Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamek dwustanowy RFID RDM6300

neo_84 03 Aug 2019 16:29 3819 5
Altium Designer Computer Controls
 • Witam,
  postanowiłem zademonstrować mój zamek RFID oraz porównać moduły RC522 i RDM6300 .
  W poprzedniej wersji wykorzystałem moduł RC522 który steruje elektro zaczepem. W module nie podobało mi się to że nie można wyciągnąć anteny poza laminat albo przynajmniej jest to bardzo trudne. Spędziłem wiele godzin na testy przy dopasowaniu anteny! Niestety na marne. Zaletą natomiast jest dodatkowa pamięć na karcie lub breloczku. Trafiła się okazja aby skonstruować kolejny zamek tym razem dwustanowy czyli najpierw otwórz, drugie przyłożenie karty - zamknij. Postanowiłem tym razem zakupić inny moduł, padło na RDM6300. W tym module antena jest poza płytką i nawet przedłużając kabel anteny o 1 m moduł działa prawidłowo! Do tego prostota obsługi. Moduł komunikuje się przez UART. Podsumowując - jeśli nie potrzeba ci dodatkowej pamięci na karcie to lepszym rozwiązaniem jest RDM6300.
  Trochę o zamku:
  Do przesuwania rygla użyje siłownika uniwersalnego centralnego zamka. Do otwierania awaryjnego posłuży mi wkładka do szafek narzędziowych i cięgno. Na razie tych elementów nie mam dla tego nie umieszczę zdjęcia. Mikrusa którego użyłem to Attiny13, bałem się że nie zmieszczę do niego kodu obsługi zamka oraz obsługi UART ponieważ Attiny13 nie ma sprzętowego UART. Ku mojemu zdziwieniu program zajmuje 57% (napisany w [C]), więc jest jeszcze miejsce na parę kluczy. Obecnie mam 3 klucze w pamięci i więcej nie potrzebuje, więc zrezygnowałem z opcji programowania kluczy. Przy okazji zdobyłem nową wiedzę na temat watchdoga. W Attiny13 trochę inaczej się obsługuje niż np. Atmega8.
  Program pisałem w Eclipse. PCB projektowane w Eagle, nanoszone termo transferem. Cynowanie stopem lichtenberga (polecam tę metode).

  Zamek dwustanowy RFID RDM6300 Zamek dwustanowy RFID RDM6300  Cool? Ranking DIY
  About Author
  neo_84
  Level 15  
  Offline 
  neo_84 wrote 251 posts with rating 73. Live in city Rzeszów. Been with us since 2005 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  neo_84
  Level 15  
  LA72 wrote:
  Czy konieczne było wykorzystanie ULN2003 zamiast zwykłego sterowania przekaźnikiem poprzez tranzystor?

  Oczywiście można było wykorzystać tranzystor. Kupiłem swego czasu z 20 szt ULN nie wykorzystywałem ich, zawsze był tranzystor postanowiłem trochę ich zużyć oraz przetestować w łączeniu równoległym.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  neo_84
  Level 15  
  o_Tadeusz wrote:
  Podstawowa obsługa jest taka sama jak w M8. T13 ma więcej ustawień preskalera i możliwość generowania przerwań ale kod napisany dla m8 zadziała na T13.

  Też tak myślałem , ale procek restartował sie w nieskończoność... Zacząłem szukać na forum i znalazłem odpowiedz, ze trzeba ustawić odpowiednie rejestry przy starcie T13 przy atmega8 nie trzeba ich ustawiać.
  Mishot wrote:
  @neo_84 nie trzymasz kluczy w EEPROM?
  przycisk do dodawania nowych?

  W poprzedniej wersji tak . Mam kartę "master" dzięki której dodaje klucze do eeprom. W tym wykonaniu nie jest mi potrzebne bo już żadnych kluczy nie będę dodawał . Przycisk dodałem bo był wolny jeden pin uC z myślą ze może kiedyś jakieś zastosowanie znajdzie . Jak na razie ma funkcje "testowania" siłownika i brzęczyka.