Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alibaba prezentuje 16-rdzeniowe procesory oparte na RISC-V

ghost666 02 Sie 2019 20:47 387 3
 • Alibaba prezentuje 16-rdzeniowe procesory oparte na RISC-V
  Pingtouge Semiconductor, spółka zależna z grupy Alibaba, poinformowała w w ostatnim tygodniu lipca, że do jej produkcji trafić ma najpotężniejszy dotychczas procesor oparty o architekturę RISC-V. Układ nazywa się Xuantie 910 i dedykowany jest do infrastruktury ukierunkowanej na sztuczną inteligencję (AI), systemy 5G i Internet Rzeczy (IoT), a także pojazdy autonomiczne.

  Pingtouge poinformowało podczas konferencji Alibaba Cloud w Szanghaju, że jego procesor osiąga wydajność na poziomie 7.1 Coremark/MHz, i pracuje z częstotliwością do 2,5 GHz. Układ jest produkowany w technologii o rozdzielczości 12 nm. Dzięki temu jest o 40% mocniejszy niż jakikolwiek dotychczas produkowany procesor z rdzeniem RISC-V.

  Zdaniem firmy, wysoka wydajność Xuantie 910 jest możliwa dzięki dwóm innowacjom. Jednym z nich jest wykorzystanie 12-stopniowego asynchronicznego potoku, umożliwiającego załadowanie do ośmiu instrukcji w każdym cyklu, w tym instrukcje zapisu i odczytu z pamięci. Nowe układy mogą tworzyć klastry po cztery procesory, a do jednego układu scalonego można zmieścić do czterech takich klastrów, w obecnym stanie technologii. Umożliwia to stworzenie układu 16-rdzeniowy. Po drugie, firma stwierdziła, że ​​dodała do układu 50 rozszerzonych instrukcji w celu ulepszenia różnych operacji arytmetycznych, dostępu do pamięci i możliwości wielordzeniowych.

  Oprócz oferowania własnej platformy w postaci scalonego systemu w chipie (SoC) lub procesora aplikacyjnego, firma Pingtouge, która została założona przez Alibaba Group we wrześniu 2018 r. po przejęciu C-Sky Microsystems, planuje również opublikowanie całego kodu dla układu na GitHubie jako open-source. Będzie to miało miejsce prawdopodobnie we wrześniu 2019 roku.

  Xiao Ning, wiceprezes Alibaba Group, powiedział "Tradycyjny, uniwersalny model chipów jest coraz trudniejszy do dostosowania do potrzeb fragmentarycznych scenariuszy AIOT [sztucznej inteligencji Internetu Rzeczy]". Dlatego, jak dodaje, systemy na licencji open source to trend, który pomógłby sprostać wyzwaniom nadchodzących technologii. Firma Pingtouge zobowiązuje się do zapewnienia dostawcom infrastruktury chipowej nowych możliwości w erze AIOT.

  Chińskie media ogłosiły to jako duży krok w kierunku umożliwienia lokalnym firmom uzyskania łatwego dostępu do lokalnie opracowanych architektur procesorów, co jest niezmiernie istotne w Państwie Środka, zwłaszcza w świetle ostatnich ograniczeń nałożonych na Huawei w zakresie dostępu do amerykańskiej technologii.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334966

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9303 postów o ocenie 6884, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #4
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  cefaloid napisał:
  Cytat:
  architektur procesorów, co jest niezmiernie istotne w Państwie Środka, zwłaszcza w świetle ostatnich ograniczeń nałożonych na Huawei w zakresie dostępu do amerykańskiej technologii


  Tylko, że ARM jest europejski...


  Tak, ale ma część biur projektowych w stanach i zdecydował się pójść po linii najmniejszego oporu, coby się nie tłumaczyć przez Amerykanami.


  khoam napisał:
  cefaloid napisał:
  Tylko, że ARM jest europejski...

  Z japońskim właścicielem :)


  i najprawdopodobniej za chińskie pieniądze...