Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja Modbus RTU S7 1200 ATV320

29 Lip 2019 13:34 153 4
  • Poziom 13  
    Cześć.
    Może ktoś z was walczył z problemem.
    Mam spięte w sieć 2 falowniki ATV320 , chcę do komunikacji użyć wbudowanych w falowniki portów RJ45.
    Skonfigurowałem prędkość transmisji itp.
    W sterowniku S7 1200 użyłem karty CB1241 .
    Komunikacja działa jest odpowiedź z falownika.
    Problem pojawia się w związku z portami oraz danymi.
    Mam dziwny efekt
    Użyłem MB_MASTER , czytam rejstry adresując 412741 długość danych 4 .
    Czyli zwrócone powinny być wartości word o adresach :
    412741 - status word
    412742 - acual speed
    412743 - nie ustawiłem nic
    412744 - nie ustawiałem nic

Efekt jest taki iż w odczytanych wartościach powinno być :
    412741 - wartość powinna być 3 lub 4 , ready to switch on lub switched on ( nie rozgryzłem tego jeszcze do końca.
    412742 - wartość powinna być 0 , falownik nie wysterowuje silnika więc actual speed powinno być 0.
    kolejne rejestry powinny mieć również wartości zero i tak faktycznie jest.
    W rzeczywistości w odczytanych danych mam:
    412741 - 16#8000 która nie klei mi się w żaden sposób z słowem statusu
    412742 - wartość 16#0233 podobnie jak powyżej.
    Dopiero rejestr zaadresowany 412743 ma wartość 0

Próbowałem też zamienić bajty starszy z młodszym, również wartości mi się nie zgadzają.
    Czytając inne rejestry zauważyłem jedną prawidłowość.
    Odczytane dany były przesunięte o jedno słowo.
    Czytając dla przykładu rejestry adresując od 412701 dostałem efekt :
    Pierwszy odczytany rejestr bzdurna wartość 16#8000
    Drugi odczytany rejestr 16#0C81 czyli w zapisie dziesiętnym prawidłowa wartość 3201 ale rejestru o adresie 12701
    Trzeci odczytany rejestr 16#219C czyli w zapisie dziesiętnym prawidłowa wartość 8604 ale rejestru o adresie 12701

Jeśli zaadresuje rejestry wedle instrukcji Schneider bez dodawania "4" na początku adresu rejestru MB_MASTER zwraca błąd 8381 "Function code not supported"

Ktoś to może rozgryzał i może podpowiedzieć w czym problem ?
    Skąd przesunięcie danych ?
    Jak w takim razie powinienem wysłać dane do falownika ?

Ps. Dal testu program odpaliłem z innymi urządzeniami komunikującymi się przez modbus RTU, odczyty były prawidłowe bez przesunięcia.
  • Poziom 23  
    Odnośnie przesunięcia adresacji - zwróć uwagę na zdjęcie które załączyłem (to jest oczywiście tabela całkiem z innego urządzenia). Kolumna 'Adres Modbus' i kolumna np. 'Adres Dec'. Różnica miedzy tymi adresami jest właśnie 'jeden'. Różni producenci różnie podają adresy. Niektórzy w standardzie Modbus gdzie nie istnieje rejestr o numerze 'zero', inni jako adres fizyczny gdzie adresowanie rozpoczyna się od rejestru 'zero'.

Spotyka się oba typy adresowania i trzeba po prostu sprawdzać przed ich użyciem albo przeszukać całą tabelę adresową i sprawdzić czy adresacja zaczyna się od 'zero' czy od 'jeden'.

...
    Odnośnie tych wartości to spróbuj wykorzystać funkcję '3' zamiast '4' do odczytu tych wartości (czyli zamiast adresów 412741-412744 czytaj adresy 312741-312744).
    Poniżej cytat z instrukcji ATV320:

Cytat:
    In our example, the application manages 2 requests:- A read request of 4 words starting at Modbus address 12741 (16#31C5). It is the address of the first word of the input scanner of the drive [Com Scan In1 val.] (nM1). Modbus function #3. The information is sent from the PLC to the drive. The table ATV32_NM is used. The 2 first words are mapped by default.

...
    Odnośnie rejestru '12741':
    skąd wziąłeś informacje że ma tam być wartość 3 lub 4 ?
    'Ready to Switch ON' - to jest bit 0 rejestru;
    'Switched ON' - to jest bit 1 rejestru;
    Pozostałe bity też mogą być w jakimś stanie nie koniecznie '0'.

Przyjmując że odczytałeś z tego rejestry wartość '16#0233' gdzie na bity rozbijając masz '0000 0010 0011 0011' wychodzi że masz ustawione bity: 0, 1, 4, 5, i 9. Analizując stan tych bitów wg powyższej tabeli to masz:
    bit 0 - Ready to Switch ON
    bit 1 - Switched ON
    bit 4 - Voltage enabled
    bit 5 - Quick stop
    bit 9 - Remote
    czyli wg mnie wygląda że jest prawidłowo, chociaż nie wiem w jakim stanie znajduje się falownik u Ciebie.
  • Poziom 13  
    Hej.
    Dzięki za podpowiedzi.
    Na razie na szybko stestowałem odczyt adresując 312741 , funkcja MB_MASTER zwraca błąd 8189 czyli Invalid data address value.

Co do słowa statusu nie klei mi się
    bit 0 - Ready to Switch ON
    bit 1 - Switched ON
    No i tu mi się nie zgadza bo powinno być albo ready to switch on albo switched on.
    Potestuję jeszcze jutro.
  • Poziom 23  
    Tą wartość '16#0233' wziąłem z Twoich odczytów ale nie koniecznie jest to wartość odczytana z prawidłowej komórki więc nie bierz tego jako pewnik.
    W pierwszej kolejności postaraj się odczytać z falownika jakąś wartość której jesteś na 100% pewien.

Ja bym np. próbował odczytać napięcie na szynie DC porównując wartość odczytaną z wartością wyświetlaną na lokalnym panelu falownika. W taki sposób dojdziesz czy masz przesunięcie o jeden czy nie oraz jakim sposobem to odczytywać. Odczytują rejestr np. od prędkości bieżącej który w danej chwili jest równy 'zero' nie jesteś pewien czy to jest prawidłowy odczyt konkretnego rejestru z tego powodu że rejestrów o wartości 'zero' jest zapewne więcej niż jeden, a podejrzewam że kilkadziesiąt. Wartość napięcia na szynie DC będzie wartością RACZEJ niepowtarzalną, chociaż tego też na 100% nigdy pewien nie będziesz. W każdym bądź razie jest mniejsze prawdopodobieństwo pomyłki.
    Gdybyś z jakiegoś powodu miał falownik bez panela to możesz napięcie DC odczytać z programu 'SoMove' a nawet mierząc miernikiem bezpośrednio na wyprowadzonej szynie DC falownika.
  • Poziom 21  
    Najpierw program typu "Modbus poll", a dopiero kiedy dojdziesz ze zmiennymi do ładu można przenieść uzyskaną wiedzę do PLC.

Z Modbus poll można zrobić wszystko włącznie z uruchomieniem falownika i jest to dużo efektywniejsze czasowo jeśli się dany model implementuje pierwszy raz.

Nie wiem jak Schneider, w ABB uruchomienie wymaga sekwencji pięciu kroków ze spełnieniem różnych warunków po drodze, zatrzymanie dwóch.