie kontakty w gnieĽdzie DIN zapewne pokryły się nalotem od nieużywania ich. Zabezpiecz je np. sprayem kontakt PR. Nie zaszkodzi. Gruss!

Zygaqra wrote:
    Układ poł±czeń w zł±czu DIN 545 (magnetofon): 1 – nagrywanie kanał lewy lub mono, 2 – masa, 3 – odtwarzanie kanał lewy lub mono, 4 – nagrywanie kanał prawy, 5 – odtwarzanie kanał prawy, może jeszcze się przyda ;-)

Nie wiem, ale zawsze my¶lałem, że w zł±czu DIN 545 masa jest na 3. Serdeczne dzięki za wyprowadzenie z błędu po 40 latach. Wreszcie.
    arko100
    Admin of RTV group
    zadam64 wrote:
    Zygaqra wrote:

Nie wiem, ale zawsze my¶lałem, że w zł±czu DIN 545 masa jest na 3. Serdeczne dzięki za wyprowadzenie z błędu po 40 latach. Wreszcie.
    Zerknij na numerację pinów: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82%C4%85cze_DIN ;).
    398216 Usunięty
    Level 43  
    arko100 wrote:
    Zerknij na numerację pinów:
    No wła¶nie... A od siebie dodam, e taka "przekładanka" w numerkach wynikła z tego, że pierwsze powstały zł±cza DIN 3 pinowe, Wówczas nie było jeszcze po prostu mowy o stereo (pierwsze radia lampowe t.zw. "stołowe miały takie gniazda - oczywi¶cie niektóre - do podł±czania gramofonu), jak powstało stereo należało jako¶ zaadoptować te gniazda i dołożono dwa dodatkowe piny - potem przyszła konieczno¶ć na podł±czanie słuchawek, a że gniazda już JAKIE¦ były - powstało DIN "pi±tka w krzyżyk" czyli niezwykle nieporęczne (ale i maj±ce swoje zalety) gniazdo słuchawkowe. Potem do tego doł±czyły jeszcze różne "nietypy" 7 i nawet 9 pinowe o różnych ustawieniach pinów itp. Pierwowzorem tych wszystkich typów jest jednak DIN 3'ka.
    Numeracja została więc dla trójki, żeby nie wprowadzać zamętu - jak się okazało wprowadzaj±c jeszcze większy... :)

To wyżej to oczywi¶cie moja teoria wynikła na podstawie obserwacji od dziesięcioleci tego typu gniazd w sprzęcie - nie tylko audio.