Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe (samoróbka) Jak podłączyć?

02 Sie 2019 15:35 162 8
  • Poziom 3  
    Witam
    Zgromadziłem sobie parę głośników o różnych mocach jak i impedancjach. Mam również okazje kupić subwoofer pioneer gxt-3706b.Wpadłem na pomysł aby połaczyć to wszystko i zrobic sobie kino domowe. Pytanie moje jest takie, czy zestaw róznych głosników+subwoofer by działaly i miało by to jaki kolwiek sens?Jak podłaczyć taki zesatw z uwagi, że suboofer ma już własny wzmacniacz?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    szwagier87 napisał:
    Wpadłem na pomysł aby połaczyć to wszystko i zrobic sobie kino domowe

Ampli kd masz?

szwagier87 napisał:
    czy zestaw róznych głosników+subwoofer by działaly i miało by to jaki kolwiek sens?

Nie w przypadku:
    szwagier87 napisał:
    głośników o różnych mocach jak i impedancjach.

Ten:
    szwagier87 napisał:
    pioneer gxt-3706b

To subwofer car audio, nie home audio.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    szwagier87 napisał:
    Wpadłem na pomysł aby połaczyć to wszystko i zrobic sobie kino domowe.
    Instalacja kina domowego nie polega na podłączeniu do wzmacniacza (y) kilku głośników. To tak nie działa.
    Po pierwsze musi być to instalacja wielokanałowa, gdzie do każdego kanału (wzmacniacza) jest podłączona jedna kolumna (lub głośnik), po drugie sygnał dochodzący do wzmacniacza powinien być różny dla np. głośnika lewego przedniego od sygnału np. prawego tylnego czy centralnego.
    Uzyskuje się to na dwa sposoby; pierwszy polega na dostarczeniu do wzmacniaczy wielu (w zależności od rodzaju KD może to być nawet osiem) sygnałów ze źródła - czyli już samo źródło (DVD, BT itp) musi mieć tyle kanałów audio i tyle wyjść. Innym sposobem (popularnym) jest przekonwertowanie sygnału stereo w specjalnym procesorze (DOLBY PRO LOGIC) w taki sposób by z dwóch kanałów stereo uzyskać wiele wyjść (do 8) audio, które dopiero są dostarcazane do wejść wzmacniaczy mocy.
    Przeważnie w amplitunerze KD taki procesor jest już w środku, i wystarczy podłączyć jakikolwiek sygnał stereo głośniki, wybrać opcję DOLBY PRO LOGIC i cieszyć się dźwiękiem PRZESTRZENNYM - to ostatnie słowo to kwintesencja pomysłu kina domowego. Dźwięk przestrzenny właśnie polega na tym, ze możemy z zamkniętymi oczami pokazać palcem z której strony np. nadjeżdża samochód, a z której pada strzał. Do tego (w zależności od akcji filmu) można usłyszeć typowy pogłos dla np. kościoła, czy pustej hali z czego oczywiscie każdy z tych efektów jest inny - dopasowany do miejsca akcji.

Tak więc (w wielkim skrócie i uproszczeniu) od podłączenia kilku głośników do uzyskania Kina Domowego daleka droga...
  • Poziom 38  
    Kup sobie amplituner kina domowego, teraz można dostać używki za dosłownie kilka stów.
    Dźwięk jest najlepszy gdy do wszystkich wyjść (fronty, centralny, tyły) są podłączone takie same głośniki, kolumny. Aczkolwiek im lepsze kolumny na froncie, tym lepiej.
    Owe głośniki - kolumny, muszą mieć tą samą efektywność oraz (mniej więcej) pasmo (impedancja dopasowana do wzmacniacza).

Do amplitunera podłączasz sygnał z kompa, odtwarzacza DVD czy co tam masz jeszcze.
    Jeśli masz kartę dźwiękową 5.1 to zaopatrujesz się w kable i podłączasz do odpowiednich wejść w amplitunerze.
    W windowsie ustawiasz dźwięk 5.1 (ale nie pamiętam już czy trzeba to robić). W programie do filmów ustawiasz ścieżkę dźwięku 5.1 (jeśli film taką posiada).
    Na amplitunerze wciskasz 5.1 i cieszysz się dźwiękiem KD.
    Oczywiście zapewne trzeba będzie w amplitunerze coś tam poustawiać, ale to już inna sprawa.

Jeśli nie masz karty 5.1, to jak podłączysz kompa do amplitunera kablem stereo, to wystarczy wybrać wspomnianą opcję dolby pro logic w amplitunerze. Z sygnału stereo zrobi pseudo kino (mój stary amplituner Sony STR-635 robił to świetnie).

szwagier87 napisał:
    Jak podłaczyć taki zesatw z uwagi, że suboofer ma już własny wzmacniacz?

Bezproblemowo podłączysz go do amplitunera kablem cinch-cinch (RCA).
  • Poziom 43  
    marian133 napisał:
    Bezproblemowo podłączysz go do amplitunera kablem cinch-cinch (RCA).

Nie za bardzo Marianie, bo ten "subwofer" to głośnik i wzmacniacz car audio - bez zasilacza.
    No i obawiam się, że całe to kd, miało być oparte tylko o:
    szwagier87 napisał:
    zestaw róznych głosników+subwoofer

Nawet zakup amplitunera kd (DVD), niewiele by pomogło, jak autor podłączył by do niego te swoje:
    szwagier87 napisał:
    parę głośników o różnych mocach jak i impedancjach

Więc konieczny był by też zakup do tego ampli, odpowiedniego kompletu kolumn kd.
    Razem, to już tanio by nie było a (tak sądzę) kolega @szwagier87 chciał sobie stworzyć zestaw kd bardzo niskim nakładem kosztów. :-)

Pozdrawiam.

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    DjMapet napisał:
    Nie za bardzo Marianie, bo ten "subwofer" to głośnik i wzmacniacz car audio - bez zasilacza.

Tak szybko czytałem że nie zakodowałem że to car audio :D

No to w takim razie niestety, nie da rady.
  • Poziom 30  
    W zasadzie jest to do zrobienia jeżeli impedancje tej "zbieraniny" nie są zbyt niskie dla wytrzymałości amplitunera. Różnice w efektywności jakie będą z tego wynikać można skorygować w ampli przy założeniu, ze ampli ma taka funkcję (mój ma) i że przynajmniej w sekcji beda takie same efektywności bo jak kolega zamierza podpiąć dwa różne fronty to chyba nic nie pomorze :).
    Sub, jak ma swój wzmacniacz to nawet lepiej ale jak pochodzi z car audio to o zasilaczu trzeba pomyśleć.
    Wtedy podłaczasz go tak jak w car audio - jeżeli wzmacniacz i amplituner mają wyjścia niskopiziomowe to nimi a jeżeli nie mają, to sub powinien mieć wejscie wysokopoziomowe i tam wpinasz przewody od kolumn głównych pamiętając aby podawać z ampli na nie pełne pasmo :) I niestety sterować będziesz musiał obydwa osobno.
    U mnie w domu wszystkie sekcje są różne - tak impedancje jak i efektywności :) i gra to więcej niż dobrze. Co prawda kino domowe ostatni raz grało ze 2 lata temu i nie wiem czy potrafiłbym dzisiaj je uruchomić ale zrobione było jak należy z tą niedogodnością, że bez podczerwieni latam do stolika i steruje ręcznie 3 wzmacniaczami. Za to kino domowe i stereo mają wspólne fronty i subwoofer za to zupełnie niezależne sekcje napędowe bo jakoś ampli kd nie leży mi w stereo pomimo, iż nie była to tania jamaszka.
  • Poziom 22  
    Drodzy forumowicze, my nawet nie wiemy czy to są kolumny, czy tylko głośniki do kolumn.

Przypominam, że "pudła" są obliczane żeby miały szansę normalnie zagrać a nie coś tam brzęczeć. Pytanie jakie są wymagania autora postu: to ma brzęczeć czy ładnie zagrać.

Podstawa to amplituner - NIE SAMOCHODOWY. 300-400zł inwestycji i podstawa będzie.

Pytanie: czy koniecznie 5.1 ze zbieraniny?

Ja zobaczyłbym na start co jest (poprosimy o listę), co z tego występuje parzyście, jakie pasmo to pokrywa. Wtedy będzie wiadomo: jest sens kombinować czy nie, bo może wogóle amplitunera nie ma sensu kupować.
  • Poziom 43  
    Autor się nie odzywa, bo po prostu dowiedział się już, że na podstawie jednego wzmacniacza car audio bez zasilacza, pasywnego subwofera car audio i kilku przypadkowych głośników, nie da się stworzyć czegoś w rodzaju kina domowego, bez poważnego doinwestowania zestawu.

Pozdrawiam.