Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż elektrozaczepu furtki

rustin 31 Jul 2019 19:32 34365 26
Optex
 • #1
  rustin
  Level 15  
  Witam
  Mam domofon z funkcją otwierania furtki, jest podłączony więc zasilanie do elektrozaczepu jest.
  Problem w tym, że nie mam pojęcia jaki zamek potrzebuje do takiej furtki i czy wogole da się założyć eletrozaczep do niej bez spawania.
  Montaż elektrozaczepu furtki Montaż elektrozaczepu furtki Montaż elektrozaczepu furtki Montaż elektrozaczepu furtki


  ............................................................................
  Ogłoszenie


  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • Optex
 • #2
  Zbych034
  Level 39  
  Rygiel montuje się w ramie a nie zamku (a jego jest 3 fotki). Na podstawie 1 zdjęcia trudno coś powiedzieć. Ale wygląd iż bez przeróbek się nie obędzie.
 • Helpful post
  #3
  stanislaw1954
  Level 43  
  Zamek, ten co masz jest odpowiedni. Zdejmuje się tylko klamkę od strony ulicy, a montuje gałkę , tak by było za co pociągnąć, a nie było możliwości odemknięcia. W miejsce, gdzie rygiel ( język)od klamki wchodzi w otwór ościeżnicy, montujesz elektrozaczep, który będzie zwalniał rygiel klamki. Oczywiście klamka powinna być schowana za bramką, tak by z zewnątrz nie dało się włożyć palców, te szczeble bramki są zbyt rzadko rozmieszczone., albo trzeba dać osłonę z blachy.
 • Optex
 • #4
  rustin
  Level 15  
  Masz rację, wogole nie pomyślałem o tym, że furtka jest niska i albo przez furtkę albo nad nią da się rękę przełożyć. Także nie da się zabezpieczyć automatycznie.
 • #5
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Da się, trzeba założyć stałe pochwyty z obu stron furtki i otwierać domofonem lub kluczem. Montaż elektrozamka bez cięcia i spawania jest u Ciebie raczej niemożliwy.
 • #6
  stanislaw1954
  Level 43  
  alster1 wrote:
  Da się, trzeba założyć stałe pochwyty z obu stron furtki i otwierać domofonem lub kluczem.
  No nie, gdybym za każdym razem musiał z kluczem do bramki startować, to zrezygnował bym z elektrozaczepu. Mam tu na myśli działanie, gdy nie jestem w pobliżu domofonu. Ja jednak zastosowałbym jakąś ochronę klamki wewnętrznej.
 • #7
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  stanislaw1954 wrote:
  No nie, gdybym za każdym razem musiał z kluczem do bramki startować, to zrezygnował bym z elektrozaczepu. Mam tu na myśli działanie, gdy nie jestem w pobliżu domofonu. Ja jednak zastosowałbym jakąś ochronę klamki wewnętrznej.

  To napisz co byś zastosował przy niskiej furtce z rzadkim wypełnieniem, nad którą można przełożyć rękę i nacisnąć klamkę, bo ja osobiście nie zaspawał bym sobie połowy furtki blachą żeby przypadkiem ktoś nie użył klamki, ale to rzecz gustu.
  Można zastosować elektrozamek z pamięcią, zamek szyfrowy, przycisk wyjścia w niedostępnym z zewnątrz miejscu, rozwiązań jest wiele, ale wybór należy do autora
 • #8
  stanislaw1954
  Level 43  
  alster1 wrote:
  Można zastosować elektrozamek z pamięcią, zamek szyfrowy, przycisk wyjścia w niedostępnym z zewnątrz miejscu, rozwiązań jest wiele, ale wybór należy do autora
  Czyli już są 3 możliwości. Z mechanicznych pozostaje założenie gałki od środka, co jednak jest znacznym utrudnieniem, w stosunku do przyciśnięcia klamki, albo rodzaj osłony klamki od góry i od ulicy(jakby okap). Może to być dziwne, ale spotkałem coś takiego przy bramce, gdzie duży pies potrafił naciskać klamkę, a takiej osłony już nie pokonał.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Dorzucę do tego jeszcze jeden sposób- spory, albo wręcz duży pies chodzący po posesji( może być tabliczka ostrzegawcza na bramce, płocie) i już nikt nie ma chęci, wkładać ręki za bramkę w celu otwarcia / naciśnięcia klamki. Na prawdę działa!!!
 • #9
  Chris_W

  Level 39  
  Olbrzymia część ludzi nie wchodzi "na dzika" jak jest domofon, za dużo strachu z psami, alarmami, kamerami. Wchodzić sięgając klamki przez druty będą kumple, albo Ty sam w "trybie cichym, pijany po północy" ;)
 • #10
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Prawdę powiedziawszy to nawrzucał kolega tych zdjęć, a dalej nie do końca wszystko wiadomo :).
  Takie tanie często gotowe furtki to utrapienie instalatora. Tego czasami po prostu nie da się zrobić dobrze, a przeróbki zabierają często więcej czasu niż sam montaż domofonu i kosztują zdecydowanie więcej niż sama furtka. Nawet jeżeli uda się to dobrze spasować na etapie montażu i zostawić jeszcze mały zapas na pracę samego materiału pod wpływem temperatury, to raczej nie będzie on aż tak duży by zniwelować ewentualną pracę samych słupków związaną z przemarzaniem gruntu. Na pocieszenie tylko dodam, że i obstalowanie furtki u ślusarza nie zawsze daje pożądane efekty.
  Tak po kolei:
  • Klamka od wewnętrznej strony to zazwyczaj zły pomysł, nawet jak pół furtki zabudujemy blachą. Zawsze łatwiej będzie ją nacisnąć przechylając się przez furtkę, kawałkiem znalezionego patyka niż przekręcić gałkę ( która akurat w tym wypadku też nie wchodzi w grę. Zostaje nam otwieranie z kluczyka ( należy sprawdzić czy kluczykiem da się cofnąć język zamka jeżeli nie wymienić zamek)i dodatkowo z przycisku otwarcia.
  • Wąski zamek to mała odległość osi zamka (wymiar dormas) od skraju furtki.
  Skutkuje to tym że szyld pochwytu może opierać się o ogranicznik furtki. Sam ogranicznik być może trzeba będzie powycinać tak aby minął się z nim pochwyt i wkładka zamka. Nawet jak uda się nam to zrobić, to dalej mało wygodne i przy otwieraniu łato uderzyć ręką o ogranicznik. Tam gdzie myślimy o współpracy furtki z zaczepem warto od razu zamówić taką z puszką na zamek o większym wymiarze dormas, gdzie oś wkładki i klamki/pochwytu jest znacznie bardziej odsunięta od brzegu niż u kolegi. Mówimy o wymiarze B z poniższego rysunku który aby wszystko było dobrze powinien wynosić przynajmniej te 4cm, a u kolegi jest to pewnie coś około 2 cm.
  Montaż elektrozaczepu furtki

  Jak już jesteśmy przy wymiarach zamka to równie istotny jest jego rozstaw. Tu pożądanym wymiarem będzie 90 mm ( wymiar A na naszym rysunku)

  Tak więc zabawę z tą furtką należało by zacząć od jej rozcięcia i wstawienia w nią puszki zamka przygotowanej np pod zamek o rozstawie 90 mm i wymiarze dormas np 5 cm..
  Montaż elektrozaczepu furtki
  • Dobrze gdy furtka współpracująca z zaczepem była osadzona na zawiasach regulowanych. Pomaga to podczas samego montażu jak i pozwala skorygować odległość czoła furtki od zaczepu podczas eksploatacji.
  Montaż elektrozaczepu furtki
  • Pozostaje kwestia osadzenia zaczepu. Tu wszystko zależy czy język zamka opiera się o słupek, czy pozostaje w jakiejś tam od niego odległości. No i wracamy do punktu wcześniejszego tj regulowanych zawiasów.
  Możliwe rozwiązania:
  - zastosowanie zaczepu z własną listwą i ewentualne skorygowanie jego pozycji za pomocą podkładek. Typowe zaczepy w tej kategorii to R1 i R2
  - zastosowanie zaczepy typu R3 lub R4 i listwy + ewentualnie wspomniane wcześniej podkładki.
  - zastosowanie zaczepu typu R4 i gotowej puszki zaczepu, co prawda przeznaczonej zazwyczaj do montażu nawierzchniowego, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby ją wpuścić w słupek.

  Montaż elektrozaczepu furtki

  Montaż elektrozaczepu furtki
  listwa elektrozaczepu

  Montaż elektrozaczepu furtki  Kaseta elektrozaczepu uniwersalna ( lewa prawa). Ogranicznik jest przekładany. Wykonano w nim wcięcie tak aby pozostawić miejsce na minięcie się z pochwytem czy wkładką. Zaczep w tej puszcze wprowadza się od góry po zdjęciu kapturka. Nie należy więc jej wpuszczać w słupek.

  Montaż elektrozaczepu furtki

  Kaseta zaczepu z listwą czołową. Taka kaseta mimo że przeznaczona do montażu nawierzchniowego, nadaje się też do wpuszczenia w słupek. Kaseta występuje w trzech typach:
  • lewa
  • prawa
  • uniwersalna gdzie ogranicznik jest zamontowany na śrubach i można go przełożyć, ale co też ważne przy nietypowych grubościach furtki., lekko przerabiając wysunąć.

  Dużym plusem tej kasety jest dość mocny, twardy szyld. Kaseta występuje w wersji ocynk, malowanej lub jak tu na zdjęciu w wersji surowej. Zazwyczaj kaseta i szyld oferowane są oddzielnie. Pasuje do zaczepów R3 i R4  Przykładowe zdjęcia dobrze przygotowanych furtek.
  Montaż elektrozaczepu furtki Montaż elektrozaczepu furtki Montaż elektrozaczepu furtkiMontaż elektrozaczepu furtki

  Przykłady przeróbek:

  Montaż elektrozaczepu furtki Montaż elektrozaczepu furtki  I na koniec wisienka. Na szczęście okazało się, że my mamy sterować tylko bramą ;)
  Montaż elektrozaczepu furtki
 • #12
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zawsze chciałem to zrobić, aż trafiła się okazja.
  Dokładnie zamierzam zrobić tak jak piszesz.
  Jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe uwagi, chce coś dopisać( a wiem że nie wyczerpałem tematu :) ) dodać zdjęcia dobrze zrobionych zaczepów, zwór itp, jak i tych zamontowanych poprawnie inaczej, to zapraszam :)
 • #13
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Ja u siebie zastosowałem Gałko- gałkę odgiętą, z jednej strony stała, z drugiej ruchoma. Od trzech lat spełnia swoje zadanie, nie ma możliwości poharatania dłoni jak przy prostym pochwycie i dziś wygląda jak w dniu zakupu.
  Zdjęcie z aukcji producenta. Montaż elektrozaczepu furtki

  Przykładowe pochwyty:
  Montaż elektrozaczepu furtki
  Pochwyt stały, otwarcie furtki możliwe tylko kluczem lub z domofonu.

  Montaż elektrozaczepu furtki
  Ze strony zewnętrznej pochwyt stały, od strony posesji możliwość otwarcia klamką.
 • #14
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Podsumowując:
  Odpowiednie przygotowanie furtki pod sterowanie z domofonu obejmuje:

  • montaż kotwy zaczepu i samego zaczepu ( tak by móc sprawdzić czy język zamka rzeczywiście odpowiednio zahacza o język eletrozaczepu)
  • montaż zamka z trójkątnym językiem, który po przekręceniu kluczyka maksymalnie w kierunku otwierania cofnie język zamka tak jak to robi klamka
  • montaż odpowiednich pochwytów zamiast klamek.
  • doprowadzenie do kotwy zaczepu przewodu lub peszla z pilotem

  Co przemawia za właściwym przygotowaniem ogrodzenia już na etapie jego budowy:
  • przeróbki nie zawsze są proste i generują dodatkowe koszty
  • w czasie przeróbek uszkadzamy np powłokę lakierniczą słupków
  • estetyka wykonania
  • trwałość i niezawodność

  Tu zawsze przypomina mi się taki temat.
  Wykonywałem koledze okablowanie budynku. Wyprowadziliśmy oczywiście przewody do ogrodzenia, rozpisałem jakie przewody i gdzie mają trafić jak będą budować ogrodzenie, jak mają przygotować furtki ( były dwie). Załączyłem oczywiście jeszcze zdjęcia kotwy zaczepu, pochwytów, linki.
  Tak się trafiło, że w trakcie gdy montowali furtki zajechałem na obiekt.
  Pytam więc kolegę czy przekazał wszystkie uwagi kolegom budowlańcom.
  Tak przekazał, ale skoro ja jestem i jest wykonawca to podejdźmy i spytajmy, upewnijmy się czy wszystko jest jasne. Pytam więc o to przygotowanie i tu gość oczywiście zapewnia, ze tak, a ja po jego minie widzę, że jednak coś tu nie gra. Pytam więc pod jaki typ zaczepu dokładnie przygotowali. No i tu pada odpowiedź że przygotowali tak ogólnie. Odpowiadam, że nie da się przygotować tak ogólnie bo zupełnie inaczej przygotowuje się pod zaczep R1 a inaczej np R4 i ponawiam pytanie o przygotowanie. Tu gość informuje że tak ogólnie, a już pod konkretny zaczep do będzie sobie trzeba wyciąć. Jak łatwo się domyślać nic nie przygotowali. Zamontowali zwykłe klamki i tak jak u kolegi na zdjęciach zaczepy zamków. Za przerobienie tego zażyczyli sobie po 300 zł od furtki ;)
  Byłą to firma która specjalizowała się w budowie ogrodzeń...
 • #15
  rustin
  Level 15  
  Trochę odświeżę temat. Nic nie pisałem bo fakt furtka jest niska jak i szczeble są rzadko. Nie myśał nikt o tym wcześniej jak robili ogrodzenie i bez sensu zakładać elektrozaczep który i tak będzie można otworzyć klamką od środka bez problemu z ulicy a latać z kluczem to i teraz to robię.

  Ale przyszła mi do głowy jedna rzecz. Czy jest mozę jakiś rygiel na baterie, ewentualnie zasilanie który by wysuwał prosty bolec w furtkę sterowany za pomocą pilota ? ewentualnie jeszcze domofonem ?
  Zawsze by to było ułatwienie, jeżeli bym chciał używał bym tego rygla,bolca a jak nie to tak ja teraz zamykał kluczem. Wszystko w zależności od sytuacji i pogody. Dużo by mi to ułatwiło
 • #17
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  rustin wrote:
  Czy jest mozę jakiś rygiel na baterie, ewentualnie zasilanie który by wysuwał prosty bolec w furtkę sterowany za pomocą pilota ? ewentualnie jeszcze domofonem ?
  Zawsze by to było ułatwienie, jeżeli bym chciał używał bym tego rygla,bolca a jak nie to tak ja teraz zamykał kluczem. Wszystko w zależności od sytuacji i pogody. Dużo by mi to ułatwiło


  Przecież dostałeś wyżej odpowiedzi. Zamontuj z obu stron sztywną klamkę, elektrozaczep i będziesz mógł otwierać z domofonu, dołożysz do tego zamek szyfrowy lub przycisk dzwonkowy od środka ale w takim miejscu aby nie dało się go będąc przy bramce wcisnąć i nim będziesz sobie otwierał od wewnątrz, dołożysz radiolinię i pilotem również będziesz mógł otwierać. W razie awarii zaczepu/prądu otworzysz kluczem.
 • #18
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  rustin wrote:
  Czy jest mozę jakiś rygiel na baterie, ewentualnie zasilanie który by wysuwał prosty bolec w furtkę sterowany za pomocą pilota ?

  Szukaj pod nazwą "solenoid" lub "zwora trzpieniowa" na zasilanie bateryjne nie licz, za duży pobór prądu, sterowanie domofonem do zrobienia, pilota trzeba dokładać oddzielnie.
 • #19
  ROWE
  Level 34  
  rustin wrote:
  Czy jest mozę jakiś rygiel na baterie, ewentualnie zasilanie który by wysuwał prosty bolec w furtkę sterowany za pomocą pilota ? ewentualnie jeszcze domofonem ?
  krzysiozak wrote:
  Taki rygiel zjada za dużo prądu, no chyba że wstawił byś tam akumulator, ale takich rozwiązań nie spotkałem.

  Czyżby?
  https://www.tim.pl/bezprzewodowy-sterownik-rygla-bsr-207-4x-bateria-1-5v-sti10000039

  Bezprzewodowy sterownik rygla na pilota f-my ZAMEL BSR-207 (4x bateria 1,5V- R20, co rok wymiana) IP 44:
  „Bezprzewodowy sterownik rygla przeznaczony do sterowania zamkiem elektromagnetycznym za pomocą pilota, umożliwia zabudowanie rygla przy furtce lub drzwiach wejściowych bez potrzeby prowadzenia instalacji elektrycznej, sterownik rygla zasilany czterema bateriami alkalicznymi 1,5 V typu R-20, które zapewniają poprawną pracę urządzenia przez okres 12 miesięcy, możliwość sterowania jednym zamkiem elektromagnetycznym za pomocą kilku (max. 6) pilotów, bezpieczeństwo użytkowania dzięki zastosowaniu kodu zmiennego KEELOQ, akustyczna sygnalizacja zwolnienia elektromagnesu, możliwość zwiększenia zasięgu działania poprzez zastosowanie retransmitera RT-219. Współpracuje z pilotami typu: P-258/2, P-258/4, P-259/8.” Częstotliwość radiowa 433,92 MHz.
 • #20
  R123
  Level 11  
  witam z uwagi na brak miejsca pomiedzy slupkiem a furtka zmuszony jestem wpuscic obudowe w slupek (nie calkiem , tylko czesciowo) czy macie jakis pomysl na stabilny montaz tego wewnatrz poz spawaniem ? slupek 8x8 oudowa ma wustawac okolo 3 cm?
 • #21
  CYRUS2
  Level 43  
  Brak klamek i otwieranie tylko kluczem jest często spotykane.
  stanislaw1954 wrote:
  No nie, gdybym za każdym razem musiał z kluczem do bramki startować, to zrezygnował bym z elektrozaczepu. Mam tu na myśli działanie, gdy nie jestem w pobliżu domofonu. Ja jednak zastosowałbym jakąś ochronę klamki wewnętrznej.
  Ochrona klamki wewnętrznej -nierealna.
  Ja zakładam przycisk otwarcia zamontowany od wewnątrz i sterowany prostym kodem - kodem na przycisku, nie na klawiaturze.
 • #22
  Stajnia_sie_pali
  Level 5  
  To ja się może podepnę bo mam podobny problem. Czy do do takiej furtki jest opcja założenia elektrozaczepu bez wspawania?

  Montaż elektrozaczepu furtki Montaż elektrozaczepu furtki Montaż elektrozaczepu furtki Montaż elektrozaczepu furtki Montaż elektrozaczepu furtki
 • #23
  stanislaw1954
  Level 43  
  Stajnia_sie_pali wrote:
  Czy do do takiej furtki jest opcja założenia elektrozaczepu bez wspawania?
  Bez spawania pewnie tak, ale elektrozaczep, ma swoją grubość. Zmierz tą popielatą nakładkę na słupku i idź do sklepu. Jak znajdziesz zaczep o takiej grubości, to gotowe, jeśli nie, to trzeba w słupku wyciąć wnękę, by zaczep można schować do słupka.
 • #24
  Ircys
  Intercoms specialist
  Stajnia_sie_pali wrote:
  Czy do do takiej furtki jest opcja założenia elektrozaczepu bez wspawania?


  Tak

  1. Trzeba zdjąć to co jest na słupku.
  2. Wyregulować furtkę tak aby język zamka zachodził na słupek.
  3. Wpuścić elektrozaczep w słupek.
  4. Zamontować kątownik blokujący zamykanie furtki.
  5. Zmienić szyld z klamki na pochwyt.

  Pozdrawiam
 • #25
  Stajnia_sie_pali
  Level 5  
  Czy takie coś może się udać?

  Montaż elektrozaczepu furtki
 • #26
  Ircys
  Intercoms specialist
  Stajnia_sie_pali wrote:
  Czy takie coś może się udać?


  Jeżeli się zmieści np. po regulacji furtki, to oczywiście, że tak.

  Pozdrawiam
 • #27
  Stajnia_sie_pali
  Level 5  
  Bardzo proszę o kolejną poradę.

  Wybór padnie prawdopodobnie na kasetę z elektrozaczepem z pamięcią wewnętrzną. Zestaw jaki posiadam to Dahua VTO2111D-P-S2 + VTH2421FW-P. Mam plan jak to ze sobą połączyć ale prosiłbym o wskazówki i korekty.

  Bramofon montuję na słupku

  Montaż elektrozaczepu furtki

  Przewiercam się na drugą stronę a kable w z bramofonu, elektrozaczepu i ściany (które będą w korytku) schodzą się w puszce natynkowej a z niej wychodzi przycisk dzwonkowy.

  Montaż elektrozaczepu furtki

  1. Czy jest to w miarę logiczne rozwiązanie? (zwykła skrętka ze ściany to tragedia ale tak już jest)

  2. Czy do zasilenia elektrozaczepu potrzebny będzie stabilizator 48v/12v? Jeśli tak to jak go podłączyć? Wystarczy połączyć z wtykiem 2.1/5. 5 na stabilizatorze?

  3. Czy do tego zestawu jest możliwość podłączenia przycisku dzwonkowego? Jak go podłączyć?

  Tak wygląda tył bramofonu

  Montaż elektrozaczepu furtki

  Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.