Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bojler propan butan na dzialke

PanAndrzej1 02 Aug 2019 23:23 1656 5
Metalwork
    PanAndrzej1
    Level 4  
    Witam.
    Czy istnieje możliwość podgrzewania wody na działce zwykła butla gazowa na propan butan ?
    Nie mam tam ani prądu ani innej sieci a jedynie studnie.
    Czy na rynku sa jakieś bojlery na tego typu gaz ? Może bojler podgrzewany z butli ? Poszperałem w internecie i nie ma jakoś o tym wystarczająca info . Może ktoś doradzi ;)
    Dziękuje pozdrawiam Andrzej
  • Metalwork
    freebsd
    Level 38  
    Zastosował bym przepływowy podgrzewacz wody na gaz z butli plus gotowy zestaw hydroforowy. Z takiej termy na gaz z butli to sam korzystam, chyba już 3 rok. Ważne jest, by nie miała płomienia pilotującego, tylko automatyczne zapalanie iskra elektryczną przy poborze wody. Wymaga wody pod ciśnieniem, dlatego potrzeby jest hydrofor. Można teraz kupić gotowe zestawy, za kilkaset złotych, o niewielkich wymiarach.
  • Metalwork
    Mobali
    Level 38  
    Owszem, są produkowane pojemnościowe ogrzewacze gazowe dostosowane do zasilania gazem propan-butan. Na przykład ARISTON SGA FB 80 - znajdziesz go bez trudu przez Google. Poza ceną zakupu, problemem w tym przypadku będzie jednak brak... wody, która powinna być wprowadzona do instalacji pod ciśnieniem. Poza tym, większość współczesnych urządzeń gazowych i tak wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej ze względu na działanie automatyki, zabezpieczeń, czujników, itp...

Innym rozwiązaniem tego problemu mogą być ogrzewacze przenośne, przeznaczone do karawaningu, turystyki i do zastosowań kempingowych. Za ich zasilanie odpowiada bateria 12V. Podgrzewacz można podpiąć do samochodowego akumulatora, czy wykorzystać instalację solarną - także przenośną. Opis tego typu ogrzewacza znajdziesz tu: https://polskicaravaning.pl/ogloszenia/pryszn...urystyczny-12-v-dc-gazowy-podgrzewacz-wo,2482 i tu: https://www.vidaxl.pl/e/8713508778051/qlima-p...MIiunX_Znl4wIViNOyCh0TLgEZEAYYBiABEgLrufD_BwE
    Mobali
    Level 38  
    Właściwie jest znacznie prostsze rozwiązanie problemu cieplej wody. Pierwszy to beczka w kolorze czarnym ustawiona na dachu lub stalowym stelażu. Miałem taką konstrukcję podczas budowy i w słoneczny dzień woda po kilku godzinach była wręcz gorąca. Z beczki miałem wyprowadzony kawałek rurki z zaworem i sitkiem prysznica. Sprawdzało się wybornie.

Rozwiązanie drugie to wykorzystanie solarnego ogrzewacza wody do basenów - powinien być nieco wydajniejszy od beczki. Można w końcu kupić ciśnieniowy system solarny. Zasobnikiem z wodą i jednocześnie "wieżą ciśnień" może być zbiornik typu "mauser" umieszczony na stelażu czy nasypie. Zaletą ogrzewacza solarnego jest wbudowany własny izolowany zbiornik, możliwość ustawienia na trawie w dowolnym miejscu, oraz podłączenia elastycznymi rurami. Są skuteczne od marca do późnej jesieni. Koszt tego typu urządzeń zaczyna się od 1500 zł. Poniżej masz informację o tych urządzeniach:
    Solaris-P..ol.pdf Download (183.07 kB)
    Solaris-P ...rukcja.pdf Download (3.12 MB)Points: 1 for user
    PanAndrzej1
    Level 4  
    Dzięki za odpowiedzi .
    Posiadam swój prąd który generuje przez słońce . Mam system 24v i chce zastosować grzałkę 24v 600w . Zbiornik z ciepła woda moge tez ustawić na strychu bo tam sa nieznośne temperatury .
    Mobali
    Level 38  
    Skoro zbiornik będzie na strychu, to energię z solarów wykorzystasz bez problemu do zasilania niewielkiej pompy, która poda wodę na górę. Być może uda się w tym celu zaadaptować prostą pompę basenową (bez zestawu filtrującego). Z góry,woda będzie spływać przez kran i natrysk już pod własnym ciśnieniem. Grzałki chyba nie sprawdzą się - energii z paneli może być po prostu zbyt mało.