Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sterowanie grzałką w fotowoltaice

04 Sie 2019 15:36 531 12
  • Poziom 14  
    Witam
    Poszukuję inteligentnego sterownia grzałką do systemu fotowoltaicznego on-grid. Wiadomo zał. grzałkę gdy temp w bojlerze za niska a jak bojler się nagrzeje żeby energię oddawał do sieci. Oglądałem ten sterownik ze strony pvmonitor ale jakoś nie jestem przekonany czy to dobrze działa. Ma może ktoś jakiś pomysł lub alternatywę do tego rozwiązania?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    MichałS napisał:
    Elnix przełączany siec/grzalka
    Żaden Elnix!!!!!! Już mam i chce się tego pozbyć!!!!

Dodano po 4 [minuty]:

Bardziej mi chodzi o coś w stylu ... licznik dwukierunkowy który wykrywa produkcję do sieci i połączony jest po modbas-sie ze przekaźnikiem SSR i w zależności od nadprodukcji tak wysterowywana jest grzałka od 0-100%
  • Poziom 32  
    Przemyśl sobie czy to dobre rozwiązanie, jeżeli w okresie największego nasłonecznienia całą nadprodukcje przeznaczysz na grzanie wody to w okresach o małej produkcji będziesz kupował prąd z sieci płacąc za niego, chyba, że masz bardzo dużo nadmiarową instalacje w stosunku do zapotrzebowania.

Pozdr
  • Poziom 14  
    Hmmm no właśnie wydaje mi się że lepiej jest wykorzystać energię ze słońca do grzania wody a nawet to 70% co odbieram później niż kupować 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Mam 4Kw w panelach i grzałkę też 4Kw więc naprawdę szybko woda się nagrzewa a potem reszta w sieć. To co oferuje pvmonitor z tego co zrozumiałem to jest tylko on off a PWM może regulować grzałka od zera i nawet jak mam małą produkcję ok 800W czy mniej jestem w stanie tylko to przekazać do grzałki. Przy on/off to trochę lipa bo 3,2KW będzie szło ze sieci...
  • Poziom 19  
    Przy 800W realnie można zagrzać 150l zasobnik i to o 40C. Mając na wyjściu z bojlera ~50C z kranu poleci coś koło 40C co dla wielu osób/czynności będzie mało.

Nie ma takiego "cudownego" sterownika, który z 800W zrobi 4kW.
  • Poziom 14  
    Tu nie chodzi o to by zagrzać bo jeśli nie ma słońca to wiadomo nic nie zrobię ale po co mam to oddać i potem odebrać 70% jak mogę podgrzać wodę. A resztę dobrać ze sieci. Lub wykorzystać tylko to co produkuję do grzani(podgrzania wody) jak dla mnie to może i cały dzień się dogrzewać. Ale ważne jest to że wykorzystuje tylko słońce.
  • Poziom 12  
    REGULATOR STEROWNIK GRZANIA WODY MPPT GRZAŁEK z znanego portalu .
    Mam podłączony 8 paneli 305 Wp i zbiornik Co 250l Jak narazie jestem zadowolony działa bez zarzutów ciepła woda cały dzień.
  • Poziom 12  
    Endurasek co nie tak z elnixem (jaki model)? bo piszesz: " Elnix!!!!!! Już mam i chce się tego pozbyć!!!!"
  • Poziom 19  
    endurasek napisał:
    Tu nie chodzi o to by zagrzać bo jeśli nie ma słońca to wiadomo nic nie zrobię ale po co mam to oddać i potem odebrać 70% jak mogę podgrzać wodę. A resztę dobrać ze sieci. Lub wykorzystać tylko to co produkuję do grzani(podgrzania wody) jak dla mnie to może i cały dzień się dogrzewać. Ale ważne jest to że wykorzystuje tylko słońce.

Przeszedłem podobną drogę ale widać w drugą stronę.

Najpierw były panele i grzałka AC 230V "na krótko" dobrana do Wp posiadanych paneli. O dziwo działało, chociaż nieprzewidywalnie. Czasem przejaśniło się a mimo to na grzałce było tylko kilkadziesiąt volt. Innym razem jak już panele "przełamały" opór grzałki to było blisko 230V do 16-tej.

Potem były mikroinwertery (takie po 600W z możliwością podł. 2 paneli), a grzałka do sieci do tej samej fazy. Grzanie było OK. Na grzałce zawsze 230V, ale brak korelacji Słońce - grzanie sprawiał, że rachunki za prąd rosły.

Na końcu trafiłem na Elnixa wyspa/sieć. Domyślnie ustawiony jest na wyspę, na grzałkę, ale kiedy tylko zadziała termostat w grzałce Elnix produkuje energie na sieć. Jak ponownie zajdzie potrzeba dogrzania wody to wybada to sam na podstawie obciążenia wyjścia wyspowego. Do tego priorytet wyspa/sieć można przestawić jedną zworką i wymusić on_grid cały czas.