Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja głośności w kanale tylnym

16 Wrz 2005 13:34 912 8
  • Poziom 16  
    witam
    mam wzmacniacz stereo a chciałbym regulować głośność we wszystkich pięciu kanałach (może dla uproszczenia w czterech) ma to wyglądać tak: zwykły wzmacniacz stereo z regulacją głośności napędza kolumny przednie, wzmocnienie drugiego wzmacniacza (ten wzmacniacz nie ma w sobie regulacji głośności - sama końcówka mocy) do którergo jest podany sygnał głośników tylnych jest automatycznie regulowany zależnie od głośności w kanałach przednich (poziom sygnału z wyjścia na głośniki lub z wyjścia na słuchawki)
    myślałem o tym w mniej więcej następujący sposób: sygnał z wyjścia słychawkowego jest prostowany i przez rezystor ładuje kondensator (który przez drugi rezystor rozładowuje się) czyli mamy na kondensatorze napiecie które jest proporcjonalne do głośności zgadza się? i teraz jeszcze pozostaje tylko jakiś układ który umożliwia sterowanie głośności w dwóch kanałach przy pomocy wartości napięcia (nie ma takiej kostki coś w stylu tda1524 (chyba) tylko prostszej i o lepszych parametrach?
  • Poziom 39  
    Cytat:

sygnał z wyjścia słychawkowego jest prostowany i przez rezystor

Nie rozumiem tego zdania.

Cytat:

myślałem o tym w mniej więcej następujący sposób: sygnał z wyjścia słychawkowego jest prostowany i przez rezystor ładuje kondensator (który przez drugi rezystor rozładowuje się) czyli mamy na kondensatorze napiecie które jest proporcjonalne do głośności zgadza się?

Mamy napięcie które jest proporcjonalne do głośności w danym momencie. Do tego kondensator zapewnia pewną bezwładność (powstaje układ RC z jakąś stałą czasową).
    Nie rozumem jak miałoby to działać.

Z tego co piszesz
    Cytat:

mam wzmacniacz stereo a chciałbym regulować głośność we wszystkich pięciu kanałach

Wzmacniacz stereo oferuje 2 kanały. Skąd chcesz wziąźć (skąd masz) pozostałe 3?
  • Poziom 16  
    ad 1 cytat: wyjście słuchawkowe wzmacniacza - sygnał z niego idzie na mostek prostowniczy dalej przez rezystor (zmniejszenie szybkości ładowania kondensatora) na kondensator
    ad 2 cytat: czytaj dalej jak mamy napięcie proporcjonalne do głośności w danym momencie to możemy przy pomocy układu (najlepiej scalonego o któego wybór mi chodzi) regulować wzmocnienie przy pomocy napięcia wejściowego - coś podobnie jak w tda 1524 - właśnie chodzi o taki prosty układzik który będzie zmieniał wzmocnienie w zależności od wartości napięcia jakie mu się przyłoży na wejście (ale nie wejście wygnału) nie wiem czy nie zamieszałem jeszcze bardziej
    ad 3 cytat: pozostałe trzy kanały mają swoje osobne wzmacniacze - same końcówki mocy bez rzadnych regulacji - chodzi o to by regulując głośność w tym pierwszym wzmacniaczu (stereo) głośność w tych trzech wzmacniaczach regulowała się "automatycznie"
  • Poziom 39  
    A może prościej byłoby wykorzystać potencjometr?
  • Poziom 16  
    nie - nie chodzi mi o to żeby za każdym tazem terulowac wszystko kilkoma potencjometrami tylko wszystko tym jednym we wzmacniaczu - reszta ma mnie nie obchodzić

Dodano po 4 [minuty]:

zresztą - nie ma być prosto tylko ma tak być jak chcę ;-) nie zawsze trzeba sobie upraszczać i rezygnować przy tym z wygody
  • Poziom 39  
    ale mi chodzi o potencjometr 5-cio kanałowy :)
    w wersji analogowej lub cyfrowej. Wygodniej chyba się nie da :)
  • Poziom 16  
    ale jednen wzmacniacz mam już gotowy i nie chcę w niego ingerować - po prostu ma to wyglądać tak jak jest teraz - leży sobie wzmacniacz na stole a tamta reszta to tylko dodatek w pełni automatyczny który może być włączony czy wyłączony, wogóle odłączony poprostu żadnej ingerencji w gotowy sprzęt firmowy
  • Poziom 39  
    Nie musisz. Wzmacniacz leży na stole, a Ty regulujesz sygnał podawany na jego wejście (i na inne wzmacniacze) za pomocą jednego potencjometru 5-cio kanałowego umieszczonego w "tamtej reszcie"
  • Poziom 16  
    no własnie mi chodzi o to zeby tak nie było ma wygolądać i być profi