Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prośba o uwagi do wykonania rozdzielnicy

05 Sie 2019 01:54 678 8
 • Poziom 18  
  Witam,

  także i ja proszę o uwagi do wykonania rozdzielnicy, które jest na zdjęciach:

  prośba o uwagi do wykonania rozdzielnicy prośba o uwagi do wykonania rozdzielnicy prośba o uwagi do wykonania rozdzielnicy prośba o uwagi do wykonania rozdzielnicy prośba o uwagi do wykonania rozdzielnicy

  Uwagi odnośnie projektu to zupełnie inna kwestia. Podobnie z tym, że każdy rodzaj zabezpieczenia jest od innego producenta.

  Informacyjnie tylko napiszę, gdzie ta rozdzielnica będzie używana,co będzie zasilać i jak jest ona zasilana.

  Typ sieci zasilającej budynek jest TN-C, zasilanie 3F, wykonany rozdział PEN bezpośrednio za licznikiem rozliczeniowym, na kondygnacji 1. Rozdzielnica ze zdjęć znajduje się na kondygnacji 3. Zabezpieczenie przedlicznikowe 40A, za licznikiem zabezpieczenie 32A i WLZ YDY 5x 6 mm Cu. Między tą rozdzielnicą ze zdjęć a licznikiem jest jeszcze jedna rozdzielnica, gdzie ten WLZ idący od licznika rozdziela się na kilka WLZ, które zaplanowane są do zasilania rozdzielnic takich, jak ta ze zdjęć. W tamtej rozdzielnicy są FR-y na te dalsze WLZy a na wejściu zasilania jest powtórzone zabezpieczenie 32A (takie jak za licznikiem, zgadza się, jest tam brak selektywności). Wszystkie WLZ wykonane 5x 6 mm Cu - między licznikiem a tą pośrednią rozdzielnicą YDY, a dalej jako YKY 5x 6 mm Cu ze względów estetycznych (jak widać na zdjęciu).

  Rozdzielnica jest przeznaczona do zasilania pomieszczenia, które najogólniej rzecz biorąc można nazwać: o funkcji biurowej. W pomieszczeniu brak wody. Poszczególne obwody będą prowadzone natynkowo (taka estetyka) i ze względu na to, że zapotrzebowanie w poszczególnych pomieszczeniach może się dosyć często zmieniać, zdecydowano się na umieszczenie rozdzielnicy w każdym takim pomieszczeniu.

  Co będzie zasilane:
  * obwody ze stanowiskami pracy z komputerami, zabezpieczone RCBO B10A, obliczone na zasilanie dwóch takich stanowisk - 3 obwody
  * piece elekryczne akumulacyjne, zabezpieczone RCBO C16A - 2 obwody
  * obwody gniazdek ogólnego przeznaczenia - zabezpieczone B16, poprzedzone RCBO C16A (zamiast RCBO mógłby być zwykły RCD, ale jest RCBO) - 3 obwody, plus jeden jako zapas
  * oświetlenie - zabezpieczone nadprądowym B6 2P - to jest taka trochę furtka na to, żeby można było łatwo zmienić te eSki B6 na kolejne RCBO - 2 obwody

  Połączenia w rozdzielnicy:
  * w liniach zasilań DY 6mm
  * za RCBO/nadprądowymi DY 2.5mm na złączki ZUG
  * do kontrolek świecących DY 1.5mm (kontrolka 3f nie jest dobezpieczona)
  * ochronny od wejścia zasilania na listwę DY 6mm

  Trochę długi mi ten post wyszedł (jak zwykle w sumie), ale tak jak w temacie: prosze przede wszystkim uwagi do wykonania.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Stosuj LGY, zabezpieczaj wskaźniki faz, stosuj jednolitą aparaturę modułową, nie ściągaj izolacji z żył nożem. Obejrzyj sobie zdjęcia rozdzielnic fachowców tego forum. Pomyśl o rozłącznikach bezpiecznikowych. Pokaż projekt i dokumentację powykonawczą.
 • Moderator
  takijasiu napisał:
  wykonany rozdział PEN bezpośrednio za licznikiem rozliczeniowym,

  Dlaczego nie przed?
 • Poziom 18  
  retrofood napisał:
  takijasiu napisał:
  wykonany rozdział PEN bezpośrednio za licznikiem rozliczeniowym,

  Dlaczego nie przed?


  Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. W takim stanie zostało to zastane. Za licznikiem rozliczeniowym biegnie WLZ PEN+L1+L2+L3 na pewną inną część budynku.

  Do licznika na odpływy są przykręcone przewody długości około pół metra, które wchodzą na blok zacisków. Z drugiej strony bloku zacisków idzie ten wspomniany WLZ na inną część budynku (o dużym przekroju, 16 mm^2 lub 25 mm^2). Do bloku zacisków dokręcone są przewody stanowiące WLZ (o mniejszym przekroju) zasilające wspomnianą w oryginalnym poście rozdzielnicę znajdującą się na 3-ciej kondygnacji.

  Obecnie WLZ o dużym przekroju nie jest w ogóle używany. Poza tym stan zastany był taki, że na tym WLZ o mniejszym przekroju zamontowany był w tej samej skrzynce jeszcze podlicznik. Podlicznik nie był potrzebny, więc został zdemontowany.

  Ogólnie zarządca budynku planuje przebudować WLZ między ZK a licznikami, przenosząc jednocześnie liczniki w inne miejsce. Po tej przebudowie układ rozliczeniowy będzie nadal na kondygnacji 1, ale spodziewamy się, że będzie wykonany zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami.

  Edit: załączam zdjęcie fragmentu tej skrzynki.

  prośba o uwagi do wykonania rozdzielnicy

  Opis:
  2) odpływy z licznika rozliczeniowego (przewody o dużym przekroju LGY)
  3) WLZ o dużym przekroju
  4) zasilanie podlicznika (przewody o małym przekroju, zdaje się że 10mm lub 6mm)
  7) odpływ z podlicznika
  9) początek biegu WLZ 5x 6mm, który zasila interesujące nas kodygnacje
  5) tak jest - zastaliśmy przed WLZ 5x 6mm zabezpieczenie B50/3

  Obecnie połączeń 4 i 7 nie ma, zaś do zacisków 1 podłączony jest C32/3 w miejscu tego B50/3. Rozdział PEN pozostał tak jak był, czyli przewód PEN z zacisków 1 wchodzi na listwę ochronną (górna), listwa ta jest połączona z neutralną (po lewej stronie). Jeszcze jedna edycja: z dokładnością do tego, że odcinek między zaciskami 1 a listwą ochronną jest wykonany DY 10mm (a nie DY 4mm jak to zostało zastane) i połączenie listwy ochronnej z neutralna jest też wykonanie DY 10mm (a na zdjęciu to nawet nie jestem w stanie rozpoznać jak to było zrobione wcześniej).
 • Poziom 25  
  Kolorystyka PEN. Tylko po opisie wiadomo co to jest.
  Pkt. 9 zastosował bym przekrój min dla WLZ czyli 10 Cu, choćby po to by zmniejszyć spadki napięć, a przy okazji jaka jest długość tego WLZ 5x 6mm2 ?
 • Moderator Elektrycy
  Ogólnie nie wygląda źle ta rozdzielnica.
  Szkoda tylko, że aparaty każdy z innej parafii.
  Czy i gdzie jest ochronnik przeciwprzepięciowy?

  markus-19 napisał:
  Kolorystyka PEN. Tylko po opisie wiadomo co to jest.

  A gdzie tam jest PEN?
 • Poziom 18  
  markus-19 napisał:
  Pkt. 9 zastosował bym przekrój min dla WLZ czyli 10 Cu, choćby po to by zmniejszyć spadki napięć, a przy okazji jaka jest długość tego WLZ 5x 6mm2 ?


  WLZ wygląda tak, że od układu pomiarowego biegnie jakieś 20 metrów jako YDY 5x 6mm^2 po budynku pod tynkiem (zarządca nie dysponuje planami z zaznaczonym przebiegiem), następnie jest płytka odgałęźna/zaciskowa, gdzie jest dołączony kolejny odcinek YDY 5x 6mm^2 o długości 16 metrów i ten biegnie natynkowo w rurce, kończy się na S303 (ten zdublowany) i jest tam rozdzielnica. Od tej rozdzielnicy WLZ będą się rozchodzić w kilka miejsc - maksymalnie po 15 metrów jeszcze i to jest YKY 5x 6mm^2 prowadzony na tynku bezpośrednio.

  Czyli w sumie mamy 51 metrów tego WLZ od układu pomiarowego do aparatów, które to rozprowadzają na poszczególne obwody.

  Moc umowna jest 17kW, przy czym nie ma obecnie jasności czy taka zostanie, czy będzie zmniejszona. Pewnie się koledzy złapią za głowę, że to jest nie ta kolejność - no i pewnie będziecie mieć rację.

  Odnośnie samego przyłącza, to nie mam jasności, ale najprawdopodobniej moc przyłączeniowa jest bliska temu 17kW, ze względu na to że operator powiesił zabezpieczenie przedlicznikowe 40A. Z tabeli niby wynika, że 40A przedlicznikowe odpowiada 25kW przyłączeniowemu. Z tej samej tabeli wynika, że przedlicznikowe 25A odpowiada 16kW mocy przyłączeniowej. Nie wiem jakie stopnie stosuje ENEA Operator na przedlicznikowym i czy ma coś między 25A i 40A, ale jak nie ma, to prawdopodobnie wniosek o moc umowną 17kW był złożony, żeby się dostosować do istniejącego zabezpieczenia przedlicznikowego. A wszystko z tego względu, że tam było wznowienie świadczenia usługi na istniejącym przyłączu (zarządca tak dalece nie ma dokumentacji, że była to jedyna opcja szybkiego podłączenia się do sieci).

  Cały ten wywód powyżej napisalem po to, że możliwe, że moc umowna zostanie zmiejszona i wtedy ten WLZ, jeżeli obecnie z kalkulatora wynika że jest trochę blisko swoich możliwości, będzie jednak obciążany mniej niż to 17kW.
 • Poziom 25  
  kozi966 napisał:
  A gdzie tam jest PEN?

  Zdjęcie z postu 4
  Z opisu wynika że podany przekrój nie ma racji bytu w tym WLZ-cie. Ale naszkicuj planowaną instalację z podaniem długości i planowanymi odbiornikami, będzie trochę łatwiej.

  Dodano po 5 [godziny] 57 [minuty]:

  Przy okazji przekrój PEN na szynę N to również nieporozumienie.
 • Poziom 18  
  markus-19 napisał:
  kozi966 napisał:
  A gdzie tam jest PEN?

  Zdjęcie z postu 4
  Z opisu wynika że podany przekrój nie ma racji bytu w tym WLZ-cie. Ale naszkicuj planowaną instalację z podaniem długości i planowanymi odbiornikami, będzie trochę łatwiej.


  Zrobię ten szkic najprawdopodobniej po 16 sierpnia, ponieważ wybieram się na urlop teraz. Także nie będę się pewnie odzywał przez ten czas.