Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sensory odległości ToF mają poprawić bezpieczeństwo systemów

ghost666 29 Lip 2019 11:48 312 4
 • Sensory odległości ToF mają poprawić bezpieczeństwo systemów
  Czujniki odległości mierzonej poprzez czasu przelotu (ToF) - FlightSense firmy STMicroelectronics - zostanie włączony do technologii Intel Context Sensing, która pomoże poprawić bezpieczeństwo danych w komputerze PC, a także zmniejszyć zużycie energii i poprawić komfort użytkowania systemu.

  Technologia ToF FlightSense od STMa wykorzystuje miniaturowe i niedrogie czujniki, aby zapewnić pomiar odległości i wykrywanie zbliżenia do bardzo dokładnych pomiarów odległości użytkownika od urządzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych czujników pracujących w zakresie podczerwieni, które opierają się na pomiarze natężenia odbitego sygnału i nie mogą bezpośrednio mierzyć odległości; czujniki typu ToF działa poprzez pomiar czasu potrzebnego paczkę fotonów na przejście od czujnika, odbicia od celu i ponowne trafienie do sensora.

  Czujnik ToF ma być ukryty za szklaną pokrywą w ramce laptopa. Monitoruje on obecność użytkownika przed komputerem. Gdy użytkownik opuszcza komputer, czujnik ToF wykrywa jego nieobecność i natychmiast blokuje system i przestawia komputer do stanu niskiego poboru energii w trybie czuwania. Sam czujnik ToF wchodzi również w tryb autonomiczny, tj. o niskim poborze mocy. Skanuje cały czas okolicę, aby użytkownik mógł wrócić, jednocześnie system utrzymuje komputer w stanie uśpienia w celu oszczędzania energii. Gdy użytkownik wraca, czujnik ToF budzi laptopa i automatycznie włącza system rozpoznawanie twarzy, aby zalogować się bez czekania na naciśnięcie klawisza lub ruch myszy.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/tof-ranging-sensor-improves-pc-data-security

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9303 postów o ocenie 6884, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  krisRaba
  Poziom 27  
  ghost666 napisał:
  Gdy użytkownik opuszcza komputer, czujnik ToF wykrywa jego nieobecność i natychmiast blokuje system i przestawia komputer do stanu niskiego poboru energii w trybie czuwania.

  "O kurcze, pasek postępu na 3% i bardzo wolno idzie.. idę sobie zrobić herbatę, wyprowadzę psa, to w międzyczasie się ściągnie/przeliczy/skonwertuje/whatever. Jestem geniuszem od oszczędzania czasu!"

  Wraca... 3.5%

  "No ja @#$#$#%^#$%^!!!!!!"

  ... bo ToF chce być mądrzejszy od użytkownika :P
 • #3
  Armadon
  Poziom 12  
  Cena widzę rozsądna, jest kilka wariantów dla różnych odległości pomiaru, dokładność w wielu zastosowaniach akceptowalna, można przykryć szkłem.
  Ja tam widzę kilka bardzo konkretnych zastosowań dla tego sprzętu - chociażby czujniki parkowania które podają odległość do przeszkody w centymetrach, albo czujniki odległości do wszelkiej maści urządzeń autonomicznych. Generalnie każde miejsce gdzie potrzebujemy określić położenie obiektu i dokładność paru mm jest wystarczająca.
 • #5
  krisRaba
  Poziom 27  
  ghost666 napisał:
  Skanuje cały czas okolicę, aby użytkownik mógł wrócić

  Świetne tłumaczenie ;) Nawet nie wiedziałem, że skoro nie mam takiego czujnika i on nie skanuje cały czas okolicy, to nie powinienem wracać ;)
  W oryginale jest:
  Cytat:
  scanning the scene for the user to return

  czyli skanuje w celu wykrycia powrotu użytkownika ;)

  Generalnie dopiero jak rzuciłem okiem na nazwę linka "tof-ranging-sensor-improves-pc-data-security" zrozumiałem o czym właściwie jest ten artykuł, a przynajmniej oryginał ;)
  Główna idea jest taka, że gdy odchodzisz od komputera, to system go automatycznie blokuje. Gdy wracasz, to loguje cię ponownie przez rozpoznawanie twarzy. W ten sposób unikasz momentu, gdy komputer jest pozostawiony bez opieki i ktoś może w nim grzebać. A wątek oszczędzania energii to taki eko-dodatek na miarę naszych eko-czasów ;)