Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa radiatora typu low profile do procesora

02 Sie 2019 20:41 642 34
  • Poziom 7  
    Witam, nie wiem czy to dobry dział ale najbliżej chyba mu do niego. Potrzebuje do projektu zbudować, znaleźć zamiennik lub zlecić budowę komuś radiator low profile z wentylatorem pomiędzy podstawką, a radiatorem. Poniżej przykład takie radiatora:

https://proline.pl/chlodzenie-procesora-noctua-nh-l12s-low-profile-p1151607

Myślałem nad prostszym chłodzeniem ale tylko takie wchodzi w grę, ewentualnie wodne AIO np ale to już większy koszt i dużo bardziej skomplikowane, zajmuje więcej miejsca itp. Jestem pewny że projekt wypali także w późniejszym czasie będę potrzebował dużo takich radiatorów, także koszt i skomplikowanie będą uciążliwe. Tylko to mi blokuje projekt także prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 14  
    Ja do HTPC zastosowałem radiator pasywny z jakiegoś starego serwera, kupisz tanio na znanym portalu aukcyjnym. Po przykręceniu od góry wentylatora całość ma około 60 mm wysokości i pracuje w trybie półpasywnym.
    Wszystko jest uzależnione jaki socket posiadasz i ile miejsca w poziomie. I pamiętaj że wentylator nie musi być między podstawką a radiatorem, może być przykręcony na radiatorze i nie będzie to miało olbrzymiego znaczenia dla wydajności chłodzenia.

Ewentualnie jeżeli posiadasz więcej miejsca w poziomie , odrobinę wyobraźni i zdolności manualnych to możesz próbować przerobić chłodzenie z kart graficznych, czasem można kupić za kilkanaście złotych chłodzenia ze starszych serii kart graficznych.

Dla przykładu radiator z Fujitsu socket 775 który w trybie pasywnym testowałem z procesorem TDP 80W.
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedź ale jak już wspomniałem wentylatora musi być między podstawką a radiatorem i inaczej się tego nie zrobi bo tak to by wdmuchiwał powietrze do środka , taki jest projekt a z tą przeróbka to będzie ciężka sprawa to te rurki są podobno strasznie łamliwe ale spróbować trzeba :-) Zależy mi też na wadze żeby było maksymalnie lekkie , wentylatora + mały radiator na pewno będzie lżejszy niż taki bydlak a one potrafią po ponad kilo ważyć.
  • Spec od komputerów
    " wentylatora musi być między podstawką a radiatorem " - wcale nie. Wentylator równie dobrze może dmuchać powietrze jak i wyciągać. Wystarczy obrócić wentylator.
  • Poziom 7  
    No racja tylko wyciąganie powietrza będzie bardzo mało efektowne i to by było bez sensu dlatego potrzebuje takiego rozwiązania o jakim wspomniałem.

Dodano po 33 [minuty]:

Myślałem na budowa swojego , pociął bym blachę aluminiową ,zrobił te rurki bo tam podobno jest para wodna pod małym ciśnienie , widziałem jak to robią tylko że osadzenie ich w tych blachach będzie problemem i do tego to masa pracy i pewnie nie będzie to tak efektywne jak fabryczne a wolał bym się skupić na reszcie projektu i ważniejszych sprawach.
  • Spec od komputerów
    Rozważałeś możliwość przystosowania jakiegoś laptopowego chłodzenia ? Może warto się rozejrzeć ?
  • Poziom 7  
    Dokładnie , też o tym myślałem tylko to też wymagało bym sporych modyfikacji ale po to są problemy żeby je rozwiązywać :-) Korci mnie to chłodzenie AIO zrobił bym je sam , tylko chłodnice kupił , węże , blok i jakąś małą pompkę i wtedy mógłbym dowolnie formować węże tylko te koszta :-)Chłodnica jest dość droga niestety.

Dodano po 4 [minuty]:

Znalazłem ten stary post , tylko nie wiem skąd te rurki pozyskać bo z rozbiórki chyba będzie cieżko.https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2189760.html
  • Poziom 14  
    Cruiser92 napisał:
    No racja tylko wyciąganie powietrza będzie bardzo mało efektowne i to by było bez sensu dlatego potrzebuje takiego rozwiązania o jakim wspomniałem.

Piszesz głupoty, ilość przetłoczonego i zassanego powietrza przez wentylator jest identyczna, więc tylko kierunek montażu decyduje o tym czy wentylator "wysysa" czy "dmucha" na radiator. W obu przypadkach objętość przepompowango powietrza będzie praktycznie identyczna, więc montowanie wentylatora między podstawką a lamelami chłodzenia jest sztuką dla sztuki. Próbujesz wyważyć otwarte drzwi tylko po to żeby projekt był taki jak sobie założyłeś a nie bierzesz pod uwagę praw fizyki.
    Jeszcze odnośnie rozmiarów chłodzenia. Nie da się prostym małym chłodzeniem od laptopa oprowadzić skutecznie dużej ilości ciepła z procesora. Weź pod uwagę że procesory w laptopach mają w większości dużo mniejsze TDP niż komputery stacjonarne. Często dla laptopa jest to 30 - 40 W a dla PC 80 - 100 W. Określ najpierw swoje potrzeby, napisz jakie TDP ma Twój procesor , jakiej temperatury oczekujesz, jaką ilością miejsca dysponujesz a dopiero możemy zacząć dyskutować o konkretach, bo w tej chwili to możemy tylko nabijać posty teoretyzując gdzie musisz zamontować wentylator żeby "dmuchał" a nie "wyciągał". A tak przy okazji, "wyciąganie" jest troszkę bardziej skuteczne bo pozbywasz się ciepła z okolicy procesora i elektroniki. Nadmuch na płytę powoduje że ciepło "zabrane" z radiatora "ogrzewa" okolice procesora i płyty pod sobą.
  • Poziom 32  
    No dobra, a co to w ogóle ma chłodzić i jakie mogą być max wymiary?

(z takich mniejszych konstrukcji to np. Scythe Kozuti)
  • Poziom 7  
    Hawajek :-) Uważasz że jeśli mamy radiator nagrzany np do 70C i ja będę w niego dmuchał wentylatorem a Ty będziesz wyciągał to efektywność chłodzenia będzie taka sama ? To ty teraz piszesz głupoty.Jeśli chcesz pomóc to proszę pisz sensownie i skupmy się na problemie.

rzymo to ma chłodzić procesor a max wymiary to koło 120mm bo taki chce zastosować wentylator.
  • Poziom 14  
    Cruiser92 napisał:
    Hawajek :-) Uważasz że jeśli mamy radiator nagrzany np do 70C i ja będę w niego dmuchał wentylatorem a Ty będziesz wyciągał to efektywność chłodzenia będzie taka sama ? To ty teraz piszesz głupoty.Jeśli chcesz pomóc to proszę pisz sensownie i skupmy się na problemie.

Nie będę nawet komentował bo widzę że na lekcjach fizyki wagarowłes, podpowiem Ci tylko że w większości chłodzeń komputerowych walczy się o to by wyciągnąć jak najwięcej gorącego powietrza a nie o to by wtłoczyć jak najwięcej chlodnego. Wentylator zasysa tyle samo powietrza ile tłoczy więc jak chcesz uzyskać po stronie tłoczenia lepsze chłodzenie? Jakieś perpetuum mobile chcesz opracować?
  • Poziom 43  
    Moment, bo robi się niepotrzebna spina. Dla efektywności działania tej konkretnej chłodnicy nie ma znaczenia z której strony użebrowania (zakładając, że jest symetryczne) znajdzie się element wymuszają y obieg powietrza. Natomiast ta konkretną chłodnica będzie umieszczona w jakiejś obudowie, być może zaraz pod krawędzią obudowy (tak sugeruje opis autora), być może będą tam jeszcze inne wentylatory - zasilacza, pomocnicze, innych układów, ma też znaczenie ile i w jakich miejscach powietrze jest wtłaczane oraz wysysane. A wtedy ma znaczenie i umieszczenie wentylatora i kierunek przepływu powietrza. Autorze, coś więcej na temat projektu, a jeśli nie możesz zdradzić to chociaż okolicy tego wentylatora?
  • Poziom 7  
    Witaj Helmudzie , jest dokładnie tak jak mówisz , to obojętne czy od by dmuchał z jednej czy drugiej tylko że chłodnica będzie na końcu obudowy bo to będzie kształt kwadratu i wentylator 120mm najlepiej jakby był właśnie przed nim i wydmuchiwał je na zew bo jak będzie za nim i wysysał to na pewno efektywność będzie o wiele niższa i o to mi tylko chodzi.:-)
  • Poziom 38  
    Cruiser92 napisał:

rzymo to ma chłodzić procesor a max wymiary to koło 120mm bo taki chce zastosować wentylator.

Pytanie zasadnicze jaki procesor. Model ?

Zależnie od modelu różnić się będzie ilość ciepła oraz dopuszczalna temperatura pracy.

Do tego różnią się systemy montażu i pula dostępnych rozwiązań będzie się różnić.
  • Poziom 7  
    Jeszcze nie wiem jak to będzie model dokładnie ale na pewno mocny więc ilość ciepła będzie spora , skupmy się na problemie z radiatorem bo zaraz będą pytania jaki będzie zasilacz ile ramu itp.
  • Poziom 14  
    Cruiser92 napisał:
    Witaj Helmudzie , jest dokładnie tak jak mówisz , to obojętne czy od by dmuchał z jednej czy drugiej tylko że chłodnica będzie na końcu obudowy bo to będzie kształt kwadratu i wentylator 120mm najlepiej jakby był właśnie przed nim i wydmuchiwał je na zew bo jak będzie za nim i wysysał to na pewno efektywność będzie o wiele niższa i o to mi tylko chodzi.:-)

Rozmawialiśmy o chłodzeniu zamontowanym na procesorze a nie o chłodnicy u sąsiada :-) jeżeli zamontujesz chłodzenie na procesorze a wentylator w obudowie to czy będziesz nań dmuchał czy wyciągał będzie tak samo kiepsko. Nie wiem skąd u Ciebie przekonanie że nadmuch jest lepszy.
  • Poziom 7  
    :-) No nie kłóćmy się , mi się jednak wydaje żę jak będę w tej obudowy wydmuchiwał powietrze przez radiator to chłodzenie będzie lepsze , wszystkie chłodzenia zbudowane są na zasadzie pchania powietrza a nie wyciągania bo to logiczne :-)
  • Poziom 43  
    Jasli ma przy tym wyciągać powietrze z obudowy to tak, wentylator powinien być "od dołu". Pamiętaj tylko że obudowa szybko zaciagnie kurz (taki urok wyciągania powietrza na zewnątrz). W praktyce jednak tego się nie stosuje (w większości rozwiązań przy jednym wentylator że, ten jest zaraz po obudową i toczy powietrze na chlodnicę i dobudowy). Wyjątkiem są wentylatory zasilaczy ATX które zaciąga ją powietrze z obudowy, tym chłodzą swoje elementy a ciepłe powietrze wyrzucanie jest na zewnątrz.
  • Poziom 7  
    No dokładnie ,ciepłe powietrze będzie wyrzucane na zew a przy wlocie powietrza zamieszczę jakiś filtr by kurz osiadał na nim.Problem jest tylko z tym radiatorem skąd go pozyskać tanim kosztem.
  • Poziom 7  
    Ale on chyba wtłacza bo ma z prawej strony kartki , może od niego będzie pasował radiator :-)

Dodano po 9 [minuty]:

https://sklep.ideanord.com.pl/p/1581/4629/rad...crosoft-xbox-one-wentylatory-i-radiatory.html

Chyba żeby zrobić inaczej , żeby wentylator wtłaczał a na bokach zrobić wyloty żeby gorące powietrze szło bokami do tyłu.Kurcze ciężka sprawa a z budową chłodzenia , tzn cięciem blach i zrobieniem samemu macie jakieś doświadczenia ?
  • Poziom 43  
    Jaka będzie odległość między chłodzony chipem a obudową? Zmiana kształtu (np wystający radiator) wchodzi w grę?
  • Poziom 7  
    Chip będzie na środku obudowy w centralnej części a odległość w stronę wentylatora będzie raczej zależna od radiatora , może powiem dokładnie co masz na myśli to będzie łatwiej mi powiedzieć czy będzie pasował.
  • Poziom 7  
    Po przeanalizowaniu widzę dwie możliwości , budowa radiatora od zera lub zaadoptowanie takie radiatora jak ten od xboxa i przerobienie go do swoich potrzeb.Martwią mnie tylko te rurki cieplne , nie ma możliwości ich demontażu z innego chłodzenie bez uszkodzenia a z kolei zakup jest bardzo drogi.Także problem jest taki :-)
  • Poziom 7  
    I jak Panowie wymyślimy coś w tym temacie ?
  • Poziom 14  
    Kolego, żeby coś wymyślić to musisz podać podstawowe parametry, chociażby TDP procesora, wymiary obudowy itp. Czego oczekujesz ? Że dostaniesz gotowy przepis jak zbudować chłodzenie którego potrzebujesz a którego parametry nawet Tobie nie są znane ?
    Masz gotowe niskoprofilowe chłodzenia od kart graficznych, gotowe chłodzenia typu LC, chłodzenia od laptopów itd, ale co nam po tym wszystkim skoro nie potrafisz określić nawet jaki układ chcesz tym chłodzić. Chcesz budować chłodzenie od podstaw nie wiedząc nawet do czego jest Ci potrzebne. Ten temat wygląda w tej chwili tak jakby 10 latek znalazł gdzieś w internecie "hiper, super, mega, świecące, ciche, niskoprofilowe, chłodzenie" i chciał sobie takie samo wykonać w warunkach domowych za 10 % ceny nowego. A takie cuda to tylko w bajkach się zdarzają.
    Przepraszam jeżeli poczujesz się urażony ale takie odniosłem wrażenie śledząc już dłuższy czas ten temat.
  • Poziom 7  
    Nie no spokojnie , nie jesteśmy dziećmi żeby się obrażać :-)Nie mówię wszystkiego bo nie chcę zapeszać i zdradzać jaki to będzie dokładnie projekt :-) dlatego też pewnie odebrałeś to w ten sposób , jak się powiedzie wtedy się pochwalę.Interesuje mnie tylko Przeróbka normalnego chłodzenie żeby się nadawało pod ten projekt , czy to tak wiele , czy tak wiele od Was oczekuję ?

Ten radiator będzie idealny tylko muszę między podstawkę a chłodnicę upchnąć wentylator 120mm o grubości 2,5cm i to tyle.Nic więcej . nic mniej , inne chłodzenie się nie nadaje bo już to przerobiłem i tylko takie wchodzi w grę także proszę Was o pomoc w dostosowaniu go i przeróbki bądź dobrania innego o podobnych wymiarach.Obudowa będzie miała wymiary około 120x120x150 taki prostokąt.

https://sklep.ideanord.com.pl/p/1581/4629/rad...crosoft-xbox-one-wentylatory-i-radiatory.html

Myślę żeby obciąć te rurki cieplne i dorobić dłuższe z podstawką z miedzi ale nie mam pojęcia czy to wypali.
  • Poziom 14  
    Ale przecież nic nie musisz upchnąć między podstawkę a chłodnicę :) Jeżeli masz wystarczająco miejsca to wentylator może być na chłodzeniu :-)
  • Poziom 7  
    No właśnie będzie bardzo mało miejsca i tylko takie rozwiązanie wchodzi w grę , on musi wydmuchiwać to powietrze , już to pisałem wcześniej.Jak będzie na chłodzeniu to będzie wyciągał ale bardzo słabo efektywnie o tym też już rozmawialiśmy.
  • Poziom 14  
    Cruiser92 napisał:
    No właśnie będzie bardzo mało miejsca i tylko takie rozwiązanie wchodzi w grę , on musi wydmuchiwać to powietrze , już to pisałem wcześniej.Jak będzie na chłodzeniu to będzie wyciągał ale bardzo słabo efektywnie o tym też już rozmawialiśmy.

Zrozum w końcu że gdy będzie na chłodzeniu to będzie tak samo efektywnie. Wiele chłodzeń przeciąga powietrze zamiast tłoczyć. Jest to szczególnie efektywne gdy wylot obudowy znajduje się bezpośrednio za radiatorem.
    Zrób w końcu doświadczenie jeżeli nie wierzysz i nie powtarzaj ciągle że musisz mieć pomiędzy podstawką i radiatorem :) Nawet gdyby z jakiś powodów było kilka procent gorzej to i tak nie ma znaczenia bo nie wiesz ile mocy cieplnej potrzebujesz odebrać :)

Jeżeli w przypadku takiego chłodzenia jak dałeś w linku wentylator będzie leżał szczelnie na radiatorze i nie będzie żadnych prześwitów między radiatorem a obudową wentylatora którymi mógłby chwytać "lewe" powietrze, to przez radiator przejdzie dokładnie tyle samo powietrza co w odwrotnej konfiguracji, a więc i wydajność będzie zbliżona.

Albo możesz zrobić jeszcze coś podobnego do chłodzenia AKASA