Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Whirlpool WFC3C26FX - Awaria błąd F3 potrzebna serwisówka

zbyszkoj 02 Aug 2019 10:32 3540 10
Relpol
 • #1
  zbyszkoj
  Level 14  
  Zmywarka Whirlpool WFC3C26FX - Awaria błąd F3 potrzebna serwisówka
  Witam mam problem z naprawą Zmywarki jak w temacie.
  Zmywarka po uruchomieniu stuka tylko przekaźnikami w module elektronicznym. Po włączeniu i uruchomieniu programu dalej stukają przekaźniki, czas na programatorze upływa, nie startują żadne pompy, nie pobiera wody itp. Po jakimś czasie wyskakuje na wyświetlaczu F3 i słychać przerywany sygnał.
  Co dotychczas zrobiłem:
  - zmierzona rezystancja grzałki na wtyczce przy module około 28Ω, nie ma przejścia na obudowę,
  - obydwie pompy nie są zablokowane wirniki kręcą się lekko, uzwojenia wzrokowo nie uszkodzone , badanie miernikiem wykazuje jednakową wartość rezystancji uzwojeń, są to silniki bez kondensatora rozruchowego sterowane elektronicznie.
  - pływak zabezpieczający przed zalaniem sprawny, miska sucha, brak wycieków, rury drożne, czyste i bez syfu,
  - zmierzyłem jeszcze wartość rezystancji NTC wynosi ona około 430K i zmienia się pod wpływem temperatury. Wydaje mi się trochę dziwną wartością, ale nie mam serwisówki nie wiem jaka ma być w tej zmywarce, a błędu o nieodpowiedniej wartości tego czujnika nie wyświetla. NTC zabudowany jest razem z czujnikiem poziomu wody.

  Uruchomiłem również test kombinacją klawiszy: włącz, przyciskiem P wybierz program 3, wyłącz, P x2 (pojawia się dźwięk ) i włącz - zaświecają się wszystkie lampki i wyświetlacze po czym miga start. Po naciśnięciu start wyskakuje F3. Nie mogę lub nie wiem jak skasować tego błędu. Nie wiem czy ja coś robię źle czy może uszkodzony jest moduł. Prośba do kolegów o naprowadzenie mnie na właściwy trop. Może ktoś ma serwisówkę , może być w innym języku, w sieci nie mogę natrafić na nią.
 • Relpol
 • #2
  alekt77
  Level 38  
  zbyszkoj wrote:
  zmierzyłem jeszcze wartość rezystancji NTC wynosi ona około 430 kom

  I to może być problem, nie wiem ile w tym modelu ma mieć czujnik NTC rezystancji w temperaturze pokojowej ale zwykle bywa to w pobliżu 10kΩ. Błąd F3 to błąd związany z grzaniem: grzałka, przekaźnik grzałki, czujnik NTC.
 • Relpol
 • #3
  zbyszkoj
  Level 14  
  Właśnie sprawdziłem przekaźniki są sprawne.
  Dodam jeszcze że w trakcie tego testu, który uruchomiłem wyświetla się na wyświetlaczu At po chwili tego testu wyskakuje F3 i migają lampki pod przyciskami sieć i start programu i nijak nie mogę skasować tego błędu.
 • #4
  alekt77
  Level 38  
  A czujnik NTC wymieniłeś? Jeśli nie masz "pod ręką" takowego to podłącz zamiast niego na próbę rezystor ok. 10kΩ i zobacz czy ten błąd pojawi się po takim samym czasie (po dłuższym, rzędu kilkunastu minut może się również pojawić bo przecież rezystancja "takiego" czujnika nie będzie się zmieniać i wtedy będzie to "błąd" grzałki). Nie zostawiaj z rezystorem zmywarki na dłużej niż 3-4 minuty, bo elektronika będzie widziała w zmywarce temperaturę np. 25°C i będzie grzała grzałkę aby osiągnąć temperaturę odpowiednią w nastawionym programie nie mając zwrotnej informacji o rzeczywistej temperaturze w zmywarce.
 • #5
  zbyszkoj
  Level 14  
  Podstawione 10K i 23K powoduje błąd F4 uszkodzenie czujnika, dopiero około 47KΩ jest tolerowane przez sterownik. Więc chyba rezystancja czujnika nie będzie problemem. Dalej nie wiem czy prawidłowo kasuję ten błąd, (czyli przez dłuższe podtrzymanie klawisza start podczas wyświetlania F3) bo nic to nie zmienia. Nie znalazłem w sieci innego opisu.
 • Helpful post
  #6
  alekt77
  Level 38  
  Nie wiem skąd wziąłeś że F4 to uszkodzenie czujnika.
  Zobacz tu: :arrow: Link
  lub tu: :arrow: Link
 • #7
  zbyszkoj
  Level 14  
  Teraz to brakło mi pomysłów. Jeszcze raz rozebrałem pompę, ale chodzi lekko. Wygląda jak nowa. Ma trzy cewki rozmieszczone co 120 stopni, połączone w gwiazdę, a trzy wolne końce uzwojeń idą do modułu. Uzwojenia mają jednakowe rezystancje. Podczas stuknięcia przekaźnika pompka jakby próbuje wystartować jednak wirnik tylko drgnie. Napięcie ze sterownika pokazuje się tylko na chwilkę, na mierniku uchwyciłem zaledwie około 5V, a chyba powinno być około 50V wg. info na silniku pompki. Może uszkodzenie jednak jest w module. Może ktoś jeszcze coś podpowie odnośnie wartości tego czujnika NTC w tym modelu.
 • #8
  zbyszkoj
  Level 14  
  Po krótkiej przerwie mogę napisać, że zmywarkę udało mi się naprawić. Uszkodzony był jednak moduł, a dokładniej część modułu odpowiadająca za sterowanie trzy fazowymi silnikami obu pomp. Ponieważ nie znalazłem na szybko nic o tym układzie scalonym, to zakupiłem nowy moduł z programowaniem na allegro. Koszt 240 PLN., a zmywarka 2,5 roczna więc jeszcze się opłacało.

  Czujnika temperatury nie zmieniłem, jego nietypowa wartość okazuje się być prawidłowa. Przy awarii błąd F3 powstał pewnie dlatego, że po włączeniu się grzałki pompa nie pompowała wody i zadziałały termostaty na grzałce. Dziwne tylko, że nie wyskoczył błąd uszkodzonych pomp lub modułu. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Na zdjęciu wspomniany układ scalony, po oznaczeniach na szybko nie znalazłem co to za układ.
 • Helpful post
  #9
  TONI_2003
  Moderator
  zbyszkoj wrote:
  po oznaczeniach na szybko nie znalazłem co to za układ.
  Proszę :arrow: GIPN3H60AT>=STGIPN3H60AT
  SLLIMM™-nano small low-loss intelligent molded module
  IPM, 3 A, 600 V, 3-phase IGBT inverter bridge
  :D
  Poniżej jako załącznik :idea:
 • #10
  zbyszkoj
  Level 14  
  Teraz można by się pokusić o naprawę uszkodzonego modułu koszt układu na allegro około 35 zł. Na po powiększeniu widać zimne luty, to mogła być przyczyna uszkodzenia tego układu. Przelutowanie nie poprawiło sytuacji (zdjęcie zrobione przed lutowaniem). Presja żony nie dawała mi za dużo czasu :-) na naprawę. Dziękuję za aplikację układu.
 • #11
  zbyszkoj
  Level 14  
  Zmywarka zmywa już od kilku dni prawidłowo, wymiana programatora całkowicie ją uzdrowiła, myślę że temat można zamknąć. Dziękuję na pomoc kolegom z forum.