Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner T 9015 - jak podłączyć nową głowicę UKF?

03 Sie 2019 21:02 255 18
  • Poziom 7  
    Dostałem tuner T 9015 w stanie wizualnym jak ze sklepowej półki. Po rozebraniu i umyciu obudowy wygląda jak z fabryki. Ale... ktoś kiedyś go przestrajał i to w taki sposób że serce boli. Niby coś tam łapie ale szkoda gadać, bo głowica jest zmasakrowana i trudno będzie coś z tego zrobić. Poza głowicą nie było ruszane więc pomyślałem sobie, że może by tak zamontować osobną głowicę. Miejsca jest dużo, a strojenie jest pojemnościowe potencjometrem zintegrowanym z kondensatorem nastawnym (wersja z OR Julia). Dostępne są głowice 88 - 108 nówki strojone potencjometrem, więc teoretycznie jest to możliwe. Byłoby to najlepsze rozwiązanie, bo wstawia się nowa głowicę zestrojoną i czułą.

I pojawia się problem i pytanie jak wstawić taką głowicę, żeby też działał programator? Nie mam pojęcia jak to zrobić. Może ktoś podpowie jak to podłączyć. Chodzi o głowicę firmy AMBM (firma z Warszawy ul. Podleśna), taką głowicę mają na stronie internetowej ze wskazaniem, że można ją montować w tunerach ze strojeniem pojemnościowym.

Jeśli ktoś by mógł podpowiedzieć to byłoby super. Z góry bardzo dziękuję.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    parsifal7 napisał:
    Może ktoś podpowie jak to podłączyć. Chodzi o głowicę firmy AMBM (firma z Warszawy ul. Podleśna), taką głowicę mają na stronie internetowej ze wskazaniem, że można ją montować w tunerach ze strojeniem pojemnościowym.

Schemat masz w PDFie:

• Poziom 27  

nie posiadam instrukcji serwisowej, ale jeśli jest możliwość regulacji napięcia warikapowego, to ustaw tak jak zalecają 2V do 30V, po takiej zmianie trzeba wyregulować skalę, jesli natomiast nie zmienisz napięć można zamiast rezystora 27k dać 33k

Oczywiście trzeba dodać dwa rezystory 100k i 27k(33k)
  • Poziom 7  
    Dziękuję. Rozumiem że przy przy takim podłączeniu jak w odpowiedzi drugiej będzie też działał programator? W tym przypadku "wsadzenie" nowej głowicy to jedyne wyjście.

Dodano po 5 [godziny] 31 [minuty]:

I jeszcze jedna kwestia, czy dotychczasową głowicę jakoś "odcinamy" od zasilania i filtra 10,7 stanowiącego wejście sygnał i z nowej głowicy. I kolejna rzecz gdzie jest oznaczony na schemacie potencometr do strojenia. Rozumiem, że przy takim podłączeniu jak na schemacie zawartym o poście 2 będzie działał też programator?

Mam też problem z deckiem m 9108 który niby jest ok ale po włączeniu i uprzednim podłączeniu do wzmacniacza okropnie buczy. Pierwsza myśl to wymiana ekektrolitow w torze zasilacza ale może to jakieś typowe objawy i ktoś coś jeszcze podpoowie... To tak przy okazji.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    parsifal7 napisał:
    I jeszcze jedna kwestia, czy dotychczasową głowicę jakoś "odcinamy" od zasilania i filtra 10,7 stanowiącego wejście sygnał i z nowej głowicy.

Tak -odcinamy, i trzeba sklecić zasilanie 8V dla nowej.

parsifal7 napisał:
    I kolejna rzecz gdzie jest oznaczony na schemacie potencometr do strojenia.

http://www.oldradio.pl/foto_schematy/01009_150110154747_img040.jpg - R84.

parsifal7 napisał:
    Rozumiem, że przy takim podłączeniu jak na schemacie zawartym o poście 2 będzie działał też programator?

Tak, jak się odpowiednio wepniesz z napiięciem warikapowym (C15, końcówka nie połączona z masą).
  • Poziom 27  
    jdubowski napisał:
    Tak -odcinamy, i trzeba sklecić zasilanie 8V dla nowej.

W podanym przez Ciebie kawałku pdf-a, jest iż nowa głowica może byś zasilana napięciem od 8 do 20V.
    T9015 ma zdaje sie zasilanie w okolicy 15V, także można pozostawić zasilanie bez zmian. Dla pewności możesz zmierzyć napięcie zasilania czy będzie właściwe dla nowej głowicy
  • Poziom 27  
    xpira -możesz mieć sporo racji, niech autor parsifal7 zrobi zdjęcia w dobrej rozdzielczości głowicy, może rzeczywiście warto by było naprawić
  • Poziom 7  
    Tam nie ma czego ratować. Jest tak "nababrane" że lepiej sobie odpuścić. Ktoś to robił na oślep. Szkoda roboty. Lepiej podłączyć nowy gotowy j dobrze zestrojona moduł niż się z tym bawić.

Ja to bym w ogóle tego nie przestrajal i zostawił wersję oryginalną najlepiej a gdybym chciał odpalić to zawsze można podłączyć zewnętrzny konwerter na zasadzie przystawki. Zrobiłem sobie coś takiego w ładnej obudowie i z osobnym zasilaniem. Jak potrzebuje to włączam i działa wyśmienicie.

Ale w tym przypadku jak już jest nababrane to trudno i najlepiej wstawić nowa głowicę i mieć dobra jakość.

Jedli ktoś dysponuje rzutem płyty głównej i mógłby zaznaczyć tak po chlopsku gdzie i co w którym miejscu włączyć a co odciąć to byłbym baaaardzo wdzięczny. Jutro chce kupić te głowicę w siedzibie tej firmy i bym załatwił temat. Mają tam też bardzo dobre konwertery. Kupiłem 2 i działają doskonale. Z jednego zrobiłem przenośna przystawkę uniwersalna i jest kompatybilna z moimi wszystkimi sprząetami
  • Poziom 27  
    parsifal7 napisał:

Jedli ktoś dysponuje rzutem płyty głównej i mógłby zaznaczyć tak po chlopsku gdzie i co w którym miejscu włączyć a co odciąć to byłbym baaaardzo wdzięczny.

Czy to jest głowica zamknięta w puszcze ze swoją płytką i wlutowana w płytę główną?
    Szukałem w sieci ale na zdjęciach, które znalazłem nie widać tego o co mi chodzi i nie mam jak Ci to wytłumaczyć.
  • Poziom 7  
    Fabrycznie to była puszka jako ekran emitowana w płytę główną. Niestety nie było to na zasadzie odrębnego modułu tylko głowica na płycie głównej przykryta ekranem. Notabene od dołu "fachowuec" nawet nie dolutowal dolnego ekranu tylko pod blachę od dołu wcisnal na kit. Poważnie... to świadczy o tym rzezniku i jego kompetencjach. Do razu po robocie można poznać kto jest kto...
  • Poziom 27  
    Przeciąć ścieżkę, wykonaj to tak aby można było wrócić do wykonania oryginalnego, jak kiedyś zmienisz

zdanie, postawi sie kroplę cyny i przywróci się połączenie. W tym miejscu dodaj dzielnik 100k i 33k

+Uz, w tym miejscu sprawdź jakie jest napięcie, ono będzie służyło do zasilania nowej głowicy.

znalazłem taką fotkę płyty. Zanim przystąpisz do przełączenia, upewnij się czy wersje płytek są zgodne

• Poziom 7  
    Super. Dziękuję bardzo, bardzo. Wydaje mi się że to jest ta płyta ale jeszcze jutro porównam w autopsji. Będę raportowal. Jeśli się uda to tchne w ten sprzęt nowe życie. Tym bardziej że po myciu i użyciu odpowiednich kosmetyków obudowe już doprowadzilem do stanu fabrycznego. Mam też praktycznie fabrycznie nowy wzmacniacz do tej serii i amplituner AT 9100 (ale to za nic nie będę przestrajac i zachowań to w wersji fabrycznej. Mam też deck m 9108 też jak nowy wiec będzie ładny komplecik dla potomnych żeby widzieli jakie to por żadne rzeczy w Kasprzaku robili (choć akurat t 9015 to akurat eltra...).PS. czy dobrze myślę że buczenie po podłączeniu decka m 9108 do wzmacniacza to wina ekektrolitow w sekcji zasilacza i nalezaloby je wymienić żeby rozwiązać problem?
  • Poziom 20  
    parsifal7 napisał:
    PS. czy dobrze myślę że buczenie po podłączeniu decka m 9108 do wzmacniacza to wina ekektrolitow w sekcji zasilacza i nalezaloby je wymienić żeby rozwiązać problem?
    Opisz dokładnie w jakiej sytuacji buczy i jak głośno.
  • Poziom 7  
    Buczy po włączeniu przycisku zasilania. Oczywiście buczenie słychać w glosnikach a nie ze środka decka :). Po włączeniu zasilania jest przez pół sekundy ciszej a po chwili buczy w glosnikach już konkretnie.
  • Poziom 27  
    Szukaj "zimnych łutów", nadłamanych kabelków, sprawdź połączenia z masą,
    Przyczyna może tkwić w kondensatorach elektrolitycznych, zacznij od filtrujących zasilanie końcówki,
    potem szukaj w zasilaczu, każdy pobujaj palcem czy się trzyma i nie spuchnięty -wylany.
  • Poziom 7  
    Tak też właśnie myślałem. Obstawiam sekcję zasilacza. Najpierw kondensatory, a jak nie pomoże to... właśnie, co... Ech... zawsze coś. Ale warto się pobawić bo obudowa jest idealna
  • Poziom 27  
    A już sprawdziłeś kondensatory i są dobre? Jak je sprawdzałeś?

Zimne luty (mogą być ukryte) bez względu jak wyglądają należy wszystkie podgrzać lutownicą i dodać świeżej cyny z topnikiem -przynajmniej na początek zrób to w końcówce i zasilaczu