Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne problemy podczas programowania S7 300 w Tia Portal,, ręce opadają

02 Sie 2019 13:24 411 10
 • Poziom 3  
  Witam
  Mam CPU 313C-2 DP podłączony przez MPI i adapter USB do lapka. Wykrywa sterownik, diody w tia portal migają, mogę sie połączyć, ale gdy chce wgrać nawet pusty program to nie da rady, nie ma błędów ani nic z tych rzeczy ale na sterowniku jest stary program :/
 • SterControl
 • Poziom 26  
  Witam,

  Jeżeli jest to stara wersja sterownika jeszcze z kartą CF to zapomnij o TIA. Ten sterownik jest obsługiwany tylko w Step7. Nowsze już z kartą MMC/SD już powinne współpracować z TIA Portal.

  Spróbój jeszcze zrobić ew. na sterowniku Master Reset. Opisany w manualu.
 • Poziom 3  
  Działa wszystko ok, ale mam bardzo dziwny problem.
  Otóż w jednym networku mogę umieścić tylko jedną gałąź tzn. może mieć jakieś wejście, a nawet kilka równolegle połączonych i wyjście, ale niżej, w tym samym networku nie mogę dołożyć kolejnej gałęzi, bo przy kompilacji wywala error, że jest więcej niż 1 ścieżka. Czasami mam też tak, że dodaje równolegle dwie cewki i ta dolna nie kończy połączenie tylko są te dwie strzałki i można coś jeszcze podłączyć za cewką.
  Wersja Tia portal v14
  Nigdy nie spotkałem się z czymś takim, ale zawsze programowałem tylko s7 1200. Może to być spowodowane tym, że teraz mam s7 300? Przez takie głupoty nie da się normalnie pisać w ladderze, bo bo wyjdzie mi milion networków.

  Sprawdziłem u siebie i po dodaniu tego samego sterownika mam te same problemy. Przecież ja umrę jak będę musiał to w ten sposób pisać ;/
 • SterControl
 • Specjalista Automatyk
  Witam,

  Ja obecnie programuje 1500 w TIA V15 i powiem że miałem złe zdanie o TIA
  ale jak narazie jest ok. Może to wynika z tego że mam tylko wejścia/wyjścia
  cyfrowe. W przypadku S7 300 zauwazyłem że chyba TIA portal nie jest
  do końca kompatybilne z starszymi PLC i może to jest problem. A masz
  step 7 na kompie?. Piszesz program od początku ?

  Pozdrawiam,
 • Poziom 21  
  Możesz pokazać przykład tego programu dla S7-300. Przyznam jestem na wakacjach i chyba jakaś pomroczność jasna :). Nie wyobrażam sobie jak w lad dodać nową gałąź w LAD w jednym networku. W FBD to się zgodzę.

 • Specjalista Automatyk
  Mateusz1999111 napisał:
  Przecież ja umrę jak będę musiał to w ten sposób pisać ;/
  Może nie ;)
  W S7-300 nie można łączyć logiki w sposób, który jest możliwy w 1200/1500. Np. co już zauważyłeś, nie da się dwóch, odrębnych części logiki umieszczać w jednym network'u. Timer'a też nie "wsadzisz" w logikę. Musi być osobno wypracowane jego wyjście, a dopiero później użyty wynik.
  Jest to starszy sterownik i nie potrafi wszystkiego co nowsze. Za to SCL jest przyjemniejszy, bo nie trzeba kompilować źródeł osobno (W porównaniu do "starego" Step'a jest kilka udogodnień).
  Możesz skorzystać z STL (w 1200 nie ma) i w nim "zagnieżdżać" więcej logiki w jednym network'u.
 • Poziom 3  
  A czy można podglądać stan zmiennych programu w SCLu? Gdy wgrywam program do sterownika i klikam na monitoring to są takie kreski które niby symbolizują odbieranie danych z plc i jest komunikat w stylu "receiving data from online" ale nie może ich załadować i tym samym nie mam podglądu ;/
  Dziwne problemy podczas programowania S7 300 w Tia Portal,, ręce opadają

  Udało mi się uchwycić. Mam to zaznaczone kolorem czerwonym, ale nie mam okna zaznaczonego kolorem zielonym. Jak je wyświetlić?

 • Specjalista Automatyk
  Nie wiem czy o to chodzi, ale czy próbowałeś zwęzić kolumny? Potem, trójkątem po lewej, możesz rozwinąć listę zmiennych użytych w podglądanej linii.
 • Poziom 3  
  Patologia jest z tym ladderem w 300. To już chyba zacznę pisać w STL. Czy STL też różni się między 1200/1500 a 300/400, czy jest dokładnie taki sam?

 • Specjalista Automatyk
  Obsługa języka, jak obsługa języka. Każdy sterownik ma swoje reguły ;)
  Jak już pisałem, 1200 nie obsługuje STL. Poza tym nie ma różnic.
  1500 potrafi wykonywać komendy ze starszych 300/400.
 • Poziom 3  
  Dziwne problemy podczas programowania S7 300 w Tia Portal,, ręce opadają

  Co nam daje używanie JC w tym przypadku? Czy nie moglibyśmy zamiast tej instrukcji napisać dwa razy Set dla pierwszej instrukcji i analogicznie dla kolejnych?