Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ikea 7385834 - ustalenie spalonych elementów na płytce sterującej

03 Sie 2019 21:26 495 16
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie.
    Zmywarka z IKEI model 7385834 płytka sterująca podobna do Electroluxa ale rożni się troszkę.
    Z nie do końca wiadomych przyczyn spaliła się płytka sterująca zmywarką.
    Prosiłbym pomoc w nazwaniu i dobraniu odpowiednich elementów które się spaliły na płytce, z wymiana dam sobie radę ale nie wiem co tam wlutować.
    Zmywarka Ikea 7385834 - ustalenie spalonych elementów na płytce sterującej Zmywarka Ikea 7385834 - ustalenie spalonych elementów na płytce sterującej Zmywarka Ikea 7385834 - ustalenie spalonych elementów na płytce sterującej
    Chodzi o elementy RV3001 i RV 3002
    Prosił bym o pomoc
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Możliwe, ale je dam rade odczytać, a wydaje mi się ze to po wybuchy RV 3001 i nie zabieram się za to dopóki nie będę wiedział co co tam brakuje. Niestety są tam jeszcze dwie ścieżki spalone. Znalazłem już skąd je pobrać bo naprawić nie będę umiał.
  • Poziom 23  
    Nie wiem jakiej wartości te uszkodzone warystory, ale myślę że jak tak wygląda płytka to na nich się nie skończy.
  • Poziom 5  
    Dzięki to już plus wiem, ze to jest warystor :), a czy po wielkości i kolorze można jakoś to dobrać?
  • Moderator
    Edamcio napisał:
    płytka sterująca podobna do Electroluxa ale rożni się troszkę.
    Zatem podaj model jej (Electroluxa) oraz najlepiej daj foto naklejki, ale swojej.
    Edamcio napisał:
    a czy po wielkości i kolorze można jakoś to dobrać?
    Jak będą konkrety to popatrzę do mojego archiwum :D
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    TONI_2003 napisał:
    Zatem podaj model jej (Electroluxa)
    Prawdopodobnie jest to robione na podstawie RDW60

Jak odbudujesz ścieżki to bez nich powinno ruszyć, o ile nie jest to jakieś przebicie przez jakiś element wykonawczy i wtedy bez tego zabezpieczenia narobi więcej szkód - ogólnie poszukałbym przyczyny takiego uszkodzenia tych elementów. Sprawdź w którym elemencie chodzą, co/lub przed czym zabezpieczają i musisz to sprawdzić. Po wielkości będzie ciężko tu ważne jest napięcie przy którym mają zadziałać.
  • Poziom 5  
    Przyczyną jest stary silnik podłączony, spalił zmywarkę i piec, nie była to wina zmywarki.
    Dodano po 18 [minuty]:
    Znalazłem coś takiego: https://www.klinikaagd.pl/czesci-agd/Modu%C5%...+zmywarki+NIESKONFIGUROWANY+Ikea-|;KLSA39339/
    ale nie zgadzają się numery z moją i wygląda inaczej sama płytka.
    Moja z drugiej strony wygląda tak:
    Numerki na obudowie sterownika:
    A tak wygląda sterownik pieca. W miejscu znajdowały się kiedyś spore, prostokątne, żółte kondensatory. Płytka na pewno nie do naprawienia więc tak tylko pokazuje, chociaż może jest ktoś kto by to naprawił.
    Dodano po 56 [minuty]:
    madamsz1 napisał:
    Jak odbudujesz ścieżki to bez nich powinno ruszyć, o ile nie jest to jakieś przebicie przez jakiś element wykonawczy i wtedy bez tego zabezpieczenia narobi więcej szkód - ogólnie poszukałbym przyczyny takiego uszkodzenia tych elementów. Sprawdź w którym elemencie chodzą, co/lub przed czym zabezpieczają i musisz to sprawdzić. Po wielkości będzie ciężko tu ważne jest napięcie przy którym mają zadziałać.

"Pomierzyłem" i tak pierwsza ścieżka która prowadzi do niebieskiego warystora opisanego jako s14 k300 prowadzi do tzw. zera i zabezpiecza tą biała kostkę z opisem HF3FA, warystor jest sprawny tylko ścieżka umarła. Druga ścieżka prowadziła do spalonego warystora też kiedyś był niebieski bo u dołu troszkę farby zostało, prowadzi do niebieskiego kondensatora w miejscu C3100 J3-2n2N300v, do tego szarego obok tego przykopconego niebieskiego ze zwojami ostatecznie zabezpieczenie przed podaniem zasilania na tzw. zero.
    Układ Rv3002 hm i tu wszystko prowadzi od piny S3044 z tego co pamiętam to był podpięty przedni panel zmywarki ten szerszy, bo do panelu idzie jeszcze jeden mniejszy kabel, z jednej strony prowadzi do tego prostokątnego czarnego z wieloma nogami opisanego gipn3h60, po drodze jest bezpiecznik i nie jest on spalony. Od strony styku łączy się jeszcze z układem kwadratowy z trzema nogami u góry i jednej szerokiej u dołu st t405x600 X nie mogę odczytać nie mam lupy i zaś do tzw. zera.
  • Poziom 23  
    Edamcio napisał:
    zabezpiecza tą biała kostkę z opisem HF3FA
    Hym ... , jak tu powiedzieć, żeby Cię nie obrazić, ale wygląda że nie dasz sobie rady z naprawą tej płytki. Może masz w okolicy jakiegoś elektronika niech to sprawdzi. "Ta biała kostka" to przekaźnik :) Nie widać dobrze na zdjęciu, ale RV3002 pracował w tyrystorze TY3000, a GIPN3H60 to driver IGBT
  • Poziom 5  
    Spoko nie obrażasz mnie powiem krótka tak nie znam nazewnictwa elementów tego typu i tak jestem kompletnym laikiem. Zmywarka ma niecałe dwa lata i jak tego sam nie naprawie to będę musiał kupić drugą a na to mnie nie stać, jeszcze ją spłacam w zasadzie. Mieszkam w Szwecji, tutaj jak się zepsuje zmywarka to sie ja wywala na śmietnik bo nie ma tutaj nikogo kto by to naprawił bo roboczo godzina jest za droga taniej kupić nowe. Dlatego proszę o pomoc może się uda, z lutowaniem se poradzę muszę spróbować. Nowa płytka kosztuje 500 stówek i to jeszcze nie ma pewności ze będzie pasowała a do tego trzeba ja zaprogramować a z tym sobie już nie poradzę. Dwa lata temu na ty forum pomogliście mi z uszkodzonym rzutnikiem było parę tranzystorów i zaczarowanych kostek do wymiany udało się naprawić i działa do dziś, dlatego wierze w was ze i tym razem pomożecie. Nadzieja umiera ostatnia :-)

Czy ktoś by mógł powiedzieć czy kolory warystorów maja znaczenie bo jeżeli one tylko zabezpieczają.
    To co się stanie jak wlutuje za slaby, czyli próbował bym tak, że wlutuje jakiś słaby i jak się spali to na większy itd.
  • Poziom 23  
    W pierwszej kolejności - jak chcesz z tym "powalczyć", usuń pozostałości po zniszczonych elementach, delikatnie IPA albo benzyna ekstrakcyjna przemyj płytkę wacikami. Zobaczysz co jest pod zwęgleniem i dokładniej oglądniesz co jest uszkodzone. Później pozostaje odbudować uszkodzone ścieżki i podłączyć - bez uruchamiana maszyny, ale trzeba sprawdzić czy ożyje. Jak nie to ... bez sprzętu i wiedzy będzie marnie, a jak się "obudzi" :) to wtedy można analogicznie do innych modeli szukać co dany miał zabezpieczać i wtedy dobierać.
  • Poziom 5  
    Po podłączeniu płytki bez naprawiania ścieżek. Zmywarka po naciśnięciu przycisku On raz pipnie i nic więcej. Płytka nie ma zwęgleń jest to nalot po wybuchy warystora, naprawa ścieżek bez wymiany uszkodzonych elementów chyba nie ma sensu. Prowadzą tylko do uszkodzonego warystora i do spalonego, ale faktycznie się za bardzo nie znam tylko ja chciałem ścieżkę małym kabelkiem poprowadzić bezpośrednio do nowego warystora.
  • Poziom 5  
    Widzę ze nie bardzo wam się chce pomagać, nic dziwnego chłop niczego nie umie, a się za coś zabiera. No, ale minęło parę dni, a ja siedziałem do późna i studiowałem. Wlutowałem te niebieskie kondensatory polipropylenowe. B3202
    1. 14,91nF
    2. 14,90 nF
    Czyli wychodzi, że sprawny tak i 2 szt. te mniejsze o tym samym symbolu i maja 2,133 i 2,201 nF

Następnie sprawdziłem przekaźniki na tym od dołu, miernik ustawiony na diody i pomiędzy trzema nogami miernik wykazuje "0,534","0,629","0,772" v, a na tym drugim brak żadnych wskazań, czyli uszkodzony tak?

Jeżeli tak to jak dobrać ten przekaźnik bo nie mogę takiego dokładnie znaleźć bo ma dwie wartości 10A i 5A, a ja znalazłem albo 10A albo 5A.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Przekaźnik podejdzie prawie każdego typu - o takich samych wymiarach i wyprowadzeniach

12V 10A/250VAC
    https://allegro.pl/oferta/przekaznik-hf3fa-012-hst-cewka-12v-10a-7990366864

Kondensatory muszą być z taką sama wartością jak jest na nich podana jak i napięcie !

Ścieżki trzeba odbudować - jaką techniką nie jest to ważne, najlepiej drucikiem i połączone wszystkie punkty lutownicze.
    Trzeba też pomierzyć napięcia zasilające elektronikę sterującą - tam jest przetwornica na układzie 8pin - TNY....
    a napięcia są chyba na tych dużych kondensatorach.

Pozdrowienia z wakacji

PS. może akurat nikt nie robił jeszcze tego modelu dlatego mało odpowiedzi - z niektórymi problemami tak jest
  • Poziom 5  
    Dzięki za odpowiedzi, ale wymieniać obydwa przekaźniki czy tylko ten co nie daje żadnych wskazań. Te kondensatory zamontuje też nowe, jeden warystor właśnie je zabezpieczał to o jakich parametrach powinien być, jest na to jakiś schemat? Czyli w zmywarce misi być jeszcze jedna płytka gdzie jej szukać iść po kablu, czy wiesz dokładnie nie chce niepotrzebnie całej zmywarki rozbierać żeby ją znaleźć, a i jeszcze jedno gdzie jest bezpiecznik?
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    RV3001, RV3002 - warystory 300VAC, 250mW. Jeden na wejściu układu za filtrem CM, drugi zabezpiecza(ł) triak pompy spustowej.
    Przekaźniki na razie zostaw - sprawdź, czy masz prawidłowe napięcia zasilania: 5V na kondensatorze C3011, jakieś 7V na C3007 i 15V na C3023.
  • Poziom 5  
    Rozumiem ze chodzi ci o to żeby ja podłączyć i zmierzyć, Mam wyjęte kondensatory nie wiem kiedy przyjdą nowe.