Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naukowcy opracowali jasne, drukowalne, jednowarstwowe OLEDy

ghost666 29 Lip 2019 12:19 495 2
 • Naukowcy opracowali jasne, drukowalne, jednowarstwowe OLEDy
  Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka do Badań nad Polimerami (MPI-P) w Moguncji w Niemczech, opracowali nowy prototyp organicznej diody świecącej (OLED - Organic Light Emitting Diode), który składa się tylko z jednej warstwy, a jednocześnie zapewnia wyższą jasność i sprawność świecenia w porównaniu z obecnie dostępnymi komercyjnymi diodami OLED.

  Jednowarstwowa dioda świecąca jest zasilana energią elektryczną za pośrednictwem dwóch elektrod. Upraszcza to produkcję diod OLED i toruje drogę drukowanym wyświetlaczom sporządzanym z wykorzystaniem zwykłej drukarki atramentowej.

  Dzięki swojemu pierwszemu prototypowi naukowcy byli w stanie wykazać, że mogą generować światła o jasności emisji równej 10 000 kandeli/metr kwadratowy przy napięciu zasilającym wynoszącym zaledwie 2,9 V. Odpowiada to około 100-krotności jasności nowoczesnych ekranów, używanych obecnie. Badacze twierdzą, że osiągnięcie tak wysokiej jasności przy tym niskim napięciu jest rekordem dla obecnych OLED. Naukowcy byli również w stanie zmierzyć sprawność zewnętrzną na poziomie 19%, co oznacza, że ​​19% dostarczonej energii elektrycznej jest przekształcane na światło wychodzące w kierunku odbiorcy. Dzięki tej wartości prototyp OLED może konkurować z obecnymi OLED składającymi się z pięciu lub nawet większej liczby warstw.

  W ciągłej pracy naukowcy byli w stanie zmierzyć tak zwany czas życia LT50 wynoszący prawie 2000 godzin przy jasności równej dziesięciokrotności jasności współczesnych wyświetlaczy. W tym czasie początkowa jasność spada do 50% jej wartości. W tym zakresie inżynierowie mają jeszcze trochę do zrobienia, jednakże nowe diody organiczne są niezmiernie obiecujące.

  Organiczne diody elektroluminescencyjne nie składają się już ze związków zawierających półprzewodnikowy materiał ma bazie galu, ale w pełni ze związków organicznych, w których to węgiel jest głównym składnikiem. Jednak w porównaniu z konwencjonalnymi diodami emitującymi światło, jasność i czas życia diod OLED są obecnie niższe, dlatego stanowią one aktualną dziedzinę największych badań. Obecne diody organiczne składają się z różnych cienkich warstw naniesionych jedna na drugą. Niektóre warstwy służą do transportu ładunków, podczas gdy inne służą do skutecznego wprowadzania elektronów do warstwy aktywnej, w której generowane jest światło (zachodzi rekombinacja - łączenie elektronów i dziur i ich promienista rekombinacja). Tak więc obecne diody OLED składają się zazwyczaj z wielu warstw, typowo jest ich od pięciu do nawet siedmiu.

  Niemieccy naukowcy wykorzystują warstwę emitującą światło opartą na tzw. „Aktywowanej termicznie opóźnionej fluorescencji” (TADF). Ten fizyczny mechanizm znany jest już od kilkudziesięciu lat, ale stał się przedmiotem badań w zakresie OLEDów dopiero około 10 lat temu, kiedy w Japonii wykazano , że możliwa jest sprawna konwersję energii elektrycznej na światło z wykorzystaniem tego mechanizmu. Od tego czasu naukowcy pracują nad wytwarzaniem OLEDów opartych na mechaniżmie TADF, ponieważ nie wymagają one drogich kompleksów molekularnych zawierających metale ziem rzadkich, które są wykorzystywane w obecnych urządzeniach OLED.

  Naukowcy z MPI-P, kierowani przez lidera grupy OLEDowej, Gert-Jana Wetzelaera, opublikowali wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie Nature Photonics w artykule „Wydajne i stabilne jednowarstwowe organiczne diody elektroluminescencyjne oparte na aktywowanej termicznie opóźnionej fluorescencji”. Artykuł dostępny jest tutaj

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334913#

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9303 postów o ocenie 6884, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Janusz_kk
  Poziom 21  
  Świetna widomość, pytanie ile czasu zajmnie dopracowanie diod i wdrożenie do produkcji, może moja plazma jeszcze tyle wytrzyma :)