Marcin_212 wrote: Chciałbym uzyskać na wyjściu +/-15V. Z transformatora 12V AC
Nie ma szans.
Generalnie - dla stabilizacji 15V musisz mieć z transformatora 15VAC co da Uzas= ok.21VDC.
I to tylko po to, aby na wyjściu "nie wyszły" tętnienia, nie zabrakło napięcia przy spadku napięcia sieci.
Ale w tym układzie 15VAC to zbyt mało, gdyż (rozpatrując tylko zasilacz napięcia dodatniego) WO musi dać napięcie na bramkę MOSFET-a o wartości ok. 5-6V wyższe od Uwy, czyli ok. 15+6=21V, a ponieważ to napięcie wy. WO dla większości typów WO jest niższe od jego Uzas o ok. 2V, to musiałbyś mieć Uzas= min. 23V.
To wszystko da się zrobić inaczej zasilając WO, innego typu, zmieniając tranzystory ale czy warto?
Ten układ nie ma zabezpieczenia nadprądowego/przed zwarciem/regulacji prądu.
Do czego ma służyć?
jarek_lnx wrote: A co ci szkodzi dać dwa wzmacniacze i zasilić jeden +25V i GND a drugi -25V i GND?
To też na nic, już to analizowałem - musiałby dla dolnego zrobić+5V i zasilać z transformatora 2x18VAC (zasilanie WO musi być wysokie bo muszą dać Uwy=15V+Vgs=ok.21V).
Dodano po 5 [minuty]:
Marcin_212 wrote: Pytanie czy są jakieś łatwo dostępne i w miarę tanie op-ampy które wytrzymają zasilanie +/- 25V ?
Są, ale ani tanie, ani łatwodostępne. To dlatego, że rzadko kiedy są potrzebne, a na pewno nie do takich zastosowań bo to co chcesz zrobić - robi się inaczej.
Sposób: użyj dwóch niezależnych wzm. operacyjnych inaczej zasilanych.
Np. LM358 (2 szt ukł. scalonych: - z pierwszego ukł. sc. użyj jeden WO, drugi WO - będzie nieużywany i trzeba z niego zrobić wtórnik napięciowy, we. do masy) - wtedy "górny" zasil z napięcia dodatniego +21V. LM358 może pracować z Uwe=0 więc będzie OK.
"Dolny" WO (drugi ukł. sc.) zasil z -21V, oraz z niewielkiego dodatniego napięcia np. +5V (trzeba zrobić taki zasilaczyk np. na LM78L05 zasilany z +21V) - a to dlatego, że LM358 musi mieć napięcie zasilania większe o ok. 2V od Uwe.
NE5532 - byłoby jeszcze gorzej, musiałbyś dać zasilanie +21V, -5V oraz -21V, +5V.
Zamień MOSFET-y miejscami ze sobą: P-channel do góry, N-channel na dół, ale źródłami do zasilania, drenami do wyjścia. To pozwoli na zmniejszenie napiecia wy. z WO, i obniżenie ich napięcia zasilania.
To z kolei wymusza kolejną zmianę - zamień miejscami wejścia w każdym WO.
Taki układ trzeba przeanalizować, więc potrzebny jest schemat, a mnie nie chce się rysować. Narysuj - pomyślimy nad nim.