Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nikon D3200 - Nieostre i bardzo słabej jakości zdjecia

01 Sie 2019 06:45 225 9
  • Poziom 3  
    Cześć, potrzebuję pomocy. Robiłam kilka „sesji” na aparacie D3200 i wszytsko bulo w porządku, jakoś u ostrość jak najbardziej. Na wieczorze panieńskim okazało się jednak ze jest problem, ponieważ zdjęcia są bardzo słabej jakości, twarze niewyraźne. Wiem, ze światło było słabe, ale dzień później robiłam zdjęcia w dobrym świetle i efekt był podobny. Bardzo potrzebuję pomocy, ponieważ mam chrzciny w sobotę i nie wiem co zdobić z zaistniałą sytuacją. Wrzucam załączniki (zdjęcia obrobione i większość na maksa wyostrzone).
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Takie mydełko na zdjęciach może być spowodowane, że robisz zdjęcia na maksymalnie otwartej przysłonie. Czy te objawy nie pojawiły się po zakupie nowego obiektywu? Bo jeśli tak to musisz skalibrować obiektyw do korpusu. Może występować u Ciebie "Front fokus, back fokus". Następnie jakiego ISO używasz, bo jeśli za wysokie, to też może występować efekt mydełka. Na jakich trybach fotografujesz bo jak widzisz jest wiele czynników które mogą wpływać na jakość zdjęć. Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

tomtim123 napisał:
    Takie mydełko na zdjęciach może być spowodowane, że robisz zdjęcia na maksymalnie otwartej przysłonie. Czy te objawy nie pojawiły się po zakupie nowego obiektywu? Bo jeśli tak to musisz skalibrować obiektyw do korpusu. Może występować u Ciebie "Front fokus, back fokus". Następnie jakiego ISO używasz, bo jeśli za wysokie, to też może występować efekt mydełka. Na jakich trybach fotografujesz bo jak widzisz jest wiele czynników które mogą wpływać na jakość zdjęć. Pozdrawiam

Jeszcze jedno, ten aparat ma matrycę APS-C więc wchodzi w grę crop i przy dużym powiększeniu tak może niestety to wyglądać na zdjęciach.
  • Poziom 3  
    Kombinowałam właśnie różne ustawienia, starałam się ma obiektywie 50mm robić zdjęcia np. Na 2,5 ponieważ ponoc wtedy jest najbardziej ostry. Po zakupie obiektywu nowego było w porządku wszytsko. Właśnie czy w sytuacji kiedy od początku było dobrze skalibrowanie coś pomoże? ISO max 400, staram się raczej na niskich. A fotografuje na manualu.. już sama nie wiem co z tym zrobić, może to być jakaś wada aparatu? Ale dlaczego ukazała się pp czasie
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Ewell21466 napisał:
    Kombinowałam właśnie różne ustawienia, starałam się ma obiektywie 50mm robić zdjęcia np. Na 2,5 ponieważ ponoc wtedy jest najbardziej ostry. Po zakupie obiektywu nowego było w porządku wszytsko. Właśnie czy w sytuacji kiedy od początku było dobrze skalibrowanie coś pomoże? ISO max 400, staram się raczej na niskich. A fotografuje na manualu.. już sama nie wiem co z tym zrobić, może to być jakaś wada aparatu? Ale dlaczego ukazała się pp czasie

Najbardziej ostre zdjęcia będziesz miał z przysłoną tak około f=5,6.
    Zrób taki test na manualnym focusie, wydrukuj sobie taką kartę lub na bateriach, aparat na statyw ustawiasz ostrość na środek lub zapamiętany punkt i robisz kilka zdjęć na takiej samej ostrości, tylko zmieniasz przysłonę minimum max i po środku. Wrzucasz do kompa i porównujesz jak to wygląda na monitorze.

• Poziom 3  
    Oki spróbuje, chociaż niektóre miałam robione tez na tej przysłonie, ale będę próbować. Dziękuję za podpowiedz. A co jeśli po tym teście nie zauważę poprawy? Są jeszcze jakieś możliwości?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Ewell21466 napisał:
    Oki spróbuje, chociaż niektóre miałam robione tez na tej przysłonie, ale będę próbować. Dziękuję za podpowiedz. A co jeśli po tym teście nie zauważę poprawy? Są jeszcze jakieś możliwości?

Pomyślimy co dalej. Najpierw zrób rzetelnie taki test. Powodzenia
  • Poziom 26  
    Kwestia w co celujesz punktem af czy zostawiasz to automatowi ?
    Druga sprawa zrób test, wystarczy zadrukowana strona z książki pod kątem 45 stopni lub mniej celuj w wiersz, ustaw czas taki żeby nie było poruszenia, pełna przysłona, centralny punkt i już zobaczysz jak z celnością.
  • Poziom 26  
    Sposób jaki podałem wcześniej byłby lepszy, a nie na bateryjkach ale widać że jest całkiem dobrze z celnością.

Ja bym chciał zobaczyć raw np zdjęcia z balonikami bo podejrzewam coś ale nie jestem pewien.
  • Poziom 32  
    Nie napisałaś nic o obiektywie jakim były robione zdjęcia w parku i ustawieniach aparatu, niestety są po obróbce i brak danych EXIF.
    Piszesz też że:"ISO max 400, staram się raczej na niskich" a zdjęcia baterii z ISO 900 - 1100 i jeszcze dodatkowo Focus Mode: AF-C zamiast AF-S
    Problemem mogą być ustawienia aparatu, np. wybór pola i trybu AF, tryb pomiaru światła itp.
    Sprawdź na podstawie danych EXIF z poprzednich zdjęć do których nie miałaś zastrzeżeń czy przypadkowo nie przestawiłaś czegoś w ustawieniach aparatu.