Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW

30 Lip 2019 15:29 432 24
 • Poziom 8  
  Witam,

  Mam w biurze sieć bezprzewodową z Play, Router Huawei b311s-220. Od pewnego czasu pojawiły się problemy z płynnością, strony się bardzo wolno ładowały lub w ogóle nie wczytywały. Myślałem że to problem z zasięgiem bo router chwile wcześniej był przestawiony na poddasze tak aby jak najwięcej osób w budynku mogło z niego korzystać i zasięg z pełnej mocy spadł do 3 kresek.

  W komputerze stacjonarnym mam kartę sieciową TP-LINK 150Mbps Wireless N PCI Express Adapter, po zmianie lokalizacji routera dokupiłem do tej karty dużo większą antenę na kablu Savio AK-05, sygnał sie poprawił i teraz mam 4/5 kresek ale problemy dalej te same.

  Postanowiłem zatem sprawdzić sobie pingi w CMD monitorując przez chwilę pracę w trakcie przeglądania stron i tu ku mojemu zdziwieniu okazało się że jak tylko odpalam przeglądarkę to pingi momentalnie skaczą do wartości 1000/2000ms. Jak odpalam kilka zakładek na raz to wywala komunikat że upłyną limit czasu żądania, strony padają i się w ogóle nie ładują. Jak odpale 1/2 strony to po chwili pingi się uspokoją do wartości 50/60ms i strony się załadują ale o płynności wczytywania kolejnych treści nie ma mowy.

  Myślałem że to wina routera, że może jest przeciążony, może ktoś za ścianą w jakiś sposób go blokuje albo ma słaby zasięg z siecią Play bo znajduje się na nieużytkowym poddaszu z blaszanym dachem ale o dziwo to samo dzieje sie na hotspocie z telefonu, do którego tylko ja mam dostęp. W przypadku telefonu jest o tyle lepiej że tu pingi się szybciej uspokajają i nawet większa ilość stron się po dłuższym czasie załaduje ale ogólnie geneza problemu jest ta sama - gwałtowanie skaczące pingi w momencie odpalania stron.

  Wygląda mi na to że to karta sieciowa powoli kończy swój żywo ale póki co chciałbym się poradzić kolegów czy mogą być jakieś inne przyczyny lub sposoby weryfikacji sprawności karty?

  Z góry dzięki za pomoc :)
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Specjalista Sieci, Internet
  Karta słaba ale to raczej nie ona jest przyczyną. Sam pomysł z routerem na strychu i Wifi z niego słabiutki. Ogólnie to całość to nieporozumienie, począwszy od tego szajsu B311 , warte toto ze 100 zł i całkowicie nieprzydatne do sieci Play. Tak samo jak ta pseudo antenka do karty WiFi.
  Rozwiązania problemu należy szukać najpierw w dostępie do LTE Play a nie sieci WiFi. W tym celu na początek połączenie komputera po LAN z B311 i testy LTE.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 8  
  Może i co do jakości sprzętu jest tak jak mówisz ale w praktyce do przeglądania internetu i wysyłania poczty w zupełności wystarczyło. Problem się pojawił w momencie jak przenieśliśmy urządzenie, najpierw do pokoju obok za ścianę a potem na strych. Jednak w mojej opinii ani router nie jest przyczyną ani antena bo ten sam problem pojawił się na moim prywatnym telefonie. A to że na telefonie wygląda to ciut lepiej to pewnie zasługa tego że sygnał WiFi na linii telefon-karta ma 100% i sam telefon nie jest zamknięty w metalowej puszcze jak to ma miejsce z routerem na strychu.

  Mimo wszystko przetestuje router po kablu i pingi pod obciążeniem stron.
 • Poziom 2  
  moim zdaniem to kwestia słabej karty :/
 • Specjalista Sieci, Internet
  Ale tu trzeba od czegoś zacząć bo tak to błądzenie po omacku, najpierw połączenie w Play na LTE i diagnostyka sygnału, pasma LTE oraz BTS-a Play i speedtesty i jak wszystko OK to przechodzimy do WiFi.
  Ale tutaj wszystko jest zrobione nieprawidłowo, po co router na strychu na dodatek w metalowej puszce, kto tak to rozwiązał?
  Jaka to lokalizacja, który BTS Play, z jakiego pasma LTE z niego korzystasz, jakie są parametry sygnału na nim ? Jak wyglada DL/UL z tego B311 po LAN a jak po WiFi?
  Do tego należy zrobić test WiFi Analyzerem https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=pl na Android zainstalowanym na telefonie w miejscu komputera , telefon połaczony po Wifi z B311 i dla porównania taki sam test na komputerze z jakimś analizatorem WiFi na Windows.
 • Poziom 8  
  Lokalizacja jest taka a nie inna bo budynek jest parterowy, ja mam biuro a pozostałe części to są pokoje mieszkalne i aby sygnał docierał do wszystkich to trzeba było przenieść router na w miarę centralne miejsce budynku. Ktoś kto mieszka w środkowym pokoju nie zgodził się żeby mu router 24h na dobre pracował koło głowy dlatego musieliśmy go przenieść na strych. A tu z kolei mamy blaszany dach. Tak więc nie zawsze jest tak jak by sie chciało mieć.

  Jutro porobię testy i dam znać.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Ale czemu zamknięto router w metalowej skrzynce? To po pierwsze osłabia sygnał LTE( tak samo jak blaszany dach) i WiFi na 2,4GHz. Pytając o lokalizację miałem na myśli miejscowość i ulicę, trzeba sprawdzić jak wyglądają BTS-y Play w pobliżu.
 • Specjalista Sieci, Internet
  flatbeet napisał:
  Problem się pojawił w momencie jak przenieśliśmy urządzenie, najpierw do pokoju obok za ścianę a potem na strych.
  To wygląda na to, że problemem jest ta ściana i strop. Tłumienie przez przeszkody.
 • Poziom 8  
  Mając na myśli skrzynkę mówię o całym strychu przykrytym blaszanym dachem. Router nie jest zamknięty w małej skrzynce, aż tak nie oszalałem :D
  Lokalizacja to Słotwina 58a k. Świdnicy, najbliższy nadajnik Play mam 2km od siebie, GSM 900. Logując sie na router moc sygnału podaje mi 4 na 5 kresek, WiFi na 2,4GHz.

  Routera jeszcze nie podłączałem po kablu ale testowałem inne rozwiązania. Kolega przyszedł ze swoim laptopem i ma ten sam problem na WiFi. Powiem więcej - też ma telefon w Play i jego internet tutaj też łapie lagi. Działa podobnie jak mój internet w telefonie w sieci Play czyli płynniej niż net przez WiFi ale też po otwarciu 2/3 zakładek i odpaleniu np filmu na YT pingi skaczą do 2000/3000ms. Tak więc wszystko wygląda na to że to wina sieci Play skoro nie tylko router ale też i nasze prywatne telefony wariują.

  To co mnie dziwi to to że nigdy wcześniej nie było tu problemów z internetem w telefonie. A co koledzy powiedzą patrząc na mapę BTS w stosunku do mojej lokalizacji?
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  To nie żadna wina sieci Play tylko użytkowników którzy nie maja pojęcia jak działa sieć LTE i oczekują cudów a sami nic nie zrobili aby mieć prawidłowy zasięg i optymalne wykorzystać możliwości sieci LTE Play w tej lokalizacji a te są tam ogromne.
  Począwszy od tego że w żadnym wypadku nie powinno się brać z Play tego B311, bo to jest najuboższy szajs z Huawei jaki może być, to jest taki okrojony B315 routera sprzed 4 lat, nawet gorszy od tego B310. Bez agregacji pasm LTE, na dodatek tylko z jednym portem LAN i o zgrozo z jednym złączem anten zew. SMA czyli na antenie zew. pracuje tylko w SISO1x1. Jedyne co pociesza to powinien współpracować z HManagerem na Android i LTEWatchH na Windows w których mozna na nim wymusić konkretne pasmo LTE i sprawdzić CID BTS-a i parametry sygnału LTE na tym paśmie.
  Kolejna sprawa to blaszany dach tylko pogarszajacy propagację fal, szczególnie na 1800-2600MHz czyli zasięg na LTE2600, LTE2100 i LTE1800 w Play a to są podstawowe pasma pojemnościowe zapewniające najszybszy internet.
  Do BTS-a Play przy Zamenhofa 53 około 2km a wiec zasięg na tych pasmach wewnątrz domu słaby lub brak, szczególnie na najważniejszym LTE2600 bo to pasmo jest na nim, oprócz tego LTE1800, LTE2100 i LTE800 i 4 CC CA. zapewne telefony czy B311 loguje się do zasięgowego LTE800 play a to tylko 5MHz pasma, z założenia wolne i zapchane , nie warte żadnej uwagi. Niestety ale pokutuje wybór niewłaściwego routera i brak zewnętrznej anteny kierunkowej do niego praującej na 1800-2600MHz w MIMO2x2.
  na początek należy wykonać test wewnątrz domu na karcie Play do internetu lub głosowej bez RK, na telefonie Android z LTE i aplikacją https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wilysis.cellinfolite&hl=pl i pokazać zakładkę WSKAŹNIK z niej i speedtest DL/UL. Potem to samo ale na zewnątrz. Kolejnym krokiem będzie instalacja na komputerze aplikacji na Windows do zarzadzania pasmami LTE na B311 i diagnostyki sygnału czyli https://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h za jej pomocą nalezy po kolei wymusić pasma LTE2600, LTE1800, LTE2100 i na koniec LTE800 i pokazać screeny z niej dla tych pasm i speedtesty na każdym. Oczywiście może się okazać ze na LTE2600 będzie na tym strychu brak zasięgu lub będzie on szczatkowy.
  Testy dadzą obraz Play w tej lokalizacji i pozwolą na podjęcie dalszych kroków. Play w Świdnicy ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć LTE opartą o 8 BTS-ów z czego 6 działa w agregacji 4 pasm LTE a jeden z 3 CC CA, tylko na tym na Przemysłowej jest 2 CC CA z LTE1800 i LTE2100.
 • Poziom 8  
  Póki co przesyłam wyniki pomiarów

  Pomiar w biurze w miejscu mojego stanowiska pracy pod komputerem
  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW
  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW

  Pomiar na poddaszu gdzie obecnie jest router
  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW
  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW

  Pomiar przed budynkiem
  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW
  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW

  Pomiar w biurze w miejscu pod oknem gdzie wcześniej stał router
  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW
  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW

  Co można stwierdzić na podstawie pomiarów? A co gdybyśmy zostawili router na poddaszu i podłączyli do niego antenę zewnętrzną, mocowaną na kominie? Czy to byłoby jakiejś rozwiązanie? Jaką antenę polecacie do takiego rozwiązania?
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  Ameryki niestety nie odkryłem, wszystko zgodnie z moimi przewidywaniami. Problem jest z zasięgiem LTE a nie żadnymi kartami WiFi i wszelkie wcześniejsze działania to strata czasu i pieniędzy.
  Router na strychu to jest tragedia, sygnał na zasięgowym LTE szczatkowy na dodatek pasmo jest z założenia wolne. Nic więc dziwnego ze przy korzystaniu z niego na urządzeniach po WiFi była lipa.
  Biuro to część druga tragedii choć tutaj telefon zalogował się do LT1800 z Zamenhofa ale sygnał jest na tyle słaby ze UL praktycznie nie istnieje a DL jest niewielki.
  Zgodnie z przewidywaniami na zewnątrz poprawa sygnału na LTE1800 o około 10dB bo tyle tłumią ściany , sygnał dostateczny ale internet ożył.
  No i w biurze na koniec znowu powrót na LTE800 co było tez przewidywane ale sygnał dużo lepszy niż na strychu i jakoś to zipie choć szału nie będzie bo to nie to pasmo.
  Jak widać od początku nie było żadnych szans aby Play działał tam normalnie, nie na LTE800 a LTE1800 jest w domu szczatkowe.
  No i tu nie ma kompromisów, w biurze nie będzie stabilnego sygnału na LTE1800, o LTE2600 nawet nie wspominając. Niestety ale konsultanci w Play potrafią sprzedać internet , na dodatek z czymś co jest do niczego nieprzydatne( proponuje na początek sprzedać tego B311 jak trafi się jakiś nieświadomy kupiec-g....c) i nie poinformować że bez anteny zewnętrznej jest ten internet nieużywalny w tej lokalizacji.
  Póki masz ten B311 to wystaw go za okno i za pomocą LTEWatchH wymuś po kolei LTE2600 i pokaż screena z aplikacji i speedtest, potem to samo na LTE1800 i LTE2100. Pasmo LTE800 możesz pominąć bo i tak nie nadaje się do niczego. Na podstawie pomiarów dobierze się antenę zewnętrzną ,kierunkową DUAL LTE pracującą w MIMO2x2 bo taka technologia jest na BTS-ie Play. Tak jak pisałem na B311 z MIMO2x2 na antenie DUAL nie wykorzystasz bo ma jedno złacze SMA i korzysta z SISO1x1 na antenie pojedyńczej czyli z założenia jest od razu o połowę wolniejszy. Np. MIMO2x2 na LTE2600 gdzie Play ma 20MHz pasma w teorii pozwala na DL do 150Mb/s, w SISO1x1 od razu połowa z tego czyli 75Mb/s, na LTE1800 gdzie Play wykorzystuje maksymalnie 15MHz pasma( w ramach dynamicznego zarządzania na 1800MHz) DL wynosi odpowiednio do 112Mb/s w MIMO2x2 lub 56Mb/s w SISO1x1. Ale aby w pełni wykorzystać możliwości tego BTS-a należało w Play kupić B715, który agreguje 3 pasma LTE2600+2100+1800, do niego antenę Dual LTE1800-2600MHz 17dBi z Cybertecha, ustawić na Zamenhofa i cieszyć się normalnym internetem.
  Ja w Play w takiej agregacji osiągam nawet 200-300Mb/s z mało obciążonego BTS-a 5G Ready. W Świdnicy 5G Ready jest na kominie MPEC.
 • Poziom 8  
  Tylko jak patrzę że ten router o którym piszesz, kosztuje 600zł to też tak średnio. Ja na prawdę internet w pracy potrzebuje tylko do wysyłania poczty i przeglądania stron branżowych. Nic tu nie ściągam i nie oglądam. Od tego mam neta po światłowodzie w domu. W pracy potrzebuje jedynie stabilnego łącza do pracy. Więc na antenę tez nie chciałbym majątku wydawać, mam nadzieję że coś do 200zł się znajdzie.

  Poniżej testy z routerem ustawionym na parapecie za oknem w parterze. Antena docelowo miałaby być na kominie czyli jakieś 6/7m wyżej bo budynek jest parterowy z dachem skośnym. Router wróciłby na strych a tam po kominie wyszlibyśmy na dach i na szczycie komina montaż anteny. Rozumiem że taka antena to po kablu byłby z routerem połączona?

  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW

  PS> Teraz jak to piszę to net chodzi jak rakieta :)
 • Specjalista Sieci, Internet
  Ale ten router w ofercie Play internet dla indywidualnych 200GB kosztuje 249 zł i trzeba go było brać w abonamencie zamiast tego B311. Pozorne oszczędności wychodzą bokiem , za 1 zł jest B311 wart ze 100 zł( dla mnie nawet nie wart tego). Tego B311 nie powinieneś nawet brać pod uwagę, jak nie B715 to bierze się w abonamencie B525 z 2 CC CA za 49 zł, wart jest z 350 zł. Ma 2 złacza antenowe, 4x LAN.Chcesz oszczędzać tam gdzie nie trzeba, tak trudno zrozumieć ze w mobilnym antena zewnętrzna to podstawa?
  Sam widzisz ze prosty test wykonany wg. fachowych wskazówek przyniósł nawet na B311 zupełnie inne rezultaty. Ale tego konsultanci w salonach czy pseudo doradcy biznesowi nie wiedzą a to pewnie oni polecili B311. Zgodnie z przewidywaniami na zewnątrz wysokie pasma LTE działają prawidłowo, sygnał jest dostateczny, router na antenach wewnętrznych działa w MIMO2x2. Ale sprawdź jeszcze dla pewności ile złącz anten zew. ma ten B311, powinny być pod ta pokrywką z tyłu.
  A co do DL to w agregacji tych 3 pasm LTE z anteną zewnetrzną MIMO2x2 dopiero osiągałbyś prędkości.
  Router z antena moze byc na strychu, wtedy kabel antenowy krótszy. w takim wypadku mozesz jednak mieć problemy z zasięgiem WiFi z niego w całym domu a prędkości tez zmaleją. .
 • Poziom 8  
  Muszę tu sprostować pewne rzeczy - to nie ja zamawiałem ten internet. Ja wynajmuje tu tylko biuro, właścicielem budynku jest kolega który za ścianą ma jeszcze kilka pokoi pracowniczych. I to ze względu na te pokoje musieliśmy przenieść router w takie miejsce żeby wszyscy użytkownicy budynku mieli dostęp do internetu.

  Zakup tego routera doradził nam pracownik Play w rozmowie telefonicznej. Prawdą jest, że kolega szukał możliwie najtańszego rozwiązania jednak do czasu kiedy router stał w biurze pod oknem to nie miałem problemu i ten prosty zestaw sprawdzał się na moje potrzeby. Problem pojawił się wtedy kiedy za ścianą pojawiło się więcej osób i każdy chciał dostęp do internetu.

  Czyli podsumujmy - jutro sprawdzam ile złączy anten ma ten router. Tylko w sumie po co mi więcej niż jedno złącze? Z tego co rozumiem to potrzebuje do routera podłączyć antenę zewnętrzną montowaną do komina. Po co mi w takim razie kolejne złącza anten zewnętrznych? Z tego co czytam w specyfikacji tego modelu, znalezionej na stronie Huawei to ten model ma jeden zewnętrzny port antenowy LTE (złącze SMA).

  Rozumiem, że np taka antena byłaby OK? https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_alp_l..._10m_przew_wtyk_sma_800-3000_mhz_A7054_10.htm
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  Pomińmy kwestię tego nieszczęsnego B311, stało się . To normalna praktyka stosowana przez konsultantów Play. Wciskają nieświadomym magazynowe leżaki. LTE działa w technologii MMO2x2 stąd dwie anteny lub Dualna i dwa złącza SMA w normalnych routerach. B311 posiada tez dwie anteny wewnętrzne i na nich korzysta z MIMO2x2, dzięki temu wykorzystuje potencjał BTS-a który też działa w MIMO2x2 , sprawdziłeś to z nim na zewnątrz. Dlatego do anten zew. tez powinien mieć 2 złącza, jedno powoduje że nie skorzysta z MIMO2x2 na pojedyńczej antenie i z założenia prędkość od razu jest o połowę mniejsza. To właśnie jest problem. Oczywiście jak wystarczy wam wolniejszy internet to trudno, ale wtedy potrzebujecie anteny pojedyńczej na 1800-2600MHz, trudno o taką bo z założenia są zestawy 2x pojedyńcza lub dualne. Wybór nastepujący, kupujesz od razu dualną z dwoma kablami , będzie na przyszłość gdy wymienicie router https://www.cybertech.com.pl/p173,antena-dualna-lte-a-4g-17dbi-mimo-1800-2600mhz.html kabel maksimum 10m lub pojedyńczą szerokopasmową 800-2600MHz z Telkobu a nie z Dipola http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=2073&g=382&q=&r=0&rg=0&sg= jeśli starczy to kabel może mieć 5m http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=1712&g=382&q=&r=0&rg=0&sg= Ustawiasz na BTS który wymieniłem, wymuszasz najszybsze pasmo, z założenia jest to LTE2600 tak jak już robiłeś i korzystasz. Router umieszczasz gdzie chcesz tak aby zasięg WiFi docierał do wszystkich . Zasięg WiFi z niego u ciebie to już sprawa na oddzielny temat. Póki co zakup anteny powinien rozwiązać problemy z zasięgiem LTE. Sprawdziłeś przy dostatecznym sygnale na zewnątrz że internet działa prawidłowo i uzyskiwane prędkości pozwalają dzielić go routerem na kilku użytkowników.
 • Poziom 8  
  Linki z Telkobu, które podałeś podają niestety zerowe stany magazynowe ale tutaj znalazłem ich aukcje z takim samym chyba zestawem
  https://allegro.pl/oferta/antena-lte-4g-3g-atk504-huawei-d-link-zte-sma-10-m-6999480060 czy to będzie OK? Zdecydujemy się na zwykłą antenę bo jestem pewien że kolega raczej nie zainwestuje w nowy router.

  Co ciekawe, po wczorajszych testach na koniec dnia pozostawiłem router w ustawieniach 2100MHz, zaniosłem z powrotem na strych a dziś rano odpalam komputer i internet śmiga aż miło! Przetestowałem ponownie pozostałe pasma ale tam bez rewelacji. Obecnie wygląda to tak
  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW

  Mimo wszystko zamawiamy antenę tylko proszę o potwierdzenie że ta z linku będzie OK
 • Specjalista Sieci, Internet
  Na strychu na LTE2100 jest bardzo słaby sygnał więc na LTE2600 zapewne jeszcze gorszy więc trudno oczekiwać normalnych prędkości. Tu masz jak powinny wygladać parametry sygnału https://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/10/parametry-sygnau-lte.html , masz RSRP-110dBm na 2100MHz więc sam widzisz że antena konieczna. Antena z linku jest OK , p Póki co skorzystasz z jednej gdyby w przyszłości zmienił się router dokupisz drugą.
 • Poziom 8  
  Uuu to widać, że daleko mi do jakichkolwiek sensownych wartości. Mam nadzieję że dzięki antenie zewnętrznej zejdę w okolice -90. Dam znać o efektach bo antena już zamówiona i po weekendzie ją zamontujemy.

  Tymczasem dziękuję kolego matek451 za fachową pomoc.
  Dzięki Tobie wiem, że problem leży nie tam gdzie go szukałem. Nie miałem też pojęcia, że można ręcznie wymuszać inne pasma LTE co może znacząco poprawić działanie sieci.
  Dzięki raz jeszcze :)
 • Specjalista Sieci, Internet
  Nie ma za co, miło mi że się czegoś nauczyłeś. Tak jak pisałem, zaczynamy zawsze od wyjścia na świat a potem dopiero diagnozujemy sieć wewnętrzną WiFi. Inaczej to szukanie po omacku i niepotrzebne koszty.
 • Poziom 8  
  Pochwalę sie na koniec wynikami po zamontowaniu anteny, prawie 2x szybszy DL i aż 10x szybszy UL, moc sygnału też znacząco wzrosła. Najlepsze wyniki osiągamy na 2100 MHz, na 800 jest moc sygnału w granicach -80 dBm ale DL/UL dużo mniejsze i ping skacze jak szalony. Wszystko trzeba jeszcze pomnożyć przez fakt że zasięg WiFi też mam średni bo tylko 3 kreski, router musi stać na strychu, nim ma innej opcji. Mimo wszystko internet jest teraz OK, jeszcze raz dziękuję za pomoc ! :)

  Ping gwałtownie skacze podczas przeglądania stron WWW
 • Poziom 41  
  Offtop: kolega ma na pasku zakładek powrotroberta.blogspot.com . Serdecznie pozdrawiam współblogowicza 😉.
 • Poziom 8  
  sebap napisał:
  Offtop: kolega ma na pasku zakładek powrotroberta.blogspot.com . Serdecznie pozdrawiam współblogowicza 😉.


  hehehe witam witam, oczywiście że śledzę wszystko co związane z Robertem i gorąco wierzę że jeszcze będziemy świadkami jego zwycięstw w F1 !
 • Poziom 41  
  Czyli należysz do mniejszości, tak jak ja bo większość mówi, że nie umie już jeździć, że "renka" i "nie wruci" 😉
  Jaki masz tam nick? Może być na pw.
 • Poziom 8  
  Problemem okazał się słaby zasięg LTE routera ustawionego na poddaszu, dodatkowo ograniczony przez stalowy dach. Po dokupieniu anteny zewnętrznej oraz przerzuceniu się na pasmo LTE2100 internet zaczął działać normalnie.