Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Mała wydajność, spadki fps - Komputer nie działa jak powinien po wymianie podzes

01 Sie 2019 14:53 315 26
  • Poziom 4  
    Witam.
    Postanowiłem wymienić parę podzespołów w swoim starym komputerze , ale mimo, że spełniam teraz zalecane wymagania gier, w które gram muszę grać na ustawieniach minimalnych, dodatkowo jeśli już znajdzie się jakaś gra, która działa nawet w 200 fps to i tak spadki są takie, że w zasadzie gra się ścina., kiedy zrobię jakąś czynność

System: Windows 7 64 bit home premium świeżo zainstalowany
    Płyta główna: GA-G31M-S2L rev. 1.1, BIOS zaktualizowany do najnowszego
    Pamięć RAM: 2x2 GB DDR2 800Mhz i 667MHz
    CPU: Intel Core 2 E8400 obecnie 3.6Ghzz było także 3.0Ghz oraz 3.90Ghz, w zasadzie bez różnicy w grach, wszystko sprawdzane programem Orthos
    Karta graficzna: Asus Nvidia Geforce GT 730 4 GB DDR3
    Zasilacz: Delta 335 W, Max Peak 400W
    Dysk: Samsung HD251HJ 250 GB

Dodatkowo, gdy nie odczekam paru minut po włączeniu to komputer działa tragicznie, ale to się dzieje już od lat.
    Na koniec dodam może nieistotny fakt, a może komuś się przyda, zegarek zaczął opóźniać.

• Poziom 41  
    Nie wiem po co wymieniałeś podzespoły, bo tu nadal jest cały sprzęt do wymiany, teraz to komputer biurowy i to sprzed dobrych paru lat.

Jakie podzespoły były wcześniej?

Pawu00500 napisał:
    Dodatkowo, gdy nie odczekam paru minut po włączeniu to komputer działa tragicznie, ale to się dzieje już od lat.

Ze starym HDD to nie dziwne.
  • Poziom 4  
    Ja wiem, że nie pogram na tym w Wiedźmina, ale jednak do starszych gier wymagania spełnia.

Wcześniej miałem e2200 2,4GHz, 2 GB RAM, ATI Radeon HD3450 256 MB i Windows 7 32 bit a jeszcze wcześniej Vista 32 bit.
  • Poziom 41  
    Na przyszłość polecam zapytać co kupić bo ta grafika to masakra... rozumiem że cię te 4GB DDR3 skusiły?

Sprawdzić temperatuy podczas grania a najlepiej zrobić logowanie do pliku wg poradnika Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów z wydajnością w grach.

To opóźnianie czasu nie jest dobre - od dawna to masz?
  • Poziom 4  
    Do zakupu trochę zachęciła mnie licytacja, ale nie ukrywam, że to 4 GB mnie zaciekawiło.

Ten czas opóźnia gdzieś od roku a gdzieś 3/4 lata temu ten komputer strasznie zwolnił, myślałem, że wymiana paru podzespołów pomoże, ale one dalej według mnie nie działają na 100% (Tak jak poprzednie od tych paru lat).

Zwróć uwagę na końcówkę wykresu z fps, zacząłem wtedy rąbać drzewo w Minecraft i gra w zasadzie traciła jakąkolwiek płynność mimo, że przez cały czas działała dobrze.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Nie bardzo co widać podejrzanego, może być że trzeba więcej rdzeni na CPU skoro przy akcjach się zacina.

Grafika ponad 70C to sporo, to jest tak za 300zł karta?

Podkręc msi afterburnerem VRAM na grafice bo to też conieco blokuje a potem niestety tylko zmiana CPU albo lepiej jakaś i3 2 generacji.
  • Poziom 4  
    Wygrałem licytację za 150 zł.

Przypomniało mi się, że stara się nawet powyżej 80°C grzała.

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Wymiana dysku coś może dać? A jeśli nie to może polecisz mi jakąś płytę główną oraz procesor, który by był odpowiedni do tej karty, a w miarę tani.

Moja płyta niby współpracuje z nowszymi socketami, ale strzelam, że to bez sensu.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Koledze może coś dać wymiana komputera. Dysk w kwestii wydajności w grach niczego nie zmieni. Z procesorów to można się jedynie zainteresować modyfikacją pozwalającą wsadzić czterordzeniowego Xeona na tę płytę (E5450, E5440), albo procesory Q9xxx/Q8xxx. Tyle że wydawanie na tę platformę złotówki jest na dzień dzisiejszy bez sensu.

Karta graficzna to dramat, sprzedający zrobił interes życia. 4GB RAM na tej karcie jest bezużyteczne, bo ona wydajnością się do pasjansa nadaje - i nawet 1GB by dla niej wystarczył, bo nie da się uruchomić na tej karcie nic w na tyle dużych detalach, żeby te 4GB zapchać - przy takim poziomie detali to już slide show w pojedynczych klatkach na sekundę będzie. Ta karta to doskonały trik marketingowy na osoby, które nie miały pojęcia o sprzęcie. Nvidia popełniła kilka takich konfiguracji, na przykład również z kartami GT630. Kupujący był przekonany, że kupuje dobrą kartę (bo w końcu dużo giga ma!), a tu niespodzianka - słaba karta z dużą ilością słabego RAMu, z którego się nawet nie będzie w stanie skorzystać. Mistrzostwo marketingowe, które jeszcze do tego działało.

Ciekawostką niech będzie, że karta średniego segmentu z 2008 roku, mam na myśli Radeona HD4850, jest o 50% wydajniejsza niż GT730. Dziesięcioletnia karta mająca na pokładzie 0.5GB albo 1GB pamięci, w zależności od modelu.

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/ATI-Rad...D-4850-vs-Nvidia-GeForce-GT-730/m7790vsm12582

Jeśli jest cień szansy na zwrócenie tej karty, to błagaj sprzedawcę, żeby się na to zgodził, chociaż wątpię, że będzie zainteresowany taką propozycją :) Ogólnie to zmarnowane pieniądze, które można było wydać na coś lepszego, jak na przykład pół nowego komputera, który miażdży wydajnością cokolwiek da się na Twojej płycie głównej zamontować. Pół całego komputera:

https://allegro.pl/oferta/dell-optiplex-7010-i5-3470-4gb-1tb-dp-usb3-0-w7-8359969460

To taki drobny przykład. Jak wygląda E8400 do I5-3470? https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core2-Duo-E8400-vs-Intel-Core-i5-3470/2720vs2771 - dość blado.

Niestety grafika zintegrowana w tej maszynie nadawała się do biura i nawet słabe GT730 jest od niej wydajniejsze, ale za 200 złotych można kupić znacznie lepszą kartę, na przykład GTX750/GTX750Ti - i wtedy na tym sprzęcie za niecałe 600 złotych da się nawet w coś już pograć, przy czym sprzęt spokojnie jeszcze jest podatny na delikatne modernizacje (dysk SSD, dodatkowy RAM).

enhanced napisał:
    Grafika ponad 70C to sporo

Przy tej temperaturze mam nieodparte wrażenie, że jest to karta chłodzona pasywnie.
  • Poziom 4  
    Ok, dzięki, śmieszna sprawa, ale ja właśnie chciałem kupić tę kartę graficzną, jednak posłuchałem kumpla, może mi się ją uda sprzedać.
  • Pomocny post
    Zwróć tylko uwagę, że sama wymiana grafiki na lepsza nie rozwiąże problemów. Procesor jest również zbyt słaby do dzisiejszych zastosowań. I tak, wiem że pasuje on do minimalnych wymagań części gier, ale jak działają gry na sprzęcie spełniającym teoretycznie minimalne wymagania - właśnie się Kolega dowiedział. Jeśli chodzi o Minecraft to ta nieszczęsna karta prawdopodobnie jest mniejszym ograniczeniem niż procesor.
  • Poziom 4  
    W Minecraft chciałem pokazać tylko te spadki FPS, tak to akurat jest jedyna gra, w której na detale na, które mogę sobie pozwolić nie narzekam.
  • Poziom 4  
    Niektórzy powiedzą, że się uparłem, ale po zamieszczeniu karty graficznej na sprzedaż chciałem spytać o jeszcze jedno.

To są zalecane wymagania CS:GO:
    Procesor: Intel Pentium Dual Core E5700 3 GHz lub AMD Phenom 8750 Triple-Core
    Grafika: NVIDIA GeForce GT 630 lub AMD Radeon HD 6670
    DirectX: wersja 9.0
    Wolne miejsce na dysku: 7,6 GB
    Pamięć RAM: 2 GB
    System operacyjny: Windows 7 32-bitowy

To jest porównanie mojego procesora z zalecanym:
    *Nie mogę wstawić linku...* ale wypada lepiej

A to karty graficznej:
    *Nie mogę wstawić linku...* ona też wypada lepiej

Dlaczego więc mam około 30 fps na minimalnych, skoro spełniam ustawienia zalecane?

Jeszcze tylko to i zamykam :D
  • Poziom 41  
    Wstaw loga z CS:GO, ten z minecrafta mało pokazuje. Ustaw w opcjach HWINFO sensors odczyt co 200ms z 2000ms i dopiero włącz logowanie.

CO do wymagań to te wymagania pewnie są z dnia premiery a wiemy że tą gre aktualizują i wymagania wzrastają. Tak mi się przynajmniej zdaje.
  • Pomocny post
    GPU Core Load nie schodzi praktycznie ze 100%. Karta graficzna nie wyrabia.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Pawu00500 napisał:

Sugeruję sprawdzić S.M.A.R.T. dysku.
    https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/#gigabyte
    - można rzucić okiem na testowane CPU i zainwestować +/- 15 zł w Xeon E5430 i ustawić (spróbować) 8x400 po sprzedaży obecnego dopłata będzie nieznaczna. Kolejny etap, wymienić kartę - jakieś min. to Radeon HD 5770 ~85 zł, choć można rozważyć lepszą np GTX 750\950 okazyjnie najlepiej z gwarancją.
    Jeśli tą kartę uda się sprzedać to nawet bez dopłaty może się uda modyfikacja. Ogólnie szału nie ma, gdyż to przestarzały sprzęt jest.

• Poziom 41  
    Dra98 napisał:
    np GTX 750\950 okazyjnie najlepiej z gwarancją.

Raczej z gwarancją się ich nie dostanie, może 950, choć też trudno.
    Ale ogólnie 750Ti lub 950 to byłby niezły wybór, może trochę za mocne dla procesora, ale lepiej w tę stronę niż w drugą.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    dt1 napisał:
    GPU Core Load nie schodzi praktycznie ze 100%. Karta graficzna nie wyrabia.

Nie wyrabia VRAM
    GPU Memory Controller Load [%]
    niech podkręci VRAM ale musiałby sporo no i to DDR3 właśnie.

Wstaw no screena z gpu-z.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    https://www.youtube.com/watch?v=485tk2_nHyc

Patrz jak gt1030 GDDR5 zamiata tą twoją 4GB a to jest naprawde uboga karta do gier.

Oczywiście poza grafiką wymieniaj raczej całą platformę, DT1 już podał tani zestaw a ja mogę podrzucić na 2 generacji ale też wymagający zmiany na choćby i3 lub i5 (ten już do znalezienia od 100 zł około).

https://allegro.pl/oferta/intel-s1155-2x2-6ghz-320gb-platforma-i3-i5-i7-fv23-7593168789
    W razie czego jakbyś o i5 myślałe to fajnie by było mieć tą miedź :)
    https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-intel-s1155-s1150-i3-i5-i7-miedz-nowe-8118890742

Na teraz jak już wspomniałem możesz spróbować podkręcić VRAM na grafice o jakieś 20% lub może więcej - niestety to ddr3 to może być słabo do tego ilość robi swoje bo napewno niskiej jakości.
  • Moderator - Komputery Serwis
    To esprimo po doliczeniu wymiany na i5 wyjdzie podobnie cenowo jak polecony wcześniej dell, tyle że Dell ma dwie przewagi:
    - Ma zasilacz zgodny z ATX, w Fujitsu jest niestandardowy i przy wymianie grafiki na mocniejszą jest problem z wymianą zasilacza (chociaż nie jest to niemożliwe oczywiście)
    - Dell jest na chipsecie serii 7, więc ma już usb 3.0

Esprimo jest tanie, ale w zasadzie od razu do wymiany jest procesor, bo ma niewielką przewagę wydajnościową względem E8400.
    W sumie to faktycznie za stówę da się kupić I5 II gen. To daje zestaw z I5 za mniej niż 300 złotych.
  • Poziom 4  
    Dziękuję wszystkim za pomoc, temat zamykam

Dodano po 1 [minuty]:

Wymiana podzespołów.
    Wybór oczywiście słaby - to maszyna z ubiegłej dekady mająca wymieniony procesor na Xeona. Plus pewne minusy, jak to w poleasingowych, z montażem mocniejszych kart. Tu podwójny minus, bo wchodzą tylko niższe karty Low Profile, co poważnie ogranicza wybór.

W tej cenie nie ma co się spodziewać czegokolwiek lepszego, ale ja już bym takiego zestawu mimo wszystko nie kupował.
  • Poziom 4  
    Wymiana komputera