Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka wentylacji. Projekt i wykonanie skrzynki.i.

02 Sie 2019 08:09 234 16
  • Poziom 8  
    Witam. Potrzebuje porady. mam do złożenia automatyka wentylacji. Mam 3 takie same wentylatory dachowe 3 fazowe. Ma je załączać czasowka. Wentylatory mają 2 dodatkowe kable termikow. Jak je podłączyć w styczniku żeby zadziałało zabezpieczenie. Czy można puścić na termik fazę bądź neutralny z cewki żeby wylaczylo stycznik? Czy zastosować jakiś styk pomocniczy? (tylko jak to działa?) I Jeszcze jedno. Czy te termiki wystarcza czy stosować dodatkowe razem ze stycznikiem?? Dzięki za każdą poradę?
  • Osprzęt kablowy
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    TomD21 napisał:
    Wentylatory mają 2 dodatkowe kable termikow.

I bardzo dobrze.
    TomD21 napisał:
    Jak je podłączyć w styczniku żeby zadziałało zabezpieczenie

W szeregu z cewką stycznika.
    TomD21 napisał:
    Czy zastosować jakiś styk pomocniczy?

Do czego?
    TomD21 napisał:
    Czy te termiki wystarcza czy stosować dodatkowe razem ze stycznikiem??

Termik w silniku zabezpiecza przed przegrzaniem silnika. Wypadałoby dołożyć bezpiecznik na zasilaniu stycznika dobrany odpowiednio do przewodu zasilającego wentylatory.
    Dodatkowo czujnik zaniku, kolejności i asymetrii. Zabezpieczy to silniki przed zanikiem fazy, lub asymetrią. Oczywiście stycznik na każdy silnik oddzielny. Można zrobić na jednym styczniku, i wtedy termiki silników połączyć szeregowo. Wtedy przy przegrzaniu obojętnie którego silnika wyłączone zostaną wszystkie. Takie rozwiązanie utrudni jednak szukanie usterek w przyszłości.
  • Poziom 8  
    Dziękuję. styk pomocniczy przez który bym puścił termiki z wentylatora, jeśli zadziała to zrzuci stycznik. ale skoro zamiast tego mogę je podłączyć przez cewkę zasilania to efekt ten sam. Czy dac styczniki 230 czy zainwestować w trafo i na 24V
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    TomD21 napisał:
    Czy dac styczniki 230 czy zainwestować w trafo i na 24V

Zalecane jest odseparowanie sterowania od zasilania, napięcie nie ma znaczenia. Możesz użyć trafo 400/230 , 400/24 czy jakiekolwiek z napięciem adekwatnym do osprzętu( cewki styczników, lampki kontrolne itp.)
  • Poziom 8  
    Kupiłem transformator Breve Stm160 400/230. jak to podłączyć z czujnikiem zaniku faz F&F ckf-b skoro czujnik potrzebuje fazy 1,2,3 z sieci i neutralny N. czy moge N wziąść z trafa? Skad wiadomo gdzie tam N?

Dodano po 2 [minuty]:

zdjęcia przygotowanej płyty. Automatyka wentylacji. Projekt i wykonanie skrzynki.i.
    TomD21 napisał:
    jak to podłączyć z czujnikiem zaniku faz F&F ckf-b skoro czujnik potrzebuje fazy 1,2,3 z sieci i neutralny N.

Ale ma wyjście przekaźnikowe, oddzielone galwanicznie od części pomiarowej.
    TomD21 napisał:
    czy moge N wziąść z trafa? Skad wiadomo gdzie tam N?

Nie ma sensu kombinować, stracisz separację galwaniczną. Nie zapomnij o bezpiecznikach na trafo(trafo oczywiście na obu fazach zasilających) i zegar sterujący. Dałbym przełączniki na każdy wentylator On/Off/Auto. On- włączenie manualne, Off-wyłączony, Auto- sterowanie zegarem. Czasem może być potrzeba ręcznego uruchomienia wentylacji.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 8  
    proponowałem przełącznik auto manual ale decyzja szefa -nie trzeba :-). czasówka ma możliwość ręcznego załączenia. ale wiadomo że trzeba skrzynkę otworzyć. Wystarczą 2 pojedyncze "S" na zabezpieczenie trafa? czy dac jakiś mechanizm z topikami?

Dodano po 6 [minuty]:

a jeszcze jedną sprawą. do stycznikow będą dołączone termiki Schneider. mam kontrolki praca i awaria. prace sprawdze na styczniku jak go wbije ręcznie czy no lub nc . a jak sprawdzić styki termika bez obciążenia i zasilania który zwiera gdy zadziałała? no czy nc?
    TomD21 napisał:
    no czy nc?

NO- normalnie otwarty, NC- normalnie zwarty.
    TomD21 napisał:
    czy dac jakiś mechanizm z topikami?

Oprawkę na dwa topiki.
  • Poziom 8  
    to wiem co znaczy no lub nc :-) ale czasem jak np. w czujnikach ruchu alarmowych nc był zwarty ale dopiero gdy miał zasilanie. czyli gdy termik zadziała to styki no się zewra a nc rozewrą ?
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    TomD21 napisał:
    gdy termik zadziała to styki no się zewra a nc rozewrą ?

Dokładnie. Tak samo CKF-B, jak wszystko ok. to styki zwarte.
  • Poziom 8  
    Poratujcie. Dołożyłem termiki Schneider Lrd08. Wykorzystałem styki No na awarię silnika. na termiku jest przycisk test. Po przesunięciu go na bok działają styki no i nc. kontrolka mi się załącza. ale termik dalej podaje napięcie na wyjście silnika. Czy przycisk test jest tylko do kontroli styków no/nc???
    Przecież on nie zawiera członu wykonawczego! To tylko rezystory pomiarowe i styki pomocnicze, sam niczego nie rozłączy. Przez styki NC puść zasilanie cewki stycznika, przez NO lampkę sygnalizacyjną.

Po lewej schemat wewnętrzny, po prawej przykład połączeń.
  • Poziom 8  
    Dzięki. a po co jest ten przycisk H i A i cała ta procedura opisana na obrazku? Automatyka wentylacji. Projekt i wykonanie skrzynki.i.
    TomD21 napisał:
    po co jest ten przycisk H i A

Automatyczne i ręczne kasowanie.
  • Poziom 8  
    No to chyba wszystko. Dzięki arturavs za podpowiedzi. wszystko działa na sucho :-). Jeszcze tylko małe pytanie. Na ile można wycenić za robocizne taka skrzynkę:-). nie wiem jak szefa podejsc. Jeszcze wszystko dopiescic pozamykac i opisać. Automatyka wentylacji. Projekt i wykonanie skrzynki.i. Automatyka wentylacji. Projekt i wykonanie skrzynki.i.
    W sumie ładnie i schludnie. Zwiąż tylko te przewody do drzwiczek i zrób opisy kontrolek, wyłącznik główny na panelu też by się przydał. Przydałaby się też dokumentacja tj. schemat włożony w koszulkę lub naklejony od wewnętrznej strony drzwiczek.
    TomD21 napisał:
    Na ile można wycenić za robocizne

Nie siedzę już w "branży" trochę lat, więc ciężko mi coś powiedzieć. Jeżeli robiłeś to z materiałów zakupionych przez zakład i w godzinach pracy to możesz się zdziwić.
  • Poziom 8  
    dopieszczam powoli. masz rację. skrzynia robiona w nadliczbowych godzinach za firmową kasę. pewnie dodatek to będzie Bóg zapłać. Ale satysfakcja jest plus dużo nowej wiedzy dla mnie. Niech Ci Bozia w dzieciach wynagrodzi :-)

Dodano po 1 [minuty]:

Automatyka wentylacji. Projekt i wykonanie skrzynki.i. [img-1]

Dodano po 4 [minuty]: