Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ardo A600X - Wymiana łożysk

01 Sie 2019 09:48 504 10
 • Poziom 14  
  Bęben podczas obracania skrzypi i trzaska. Zdjąłem pasek i nadal to samo. Chcę wymienić łożyska i sugeruję się tym tematem, który już niestety jest zamknięty: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic924515.html

  Nie rozumiem kilku rzeczy: który pierścień mam zdemontować? Chodzi o tą śrubę z tyłu bębna u góry? Co to znaczy "wyjmij zbiornik"? Zbiornik, czyli bęben? Jakim cudem go wyjąć, przed odkręceniem koła zamachowego? Na moje oko, najpierw muszę odkręcić koło zamachowe, następnie "pierścień", potem uszczelkę z przodu gdzie zamyka się drzwiczki i bęben wysunę przodem wraz z resztą elektroniki zamontowaną w bębnie (grzałka, itd).
  Jeśli źle myślę, proszę mnie poprowadzić, co mam zrobić, aby wymienić łożyska. Czy oprócz 2 łożysk i simmeringa potrzebuję coś jeszcze?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 39  
  Zaczynasz od odkręcenia koła pasowego i jego zdjęcia. Podważaj koło pasowe dużym płaskim wkrętakiem z wyczuciem z każdej strony jednocześnie ciągnąc za koło pasowe.
  Następnie na obejmie mocującej krzyżak zewnętrzny musisz zluzować śrubę, która ją zaciska.
  Po zdjęciu obejmy nakręcasz na gwint krzyżaka wewnętrznego: https://north.pl/karta/krzyzak-bebna-do-pralki-ardo-a600x-pl,9C2-Z9-CLMW-GPB.html nakrętkę, która trzymała koło pasowe i przez nią pobijasz młotkiem by wybić oś krzyżaka wewnętrznego z łożysk, innymi słowy musisz wydostać ten krzyżak na zewnątrz: https://north.pl/karta/krzyzak-bebna-z-lozyskami-do-pralki-ardo-a600x-pl,W0K-EE-CLMW-GPB.html
  Oczywiście warto również zdemontować grzałkę przed rozpoczęciem prac i uważaj by nie uszkodzić uszczelki zbiornika: https://north.pl/karta/uszczelka-wanny-do-pralki-ardo-a600x-pl,QCX-0D-CLMW-GPB.html
  Ta konstrukcja umożliwia wymianę łożysk bez wyjmowania zbiornika czyli zespołu piorącego.
  Po wydostaniu krzyżaka zewnętrznego podważasz uszczelniacz wkrętakiem a następnie wybijasz łożyska. Do ponownego montażu będą potrzebne nowe łożyska, uszczelniacz oraz smar.
  Przy montażu nowych łożysk uważaj by nie uderzyć w wewnętrzna część łożyska bo je uszkodzisz. Obejrzyj ten film a powinno Ci on pomóc przy demontażu i montażu łożysk: https://youtu.be/s7pC_iNZZJ4
 • Poziom 14  
  Czyli jednak trzeba wyjąć grzałkę. Tego boję się najbardziej, żeby później stare uszczelki nie puściły, boję się o zalanie łazienki.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 39  
  W sumie grzałka powinna wyjść z pokrywą czy też krzyżakiem. Stan zbiornika ocenisz po zdemontowaniu krzyżaka bo może się okazać, że korozja jest na zbyt mocno zaawansowana.
 • Poziom 14  
  Ardo A600X - Wymiana łożysk
  Nareszcie wziąłem się za wymianę łożysk i mam problem, którego najwięcej się obawiałem.
  Nie mogę wybić ośki bębna z krzyżaka.
  Położyłem na nakrętkę klocek drewna, aż się rozwalił. Położyłem majzel, to nakrętka cała oklepana, a ośka ani drgnie.
  Czy bęben od przodu (przy drzwiczkach) gdzieś dobija i dlatego nie chce się to ruszyć?

  Dodano po 31 [minuty]:

  Słyszę, jak kulki z łożyska przemieszczają się przy obracaniu bębnem. Może one wypadły i blokują ośkę?
 • Poziom 39  
  Zobacz sobie ten film: https://youtu.be/vfQUvEaI2J0
  Ty musisz oddzielić krzyżak od zbiornika a dopiero później możesz wybić łożyska i uszczelniacz.
 • Poziom 14  
  Tutaj krzyżak jest połączony z tylną klapą zbiornika. Oglądałem już jak ruskie to naprawiają, wystarczy klepnąć w ośkę bębna, wtedy bęben zostaje sam, a tylną klapę zbiornika można wyjąć na zewnątrz wraz z krzyżakiem i wszystkimi czujnikami.
  Wychodzi na to, że będzie trzeba zaopatrzyć się w ściągacz, a nie bić młotkiem po ośce.
 • Specjalista AGD
  Kenworth 18 napisał:
  Zobacz sobie ten film: https://youtu.be/vfQUvEaI2J0
  Ty musisz oddzielić krzyżak od zbiornika a dopiero później możesz wybić łożyska i uszczelniacz.

  Błąd, Panie Kolego. Wiem, że masz wiedzę ściągniętą z filmików, ale tutaj sytuacja Ciebie przerosła.
  W A600X zdejmuje się całą pokrywę zbiornika wraz z "krzyżakiem" zespolonym z pokrywą. Kto tego nie robił, nie ma pojęcia, jak to wygląda.

  Do Autora.
  Nakrętkę dobrze zakręciłeś na oś. Teraz musisz porządnie uderzyć odpowiedniej wartości młotkiem. Żadne ściągacze.
  Inaczej się nie da.
  Powodzenia.

  szejker89 napisał:
  Tutaj krzyżak jest połączony z tylną klapą zbiornika. Oglądałem już jak ruskie to naprawiają, wystarczy klepnąć w ośkę bębna, wtedy bęben zostaje sam, a tylną klapę zbiornika można wyjąć na zewnątrz wraz z krzyżakiem i wszystkimi czujnikami.
  Wychodzi na to, że będzie trzeba zaopatrzyć się w ściągacz, a nie bić młotkiem po ośce.

  Daruj sobie podpowiadanie w tym temacie.
  --------------------------------------------------------------
  PS. Cały zespół wygląda, jak siedem boleści. Prochu za dużo, wybulona ścianka...
  Można to wszystko doprowadzić do używalności, ale jest pewne "halo"...
  :(
 • Poziom 39  
  Wiem dobrze, że należy zdjąć tylną część zbiornika i źle się wyraziłem w moim poście za co przepraszam autora. Jeśli chodzi o film to po prostu nie ma takiego z naprawą tego typu pralki i wstawiłem go tylko poglądowo.
 • Specjalista AGD
  Kenworth 18 napisał:
  Jeśli chodzi o film to po prostu nie ma takiego z naprawą tego typu pralki i wstawiłem go tylko poglądowo.

  Poglądowo, to pasuje do PS663SBIO, LUNA i inne bosze z krzyżakiem, jako takim.
  Ale nie do Ardo A600X. Mylisz pojęcia. Nie wstawia się filmików, które nie istnieją w internetach i w żaden sposób nie rozwiązują problemu. Nawet obrazowo. Pomaganie na siłę, nie ma więc tu zastosowania.
  To nie pudelek.
 • Poziom 14  
  Odkręciłem i wyjąłem koło pasowe. Nakręciłem nakrętkę na oś bębna i waliłem przeróżnymi młotkami. Jedyne co, to nakrętka zaczęła się ubijać. Kupiłem ściągacz do łożysk, ale za mały, a nawet jakbym miał większy, to nie ma go o co zaczepić. Wpadłem na pomysł wygrzebać z piwnicy ogromny gwintownik od dziadka hydraulika. 2 uderzenia i bęben wybity z łożysk. Odpiąłem kable, odkręciłem tylną pokrywę zbiornika i położyłem na pralce uważając na przewód termostatu. Nie wyjmowałem termostatu żeby nie uszkodzić uszczelki. Tak samo z grzałką, natrudziłem się trochę zeby wyjąć o założyć z powrotem pokrywę zbiornika z zamontowaną grzałką. Bez problemu wybiłem łożyska, wyczyściłem, przesmarowałem wazeliną bezkwasową, nabiłem nowe łożyska i nasmarowałem wazeliną bezkwasową nowy uszczelniacz.
  Od pół roku pralka działa bez zarzutu, przy wirowaniu nic nie telepie ani nie szumi.