Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa wzmacniacza audio na lampach, poszukiwany schemat lub link do pełnego opi

321Tobiasz123 07 Aug 2019 00:45 7362 268
Bosch
 • #91
  321Tobiasz123
  Level 6  
  Na razie wzmacniacz wygląda tak : Budowa wzmacniacza audio na lampach, poszukiwany schemat lub link do pełnego opi
  Jest to tylko prototyp, wzmacniacz brzmi fajnie . W najbliższym czasie stanę się posiadaczem podzespołów z radia duet 3231 i myślę czy coś tu z niego nie dołożyć. Myślę również o "ubraniu" tego wzmacniacza w jakąś fajną obudowę. Raczej klasycznie, metalowe hasis , lampy, kondensatory (te metalowe) i trzy transformatory na wierzchu. Boczki drewniane i płyta czoło również z drewna, chciałby podmienić to 6 potencjometrów chciałbym wymienić na trzy podwójne o tych samych parametrach, bo te i tak są w strasznym stanie. I dodać jakieś wskaźniki wysterowania, zastanawiam się pomiędzy jedną lampą EL 84 , a wychyłowymi wskaźnikami. I mam jeszcze jeden dylemat , myślę czy wytrawić płytki PCB pod lampy , czy zlitować wszystko na pająka. W poście #89 zauważyłem na dołączonym zdjęciu , takie izolowane od chasis podstawki z polami lutowniczy mi, czy to dobre rozwiązanie, a jeśli tak , gdzie mógłbym coś takiego zakupić. Proszę o odpowiedzi i Pozdrawiam :)
 • Bosch
 • Helpful post
  #92
  aksakal
  Tube devices specialist
  W gramofonach Bambino wykorzystywała się wkładka krystaliczna, co wymagało wykorzystać dla regulatora głośności potencjometr oporem 1MOm . Jeśli dla wzmacniacza będziesz wykorzystywał w roli źródła sygnału komputer, komórkowy telefon, CD - DVD, to lepiej dla regulatora głośności wykorzystać potencjometr 33 - 100KOm, co pozwoli zmniejszyć wpływ zewnętrznych przeszkód na wejście wzmacniacza.Pewny, co tylko przez nieuwagę napisałeś, że w roli wskaznika wysterowania zamierza wykorzystać EL84, lecz poprawnie - EM84.Na zdjęciu, na żal niezupełnie jakościowym, wariant konstrukcji wzmacniacza z użyciem elementów Bambino. Budowa wzmacniacza audio na lampach, poszukiwany schemat lub link do pełnego opi
 • #93
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  321Tobiasz123 wrote:
  ... Raczej klasycznie, metalowe hasis , lampy, kondensatory (te metalowe) i trzy transformatory na wierzchu. Boczki drewniane i płyta czoło również z drewna, chciałby podmienić to 6 potencjometrów chciałbym wymienić na trzy podwójne o tych samych parametrach, bo te i tak są w strasznym stanie.


  Tak wyglądające transformatory nie na widoku. No chyba, że zrobisz im metalowe obudowy. Kondensatory elektrolityczne współczesne i też wewnątrz.
  Boki drewniane = OK
  Przód, góra i tył drewniana = NOK. Metalowe = OK.

  Quote:
  I dodać jakieś wskaźniki wysterowania, zastanawiam się pomiędzy jedną lampą EL 84 , a wychyłowymi wskaźnikami.


  Wychyłowe, z beżowymi skalami i podświetleniem.

  Quote:
  I mam jeszcze jeden dylemat , myślę czy wytrawić płytki PCB pod lampy , czy zlitować wszystko na pająka. W poście #89 zauważyłem na dołączonym zdjęciu , takie izolowane od chasis podstawki z polami lutowniczy mi, czy to dobre rozwiązanie, a jeśli tak , gdzie mógłbym coś takiego zakupić. Proszę o odpowiedzi i Pozdrawiam :)


  Moim zdaniem, w Twoim przypadku, montaż point to point będzie lepszy.
  Laminat jest dobry, ale do całkowicie sprawdzonego i nie poddawanego poźniej modyfikacjom schematu. Ale z drugiej strony, są w sieci opublikowane gotowe wzory płytek pod wzmacniacze na ECL8...

  To są porcelanowe listwy, z metalowymi stykami w kształcie litery U

  Budowa wzmacniacza audio na lampach, poszukiwany schemat lub link do pełnego opi

  i pochodzą z demobilu.

  Można w sieci kupić płytki z zanitowanymi oczkami lutowniczymi. To się nazywa "tag board".

  Budowa wzmacniacza audio na lampach, poszukiwany schemat lub link do pełnego opi
 • #94
  321Tobiasz123
  Level 6  
  Wymątowałem lampy wraz z podstawkami transformator sieciowy i głośnikowy. Jedną lampa nie ma próżni , jest wśród tych lamp lampa najpewniej ecl 86 i wygląda ok. Jest też lampa em 84 , ale tylko jedna , więc zrobię jeden wskaźnik na lampie z jednego z kanałów i dwa wychyłowe. Transformator sieciowy i głośnikowy nie wyglądają za dobrze , ale może są sprawne. Mogę jeszcze rozmątować Neptuna 311 , czy tam są jakieś fajne części? I czy któreś z części mogą przydać się do tego wzmacniacza?

  Dodano po 54 [minuty]:

  I tu jeszcze zdjęcia Budowa wzmacniacza audio na lampach, poszukiwany schemat lub link do pełnego opi Budowa wzmacniacza audio na lampach, poszukiwany schemat lub link do pełnego opi Budowa wzmacniacza audio na lampach, poszukiwany schemat lub link do pełnego opi Budowa wzmacniacza audio na lampach, poszukiwany schemat lub link do pełnego opi
 • Helpful post
  #95
  banmar_2005
  Level 27  
  z Neptuna możesz wykorzystać podstawki lamp jeżeli chcesz budować wzmacniacz na pcb, lampę PCL86 to prawie to samo co ECL86 różni się tylko napięciem żarzenia
  (około 12-14V - 300mA), transformator głośnikowy oraz kondensatory elektrolityczne na zasilacz
 • #96
  xpira
  Level 25  
  Do wzmacniacza można wykorzystać lampę EM84 na której można zrobić wskażnik wysterowania trzeba ją będzie podłączyć przez sumator. Można jeszcze wykorzystać lampę ECC85 na której można zrobić przedwzmacniacz(jest to duotrioda).
 • Bosch
 • #97
  banmar_2005
  Level 27  
  xpira wrote:
  Do wzmacniacza można wykorzystać lampę EM84 na której można zrobić wskażnik wysterowania trzeba ją będzie podłączyć przez sumator. Można jeszcze wykorzystać lampę ECC85 na której można zrobić przedwzmacniacz(jest to duotrioda).


  Neptun 311 nie miał lampy LM84 ani ECC85.
  Możesz wykorzystać najwyżej PCC88 ale musisz pamiętać o napięciu żarzenia
  (podwójna trioda)
 • #99
  pawelr98
  Level 39  
  Moc generalnie zależy najbardziej od lampy wyjściowej oraz transformatora głośnikowego.

  Co z tego że lampa w przedwzmacniaczu da większy sygnał jeśli stopień końcowy nie będzie w stanie go wzmocnić bo zabraknie napięcia zasilania.

  Sumator można zrobić na rezystorach(pasywny) albo na wzmacniaczu operacyjnym(aktywny).
 • #100
  321Tobiasz123
  Level 6  
  Odwołam się jeszcze do zabraknięcia napięcia zasilania. Czy można temu zapobiec korzystając z dwóch transformatorów, czy to i tak nic nie zmieni i wystarczy jeden?

  Dodano po 54 [sekundy]:

  I czy w przypadku budowy takiego sumatora na rezystorach, to nie będzie przebicia po między kanałami?
 • #102
  zworys
  Level 39  
  321Tobiasz123 wrote:
  I czy w przypadku budowy takiego sumatora na rezystorach, to nie będzie przebicia po między kanałami?

  Sumator sumuje dwa sygnały DLA TEGO SAMEGO KANAŁU. W całości będą dwa sumatory dla lewego i prawego kanału. Przy poprawnym wykonaniu nie może być żadnego przesłuchu ( "przebicia").
  321Tobiasz123 wrote:
  Czy można temu zapobiec korzystając z dwóch transformatorów, czy to i tak nic nie zmieni i wystarczy jeden?

  Każda lampa ma swoją moc admisyjną i jej przekroczenie to szybkie uszkodzenie lampy, ponadto podnosząc poziom sygnału sterującego tylko do pewnego momentu można zwiększyć moc wyjściową . Powyżej tego progu rosną bardzo szybko zniekształcenia a przebieg wyjściowy mało przypomina to co jest na wejściu wzmacniacza. Wychodzi coś a la "prostokątna sieczka ".
  pawelr98 wrote:
  stopień końcowy nie będzie w stanie go wzmocnić bo zabraknie napięcia zasilania.

  Tu kłania się charakterystyka pracy lampy. Koledze chodziło o to że zbyt wysoki poziom sygnału sterującego spowoduje wyjście poza wszelkie możliwe charakterystyki lampy- po prostu lampa musiałaby być zasilana znacznie wyższym napięciem - ale - kazda lampa ma parametry standardowe - przy których pracuje i graniczne. Przekroczenie tych ostatnich to uszkodzenie lampy. Praca bliska parametrom granicznym to bardzo krótki żywot lampy. Koledze chodziło więc nie o to że zabraknie prądu tylko że trzeba byłoby zasilać lampę znacznie wyższym napięciem anodowym co szybko "wykończyłoby " taka lampę.
  Podniesienie mocy wyjściowej to po prostu zastosowanie lampy o większej mocy ( i stosownej aplikacji tej lampy )
 • #104
  pawelr98
  Level 39  
  Jest jeszcze problem dodatniego napięcia siatki pierwszej.

  Przy dużym wysterowaniu można doprowadzić do sytuacji kiedy napięcie stanie się dodatnie.

  Tu mogą stać się dwie sytuacje.
  1. Lampa jest "słaba" prądowo(np.ECC83) i nastąpi "ucięcie" sygnału w okolicach 0V co spowoduje powstanie silnych zniekształceń.
  2. Lampa jest "mocna" prądowo (np.ECC82,ECC81) i wymusi dodatnie napięcie siatki daleko odbiegające od 0V i konsekwencji do znacznego prądu anodowego.

  Takich sytuacji należy unikać w sprzęcie audio. W przypadku sprzętu radiowego (detektory, nadajniki, generatory) jest to całkowicie normalne.

  Nie mniej jednak takie rozwiązania można spotkać. Katalog EABC80 wskazuje parametry triody przy katodzie na potencjale masy.
  Natomiast sygnał wejściowy wynosi jedynie kilkadziesiąt mV co sprawia iż prąd siatki jest niezbyt duży i nie powoduje obcinania.
 • #106
  zworys
  Level 39  
  321Tobiasz123 wrote:
  Czyli budowa przed wzmacniacza na ecc85 jest bezcelowa?
  To jest inna kwestia. Zerknij na schemat w poście nr 90. Masz tam pasywny korektor barwy który tłumi sygnał i jego poziom byłby za mały żeby poprawnie wysterować lampę końcową. Dlatego poprzedza go przedwzmacniacz na lampie ECC82. U Ciebie budowa przedwzmacniacza miałaby sens gdyby planowane źródła sygnału miały niski poziom sygnału wyjściowego np. mikrofon. Telefon raczej będzie miał poziom sygnału ponad te 150mV więc przedwzmacniacz jest raczej zbędny. Jesli chodzi o transformator to po prostu trzeba policzyć sumaryczny prąd pobierany z uzwojenia anodowego, z uzwojenia żarzenia i sprawdzić czy nie są przekroczone prądy dla tych uzwojeń . Dane tego transformatora znajdziesz w sieci.
 • #107
  banmar_2005
  Level 27  
  Ja to bym dał dwa transformatory nawet jak by jeden starczył.
  jeden transformator na jeden kanał, drugi na drugi kanał.
  Wygląda to bardziej profesjonalnie, pewne że starczy prądu dla wzmacniacza,
  łatwiejsze zlokalizowanie tz.Bruuuu, i mniejsze zniekształcenia, itd. ale to jest tylko moje zdanie
 • #108
  398216 Usunięty
  Level 43  
  xpira wrote:
  Do wzmacniacza można wykorzystać lampę EM84 na której można zrobić wskaźnik wysterowania trzeba ją będzie podłączyć przez sumator.
  Tylko, że taki "wskaźnik" poza miganiem listkami nic nie będzie mógł przekazać - tak więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie podwójny wskaźnik wychyłowy. Przynajmniej będzie można dokładniej określić stan wysterowania wzmacniacza i symetrię między kanałową.. Poza tym nie ma ryzyka, ze coś pójdzie nie tak:
  zworys wrote:
  Przy poprawnym wykonaniu nie może być żadnego przesłuchu ( "przebicia").
  .
 • #111
  pawelr98
  Level 39  
  xpira wrote:
  Lampa EM84 kosztuje ok. 80zł/szt. Rozumiem, że ta konstrukcja ma być niskobudżetowa.


  Chyba 15-30zł.

  To nie jest taka droga lampa.
  Sklep Lampyelektronowe to nie jest jedyne źródło.

  NOS na ebay-u razem z wysyłką ok.50zł.
  Ale w budżetowych konstrukcjach mogą być używane z dobrą emisją.

  Do tego są inne lampy typu magiczne oko.
 • #113
  banmar_2005
  Level 27  
  xpira wrote:
  pawelr98 wrote:
  Chyba 15-30zł.

  Gdzie tak tanio? Sam bym kupił kilkadziesiąt w takiej cenie. Na olx kosztują ok. 50zł, a w sklepie 79,90zł i to wcale nie jest zawyżona cena.
  https://sklep.lampyelektronowe.pl/?132,em84-rft


  Nie są drogie np: gotowy układ sterowania z lampą 6E2 czyli dokładny zamiennik EM84 za 32zł

  Link
 • #114
  pawelr98
  Level 39  
  xpira wrote:
  pawelr98 wrote:
  Chyba 15-30zł.

  Gdzie tak tanio? Sam bym kupił kilkadziesiąt w takiej cenie. Na olx kosztują ok. 50zł, a w sklepie 79,90zł i to wcale nie jest zawyżona cena.
  https://sklep.lampyelektronowe.pl/?132,em84-rft


  Allegro kiedyś przeglądał ?
  Lampy w dobrym stanie kosztują od 15zł do 30zł.

  A po za tym kolega banmar_2005 pokazał też o czym mówię.

  To nie jest tylko EM84 i nic więcej. Są inne lampy tego typu a ich cena jest znacznie niższa.

  Chińczyki kopiują różne lampy, zazwyczaj radzieckie.
  6Ż1P(6Ж1П)->6J1, 6P14P(6П14П)->6P14, 6S19P(6C19П)->6C19, 6N1P(6H1П)-> 6N1, 6P1P(6П1П)->6P1 itd.
  Nawet heptody czy odpowiednik EM84 się znajdą.
 • Helpful post
  #116
  398216 Usunięty
  Level 43  
  321Tobiasz123 wrote:
  posiadam taką lampę wymontowaną z radia ;) i dlatego nie ma drugiej
  Przeczytaj raz jeszcze i zastanów się czy jest sens na siłę pakować tam tego "oczka"
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18103921#18103921
 • #119
  aksakal
  Tube devices specialist
  Naprawdę ładnie wygląda. Budowa wzmacniacza audio na lampach, poszukiwany schemat lub link do pełnego opi