Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie

tomybb 30 Lip 2019 03:03 1656 6
  • ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie

ZD-153A to dosyć popularny pochłaniacz oparów lutowniczych. Na rynku dostępna jest wersja tańsza, bez statywu. Tutaj jednak opisuję wersję pochłaniacza wyposażonego w ruchome ramię. W zestawie otrzymujemy takie oto części.
    ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie
    ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie

Oprócz wszystkich niezbędnych części mechanicznych mamy także dwa zapasowe filtry węglowe, redukcję pozwalającą podłączyć wylot pochłaniacza do rury oraz przysłonę pozwalającą ukierunkować wydmuchiwane powietrze. Osobiście akurat z tego nie korzystam. Filtr węglowy łatwo wymienny, wystarczy otworzyć kratkę. Po zdjęciu filtra widoczny wentylator. To co od razu przykuło moją uwagę to to, że choć wentylator jest duży (średnica 120mm), jednak wyposażony w dosyć małe łopatki. Cały montaż jest bardzo intuicyjny.

Uchwyt do którego montowany jest statyw wygląda na dosyć solidny mimo iż wykonany jest z plastiku. Ma bardzo duży rozstaw, dzięki czemu zamontujemy go na każdym rodzaju blatu. Z boku dodatkowa śruba którą możemy blokować obrót całego pochłaniacza. Sam statyw muszę ocenić bardzo wysoko. Jest dobrze wyważony, zostaje zawsze w takiej pozycji jakiej go ustawimy. Nie ma tendencji do samoczynnej zmiany położenia. Zobaczymy tylko jak będzie to wyglądało po dłuższym czasie użytkowania. Przeglądając strony internetowe natknąłem się także na wersję tego pochłaniacza z nieco innym statywem, ze sprężynami na zewnątrz. Od czego to zależy jaką wersję otrzymamy? ...nie wiem.
    ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie
    ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie

Pora na sprawdzenie jak pochłaniacz będzie sobie radził w boju. Do wytworzenia dymu wykorzystałem kalafonie podgrzewaną lutownicą. Pochłaniacz umieszczony ok 50cm nad nią. Później tą odległość zmniejszałem. Wykonałem kilkanaście testów żeby sprawdzić jak urządzenie radzi sobie z dymem. Niestety na zdjęciach nie łatwo to pokazać

Po tych wszystkich doświadczeniach mogę stwierdzić, że z odległości ok 50cm pochłaniacz nie wyłapuje całości dymu. Gdy dym jest kłębiasty, bardzo duża jego części nie trafia na filtr. Nie mówię już nawet o sytuacji kiedy w warsztacie mamy przeciąg lub otwarte okno, z tym wszystkim nasz pochłaniacz przegrywa niestety. Dużo lepiej jest gdy źródło dymu mamy o połowę bliżej, czyli ok 20cm od wentylatora. Ważna sprawa to umiejscowienie samego pochłaniacza, idealnie jakby był bezpośrednio nad źródłem dymu, niestety podczas pracy nie zawsze jest to możliwe.

Filtr po tych wszystkich testach:

Na koniec jeszcze parametry ze strony producenta:

-moc: 23W
    -napięcie zasilania: 230 AC 50Hz
    -waga: 1.50kg
    -wymiary: 220x270x168 mm
    -przepustowość : 1m3/min

-głośność zmierzona za pomocą aplikacji:
    Cena ok 150zł.

Moim zdaniem na plus zaliczyć trzeba bardzo dobrze wykonany statyw, jednak uważam, że producent mógł pokusić się o zamontowanie nieco innego, bardziej wydajnego wentylatora.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa sprzętu rtv
    tomybb napisał 1336 postów o ocenie 262, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • TermoPasty.pl
    sendtopolish
    Poziom 2  
    Witam,

Równie posiadam ten pochłaniacz oparów. Na plus faktycznie ramię, które pracuje bardzo dobrze jak za te pieniądze.

Minusem jest niestety adapter 100mm do podłączenia rury. Jest nieszczelny, opary uciekają bokiem, dlatego musiałem ranty okleić taśmą. ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie
  • TermoPasty.pl
    slavo666
    Poziom 17  
    Też go miałem... przez 5 minut, a potem poleciał do szafy. Nikt tego nie chciał używać, bo prawie nic nie ciągnie, hałas ogromny, a miejsca nad stołem też niemało zajmuje.
    Przykładowo: przy optymalnym umiejscowieniu wystarczyło, żeby ktoś przeszedł obok i już robiło się zawirowanie, a dym leciał bokiem. O otwarciu okna nawet nie ma co marzyć.
    Inna sprawa w ogóle, czy urządzenie o tak prymitywnej budowie może się nazywać pochłaniaczem.
    Ja nie polecam. Lepiej działa rura spiro podłączona do plastikowego pudła z Tesco z wentylatorem łazienkowym.
    CMS
    Administator HydePark
    Tez posiadam ten pochłaniacz. Ramie faktycznie bardzo solidne, ale siła ssania słaba, tak jak piszesz. Odległość 20cm od lutownicy jest wystarczająca, żeby wciągał 90% oparów, ale wówczas robi się ciemno nad miejscem lutowania.
    Do tego przewód zasilający miałem tylko kilka centymetrów dłuższy od długości ramienia, to jakaś kpina. Od razu wymieniłem na trzymetrowy.

Nie mam czasu, ale jak znajdę chwilę to chcę dodać podświetlenie i może wstawić wentylator o większym przepływie.

W takiej wersji jak dostajemy w pudełku nie polecam.
    george2002

Poziom 20  
    Temat powstał to i ja dorzucę swoje 5 groszy, wymieniłem wentylator w cichszy i wolniejszy ponieważ akurat ustawiam wyciąg nad lutowanymi elementami i ciągnie dobrze a i nie może za bardzo dmuchać bo w wentylacje mieszkania pcham opary(tutaj zaraz się zapewne ktoś odezwie że nie wolno itd - wentylacja ma na dachu własny wentylator i bez wentylatora ciągnęła by dobrze także uważam że nie zaburzam wentylacji kominowej w bloku) dodane również oświetlenie - wszystko zasilanie z 12V - ledy ciągną 1A a wentylator ~200mA :) zasilacz 12V/2A wystarcza spokojnie, wyłącznik oryginalny zastąpiony dwoma :) profilaktycznie link do ledów z aliexpress oczywiście - https://s.click.aliexpress.com/e/cdSXCFdO i tam wybieramy 8520 white smd - da się je docinać co odcinek i są na amelinium - do kuchni wziąłem warm white i 40W daje radę do dzisiaj bez problemu :)
    ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie ZD-153A czyli pochłaniacz oparów lutowniczych na statywie
    tomybb
    Poziom 26  
    slavo666 napisał:
    chcę dodać podświetlenie i może wstawić wentylator o większym przepływie

ja też :)

george2002 napisał:
    wymieniłem wentylator w cichszy i wolniejszy

to jest taki wentylator jak w zasilaczach ATX? Jak byś porównał zasysanie tego vs oryginał?

Widzę że wyciąłeś kratki z tyłu: tam coś się nie mieściło czy po to aby było ciszej?
    george2002

Poziom 20  
    Wentylator z zasilacza ATX bingo tylko jest trochę cieńszy i musiałem podkładki dać, kratki wg Mnie blokowały wyciąg to je powycinałem i jest wg Mnie dużo lepiej, Moc wentylatora słabsza bo takie było założenie że musi być cichy i nie musi być mocniejszy ale rozglądałem się w TME itp stronach i są mocne ale ja miałem z odzysku ATX i do tego nie potrzebowałem mocniejszego :) nie używam też tego filtra węglowego bo też wg Mnie zatyka zasysanie a i tak cisnę wszystko w komin :)