Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chyba się przeliczyłem - kino domowe i głośniki...

16 Wrz 2005 16:55 2067 21
  • Poziom 12  
    witam dziś odebrałem swoj głośnik 32/150/8 stx podłączam do kina domowego na sucho tzn bez obudowy moc na wyswietlaczum mam od 0 do 30 jak daje na 25 to już dupa glosnik trzeszczy ja domyslam sie że to nei glosnik tylko wzmacniacz słaby czy jest to możliwe? te trzeszczenie jest jak by bardzo takjimm stukaniem trudne do opisania na wyjsciu kino moje ma 100 watt 8 omów ja wiem że tam jest co najwyżej 50 tak to już piszą w tych instrukcjach. ale powiedzcie czy to jest objaw slabego wzmachola wczesniej mialem podpiety tam glosnik 888 150 watt 250 music power średnica 27 cm i gral jak sie patrzy a ten dupa wali trzeszczy może to wina glosnika??

Moderowany przez tremolo:

Skasowano nmiepotrzebny wyraz w temacie

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    okej dzięki za rade postaram sie dzisiaj jeszcze wyciąć otwór
  • Poziom 24  
    ciekawe czy zniszczyłeś głośnik (cewke)...
    gratki
  • Poziom 12  
    de virez a jak ja mogł bym ją zniszczyć ? że bez obudowy podłączyłem na fula??

zbiłem obudowe taką prowizore ale szczelną i dupa tak samo jak podłączyłem wzmachol unitry jest lepiej o wiele czyli to raczej dvd słabiaka co??
  • Poziom 15  
    Na chlopski rozum jezeli podlaczylbys glosnik bez obudowy pod konkretny wzmacniacz na "fula" to tak jak bys skakal na bungee bez bungee :) A to dla tego, ze nic nie stawia oporu membranie i osiaga ona duuuzo wieksze wychylenia niz powinna. Jezeli chcesz zrobic subwoofer proponuje zapoznac sie z podstawami na ten temat.
  • Poziom 12  
    chudystg ale ja go napewno nie zepsułem on jest raczej za silny dla mojgo wzmachola w kinie domowym jak podłączam pod zwykły wzmacniacz jest o wiele lepiej. ciekawi mnie teraz nie wiecie jak można zmierzyc ilu watowy jest wzmacniacz ? ? chcał bym sie tak dowiedzieć może jest jakiś sposób wiem że posiada układy scalone
  • Poziom 27  
    To co zrobiłeś to się nazywa zwarcie akustyczne. Już uzywając 20 W możesz zniszczyć głośnik mechanicznie. Cewka się zniekształci od uderzania o dolny nabiegunnik, ale jak ci nic nie szura przy małej mocy - jak wychylenie jest koło 4 mm, to znaczy, że nic nie zepsułeś. Tylko pilnuj, żeby jak sobie sprawdzasz głośnik nie osiągać Xmax.

Aha, bez obudowy basu nie będzie. Dlaczego - to dłuzsza historia. Fakt jest taki, że bas potrzebuje obudowy.
  • Poziom 15  
    W skrocie pomiaru mocy mozna dokonac podlaczajac odpowiedni rezystor mocy i mierzac na nim napiecie. Pozniej moc liczy sie z podstawowych wzorow.
  • Poziom 27  
    Generator====>Wzmacniacz======>Sztuczne obciążenie=====>Woltomierz

Można też rozebrać wzmacniacz i zmierzyć jakim napięciem zasilane są końcówki mocy.
  • Poziom 15  
    Z tym napieciem zasilajacym to tez bardzo dobry pomysl, tylko przydaloby sie podlaczyc glosnik i mocno obciazyc wzmaka zeby napiecie w zasilaczu przysiadlo.
  • Poziom 27  
    a po co ? Nic nie obciążaj poprostu zmierz.
  • Poziom 12  
    zmontowałem obudowe pikną bass refleks 69,9 litra uszczelniełem wszystko silikonem pod glosnik dałem gumową uszczelke (podejrzewam że jak bym napompował poprzez bas refleks powietrzem to jakies ciśnienie by trzymało jest super szczelnie hehe) i włączyłem kurde wali jak głupi dopiero zobaczyłem co to znaczy potega basu w komodzie szuflady latały już nie mówie o pokrywie od akwarium

ale fakt jest faktem jak daje na maksa czyli od 27 do 30 (skala na dvd) to glosnik pierdzi i nie jest to spowodowane mechanicznymi uszkodzeniami poprostu wzmacniacz nie wyrabia ale powiedzmy na 26 to normalnie potęga :0 jestem zadowolony udało mi się nawet dostroić z bass reflks bo ja zatykam rure to bas jest taki zdechly a jak odetkam to piknie brzmi

mam teraz pytanie do fachowców od wzmacniaczy kiedyś pod te swoje kino domowe podłączyłem dwa oryginalne glosniki od dvd Lg 8 omów i też 100 wat i jak dałem na fula to na wyswietlaczu pojawil sie napis error i smplituner automatycznie odłączył ten kanal dopiero po ponownym włączeniu bylo okej tzn że zadzialalo zabezpieczenie (antyprzeciązebniowe) (tak myśle) i bylo tak za każdym razem i jest tak na wszystkich kanalach opruch souroundów

a teraz jak podłączam ten glosnik to pierdzi czyli nie jest przeciążony ale tak jak pisałem od 27 do 30 charczy czy może to spowodować uszkodzenie wzmacniacza ??
  • Poziom 27  
    Po pierwsze sprawdź głośnik na zbliżonym mocą wzmacniaczu. Jeżeli stuk jest krótki podobny do uderzenia kartonem w metal to twój głośnik w obudowie osiągnął już wytrzymałość mechaniczną i uderza o nadbiegunnik. Diagnoza źle wyliczony BR, obudowa nie stanowi dostatecznego obciążenia dla membrany. Podłącz stary głośnik i zobaczy czy zjawisko występuje i na tamtym.
  • Poziom 12  
    kraz73

tu mam: Obliczanie minimalnej średnicy otworu

sd=468cm2 FB 35 hz Xmax 9.6

wychodzi mi 12.6 cm

a ja mam wstawiony 7.5 cm

dużo trace na tym?? że mam zły b-r??
  • Poziom 27  
    Cytat:
    a teraz jak podłączam ten glosnik to pierdzi czyli nie jest przeciążony ale tak jak pisałem od 27 do 30 charczy czy może to spowodować uszkodzenie wzmacniacza ??

Teoretycznie przy wzmacniaczach obecnych w amplitunerach, problem leży w zasilaczu, który nie jest w stanie wydołać, końcówkę przeciążyc możesz co najwyżej dając inny opór, np 4ohm, wtedy może się wyłączyć/spalić. A dlaczego wyłączył się wtedy ? Pewnie kolumna miała jakieś minima impedancji, spadające poniżej 8 ohm, i wtedy ściągnęła za dużo mocy z końcówki.Ale wzmacniacze są zazwyczaj dośc dobrze zabezpieczone, i jemu nie powinno się nic stać, jak nie będziesz wariował z impedancją. Za to stać się może głośnikowi, na który idzie kwadrat. Takie przesterowane impulsy [charczenie] bardzo często uszkadzają głośnik. I w niskotonowych bardzo często uszkadza się wtedy mechanicznie.

Kolega pisał, że jak głośnik osiąga za duże wychylenie, to znaczy, że obudowa jest źle skonstruowana, ze źle zestrojonym BR, ale w Twoim wypadku obudowa jest OK. Masz tylko spore podbicie, ale to dobrze, bo i basu więcej. Postaraj się nie wychodzić poza pozycję 26, to głośnik dłużej wytrzyma. A jak potrzebujesz głośniej, zamontuj sobie TDA 7294, do tego jakieś sensowne trafo i podmontuj pod SUBWOOFER PRE OUT. Basu powinno być 2x tyle - bo przynajmniej 2x większa moc od Twojego kina.

Nad zmianą BR na szerszy i dłuższy musisz się zastanowić tylko jeśli słyszysz turbulencje w tunelu, świsty albo jakieś takie dziwne dźwięki.
  • Poziom 27  
    Pytałem się czy stuki wydobywające się z głośnika są charakterystyczne. Każdy głośnik ma swoją wytrzymałość elektryczną i mechaniczną. Być może elektrycznie jeszcze wytrzymuje ale mechanicznie już nie. Dlatego mam pytanie o ten dźwięk najpierw trzeba ustalić czy jest to wina wzmacniacza czy głośnika. Podłącz pod wzmacniacz inny głośnik i zobacz czy zjawisko się powtarza. Konstruowanie dodatkowego wzmacniacza jest w tej chwili nieopłacalne z uwagi na fakt, iż nie wiesz dokładnie co fałszuje. Niestety ciężko to na odległość ocenić. Podłączałeś faktycznie głośnik do wzmacniacza ale niestety moc z niego generowana nie jest za wielka i niekoniecznie musiałeś osiągnąć którąkolwiek z wytrzymałości.

Fakt wzmacniacz wysterowany do 27-30 czyli końca zakresu wykaże na pewno kompresję i wyprodukuje ci odpowiednie zniekształcenia ale są one inne jest to typowe charczenie. Na innym głośniku będziesz w stanie ocenić co jest przyczyną zniekształceń.

Obudowa z źle dobranym BR zachowuje się podobnie jak obudowa otwarta, nie stanowi odpowiedniego obciążenia akustycznego dla membrany, czyli dochodzimy do punktu wyjścia z tego postu gdzie puściłeś głośnik bez obudowy.
  • Poziom 12  
    foxik000000 dzięki za schemacik

kraz73 więc podłączyłem glosnik 25 cm 250 watt music power ;) oraz 4 omy i jak dalem na maksa to pinie gra czystym nieprzesterowanym dzwiękiem żadnego charczenia. Zauważyłem że ma o wiele miększe zawieszenie
    a moje obudowa hmm w obliczeniach ma miec otwór 12 cm jeśli chodzi o parametry moje glosnika a ja mam zamontowany 7.5 czyli o wiele mniej więc jest obudowa bardziej zamkniętą niż otwartą bo mniejszy otwór to większy opór powietrza czyż nie tak?
  • Poziom 20  
    wielkość (powierzchnia) otwory zależy od powierzchni membrany głośnika-jeżeli np.jest 5 razy mniejsza,to powietrze pompowane przez mebranę bedzie przepływać przez otwór 5 razy szybciej niż się membrana porusza(uprzaszczając),chodzi o to,ze po przekroczeniu pewnej prędkości,zaczynają się świsty,a ma ich nie być,BR to nie fujarka.natomiast w zależności od powierzchni otworu i objętości obudowy,chcąc uzyskać jakąś częstotliwość strojenia BR (czyli układu głośnik-podatność objętości powietrza w obudowie-masa akustyszna otworu; nie mylić z rurą,wylotem,tunelem,czyli samym otworem) musisz dobrać odpowiednią długość tunelu,czyli dostroić BR,im dłuższy tunel,tym niższe strojenie.

to na temat BR,czyli typu obudowy (inne nazwy:obudowa z otworem,fazoinwertor) obudowa zamknięta to inny typ obudowy,otwarta to kolejny typ.Ty robisz BR.jeśli zatkasz otwór,przerobisz go na zamkniętą.jeśli teraz odkręcisz tylną ściankę,przerobisz na otwartą.
  • Poziom 27  
    :arrow: Czyli wykluczyłeś już wzmacniacz który działa jak najbardziej OK.
    Winny jest głośnik a w takim razie sprawdź czy coś nie uderza o membranę w czasie pracy, np. przewody od zacisków do cewki. Jak nie to cewka uderza o nadbiegunnik, albo jest źle wycentrowana i chaczy gdzieś o konstrukcję. To nie jest subwofer typu free air i przy mocy bliskiej maksymalnej musi pracować z obudową. Zatkaj na chwilę BR i zobacz czy zjawisko wtedy też występuje. Przy źle dobranym BR oprócz zjawisk opisanych przez zioolass głośnik nie ma odpowiedniego obciążenia akustycznego, czyli po chłopsku nic nie hamuje membrany, a ta wprawiona w ruch rozbija cewkę o nadbiegunnik.
  • Poziom 12  
    no panowie ja juz sam niewiem glosnik aż tak mocno się nie wychyla żeby uderzać zatkałem otwór b-r obudowa jest super szczelna (wszystko silikonem uszczelnione) to wg zmnie to wzmacniacz wydaje takie dzwięki charczące jak podlączylem tamten drug glosnik 250 watt 4 ohmy to dzialal spoko ale ten glosnik jest marki 888 za 30 zł a a ten charczący ma 32 cm średnicy twarde zawieszenie 150 wat w rmsie on wymaga jednak dużego prądu. http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=62 jak podłączylem wzmacniacz unitry to jest okej a bas jest taki że w całym domu trzęsie się wszystko więc to jest wina wzmacniacza w dvd jestem przekonany na 99,9procent