Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wieża Karcher KA350 - Nowy laser nie czyta płyt

Andrzejewski 30 Jul 2019 01:21 990 5
    Andrzejewski
    Level 15  
    Witam. Mam do naprawy wieżę która przestała czytać płyty. Fabrycznie był w niej laser EP-C101. Kupiłem więc nowy SF-P101N 16pin z mechanizmem który według zapewnień sprzedawcy jest identyczny z moim oryginalnym, ale niestety nie działa.
    Płyta wchodzi prawidłowo w obroty, silnik lekko przesuwa głowicę wzdłuż płyty, a soczewka przesuwa się w pionie i próbuje ogniskować. w samej soczewce widac typową dla CD słabą czerwoną wiązkę światła. A więc wygląda że wszystko działa poprawnie. Silnikami steruje układ BA5826FP, a laserem steruje BU9543KV który zasilany jest prawidłowo napięciem 3,3V. Wobec tych faktów uznałem że trafił mi się uszkodzony laser (tani kupiony bez gwarancji). Kupiłem więc drugi w innej firmie już z gwarancją 3-miesięczną, a więc teoretycznie pewniejszy. Nic to nie dało, laser zachowuje się identycznie jak poprzedni. Przepraszam że się tak rozpisałem ale chciałem dokładnie opisać sytuacje i uniknąć porad typu '' usuń zworkę". Podsumowując, przypuszczam że problemem nie jest sam laser (bo chociaż coś by przeczytał) ale układ dekodera BU9543KV. Co jeszcze można sprawdzić, czy może jakiś pomiar oscyloskopem w punktach kontrolnych Proszę o pomoc.
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

A ja zapytam jak się napęd cd zachowywał na starym czytniku?
    Rozumiem ,że zamontowałeś całość z nowymi silnikami?
    Taśma podstawiona nowa.
    Andrzejewski
    Level 15  
    Na starym czytniku napęd zachowywał się identycznie jak na tych dwu nowych. Silniki na starym mechanizmie sprawne, ale to bez znaczenia bo jak już pisałem lasery nowe są kompletne razem z mechanizmem. Co do tasiemki to nie podmieniałem na nową bo nie miałem takiej długiej ale sprawdziłem na samym początku zanim zamówiłem nowe lasery, i wszystkie piny mają przejście. Z racji wykonywanego zawodu wymieniłem setki różnych laserów z przeróżnymi objawami ale z tym brakuje mi już pomysłów. A może te lasery się jednak czymś różnią, i trzeba złożyć oryginał ?
    lisek
    Service technician RTV
    Ponizej schemat servo na BU9543kv
    - w zał. SM pod jvc na tym układzie

Wieża Karcher KA350 - Nowy laser nie czyta płyt Wieża Karcher KA350 - Nowy laser nie czyta płyt
    * drugie foto z LG CM8330 LG CM8530F

To pochodzi z zestawu hifi firmy LG MCT354/ podobnie w LG XA105
    PWM
    Wieża Karcher KA350 - Nowy laser nie czyta płyt

PSU zasilacz
    Wieża Karcher KA350 - Nowy laser nie czyta płyt

p.s
    Rozwiazania z zestawu Philips FWT6600 (tylko podglad serwisówki , ale dobra jakość ) patrz Link
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

Wygląda na uszkodzenie elektroniki sterującej a to już zabawa szkoda ,że nie wiemy jak się ten temat zakończył:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2973366.html

Nie zawsze zamiennik to to samo może blok sterowania jest dostrojony pod EP-C101 lub właśnie jest rozstrojony i mamy uszkodzenie.
    Andrzejewski
    Level 15  
    Witam. Podłączyłem oryginalny laser wyjęty z innej sprawnej wieży, i dalej nie działa.
    Wychodzi na to że uszkodzona jest elektronika. Wobec powyższego zrezygnowałem z naprawy. Temat zamykam.