Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odczyt stanu urządzenia przez optoizolatory

peyox 05 Aug 2019 09:42 1098 38
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Slawek K.
    Level 34  
    Wojtek M wrote:
    Slawek K. wrote:
    Obciążenie na emiterze tranzystora NPN ? Zawsze mnie uczyli, że powinno być po stronie kolektora.

Nic nie słyszałeś o wtórniku emiterowym?

"Wzmacniacz ze wspólnym kolektorem ma wzmocnienie napięciowe równe jeden (ściślej: nieznacznie mniej, niż jeden), wobec czego na wyjściu wzmacniacza otrzymuje się "powtórzone" napięcie z wejścia, stąd druga powszechnie używana nazwa takich wzmacniaczy - wtórnik emiterowy. Pomimo braku wzmocnienia napięciowego, wtórniki emiterowe charakteryzują się wysokim wzmocnieniem prądowym. Impedancja wejściowa wzmacniacza w tym układzie jest wysoka, a wyjściowa - niska"- Wikipedia

Dzięki za info, pomroczność jasna mnie z rana dopadła ;)

Pozdr
    peyox
    Level 11  
    Panowie, dziękuję. Autor tematu nie przepadł :)

Na dniach rozbiorę pralkę, prześledzę ścieżki i wyprowadzę co się da na zewnątrz, żeby się bezpiecznie bawić.

Nie jestem w stanie na podstawie Waszych opisów (z braku wiedzy) opracować układu z "wtórnikiem emiterowym". Natomiast kilka postów wyżej kolega Wojtek M zaproponował układ z tranzystorem na wejściu transoptora, który wydaje się mieć duże szanse na powodzenie. Od tego zacznę i potestuję.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Wojtek M
    Level 33  
    peyox wrote:
    Nie jestem w stanie na podstawie Waszych opisów (z braku wiedzy) opracować układu z "wtórnikiem emiterowym". Natomiast kilka postów wyżej kolega Wojtek M zaproponował układ z tranzystorem na wejściu transoptora, który wydaje się mieć duże szanse na powodzenie. Od tego zacznę i potestuję.

To co jest na schemacie #23 ten tranzystor na wejściu transoptora to jest właśnie wtórnik emiterowy! Powodzenia.
    peyox
    Level 11  
    Jestem ponownie, pralka rozebrana i piszę na bieżąco.

Prześledziłem ścieżki, znalazłem +5V i GND (na regulatorze napięcia). Rozebrałem mechaniczny wybierak aby upewnić się, że nie ma w nim żadnych elementów poza stykami (są tylko zwykłe łączniki mechaniczne). Jeżeli się nie walnąłem w analizie ścieżek, to schemat podłączenia wybieraka wygląda tak:

Oczywiście powyższe jest razy cztery, bo są cztery osobne łączniki. W jednym przypadku nie mogę się dopatrzeć kondensatora oznaczonego jako C1, i tam nie ma połączenia między punktami "B" i "C". To co obecnie mam wyprowadzone (i miałem dotychczas) to +5V "bez ograniczeń" i 4x podłączenie w punkcie "A".

Oznaczenia procesora: SC100203 CFBE 4L47P ZRKR0726
    Wybierak podłączony jest do nóżek PTB4 do PTB7 procesora.

Jakie sugestie po nowej porcji danych z terenu?

Dodano po 50 [minuty]:

Czy dobrze myślę, że powinienem wyprowadzić GND jako wspólny przewód, a +5V otrzymam na jednym z czterech styków wybieraka?

Wydaje mi się, że w ten sposób pominę ograniczenia rezystorowe.

Jeżeli zasilę swoje urządzenie z 5V pralki, to jak to sprytnie połączyć? Optoizolacja wydaje się wtedy zbędna. Dobrze kombinuję?
    Wojtek M
    Level 33  
    Transoptor jest potrzebny żeby rozdzielić masy pralki i komputera. "1" transoptora Podłącz przez rezystor 470Ω do punktu "A" , "2" Podłącz do masy programatora i powinno działać. Tranzystor jest niepotrzebny. (rezystor ewentualnie można dobrać)
    jarek_lnx
    Level 43  
    peyox wrote:
    Czy dobrze myślę, że powinienem wyprowadzić GND jako wspólny przewód, a +5V otrzymam na jednym z czterech styków wybieraka?

Wydaje mi się, że w ten sposób pominę ograniczenia rezystorowe.
    To właśnie próbowałem tłumaczyć powyżej.
    peyox wrote:
    Jeżeli zasilę swoje urządzenie z 5V pralki, to jak to sprytnie połączyć? Optoizolacja wydaje się wtedy zbędna. Dobrze kombinuję?
    Tak pod warunkiem że twoje urządzanie nie będzie miało galwanicznego połączenia z niczym czego człowiek mógł by dotknąć, PLC często maja wejścia optoizolowane.
    Arek1984
    Level 16  
    [quote="khoam"]
    peyox wrote:
    Ok, w takim razie jaki optoizolator można zastosować w tym przypadku?

Możesz ten sam - schemat poniżej. Jest to układ nieodwracający: podanie stanu "wysokiego" na wejście transoptora skutkowało będzie również stanem wysokim (3V3) na jego wyjściu.

Co to za element V2?
pcbway logo