Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetapianie cyny z odsysacza

31 Lip 2019 10:14 1341 37
 • Poziom 3  
  Cześć, mam bardzo dużo malutkich kawałków cyny z odsysacza po rozlutowaniu własnej płytki uniwersalnej a nawet dwóch. Czy jest sposób na odzyskanie i ponowne wykorzystanie tej cyny? Dziękuję Pozdrawiam
 • PCBway
 • Poziom 22  
  Nie warto. W jaki sposób chcesz ją wykorzystać, bo na pewno do lutowania płytek się nie nadaje ?. Taką cynę można wykorzystać jedynie do tygla np.:-do pobielania przewodów.
 • Poziom 29  
  Kawałki cyny przetop na pręty o przekroju trójkątnym o boku 5 do 10mm. Przetopić na takie pręty bardzo łatwo lutownicą oporową o mocy około 100W. Jako forma do przetopienia może być pasek kartonu długości ok 30cm, szerokości ok 5cm zgięty na pół wzdłuż dłuższego boku pod kątem prostym i ustawiony szczytem zgięcia na dół.
  Pręty tak odlanej cyny można wykorzystać do prac blacharskich z użyciem kwasu do lutowania (chlorku cynku).
 • Poziom 28  
  Oczywiście, że można używać takiej cyny stosując np. zewnętrzną kalafonie.
  Ja osobiście tak używam.

  Usunięto zdublowany tekst/trymer01
 • Moderator Projektowanie
  yokoon napisał:
  Oczywiście, że można używać takiej cyny stosując np. zewnętrzną kalafonie.

  Potwierdzam.
  Zrobisz to każdą lutownicą, na desce posyp kalafonii, nasyp te kawałki cyny, grzej lutownicą w jeziorku kalafonii "wyciągając" grotem lutownicy paski zastygłej cyny o grubości ok. 3mm.
 • PCBway
 • Poziom 3  
  Dziękuję wam bardzo za pomoc! Jeszcze tylko jedno pytanie czy mogę ją wlać do jakiejś papierowej rurki cienkiej? Albo coś innego?
 • Poziom 43  
  Możesz, ale czy wcelujesz? No i sprawa papieru - musi być dość gruby, żeby się nie zdeformował, a przede wszystkim nie przepalił.
  A tak w ogóle - po przetopieniu musisz zdjęć zgar - warstwę jaka się utworzy na powierzchni ciekłej cyny, bo to już odpad (tlenki i zanieczyszczenia).
  Swoją drogą - podobne metody odzysku były (mam nadzieję, ze to czas przeszły) w krajach trzeciego świata, do których trafiał złom elektroniczny z całego świata. Potem ta cyna wykorzystywana była do produkcji cyny do lutowania, a jaka była jakość połączeń wykonanych za pomocą tej cyny lepiej nie mówić...
 • Moderator Projektowanie
  Z tą rurka to niedobry pomysł i zbędne to jest.
  398216 Usunięty napisał:
  po przetopieniu musisz zdjęć zgar - warstwę jaka się utworzy na powierzchni ciekłej cyny, bo to już odpad (tlenki i zanieczyszczenia).

  To całkowicie załatwia kalafonia - topienie w jeziorku.
  Sprawdzone w praktyce.
  398216 Usunięty napisał:
  jakość połączeń wykonanych za pomocą tej cyny lepiej nie mówić...

  Znakomita, jeśli przetapiać ją j.w.
  P.S.
  Nigdy w życiu nie zdarzyło mi się mieć jednego zimnego lutu - odkąd pamiętam, i odkąd lutuję (czy to z użyciem tinolu, czy - bywało - laski cyny dekarskiej, czy cyny pozyskanej z takiego "przetopu" odpadów) zawsze z użyciem kalafonii, nawet jeśli w cynie był topnik (tinol).
  Wiem, nadmiar kalafonii brudzi PCB, najczęściej nie jest konieczny (np. gdy PCB pomalowano kalafonią w spirytusie) ale ten nadmiar esteci mogą usunąć /zmyć, a ta pewność poprawnego lutowania jest nieoceniona.
 • Poziom 22  
  trymer01 napisał:
  Nigdy w życiu nie zdarzyło mi się mieć jednego zimnego lutu - odkąd pamiętam, i odkąd lutuję

  Chyba mówisz o lutowaniu rynien, bo raczej nie PCB. Nie wyobrażam sobie lutowania płytek PCB szczególnie dla klienta taką cyną z odzysku. Jeśli mówisz o zimnych lutach, to znaczy, że lutujesz tym płytki ? Jak tworzysz nowa płytkę PCB, to ścieżki tez odklejasz z jakiejś starej płytki ? normalnie porażka. Owszem taką cynę z odzysku można wykorzystać np. do lutowania rynien, ale tam nie ma zimnych lutów :-)

  Dodano po 6 [minuty]:

  trymer01 napisał:
  a ta pewność poprawnego lutowania jest nieoceniona

  Pewność lutowania ?, zapewne żadne urządzenie nie wróciło do Ciebie na reklamacje z tytułu zimnych lutów, bo ktoś stwierdził, że np. TV się zużył i klient kupi sobie nowy, a tamten do śmieci i Ci gitary nie zawraca. Pozdrawiam, nie zrozum mnie źle, ale dla mnie lutowanie płytek cyna z odzysku to po prostu amatorka i porażka. Możesz mnie teraz krytykować, ale lutowaniem SMD oraz THT zajmuje się od ponad 20 lat. Powodzenia
 • Moderator Projektowanie
  tomtim123 napisał:
  normalnie porażka.

  Kolego, nie masz pojęcia o czym piszesz. Wyobraźni - jak sam przyznajesz - również.
  A wystarczy proste doświadczenie.
  Zmień ton i nastawienie, bo sarkazm i ironia (nawet tak nieudolne) są tu niemile widziane.
 • Poziom 22  
  trymer01 napisał:
  tomtim123 napisał:
  normalnie porażka.

  Kolego, nie masz pojęcia o czym piszesz. Wyobraźni - jak sam przyznajesz - również.
  A wystarczy proste doświadczenie.
  Zmień ton i nastawienie, bo sarkazm i ironia (nawet tak nieudolne) są tu niemile widziane.

  Nie zrozum mnie źle, tylko ciekawi mnie co lutujesz taką cyną z odzysku :-) no bo nie płytki co ?
 • Poziom 38  
  Przewody cyną z odzysku pobielałem, co do PCB raczej bym z tym nie podchodził. Jak można w ten sposób lutować? Pewnie potrzeba więcej kalafonii niż cyny do choć poprawnego lutowania.
 • Poziom 43  
  @trymer01 Skład lutowia pozostaje bez zmian. Często skrawki cyny z odsysacza wrzucam do ceramicznego tygielka, stapiam w większą kulkę w obecności kalafonii i używam z powodzeniem. Co za ,,puryści" tutaj się zebrali ? :cry:
 • Moderator Projektowanie
  tomtim123 napisał:
  no bo nie płytki co ?

  A o czym tu mówimy? - czyż nie jest to forum elektroniczne?
  A tak naprawdę to sobie kolega chciał potrollować? - to też jest niemile widziane.
  Może się i zajmujesz elektroniką 20 lat, więc młody jesteś i nie pamiętasz tamtych czasów, gdy w sklepach była posucha. Tinol udało mi się kupić tylko raz (i to grubości chyba 3mm), na co dzień używałem więc cyny dekarskiej ciętej cążkami, albo - gdy jej brakło (a mieszkałem wtedy na wsi - i znikąd pomocy) takiej z przetopu.
  Wbrew pozorom cyna dekarska była bardzo dobrej jakości, to stop Sn60Pb40.
  To wtedy nauczyłem się używać kalafonii - nigdy nie lutuję tak, że tinol w jednej ręce trzymając kolbę drugą ręką, bo tego topnika jest zbyt mało i lut nie jest pewny. Zawsze "maczam" rozgrzaną cynę w kalafonii. Zawsze płytka jest przeszlifowana i pokryta roztworem kalafonii. I nigdy nie myję płytek z resztek kalafonii po lutowaniu - nie chce mi się. I nigdy nie miałem zimnego lutu - może też i dlatego, że podejrzanie szare (czyli utlenione) końcówki elementów jakie się czasem zdarzają - czyszczę przed lutowaniem.
  I całkowicie bez znaczenia jest czy użyję najlepszego tinolu, czy cyny dekarskiej czy tej z przetopu.
  I tak lutowane poważne projekty (PCB dwustronne wielkości nawet A4), które powstały w czasie gdy kolegi nie było na świecie (a na pewno nie wiedział co to elektronika) - takie projekty bezawaryjnie pracują do dzisiaj.
  Oczywiście dzisiaj używam tinolu - bo jest w każdym sklepie.
  Niemożliwe? Na brak wyobraźni nic nie poradzę, na odporność wobec argumentów - również. Tyle, że wypadałoby znać własne ograniczenia?

  Dodano po 6 [minuty]:

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Co za ,,puryści" tutaj się zebrali ?

  Dobre określenie, ja bym to złożył na karb braku doświadczenia, braku potrzeby (która jest matka wynalazku) i braku wiedzy (skład ten sam a tlenki usuwa topnik - jak w każdym procesie przetopu).
  Ale ja też bym tego nie spróbował, gdyby w latach 70-80-tych ub.w. w sklepach był tinol.
 • Poziom 19  
  Odzysk cyny z odsysacza, z których cyna jest bardzo zanieczyszczona to temat dla osoby (firmy) co rozlutowuje tysiące płyt drukowanych, a nie pojedynczych płytek, gdzie wartość cyny z odzysku to grosze, a jakość marna. Przetapianie cyny z odsysacza
 • Poziom 36  
  Tinol wcale nie kosztuje grosze - przynajmniej dla mnie. Kilogram to ponad 140 zł. I chińskiego "nie dotykam". Jak tylko można, to warto odzyskać, a nie wyrzucać. Nawet do pobielania przewodów, a wtedy zużycie jest całkiem spore.

  trymer01 napisał:
  na co dzień używałem więc cyny dekarskiej ciętej cążkami
  Częściej rozklepywałem koniec laski młotkiem i lutownicą, w trakcie lutowania, "ucinałem" i nabierałem potrzebne kawałeczki :-) Oj, jak dobrze było dostać taką cynę, szczególnie za szczenięcych lat i z brakami w kasie, bo te wszystkie pierdółki elektroniczne nigdy nie były tanie :-)
 • Poziom 43  
  freebsd napisał:
  (okupacja ruska + komunizm = brak wszystkiego)
  To dziwne, akurat podczas sowieckiej okupacji nie było problemu z zakupem tinolu. Komunistyczna, Czerwona, Centralna Składnica Harcerska w Warszawie sprzedawała bez problemu i to produkt wysokiej jakości z a jakże Komunistycznych Niemiec. Problemy nastały, gdy paru Panów zaczęło używać styropian zamiast materacy.
  freebsd napisał:
  I chińskiego "nie dotykam"
  Masz racje, bo tam tez Czerwona Zaraza panuje. A ja sobie kupuje u Chińczyka tinol np. 2 mm i jest doskonały.
 • Moderator Projektowanie
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Centralna Składnica Harcerska w Warszawie sprzedawała bez problemu

  Może? - a ile tych sklepów było w Polsce?
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Problemy nastały, gdy paru Panów zaczęło używać styropian zamiast materacy.

  Ojj, myślę, że się koledze epoki pomyliły...
 • Poziom 36  
  @Krzysztof Kamienski Ja już raz Ciebie informowałem, że nie mamy nic wspólnego ze sobą. Widać nie dociera.
 • Poziom 43  
  @trymer01 Nie wiem, czy Kolega pamięta, ze CSH chyba jako pierwszy sklep w Polsce w latach późnych sześćdziesiątych prowadziła sprzedaż wysyłkowa za pobraniem. Ogłoszenia były w Młodym Techniku.
 • Poziom 3  
  Chcę odzyskać cynę z PŁYTKI UNIWERSALNEJ na której ścieżki są zrobione z cyny więc, tak mało jej nie będzie.
 • Poziom 19  
  maksiopaksio1 napisał:
  Chcę odzyskać cynę z PŁYTKI UNIWERSALNEJ na której ścieżki są zrobione z cyny więc tak mało jej nie będzie.

  To jakaś NOWOŚĆ !!! Ścieżki z cyny ?
 • Poziom 43  
  maksiopaksio1 napisał:
  @Wojtek M Chcę odzyskać cynę z PŁYTKI UNIWERSALNEJ na której ścieżki są zrobione z cyny więc, tak mało jej nie będzie.
  Nie z cyny, tylko grubo nią powleczone. Tak się robi na tych płytkach.
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  Trymer01 ma całkowitą rację. Ja co prawda nie używam lutowia z odzysku do lutowania, ale do cynowania nowych PCB i do pobielania w tyglu jak mam więcej kabli do roboty.
  Najgorsze jest jak taka cyna z odzysku jest zanieczyszczona końcówkami elementów i upalonymi ścieżkami.
 • Poziom 12  
  Akcja Troll jak nic ;)
  Nie rozumiem jak w ogóle można używać przetopionej, zanieczyszczonej cyny? Toż to podstawowy materiał eksploatacyjny, a połączenie lutowane ma ogromny wpływ na działanie układu (mechanika, przepływ prądu, chemia). Nie jestem purystą, jestem profesjonalistą i w praktyce widzę jak ciężko utrzymać prawidłowy proces i stabilność efektów. Lutowanie ręczne to i tak z założenia odstępstwo od normy ale nie otwierajmy bramy do piekła ;)
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  Baskhaal napisał:
  Lutowanie ręczne to i tak z założenia odstępstwo od normy

  Ciekawe, najpierw powstały automaty lutownicze a później dopiero wymyślono proces lutowania?
  I to pisze:
  Baskhaal napisał:
  jestem profesjonalistą
 • Poziom 12  
  arturavs napisał:
  Baskhaal napisał:
  Lutowanie ręczne to i tak z założenia odstępstwo od normy

  Ciekawe, najpierw powstały automaty lutownicze a później dopiero wymyślono proces lutowania?
  I to pisze:
  Baskhaal napisał:
  jestem profesjonalistą


  OBECNIE standardem (i pod to są tworzone normy jakościowe, spoiwa, komponenty itd) jest lutowanie automatyczne.
  I tak - w dziedzinach produkcyjnych jestem profesjonalistą.
  I tak - lutowanie ręczne jako rework&repair jest w ogromnej większości sytuacji niedopuszczalne w procesie produkcyjnym.
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  Baskhaal napisał:
  OBECNIE standardem (i pod to są tworzone normy jakościowe, spoiwa, komponenty itd) jest lutowanie automatyczne.

  Czy Kolega zauważył, że cały temat dotyczy strefy amatorskiej? A nie produkcji seryjnej. O zaletach lutowania automatycznego w produkcji seryjnej nie ma co dyskutować.
  Amator mając do polutowania powiedzmy 5-10 płyt w skali miesiąca nie będzie inwestował w automaty.
 • Poziom 12  
  arturavs napisał:
  Baskhaal napisał:
  OBECNIE standardem (i pod to są tworzone normy jakościowe, spoiwa, komponenty itd) jest lutowanie automatyczne.

  Czy Kolega zauważył, że cały temat dotyczy strefy amatorskiej? A nie produkcji seryjnej. O zaletach lutowania automatycznego w produkcji seryjnej nie ma co dyskutować.
  Amator mając do polutowania powiedzmy 5-10 płyt w skali miesiąca nie będzie inwestował w automaty.


  I tak i nie.
  Chodzi mi o to, że jakość wykonanych amatorskich połączeń z wykorzystaniem śmietnika z odzysku będzie ultra niska. Jakby amator polutował tak większą ilość to dostalibyśmy kosmicznie wysoką ilość wadliwych płyt (ppm).
  Ok - jako anegdotka w stylu 'czy ktoś tak robi' temat jak temat ale już twierdzenie, że w jakimkolwiek stopniu zachowamy zgodność z regułami sztuki ... ehh... no nie.
  Polecam NOWE spoiwo, ZAWSZE :) Tyle. Odzysk - fu i be.
 • Moderator Samochody
  trymer01 napisał:
  Może? - a ile tych sklepów było w Polsce?
  W każdym mieście wojewódzkim (a było ich wtedy 45) była placówka. Odzysk cyny z płytek na własny użytek, to na dzień dzisiejszy skrobanie tyłka szkłem. Lutowie zanieczyszczone miedzią, tlenkami i diabli wiedzą czym jeszcze.
  freebsd napisał:
  Tinol wcale nie kosztuje grosze - przynajmniej dla mnie. Kilogram to ponad 140 zł
  To chyba ze składką na "pierestrojkę" razem.
  Na Allegro kilogramowa szpulka 1mm za 115zł stoi.