Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy ~50W / 8R, wybór projektu

02 Sie 2019 21:36 951 73
  • Poziom 25  
    Witajcie,
    Od jakiegoś czasu interesuję się techniką lampową. Jakiś czas temu złożyłem sobie lampowca single-ended o mocy 2x7W i wrażenia są na prawdę ciekawe.
    Czuję jednak niedosyt; mam kolumny Klipscha 100W/8Ω o efektywności 95dB i potrzebuję czegoś mocniejszego aby je w miarę wysterować. Z tego miejsca, jako raczej początkujący w tej dziedzinie, chciałbym prosić Was o jakieś propozycje dobrze brzmiącego wzmacniacza o wystarczającej mocy. Co rozumiem przez "dobrze brzmiącego"? Ciężko to opisać :D Ciepłe lampowe brzmienie, wyraźne wokale, miękkie basy.

Domyślam się, że zbudowanie wzmacniacza lampowego o mocy 100W będzie raczej trudne, ale zadowoliłbym się w zupełności czymś w granicach 50W/8Ω, najlepiej od razu z regulacją tonów wysokich/niskich. Cena gra drugorzędną rolę.
    Druga rzecz; mam obudowę, którą chciałbym wykorzystać. Ma ona miejsca na 4 lampy, po dwie na kanał, więc raczej coś na triodzie i pentodzie. Chyba, że da się to jakoś inaczej rozwiązać.

Z góry dziękuję za wszelkie propozycje i opinie :)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 6  
    kiedyś dawno temu robiłem wzmacniacz na El 34 w układzie przeciwsobnym , na tych lampach możesz uzyskać ok 40 wat,T
    trudno będzie o transformator lampowy . W takim transformatorze uzwojenie anodowe nawija się dwoma przewodami na raz
    a uzwojenie posiada od 600 do 1000 zwoi .
  • Poziom 25  
    Transformator można kupić na zamówienie pod odpowiednie parametry. Ale push-pull raczej wymaga więcej niż dwóch lamp.
  • Poziom 6  
    dwie lampy tworzą stopień końcowy . Do tego przedwzmacniacz na triodach np ECC85 z barwą tonu

Dodano po 4 [minuty]:

przepraszam lepsze są ECC82/83

Dodano po 59 [minuty]:

W internecie masz mnóstwo schematów wzmacniaczy lampowych.
    najlepszy to taki który będzie miał przedwzmacniacz (trioda) układ barwy tonu wzmacniacz(trioda) odwracacz Fazy (podwójna trioda)
    i stopień końcowy 2 lampy (EL84 do około 20 wat) EL34 około 40 wat

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

strona , bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypotwór masz duzy wybór wzmacniaczy
    a na skarabo.net/sid-21-gitarowiec.htm masz układ barwy tonu
  • Poziom 25  
    Dziękuję, zapoznam się.
    Zostaje kwestia obudowy; znasz jakiś sklep internetowy, gdzie można kupić gotową obudowę pod wzmacniacz lampowy? Czy jedynie obudowy na zamówienie?
  • Poziom 6  
    Przepraszam ale nie wiem , kiedyś obudowy robiło się samemu
    jak zdobyło się blache duraluminiową to wychodził całkiem ładny wzmacniacz
    teraz wszystko można kupić lub zamówić trzeba tylko trochę poszperać w internecie
    mam nadzieje że jak zrobisz to pokażesz jak wygląda,owocnej pracy
  • Poziom 25  
    To napewno ;)
    Wracając do stron, które podałeś; ta pierwsza to jakiś duży katalog (jeśli dobrze wszedłem), głównie z jakimiś przyrządami.

Zacząłem trochę szukać i znalazłem przykładowo takie coś:

Co prawda, ten już jest push-pull i ma 3 lampy na kanał, ale myślę, że udałoby mi się wywiercić dodatkową dziurę w obudowie. No i jest możliwość, zmieniając lampy, uzyskać te 50W lub więcej mocy. Co o tym sądzisz? Poniżej link do strony:

http://diyaudioprojects.com/Tubes/KT77-Push-Pull-Tube-Amp/
  • Poziom 6  
    nie wiem czy udało mi się przesłać schemat

Dodano po 6 [minuty]:

znalazłem ten schemat na stronie skarabo.net
    masz tam wzmacniacz końcowy na EL34 oraz stopień z barwa tonów
    niemusisz budować wzmacniacz z tyloma lampami
    tyle stopni jest po to by wzmocnić sygnał z przystawki gitarowej

Dodano po 13 [minuty]:

znalazłem ten schemat na stronie skarabo.net
    masz tam wzmacniacz końcowy na EL34 oraz stopień z barwa tonów
    niemusisz budować wzmacniacz z tyloma lampami
    tyle stopni jest po to by wzmocnić sygnał z przystawki gitarowej
    Dużo jest przedwzmacniaczy z tej strony na pewno zrobisz jakiś jakiś mix.
  • Poziom 25  
    Tak, jest schemat. Jak rozumiem, mnie interesuje tylko ta środkowa część? i zaslacz?
    Z tego co widzę, układ jest przystosowany do głośnika 4R. Dla 8R wystarczy jedynie zmienić transformator głośnikowy?

Używając np KT120 dałoby się z tego układu wycisnąć 60W?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Im większa moc tym lampy będą zużywać się szybciej. Wzmacniacz w pushpullu zagra trochę gorzej od singleendet. Wzmacniacz lampowy nie jest po to, żeby grać głośno a z jakością (z miękkim basem i cykającym sopranem) 5W w zupełności wystarczy choć przyznam, że przydało by się więcej mocy.
  • Poziom 22  
    Pragnę przypomnieć, że w czasach popularności lamp elektronowych wzmacniacze estradowe miały ok. 20W ta moc w zupełności wystarcza przy dobrych kolumnach jakie były w tamtych czasach. W dzisiejszych czasach 10KW to mała moc. :)
  • Poziom 6  
    Wzmacniacz lampowy ~50W / 8R, wybór projektu Wzmacniacz lampowy ~50W / 8R, wybór projektu

Dodano po 2 [minuty]:

http://skarabo.net/sid-23-flexi-vox2.htm
    a tu masz drugi cztery lampy
    nie szukaj dużej mocy przecież nie będziesz nagłaśniał sali
    lepsze jak będzie miał małe zniekształcenia ok 40 W to przecież dużo mocy
    i jeszcze dwa przedwzmacniacze z barwą tonu
    jeden jest stereo ale jak robisz mono to połowa
  • Poziom 25  
    Sam już nie wiem :D Nie znam się na lampach więc nie wiem po czym odróżnić układ dobry od budżetowego, którego jedyną zaletą jest to, że działa.

Przy okazji; co sądzicie o tych wzmacniaczach oddwatt, np oddwatt kt120? Kuszą prostotą, a według strony, na której znalazłem projekt, brzmią "excellent". Moc 45W RMS.

https://diyaudioprojects.com/Schematics/KT120-Push-Pull-Amplifier-Schematic/
  • Poziom 22  
    Schemat przyda się do konstrukcji pushpull, ale nie koniecznie trzeba garść rezystorów i kondensatorów, lampy i transformatory a wzmacniacz zagra. Budowę wzmacniacz zaczynamy od zasilacza następnie montuje się lampy stopnia końcowego i preamp(w pushpull-u trzeba dobudować odwracacz fazy). Dobrze jest wszystko zmontować w układzie przestrzennym(PTP) ponieważ poprawi się wentylacja i w razie potrzeby można poprawić prowadzenie masy co nie jest możliwe na płytce PCB.

aj123 napisał:
    Przy okazji; co sądzicie o tych wzmacniaczach oddwatt, np oddwatt kt120? Kuszą prostotą, a według strony, na której znalazłem projekt, brzmią "excellent". Moc 45W RMS.

https://diyaudioprojects.com/Schematics/KT120-Push-Pull-Amplifier-Schematic/

Nie jest to schemat wysokich lotów lebszym rozwiązaniem będzie ten:http://skarabo.net/sid-23-flexi-vox1.htm
    Lub taki tylko będzie kłopot z transformatorem ale można zastosować inny Wzmacniacz lampowy ~50W / 8R, wybór projektu :
  • Poziom 37  
    Obudowę pod lampowca można zaadaptować zwykłą uniwersalną metalową.

Trzeba jednak zauważyć jedną rzecz.
    Wzmacniacze gitarowe to nie do końca to samo co normalne wzmacniacze.
    Węższe pasmo przenoszenia i często wręcz specjalnie robi się łatwy przester.

Jeżeli kupować transformator to unikać wersji oznaczonych jako gitarowe.

EL34 jest o tyle dobra że kupno lamp nie będzie trudne ani drogie.
    Jedna sztuka kosztuje 60zł.

KT90 to ponad 200zł/sztukę.

Jeżeli ma być tanio to GU50 ale one są raczej nieliniowe i trzeba silne ujemne sprzężenie zwrotne.
  • Poziom 25  
    Tak jak już wspominałem, moja wiedza o lampowcach raczkuje. Wspominałem też, że cena gra drugorzędną rolę. Liczę się z faktem, że za komplet lamp i transformatorów wydam pewnie z 2000zł.

I oczywiście, chodzi mi o normalny wzmacniacz, nie gitarowy.
    Swoją drogą, dlaczego tak 'promujecie' ten push-pull, skoro wymaga większej ilości lamp, a single-ended ma lepsze brzmienie, jak to ktoś z Was pisał?
  • Poziom 6  
    To Ty musisz zdecydować jaki chcesz wzmacniacz /mono/stereo
    w układzie przeciwsobnym czy pojedyńczy (push-pull,single eded)
    jestem starej daty musiałem sprawdzać co oznaczają te angielskie nazwy.
    Powim Ci jak robiłem wzmacniacze w latach 80/82r
    schemat był,o transformatory sieciowe było łatwo wszystko było na lampach.
    Natomiast transformator głosnikowy nawijałem ręcznie,dosłownie.
    uzwojenie pierwotne nawijałem dwoma przewodami -bifilarnie , a więc nie musiałem dzielić karkas na połówki
    nawijałem sekcjami , między sekcjami były uzwojenia głośnikowe
    Mogłem więc dopasować transformator do większości stopni końcowych i głośników
    Montaż był na podstawkach lampowych , wiszący , trzeba odpowiednio prowadzić przewody,układać części by nie było sprzężeń . Brak mierników ,zniekształcenia na pewno były dobieranie części było robione na słuch.Ale działało dobrze
  • Poziom 25  
    Wybacz, gdybym wiedział to pisałbym bardziej zrozumiałym językiem :)
    W każdym razie, tak jak pisałem na początku - chciałem coś na jednej lampie w stopniu końcowym (single-ended) oraz 1 lub 2 triodach w preampie. Mam w obudowie miejsce na łącznie 4 lampy, a wzmacniacz ma być oczywiście stereo. Wolałbym raczej uniknąć modyfikacji obudowy, nie chcę zepsuć jej wyglądu, zwłaszcza, że moje zdolności artystyczno-manualne są znikome.

Single-ended to raz, że mniejsze koszta (a więc mogę użyć mocniejszych/lepszych lamp), mniejsze trafo i ogólnie prostsza konstrukcja.

Co do mocy to zależałoby mi aby miał te 50W/8R z racji takiej, że pomimo iż wzmacniacz ma pracować głównie w domu, lubię czasem posłuchać głośniej, mam też dość duży metraż w salonie.
  • Poziom 22  
    aj123 napisał:
    Co do mocy to zależałoby mi aby miał te 50W/8R z racji takiej, że pomimo iż wzmacniacz ma pracować głównie w domu, lubię czasem posłuchać głośniej, mam też dość duży metraż w salonie.

To może lepszym rozwiązaniem będzie wzmacniacz hybrydowy który ma przedwzmacniacz na lampach a wzmacniacz na tranzystorach. W taki sposób można zrobić lekki tani wzmacniacz który gra podobnie do pushpulla. Za dobry wzmacniacz lampowy można dać nawet 10000zł.
  • Poziom 25  
    Tranzystory, mimo wszystko wprowadzają własne harmoniczne, a moim założeniem był wzmacniacz w 100% lampowy.
    Nie mówię, że ma to być wzmacniacz porównywalny z najwyższą półką; chcę czegoś co zagra "lampowo", a jednocześnie będzie mieć moc wystarczającą do wysterowania moich kolumn. Myślę, że jestem w stanie to zrobić.
  • Poziom 22  
    Można uzyskać z łatwością nawet 100W tylko lampy trzeba wymieniać co parę miesięcy, a przy 20W lampa wystarcza na parę lat. Pytanie jak uzyskać dużą moc? To nie trudne wystarczy zasilić lampy napięciem ok. 1KV ale jest to niebezpieczne dla życia. Wszystkie transformatory a przynajmniej głośnikowe trzeba nawijać samemu ponieważ raczej takich niema w sklepach myślę, że na transformatory pójdzie ok. 1500zł. Jest to fajny projekt, zachęcam wszystkich do budowy wzmacniaczy na lampach nie tylko audio ale też W:CZ. :)
  • Poziom 25  
    W.cz. akurat nie potrzebuję, ale do audio jak najbardziej :)
    A że tranzystorowce o mocy rzędu 500W i więcej nie robią już na mnie wrażenia, postanowiłem pójść w drugą stronę; max 50W, ale postawić na brzmienie.

Podrzucicie jakiś schemat single-ended?
  • Poziom 22  
    Poco kolega potrzebuje schematu do singleended? Z singleended można wydusić 15W ale taki wzmacniacz będzie miał więcej nieparzystych harmonicznych których pushpull ma mniej, a które tak fajnie wzbogacają dźwięk. W pushpullu można wycisnąć od 15-100W lub nawet więcej, ale wszystko kosztem zużycia lamp.
    Oto prosty schemat singleended jeden z regulacją barwy a drugi bez.

Wzmacniacz lampowy ~50W / 8R, wybór projektu Wzmacniacz lampowy ~50W / 8R, wybór projektu
  • Poziom 25  
    Tak patrzę w tym sklepie lampyelektronowe i tam mają transformatory głośnikowe do single-ended o mocach rzędu 50W i więcej, więc sam już nie wiem.

Właśnie na tym wzbogaceniu dźwięku mi najbardziej zależy.

Mam dwa pytania odnośnie samych transformatorów:
    - Widzę, że każdy z nich ma podaną rezystancję uzwojenia pierwotnego (np 3,5k). Jakie znaczenie ma ten parametr dla lampy?
    - Widzę też, że transformatory mają dodatkowy odczep na 43% uzwojenia, jakiś 'ultra-linear'. O co w tym chodzi i dlaczego akurat 43%?
  • Poziom 22  
    Odczep na transformatorze głośnikowym można użyć do zasilania 2 siatki pentody(siatki hamującej). Lampa np. EL34 może pracować w trybie triodowym jak i pentodowym. Uzwojenie pierwotne(anodowe) ma znaczenie min. dla punktu pracy lampy.
  • Poziom 25  
    A rezystancja uzwojenia?