Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy Transport Tycoon Deluxe i tryb wieloosobowy

02 Sie 2019 18:39 594 6
  • Poziom 6  
    Na pewno wiele osób kojarzy z lat 90-tych grę Transport Tycoon Deluxe.
    W 2005 roku powstała wersja OpenSource tej gry.
    OpenTTD bo tak się nazywa powstała ponieważ autor gry porzucił projekt a wielu fanów chciało kolejnych wersji.
    Ale OTTD to nie to samo ale wiele więcej:
    -możemy dodawać pliki NewGRF i dzięki temu uzyskać np. polskie Solarisy, lokomotywa jak EU07, tramwaje, budynki i wiele więcej
    -tryb wieloosobowy, w tym wiele aktywnych i publicznych do dziś
    -możliwość instalacji grafiki dźwięku i SFX z oryginalnej płyty TTD.

Ja napiszę tu o trybie wieloosobowym a dokładniej jak stworzyć serwer dedykowany.

Więc należy skopiować skrót OTTD na pulpit i edytować go w taki sposób:
    Element docelowy z np.: "C:\Program Files\OpenTTD\openttd.exe"
    na "C:\Program Files\OpenTTD\openttd.exe" -D
    Nazwę pliku na OpenTTD - Dedicated
    i uruchamiać jako administrator.
    Aby skonfigurować serwer, wchodzimy do gry i wybieramy "Tryb Wieloosobowy" potem "Uruchom Serwer" i wybieramy ustawienia po czym naciskamy "Nowa Gra". Czekamy aż świat wygeneruje się i wychodzimy z gry.
    Uruchamiamy Serwer Dedykowany i czekamy aż wygeneruje się świat.

I tu może pojawić się problem
    Konsola może nam wyrzucić coś takiego:
    Cytat:
    dbg: [net] [udp] please allow udp and tcp packets from port 3979 to be deliver

Oznacza to że nasz router blokuje port 3979 i aplikacja nie może połączyć się z głównym serwerem OTTD.
    Musimy ustawić na nażym routerze Port Forwarding.
    Należy wejść na stronę konfiguracyjną (np.192.168.1.1) i wybrać zakładkę Port Forwarding / Port Triggering (lub inną opisaną w instrukcji) i ustawić Port Forwarding w taki sposób:
    -Service Name: OpenTTD
    -Service Type: TCP/UDP
    -Starting Port: 3979
    -Ending Port: 3979
    -Server IP Address: np.: 192.168.1.10 (IP naszego komputera w sieci lokalnej. Dobrze jest wcześniej ustawić statyczne IP w Panelu Sterowania)

Potem nasz serwer powinien być widoczny na liście(jeżeli wybraliśmy aby go nie ukrywać) i ew. zabezpieczony hasłem. Aby grać po prostu uruchom OTTD (grę nie serwer!), włącz tryb wieloosobowy i wyszukaj po nazwie twój serwer.

Wrzucam tu kilka komend do konsoli:
    save [numer] - zapisywanie
    load [numer] - otwiera zapis
    pause - pauza
    server_info - informacje tj. IP, nazwa, hasło
    clients - lista klientów
    stop - wyłącz serwer (TYLKO W TEN SPOSÓB!)
  • Poziom 24  
    Gra bardzo fajna i wciągająca. Nie podałeś jeszcze, że do grania z innymi ludźmi na własnym serwerze potrzebny jest stały IP zewnętrzny. Jest sporo gotowych serwerów do których można się dołączyć i grać różne scenariusze. No i jest społeczność która stale rozwija grę.
  • Poziom 15  
    Oj grało się, grało :) Czasem jeszcze teraz odpalam krótką sesyjkę i parzę na te skrzyżowania z pociągami :)
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Stare dobre czasy. Teraz też czasem zagram. W rozgrywkę wieloosobową nie grałem, może spróbuję z sąsiadami.
  • Poziom 24  
    Pograj w wieloosobową rozgrywkę nawet z obcymi. Całkiem inaczej niż w jednoosobowej no i zawsze jest niewiadoma co zrobi drugi człowiek.
  • Poziom 28  
    Ja zawsze grywałem w to w pojedynkę - wyłączałem zawsze graczy komputerowych, aby samemu móc "zawładnąć" całą krainę.
    Rozgrywka toczy się w latach 1950-2050 (potem jeszcze jest dalsza możliwość gry do 2099 ale nie pojawiają się już nowe pojazdy). Tempo gry jest tak zaprojektowane, że aby dojść od 1950 do 2050, trzeba przy komputerze przesiedzieć non stop.. 24 godziny :)

Mi największą frajdę sprawiało zawsze tworzenie rozbudowanych magistral kolejowych z ruchem dwutorowym.
    * Z ruchu drogowego nigdy nie korzystałem,
    * statków (tanktowców) używałem tylko do transportu ropy z platfom wiertrniczych do stacji kolejowej najbliżej lądu aby dowieźć ją dalej pociągiem,
    * z samolotów używałem tylko tych naddźwiękowych (Yate Haugan, a potem chyba Dinger).

To, co najbardziej mi podobało się w OpenTTD w stosunku do oryginalnego Transport Tycon Deluxe to:
    * dodanie dodatkowych semaforów wjazdowych i wyjazdowych na stacji,
    * możliwość budowania długich odcinków torów jednym przeciągnięciem myszy (zamiast klikania na kazdym kwadraciku),
    * możliwość budowania pociągów o długości aż do 127 wagonów oraz z dowolną liczbą lokomotyw,
    * ustawianie stacji na trasie pociągu jako non-stop (bez zatrzymania), dzięki czemu taka stacja mogła służyć jako punkt pośredni na dłuższej trasie pociągu, aby ten się nie zgubił,
    * możliwość budowy stacji o rozmiarach 7x7

• Poziom 43  
    Miałem nawet port gry na WinMobile ;)
    Leży gdzieś ciągle podstawka na dysku razem z DosBOX :)