Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica - kierunek ładowania

30 Lip 2019 20:56 186 3
  • Poziom 1  
    Witam wszystkich chętnych pomóc mi w pewnej sprawie. Otóż posiadam prądnicę od malucha, stawiając ją w imadle na sucho podpinając do obudowy masę i dając plus na wzbudzenie i kręcąc wałkiem za pomocą wiertarki, niezależnie od tego w którym kierunku są ustawione obroty prądnica daje prąd, natomiast podłączając ją do regulatora napięcia (razem z lampką kontrolną ładowania) prądnica daje prąd kręcąc nią tylko w jednym kierunku. Kontrolka gaśnie, na multimetrze pokazuje wzrost napięcia wraz ze wzrostem obrotów natomiast potrzebuję, aby prądnica dawała prąd kręcąc się w drugą stronę. Potrzebuję tak ponieważ silnik w moim projekcie ma się kręcić w inną stronę niż w maluchu. Stąd moje pytanie - czemu tak się dzieje i co można z tym zrobić, żeby odwrócić obroty w prądnicy. Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 26  
    Zacznę pytaniami:
    1. Bez regulatora masz prąd zmienny, a jaki rodzaj jest Ci potrzebny?
    2. Jakie napięcie daje prądnica bez regulatora, a jakiej wartości potrzebujesz?
    Teraz sugestia: zdejmij regulator i załóż zwykłą diodę prostowniczą na 10A na jedno z wyjść prądnicy. Będzie "prostownik jedno połówkowy", a plus dostaniesz na przewodzie z diodą niezależnie od kierunku obrotu.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    @Tumiwisizm Brednie, bzdury i herezje ! :cry: To jest prądnica DC !!

@Fifa9426 Musisz zamienić połączenie uzwojeń stojana - tam gdzie podłączone do masy, musi być podany (+), a zacisk DF ( 67) przełączony na masę. Oraz taka możliwość istnieje tylko w przypadku zastosowania [b]regulatora elektromagnetycznego.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2735042-30.html
  • Poziom 30  
    Nie wiem jak szczotki zniosą pracę "pod prąd", bo są pochylone zgodnie z obrotami a nie prostopadłe do komutatora. Druga sprawa to chłodzenie. Oryginalnie w 126p prądnica nie ma wentylatora, jest chłodzona turbiną chłodzącą silnik, mimo to potrafiła się wytopić cyna na tworniku przy ciągłym duzym prądzie.