Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Roland JV-30 - Modyfikacja ROM

Szymon640x480 03 Aug 2019 12:59 324 4
    Szymon640x480
    Level 16  
    Witam, czy istnieje możliwość zmodyfikowania lub zmiany istniejących presetów w tym syntezatorze?
    Z serwisówki można zauważyć, że są 3 Wave ROMy.
    Roland JV-30 - Modyfikacja ROM

Na temat JV-30 w internecie jest pusto. Czy można zamontować pamięci z jakiegoś innego instrumentu lub da się zmodyfikować wsad, żeby wyciągnąć z tego nowe brzmienie? Mam programator EEPROM, to może coś by z tego wyszło? Jak się do tego zabrać?
  • Helpful post
    pikarel
    Level 35  
    Przez MIDI możesz klawiaturą sterować dowolny wirtualny instrument i korzystać z innych brzmień i dźwięków (z sieci).
    Ten Roland to typowy syntezator, do modyfikacji (a więc i tworzenia własnych dźwięków) istniejącej, dosyć przecież obszernej bazy wave-ów i preset-ów.

Układy w bankach są OTP, nie zmodyfikujesz ich zawartości.
    Można ją skopiować (wiedząc jak) , ale jej modyfikacja dla uzyskania nowych brzmień - bez dostępu do kodów źródłowych jest niemożliwa.
    Szymon640x480
    Level 16  
    Quote:
    Przez MIDI możesz klawiaturą sterować dowolny wirtualny instrument i korzystać z innych brzmień i dźwięków (z sieci).

No właśnie nie o to chodzi, aczkolwiek czasem bawię się wtyczkami Audio Units.

Quote:
    Można ją skopiować (wiedząc jak) , ale jej modyfikacja dla uzyskania nowych brzmień - bez dostępu do kodów źródłowych jest niemożliwa.

Ale chyba dla JV-80 czy czegoś w podobie robili patche. Miałem nadzieję, że do mojego coś się wciśnie.

Fakt, jest trochę tych presetów, ale chciałbym nieco agresji z tego instrumentu, więc z automatu odpadają instrumenty dęte, pianina czy jakieś instrumenty etniczne :D no i baza się kurczy...
  • Helpful post
    pikarel
    Level 35  
    Patch to najczęściej modyfikacja zawartości pamięci Flash.
    Jak wspominałem wyżej - należałoby wymienić pamięci na np. Eprom, z inną zawartością, a tych po prostu nie ma, bo nikt ich nie wykonał.
    Dopiero w nowszych modelach, z innymi pamięciami można było mieszać w zawartości i coś zmieniać.

Ten model ma tak charakterystyczne brzmienia w preset-ach, że właśnie dla nich był używany i przez nie stał się kultowy.
    Dlatego często był to dodatkowy "parapet" :)
    Szymon640x480
    Level 16  
    pikarel wrote:
    Ten model ma tak charakterystyczne brzmienia w preset-ach, że właśnie dla nich był używany i przez nie stał się kultowy.

Są naprawdę piękne, aczkolwiek nie wyczuwam w nich jakiejś "kultowości". Ale dobrze, że o tym wspomniałeś, będę starał się cieszyć tym, co mam, będę szukał w nich "tego czegoś" :D