Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Komputer - Freezowanie komputera podczas grania.

30 Lip 2019 12:34 225 22
  • Poziom 4  
    Witam.
    Od dłuższego czasu borykam się z problemem wywalania komputera podczas grania w trochę bardziej wymagające gry. Za każdym razem wywala inny błąd przed instalacją systemu Windows 10 64Bit wywalał błąd DirectX 11 a teraz robi się czarny ekran po czym zwiesza się dźwięk i jedynie reset pomaga ale też czasem nie i muszę wyłączać z przedłużacza przełącznikiem dziś np. mi wyrzucił błąd THREAD STUCK IN DEVICE DRIVER (Bluescreen) ale ten błąd mam dopiero drugi raz od dłuższego czasu.Domyślam się że to zależy ten błąd od gry w którą gram że co mi wywala w Rocket League po dłuższej a czasem krótszej grze wywala mi tylko czarny ekran.
    Nie wiem co już mogę zrobić bo na poprzednim komputerze miałem ten sam problem tylko że teraz mam praktycznie wszystkie części wymienione na inne jedynie z poprzedniego komputera został mi dysk SSD .

Specyfikacja aktualnego PC :

Płyta główna: Gigabyte Z97-HD3
    Procesor: I5 4590
    Zasilacz: SilentiumPC 600W Vero M2 Bronze (Nowy)
    Ram: HyperX DDR3 16 GB 1600MHz CL10 w dwóch kościach po 8 GB
    Chłodzenie: Be quiet! Pure Rock Slim
    Karta Graficzna: Karta Graficzna MSI RX580 GAMING X 8GB
    Dysk SSD: GoodRam CX300 120GB
    Dysk HDD: Hitachi 320GB 2,5 cala 5400RPM
    Odudowa: SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black (Nowa)

W poprzednim komputerze miałem używaną inną płytę główną ( Bodajże Asus M4A8GTD PRO/USB3 ) i procesor (AMD Phenom X4 945) ramy G.Skill Ripijaws z innymi G.Skilami razem było 12GB kartę graficzną miałem EVGA GTX 660 TI 2GB (I z tą kartą mi wywalało na ekranie
    kolory różne) zasilacz był Tacens Radix ECO III 650W ale płyta mi padła więc zmieniłem na tego Intela co teraz mam i inne ramy ,chłodzenie i dopiero niedawno zmieniłem tego GTX na RXa i nadal mam problem.

Dziś zrobiłem test Power Supply w OCCT 20 minutowy i pokazało mi 3 błędy i nie do końca rozumiem tego zapisu może to rozwiąże mój problem.
    Komputer - Freezowanie komputera podczas grania.

Następnie puściłem test na 40 minut i pokazało mi 6 błędów.

Po tym teście nie mogłem zapisać tego wyniku. A i oba dyski skanowałem HD Tune i nie pokazuje mi żadnego błędu.

Liczę na pomoc bo już sam nie wiem co to może być. Problem się nadal ciągnie mimo takiej wymiany części na inne.
  • Poziom 25  
    Mam podejrzenia że to wina zasilacza, marka tracens kojarzy mi się z tandetą. Masz też spore temperatury na procesorze.
  • Poziom 4  
    Możliwe że źle napisałem aktualny zasilacz to SilentiumPC 600W Vero M2 Bronze i on jest nowy mam go z 2 miesiące. Więc zasilacz raczej odpada.
  • Moderator - Komputery Serwis
    2konrafal1993 napisał:
    Mam podejrzenia że to wina zasilacza, marka tracens kojarzy mi się z tandetą.

To teraz niech się Kolega zdecyduje, która z marek kojarzy się z tandetą - Tacens czy Tracer. Zresztą to bez znaczenia, gdyż Autor ma zasilacz SPC, co podał w specyfikacji sprzętu.

Nowe OCCT jest dla mnie zdecydowanie mniej czytelne, niż stare - ale temperatury znacznie powyżej 80, a pewnie i dochodzące do 90 stopni na CPU to zdecydowanie za dużo, warto sprawdzić poprawność montażu chłodzenia oraz poprawność chłodzenia obudowy (umiejscowienie wentylatorów i kierunek przepływu powietrza przez nie).

Pobierz https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html#DownloadLinks i zobacz, czy będzie w stanie odnaleźć pliki zrzutów i zrobić ładną tabelkę. Dobrze byłoby, gdyby kolumna "caused by" była widoczna, jeśli będą w niej jakieś informacje przy błędach.

Warto zrobić memtest. Jeśli komputer wykłada się z różnymi błędami, to pamięć warto sprawdzić: http://www.memtest.org/#downiso lub https://www.memtest86.com/download.htm

Warto sprawdzić stan dysków, można zamieścić informacje z CDI dla każdego z dysków: https://crystalmark.info/redirect.php?product=CrystalDiskInfo

Jeśli masz możliwość pomierzenia napięć zasilacza miernikiem, to też warto byłoby z obciążeniem i bez obciążenia taki pomiar zrobić.
  • Poziom 4  
    Chłodzenie sprawdzałem i przepływ powietrza może mieć trochę zaburzony przez to chłodzenie ale niedługo prawdopodobnie będę zmieniał na inne.

To jest zrzut z BluescreenView

Jedynie tylko te opcje są czerwone

A to z CrystalMarka

Jedynie nie mogłem teraz uruchomić MEMtesta bo coś z bootowaniem mi nie chciało działać albo źle pendriva zrobiłem ale jeszcze coś popróbuje.
    A teraz miernikiem nie mam jak sprawdzić bo go na razie nie mam.
    Nexus26 napisał:
    To jest zrzut z BluescreenView

Winnym tego BS był sterownik grafiki AMD. Może być najczęściej spowodowany uszkodzeniem sterownika, niewłaściwym zasilaniem karty, zbyt wysoką temperaturą karty lub uszkodzeniem karty.

Dyski na pierwszy rzut oka OK, chociaż na CX300 są już uszkodzone bloki zastąpione rezerwowymi. Ale to były dyski z pamięciami niskiej jakości, więc to w nich dość normalne, limit uszkodzeń jeszcze nie został wyczerpany.

Test pamięci warto zrobić.
  • Poziom 4  
    Karta ma wszystko dobrze podpięte bo zasilacz powinien dobrze działać temperatura jest owszem trochę za duża ale jeszcze muszę zrobić jej undervolting a kartę mogę jeszcze na gwarancje na sprawdzenie. Właśnie w planach mam zmianę też dysku.

I Czy te uszkodzenia dysku mogą powodować jakieś uszkodzenia sterownika graficznego ? I to może być cały problem ? Bo czasem nie mam BS tylko ekran robi się czarny i wszystko staje więc co to może być ? A czy da się jakoś inaczej sprawdzić zasilanie karty ?

Oczywiście jak mi się uda to zrobię ten MEMTest.
    Grafika według tych mikroskopijnych wykresów nie przekracza 80 stopni, a to dla niej nie jest niebezpieczna temperatura. Chłodzeniu procesora się przyjrzyj, bo to na nim można obiady gotować pod obciążeniem. Jeśli temperatura procesora dobije do wartości krytycznej może nastąpić awaryjne wyłączenie komputera (lub jego "zawieszenie" - czarny ekran również).

Zasilanie karty w wersji uproszczonej sprawdzić można miernikiem, chociaż takie sprawdzenie jest dalekie od ideału i wykryje tylko grubsze problemy. Mimo wszystko wciąż warto takie zrobić.

Dyskiem bym się póki co nie przejmował, możesz zrobić test odczytu całej powierzchni, ale powinien wypaść pozytywnie.

Dodano po 3 [minuty]:

Nexus26 napisał:
    Chłodzenie sprawdzałem i przepływ powietrza może mieć trochę zaburzony przez to chłodzenie ale niedługo prawdopodobnie będę zmieniał na inne.

W jaki sposób Kolega je sprawdzał? Wydajność to chłodzenie ma wystarczającą do Kolegi procesora, tym bardziej że nie jest to wersja podkręcona. Jaka pasta jest zamontowana i ile jej zostało użyte?

Do tego jak wygląda chłodzenie całej obudowy, nie tylko procesora?
  • Poziom 4  
    Może tak sprawdzenie polega na tym że to chłodzenie jest dziwnie montowane bo nie jako dmucha na górę a nie na tył do wentylatora i to według mnie trochę może spowalniać wyrzut powietrza z obudowy a obudowa ma jeden wentylator z tyłu i dwa z przodu wszystkie są sterowane kontrolerem a te wszystkie temperatury w OCCT były przy pracy ich na wolnych obrotach.Wysokie

Jak dyski własnie testowałem to powierzchnia była okej. Mogę jeszcze coś popróbować z chłodzeniem ale pasta też była wymieniana na SilentiumPC Pactum PT-1 więc chyba nie jest zła a jeśli tak to bym wymienił na jakieś inne np Thermal Grizzly. A pasty jest tak że nie wypływa z pod chłodzenia ale nie jest mało ale może coś się z nią stało.

Czyli te wywalanie może być spowodowane przez to że procesor się przegrzewa ? Czy to że w menadżerze zadań w grze ma 3.65 Ghz to źle skoro maks to 3.6 Ghz ?

Zasilanie karty sprawdzę jak będę miał już miernik. Bardziej co według ciebie może wywalać ? Karta czy Procesor ?
    Bo mnie zadziwia że mimo zmiany sprzętu nadal mam takie problemy ;-( może poprzedni też się grzał.
    Nexus26 napisał:
    Może tak sprawdzenie polega na tym że to chłodzenie jest dziwnie montowane bo nie jako dmucha na górę a nie na tył do wentylatora i to według mnie trochę może spowalniać wyrzut powietrza z obudowy a obudowa ma jeden wentylator z tyłu i dwa z przodu wszystkie są sterowane kontrolerem a te wszystkie temperatury w OCCT były przy pracy ich na wolnych obrotach.Wysokie

Zamontuj chłodzenie tak, aby wentylator dmuchał przez radiator w tył obudowy komputera. Tylny wentylator warto podłączyć tak, aby wyciągał powietrze i wydmuchiwał je z obudowy, zamiast korzystać z kontrolera, na którym będziesz ustawiał zbyt niskie obroty podłącz go pod płytę główną, która będzie je regulować w zależności od potrzeb. Wentylator powinien być użyteczny, a nie pełnić funkcję dekoracyjne, a puszczanie go przy pełnym obciążeniu systemu na najniższych obrotach to raczej dekoracja.

Obudowa podczas testów powinna być zamknięta.

Wentylatory z przodu powinny wciągać powietrze i dmuchać w kierunku płyty głównej, również podłączyłbym je bezpośrednio do płyty i jej powierzył kontrolę nad obrotami.

Nexus26 napisał:
    pasta też była wymieniana na SilentiumPC Pactum PT-1 więc chyba nie jest zła a jeśli tak to bym wymienił na jakieś inne np Thermal Grizzly. A pasty jest tak że nie wypływa z pod chłodzenia ale nie jest mało ale może coś się z nią stało.

Pasta nie powala na kolana, ale śmietnik to nie jest. Powinna być zaaplikowana jak najcieniej.

Nexus26 napisał:
    Czyli te wywalanie może być spowodowane przez to że procesor się przegrzewa ?

Może.

Nexus26 napisał:
    Czy to że w menadżerze zadań w grze ma 3.65 Ghz to źle skoro maks to 3.6 Ghz ?

Bez znaczenia, takie małe odchyłki nie mają wpływu na cokolwiek.

Nexus26 napisał:
    Bardziej co według ciebie może wywalać ? Karta czy Procesor ?

Nie wiem, ale zacząłbym od zmniejszenia temperatur na procesorze, bo są nieakceptowalnie wysokie.
  • Poziom 4  
    W najbliższym czasie wymienię pastę na procesorze a minusem jest to że tego chłodzenia na mojej płycie nie da się inaczej zamontować więc też dla tego chciałem po części zmienić chłodzenie bo wiem że to powinno z tyłu wyciągać powietrze i z przodu wpuszczać więc to chłodzenie to takie tu słabe przez to .

Tak obudowa podczas testów była zamknięta i nie mam tyle wejść na płycie żeby podpiąć te wentylatory więc jak gram to włączam wentylatory na pełną moc .

Teraz też włączyłem test OCCT przy wentylatorach na full i wyniku mi nie pokazało ale jak patrzyłem to temperatury były o może z 7-10 stopni mniej więc zawsze coś.

Zastanawiałem się też nad undervoltingiem CPU
    Co o tym sądzisz może to w jakiejś części rozwiązać problem ?
    Płyta ma 3 gniazda na wentylatory. Dlaczego nie jesteś w stanie zamontować chłodzenia obróconego o 90 stopni? Koliduje z radiatorem na VRM?
    UV możesz spróbować zrobić, jednak testuj dobrze, czy nie będzie większych problemów ze stabilnością.
  • Poziom 4  
    A to nie widziałem tych złączy ale dobrze to zrobię tak z tymi wentylatorami.

Radiator nie przeszkadzał ale po prostu jak chciałem tak zrobić to z jednej strony nie chciał mi wejść pin i nie chciało się zatrzasnąć chłodzenie tak jakby płyta miała się wygiąć i ja a jak ustawione mam że mam wentylator na dole to idealnie się wszystko nie za luźno nie za mocno zatrzaskiwało i widziałem że dużo osób tak ma z tym chłodzeniem i je tak montuje jak ja mam.

UV będę próbował ostrożnie wszystko ustawić jak mi się uda z tym wszystkim.
    Na dziś wystarczy mi informacji popróbuje to wszystko teraz zrobić i jutro dam znać czy mi się udało.
    Jak na razie dzięki.
    Chłodzenie ma być porządnie dociśnięte do procesora. Poza tym w teorii pole montażowe jest symetryczne, więc jak chłodzenie weszło obrócone o 90 stopni, to wejdzie i normalnie. Być może robiłeś jakiś błąd wcześniej podczas montażu. Jedynym dobrym powodem na zamontowanie chłodzenia z wentylatorem na dole byłby brak możliwości normalnego montażu ze względu na kolidowanie z jakimiś elementami płyty. Ewentualnie można sobie dmuchać w górę, jeśli ma się otwory wentylacyjne na górze obudowy i najlepiej możliwość zamontowania tam wentylatora wyciągającego ciepłe powietrze.
  • Poziom 4  
    Możliwe że jakiś błąd popełniłem i przez to faktycznie coś mi nie pasowało jeszcze to sprawdzę i obudowa ma otwory na górze na ale tam nie mam wentylatora żadnego.
    Więc to jeszcze sprawdzę.
  • Poziom 4  
    Udało mi się faktycznie obrócić te chłodzenie i nałożyłem nową pastę i jak na dłuższe sesje w gry jeszcze mi nie wywaliło i temperatury są trochę niższe w jednej grze jak patrzyłem nie jest to dużo ale nie przekracza mi 60 stopni w Rime ale głównie mam koło 55 stopni a przed poprawą chłodzenia miałem trochę wyżej niż 60 stopni .
    Mimo że jeszcze mi nic nie wywaliło w OCCT jak włączyłem na 30 minut to pokazało mi 3 błędy ale nie zapisało mi żadnego zapisu (Nie wiem czemu) to nadal mnie zastanawiają te 3 błędy i jakie to są błędy.

Jeszcze UV nie robiłem ani na karcie ani na procesorze.
    Do jakiej temperatury dochodzi procesor po paru minutach obciążenia w occt?
  • Poziom 4  
    Najwięcej ile widziałem to 67 stopni po 12 minutach ale bardziej widzę 58 do 65 a na karcie koło 60 stopni.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze po dłuższym czasie sprawdzę czy jest podobnie .

Dodano po 1 [minuty]:

Będę też musiał sprawdzić czy w grach mi wywala ale potrzebuje więcej czasu jeszcze.
    To już znacznie lepiej, bo na poprzednim wykresie temperatury leciały do ponad 80 stopni.
  • Poziom 4  
    To jeszcze później sprawdzę temperatury i potestuje w grach i dam znać czy nie mam już żadnych problemów .

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Jeszcze w grach nie testowałem jedynie w OCCT po 36 minutach najwięcej widziałem 68 stopni najczęściej było 64~65 stopni a najmniej 58 a na karcie cały czas koło 60 stopni więc z temperaturami się chyba już uporałem ale to ile błędów zobaczyłem mnie przeraziło.

To nadal rosło.

Prawdopodobnie może to być wina tego że jak patrzyłem na zużycie karty to raz było 100% a raz 50% a jeszcze w innym momencie znikał mi wykres na sekundę i po tym dalej pokazywało zużycie które cały czas skakało zresztą na tym screenie też widać że zużycie nie było cały czas na 100%.
    Nie wiem czym może być spowodowane to skakanie zużycia karty graficznej.
    (Chyba że coś źle mówię i to powinno tak skakać , jeśli tak to nie wiem co może powodować tyle błędów bo jak patrzyłem to co 2~4 sekundy pojawiał się nowy błąd lub czasem dłużej.)
  • Poziom 4  
    Po moich testach nadal mam problem z wywalaniem raz czarny ekran a raz bluescreen z błędem od sterownika więc nadal nie wiem co to może być.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Jeśli karta się nie przegrzewa, a zasilanie ma prawidłowe, to może być uszkodzona. Nowe karty graficzne rzadko - ale też się psują czasem.
  • Poziom 4  
    Spróbuje oddać ją na gwarancję albo oddam cały komputer do serwisu ale na ogół dziękuje za pomoc i temat zamykam.

Dodano po 1 [minuty]:

Wysłanie komputera do serwisu.