Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zestaw komputerowy, który złożyłem, jest optymalny?

PingusPL 29 Lip 2019 17:00 81 0
    PingusPL
    Poziom 1  
    1. Zastosowanie czyli do czego komputer będzie wykorzystywany
    Komputer będzie wykorzystywany do gier oraz do programowania, gdzie programowanie nie ma znaczenia, ponieważ komputer pod gry bez problemu poradzi sobie z IDE

2. OC/Overclocking.
    Nie potrafię tego jeszcze robić, ale nie wykluczam. Zapewne w przyszłości kiedy kupione części nie będą już najlepsze. Nie jest to dla mnie priorytetem na ten moment.

3. Budżet którym dysponujemy
    Na ten moment myślę, że na całość chciałbym wydać max ok. 10tyś złotych. Choć nie ma sztywnych ram, może być taniej, może być drożej. Chciałbym wydać pieniądze optymalnie pod kątem grania. Z możliwością rozbudowy w przyszłości.

4. Myszka, Klawiatura
    Już posiadam. Mało ważne

5. Monitor (1499zł)
    Już zakupiłem monitor: MSI Optix MAG271CQR Curved czarny. Monitor jest w jakości 2k (1440p???), szczerze to się zakochałem w wyższej rozdzielczości (mamy w pracy moniotory 2k), a sprzęt działający pod 4k jest zdecydowanie za drogi (poza budżetem)

6. Procesor (ok. 1750zł)
    Intel Core i7-9700K. Chyba najbardziej optymalny zakup jeśli chodzi o gry. i9-9900k jest droższy, a w grach nie ma praktycznej różnicy. Jest jeszcze i7-8700K, ale boję się problemów Intela z wielowątkowością i bezpieczniejszą opcją byłoby i7-9700K. O procesorach od AMD dużo nie wiem, ale z tego co słyszałem to Intel > AMD jeśli chodzi o performance w grach na obecny dzień.

7. Karta Graficzna (ok 2000zł)
    Radeon RX 5700 XT. Czekam na wersję nie referencyjną. Wydaje mi się, że w tej cenie opłaca się bardziej niż RTXy, a po roku, 2latach wymiana na nowsze

8. Płyta Główna (ok 730zł)
    MSI MPG Z390M GAMING EDGE AC. Myślę, o tej płycie ponieważ jest na chipie z390, czyli pasuje do intela, ma wbudowane wifi or bluetooth. Te ostatnie są dla mnie ważne, ponieważ posiadam słuchawki bezprzewodowe, które czasami podłączam do komputera, jak chodzę po mieszkaniu.

9. Dysk (540zł)
    Już zakupiony, udało się kupić za 540zł: Corsair MP510 960GB PCIe x4 NVMe

9. Zasilacz (460zł)
    Myślę o Seasonic 750W Focus Plus 80 Plus Gold BOX. Słyszałem, że pod taki komputer 750 watów jest dobrym wyborem, pozwala na pewien margines pod przyszłą rozbudowę. Ten zasilacz ma 10 lat gwarancji.

10. Ram (350zł)
    Na początku myślałem o 32GB, ale słyszałem, że w tym momencie 16GB jest wystarczające. Lepiej dołożyć pieniądze w inne komponenty. Ten ram ADATA 8GB 3200MHZ XPG GAMMIX D30 CL16 (AX4U320038G16SR30) wydaje się tani, ale z recenzji wychodzi, że nie da sie OC na nim (wcale). Co nie jest dla mnie problemem. 3200Hz wydaje mi się dobrym kompromisem pomiędzy ceną a wydajnością.

10. Obudowa (do 400zł)
    Kolega poleca nzxt h500, ale słyszałem, że nie są najlepsze jeśli chodzi o cyrkulację powietrza. Spodobał mi się też Phanteks Enthoo Pro M TG.

Ogólnie chciałbym tutaj zaznaczyć, że nie za bardzo liczy się dla mnie wygląd komputera. Głównie interesuje mnie, czy obudowa jest głośna (wyciszana), czy ma dobrą cyrkulację i czy jej wielkość jest odpowiednia. Kultura pracy > wygląd

11. Chłodzenie na procesor(ok 450zł)
    Wybór na razie pada na noctua nh-u12a, ponieważ wydaje się wydajny. Raczej nie chciałbym chłodzenia wodnego, z powodu skomplikowania, awaryjności i obowiązku utrzymywania komputera. Wolę zapłacić nawet więcej pieniędzy za chłodzenie powietrzem, aby mieć porównywalne osiągi, a nie musieć myśleć o wymianie płynu.

11. System operacyjny (???)
    Windows 10. Raczej zwykły, chyba nie potrzebuję PRO(???). Jeszcze dużo nie czytałem na ten temat, ale te keye za 50 zł są nielegalne, choć mogę się mylić. Tak czy siak tego nie wliczam w cenę komputera, zakupię taki windows jaki będzie trzeba. Nie bawię się w piraty, komputer będę też wykorzystywał do innych celów, a legalne to legalne, nie ma z tym problemów.

---------------------------------------------------------
    PODSUMOWANIE
    Z tego co wyliczyłem, na razie, to wychodzi ok. 8200zł za wszystko (bez softu). Cieszyłbym się, gdyby ktoś mi doradził czy te połączenie komponentów ma sens. Najmniej pewnie czuję się przy chłodzeniu, obudowie i jakości wybranego ramu. Nie wiem też, czy taki zestaw dobrze pociągnie w rozdzielczości "2k"(?) - czy jednak przydałaby się lepsza karta graficzna.

Czekam na wyjście radeonów (niereferencyjnych). Dlatego mam czas, aby szukać promocji. Dlatego też z chęcią dowiem się o jakichś alternatywach dla wyżej wymienionych komponentów.

Za wszystkie porady, uwagi krytyczne z góry dziękuję.