Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwerter Sofar 3.3 KTL-X - jak prawidłowo ustawić MPPT ?

macgaw 05 Aug 2019 09:05 7779 5
    macgaw
    Level 12  
    Witam.
    Uczestniczę w programie unijnym i jestem od zeszłego poniedziałku szczęśliwym posiadaczem instalacji PV o mocy 3kW.
    Przeglądając ustawienia okazało się ze MPPT mam ustawione na Disabled.
    Czy ktoś wie jak to prawidłowo ustawić ?
    P.S. Instrukcje obsługi posiadam ale należy ustawić jakiś "czas" w minutach i to mnie zbiło z tropu...
    Lukasz98520
    Level 6  
    Jak jest instrukcja obsługi to trzeba wykonać wszystkie punkty po kolei
    grzes601
    Level 13  
    Jeśli pozostawisz jako "Wyłączone" to program będzie pracować w trybie nadążnym i płynnie będzie śledzić pobieraną z paneli moc dopasowując obciążenie.
    Gdy Aktywujesz tę funkcjonalność to uruchomisz okresowe skanowanie poszczególnych MPPT. W takiej sytuacji należy także zdeklarować czas co ile minut będzie realizowany skan MPPT.
    Proszę zauważyć, gdy włączasz inwerter z wyłączonym skanowaniem to aktywny w ten sposób tryb nadążny powoli doprowadzi do pełnego obciążenia paneli co widać na wyświetlaczu.
    Proponuję pozostawić "Wyłączony" ( aktywny nadążny ).
    Powodzenia.
    Mario1975x
    Level 2  
    Przetestowałem ten parametr u siebie na falowniku Sofar 8.8 KTL-X .
    Działa dobrze jak ustawimy czas co 2 min. Działa to tak że co ten czas na ułamek sekundy wymuszany jest większy prąd w każdym ze stringów a potem rozwierany obwód. Po tych czynnościach algorytm oblicza jak mocno może obciążyć panele.
    Przy wyłączonym parametrze skanowania wyliczanie prądu (obciążenia) działa wolniej.
    binio1111
    Level 9  
    Podbijam.
    Jak to w końcu jest tym MPPT ? Skan właczony czy wyłączony ? Jak włączony to co ile minut ustawić?
    W jakich warunkach ( cień na panelach?) należy mieć włączone lub wyłaczone? Ustawiłem włączone co 1min to widziałem jak co minutę spada na chwilę moc oddawana do sieci. Teoretycznie strata. Co więc zyskam włączając? Jaki jest bilans strat i zysku? Mógłby Ktoś biegły w tej dziedzine wytłumaczyć to w prosty sposób. Z góry dziekuję.
    Mario1975x
    Level 2  
    W pochmurny dzień działa lepiej z ustawionym skanem co 10 minut ponieważ skanuje i próbuje tak dobrać prąd aby uzyskać optymalną wydajność. W pełny słoneczny dzień więcej energii produkuje kiedy skan jest wyłączony ponieważ przy włączonym skanie wykres produkcji jest mocno poszarpany przez włączone skanowanie i regularne testowanie paneli co 10 minut.