Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Rozdzielenie kabla na kilka telewizorów

dawcior-al 01 Aug 2019 08:54 864 17
 • #1
  dawcior-al
  Level 14  
  Witam. Chciałbym rozdzielić sygnał z kablówki na trzy telewizory. (W bloku nie ma instalacji do tv naziemnej).
  Obecną infrastruktura jest oznaczona kolorem pomarańczowym. Kabel idzie w podłodze do największego pokoju i tam jest skrzynka UPC, a w środku rozdzielacz tris-307p. Obok są dwa gniazda z napisem tv, ale nie wiem czy one są podłączone, oznaczone kolorem brązowym. Czy mogę przeciąć pomarańczowy przewód i pomiędzy włożyć 2 way splitter? Rozdzielenie byłoby wtedy jeszcze przed skrzynką upc( z podziałem na data i rtv).
  Gdyby okazało się, że gniazdka tv założone nie działają dołożyłbym pod gniazdo RTV drugi splitter. Czy takie rozwiązanie będzie działać? Czy nie będzie problemu z Internetem?
  Czy rozdzielacze mogą być takie najzwyklejsze? (Link)
  Pozdrawiam!
 • #3
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Rzeczywiście na podstawie tego "dzieła" trudno się zorientować o co kaman.
  Po drugie nieodpowiednie (czyt. nieodpowiedzialne) manipulowanie przy sieci kablowej to nie grzebanie w swojej prywatnej instalacji na własny użytek.
  Jest to struktura zasilająca w sygnał setki użytkowników i do tego nie tylko RTV ale również Internet i telefon. Cała instalacja działa "w dwie strony" zatem można nie źle namieszać używając nieodpowiednich urządzeń i narazić się na wizytę bardzo zdenerwowanego przedstawiciela operatora.
  Należy zatem robić to z głową ale najpierw porządny schemat..
 • #4
  homo_sapiens
  Level 20  
  dawcior-al wrote:
  Witam. Chciałbym rozdzielić sygnał z kablówki na trzy telewizory. (W bloku nie ma instalacji do tv naziemnej).
  Obecną infrastruktura jest oznaczona kolorem pomarańczowym. Kabel idzie w podłodze do największego pokoju i tam jest skrzynka UPC, a w środku rozdzielacz tris-307p.

  Z informacji uzyskanych od konserwatora kablówki wynika że UPC ma dobre zabezpieczenia przed próbą kradzieży sygnału i zdalnie kontroluje próby nielegalnego poboru sygnału, ale to są tylko informacje uzyskane od świadczącego usługi dla UPC.
 • #5
  max-bit
  Level 29  
  No dziś taki sygnał to sie w zasadzie ukraść nie da, na końcu masz i tak dekoder albo musisz mieć kartę w TV wpięta bo tak nic nie odbierzesz.
  To nie lata 90 czy 2000, dziś kablówka to tylko i wyłącznie że jeszcze jakiś kabel wystaje, zresztą coraz częściej światłowodowy :)
 • #6
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Pewnie Koledze autorowi chodzi o "rozesłanie" sygnału po kilku pomieszczeniach (np. salon, sypialnia, pokój) a później oczywiście dekoder z multiroom -em w salonie i karty w innych odbiornikach.
  Do instalacji kablowych mogą być zastosowane nisko-stratne rozgałęźniki z rodziny PCT oraz złącza kompresyjne:
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...try/Rozgalezniki/PCT-1000-xW-rozgalezniki-PCT
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Zlacza-adaptery-narzedzia/Zlacza-PCT
 • #7
  dawcior-al
  Level 14  
  Poprawiłem schemat, czy taki będzie wystarczający? (tamten robiłem na telefonie)
  O operatora nie musicie się na razie martwić, ponieważ kabel przed mieszkaniem jest odcięty od infrastruktury operatora, zrobił to sam operator. Obecnie nie ma żadnej podpisanej umowy. Sygnału kraść również nie zamierzam, ponieważ kiedy będę miał jeden abonament mogę odbierać darmowe kanały na pozostałych telewizorach https://pytania.upc.pl/?q=fact_1006940
  (Do tej pory używałem tylko naziemnej i satelitarnej, dlatego nie znam się na kablówkach, nigdy jej również nie miałem. )
  Pion jest z koncentrycznych kabli, może światłowód jest do bloku - nie wiem :)
  Obecna sytuacja wygląda tak:
  Rozdzielenie kabla na kilka telewizorów
  A ma być tak:
  Rozdzielenie kabla na kilka telewizorów
  Na początku myślałem, że tylko w pokoju oznaczonym numerem 1 będzie dekoder, a w pokoju 2 i 3 tylko darmowe kanały.
  Czy w przypadku gdyby miały być trzy dekodery po jednym w każdym pokoju potrzebuję jeszcze kabli? Przecież wszystko płynie kablem koncentrycznym.
 • #8
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Układ raczej szeregowy wyszedł ale może być, tylko po co Koledze trzy dekodery bo nie rozumiem? Wystarczy jeden z multiroomem i karty w TV.
  Chyba, że każdy od innego operatora no to potrzeba trzech niezależnych kabli do mieszkania.
 • #9
  dawcior-al
  Level 14  
  Nie wiem jak działa kablówka:-D
  Czemu szeregowy, co to znaczy ?
  Rozumiem, że w pokoju nr 1 będzie dekoder, a w pokoju 2 i 3 moduł Ci z kartą w telewizorze?
 • #10
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Gdyby Kolega skorzystał z jednego rozgałęźnika 1/3 i podzielił sygnał wchodzący do mieszkania na trzy odbiorniki byłby to układ w gwiazdę. Wymaga to jednak poprowadzenia trzech osobnych, niezależnych przewodów z jednego punktu (tam gdzie jest rozgałęźnik 1/3) do każdego odbiornika osobno. Wykorzystując istniejący jeden przewód w ścianie i dwa rozgałęźniki 1/2 siłą rzeczy stworzony został układ szeregowy.
  dawcior-al wrote:
  Rozumiem, że w pokoju nr 1 będzie dekoder, a w pokoju 2 i 3 moduł Ci z kartą w telewizorze?

  Dobrze Kolega rozumie
 • #11
  dawcior-al
  Level 14  
  Z założenia gdybym podłączył tak, byłaby gwiazda?
  Rozdzielenie kabla na kilka telewizorów
  Nie wiem czy dobrze myślę, ale jeżeli te dwa gniazda podtynkowe są podłączone, to nie jest to już układ szeregowy? Z drugiej strony operator(bądź ten kto robił instalację) chyba nie powinien ich podłączyć skoro były nieużywane aby nie zwiększać strat sygnału. Pod tynkiem musi być raczej jakiś rozdzielacz, myślę, że jest tak:
  Rozdzielenie kabla na kilka telewizorów
  Modem podpinam pod gniazdo data, a dekoder pod RTV gniazda multimedialnego, czy pod gniazdo DATA z kanałem zwrotnym?

  Zakładając, że gniazda podtynkowe są odłączone, to przyszły operator może mi wymienić obecne gniazdo multimedialne na takie z pięcioma wyjściami?
  Rozdzielenie kabla na kilka telewizorów
 • #12
  TELMOR_PL
  Level 32  
  dawcior-al wrote:
  Pod tynkiem musi być raczej jakiś rozdzielacz, myślę, że jest tak:

  Niech Kolega nie kombinuje tylko sprawdzi co jest tak na prawdę pod tynkiem i jak ten kabel leci. Rozdzielacz pod tynkiem to jakieś nieporozumienie.
  Miernik i sprawdzić kable czyli "przedzwonić".
 • #13
  dawcior-al
  Level 14  
  Ściany nie rozkuję, nie ma opcji :)
  Zaawansowanych urządzeń również nie mam.
  Kiedy sprawdzałem multimetrem obwód, przykładając sondę w miejscu przed rozdzielaczem multimedialnym i po kolei do każdego z gniazd, nie było ciągłości, ale może dlatego że rozdzielacz nie przepuszcza sygnału w drugą stronę.
  Spróbuję w przyszłym tygodniu również w ten sposób, ale od kabla na klatce. - Czy ma to sens?

  Ta instalacja była kiedyś używana do UPC w takim stanie i widocznie operatorowi nie przeszkadzała taka sytuacja ;)
 • #14
  nspd
  Level 11  
  U mnie rozdzielacz jest zamontowany normalnie w puszcze natynkowej, tak abym miał do niego cały czas dostęp gdy będzie potrzebny.
 • #15
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Puszka to nie "pod-tynkiem" tak na marginesie. U mnie też tak jest.
  Trzeba by było na wejściu "puścić" sygnał o częstotliwość np. z pasma UHF (są takie specjalne "generatorki kieszonkowe") i pomierzyć w poszczególnych punktach co dochodzi i z jakim tłumieniem.
  Porządne firmy instalacyjne mają takie urządzenia na wyposażeniu razem z miernikami sygnałów DVB-T/S/C. Wykorzystuje się je do sprawdzania poprawności połączeń w magistralach kablowych i multiswitchowych oraz szczelności instalacji.
 • #16
  dawcior-al
  Level 14  
  Witam ponownie. Sprawdziłem okazało się, że kabel wchodzi tylko do gniazda od UPC. Gniazda podtynkowe nie są podłączone. Także można zachować topologię gwiazdy.
  Czy dostawca wymieni mi rozdzielacz sam na taki z 5 gniazdami?
  Rozdzielenie kabla na kilka telewizorów
 • #17
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Rolą dostawcy "zwyczajowo" jest dostarczenie sygnału (odpowiedni jego poziom i jakość) do Klienta i raczej nie interesuje go na ile będzie dzielony. Oczywiście można się dogadać z technikiem obsługującym dany teren i pewnie odpłatnie "coś" wyskrobie. Dobrze by było to zrobić ponieważ tylko on będzie znał parametry tego sygnału (ew. miernik) a podział na kilka odbiorników zawsze wiąże się z jego tłumieniem i to tym większym im ten podział jest większy. W przypadku podziału na 5 TV należy zastosować rozgałęźnik 1/6 (niewykorzystane wyjście zabezpieczyć/zakończyć rezystorem 75 Ohm). Tłumienie rozgałęzienia to ok. 10dB.
 • #18
  dawcior-al
  Level 14  
  Problem rozwiązany, kabel wchodzi tylko do rozdzielacza UPC. Dziękuję. Pozdrawiam!