Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak założyć własny serwer SMS?

xtul 05 Aug 2019 11:03 1668 5
    xtul
    Level 2  
    Witam, chciałbym założyć swój serwer SMS, ale w zasadzie to nie wiem od czego zacząć i co właściwie byłoby potrzebne. Pytam, bo może ktoś już coś takiego robił i mógłby dać mi parę wskazówek.

Potrzebny jest on w naszej firmie, ponieważ zajmujemy się sprzedażą lokalizatorów GPS, które wymagają konfiguracji przez SMS. Do tej pory korzystaliśmy z telefonów i wpisywaliśmy komendy konfiguracyjne manualnie, co potrafi być wyjątkowo uciążliwe i czasochłonne, gdyż często urządzeń jest nawet sto na dostawę. Wpadłem na taki pomysł, by robiło się to automatycznie, tj.:
    1. wkładam kartę SIM do lokalizatora
    2. odpalam skrypt na serwerze (przez ssh), który wysyła po kolei ustalone SMSy na ustalony numer, czekając za każdym SMSem na odpowiedź, a następnie informuje o zakończonej pracy
    3. sprawdzam czy działa, wracam do punktu pierwszego

No i tak, plan byłby taki, by kupić niewielki komputer z bezprzewodową kartą sieciową i zainstalować na nim Linuksa + jakiś program do wysyłki SMS (Jasmin? Może jest coś lepszego). Natomiast nie wiem o sieciach GSM na tyle dużo, by rozumieć, co więcej będzie potrzebne. Czy muszę posiadać jakąś kartę SIM od jakiegoś operatora? Czy taki serwer może operować na firmowym routerze bez dodatkowej konfiguracji?

Z góry dziękuję za wskazówki.
    Erbit
    Level 42  
    Zacznij od sprawdzenia czy np. tak nie będzie taniej -> https://www.smsapi.pl/

Poza kosztami stworzenia uwzględnij koszty konserwacji własnej bramki. "Bawiłem" się kiedyś z własną bramką ale... awaryjność rozwiązania spowodowała, że zrezygnowałem.

Do tego ponoć są jakieś limity i przy wysyłaniu sms z jednej lokalizacji ponoć operatorzy blokują. Jakie to są limity - nie wiem ale mnie przed nimi przestrzegano nie raz.

Do tego przeszukaj Elkę na pewno były tu takie pomysły no i oczywiście -> https://www.google.pl/search?q=w%C5%82asna+bramka+sms

Warto też sprawdzić tak -> https://www.google.pl/search?q=w%C5%82asna%20bramka%20sms%20linux
    xtul
    Level 2  
    Hmm, moje wyobrażenie własnego serwera SMS było takie właśnie, że taniej jest je mieć niż płacić za zewnętrzną bramkę SMS, skoro już i tak płacimy za internet, a wysyłanie SMS odbywało się wewnątrz sieci Play (która w ofercie ma darmowe SMSy we własnej sieci).

Co masz na myśli przez awaryjność? Korzystalibyśmy z takiego serwera dosyć rzadko, tj. raz na miesiąc, przykładowo, choć kto wie, może taka bramka SMS uzyskałaby nowe przeznaczenie.

Tak jak wskazałeś, przeszukałem Google i wydaje mi się, że na razie przetestuję z serwerem SMS przez aplikację na smartfona. Nie zamykam tematu, w razie jakby ktoś miał jakiś inny ciekawy pomysł.
    sosarek

Level 43  
    xtul wrote:
    wysyłanie SMS odbywało się wewnątrz sieci Play (która w ofercie ma darmowe SMSy we własnej sieci).

No to żebyś się nie zdziwił jakby nagle zablokowali kartę z powodu hurtowych ilości wysyłanych SMS poprzez moduł przemysłowy.
    Erbit
    Level 42  
    xtul wrote:
    Hmm, moje wyobrażenie własnego serwera SMS było takie właśnie, że taniej jest je mieć niż płacić za zewnętrzną bramkę SMS, skoro już i tak płacimy za internet, a wysyłanie SMS odbywało się wewnątrz sieci Play (która w ofercie ma darmowe SMSy we własnej sieci)....

Bierzesz pod uwagę tylko koszt wysyłki, nie bierzesz pod uwagę kosztów ewetualnej "naprawy" usterki.

Przetestuj własny pomysł, najważniejsze by spełniło Twoje oczekiwania. Ja swoje robiłem wiele lat temu na linuxie (z podłączonym modemem) a dziś można do takiego celu wykorzystać choćby Raspberry
    tos18
    Level 40  
    Robiłem coś takiego amatorsko - użyłem zwykłego modemu usb. Komunikacja za pomocą komend at bezpośrednio z konsoli linuxa. Nawet gadało. Wysyłałem kilka smsów na dobę.
    przykład:
    Code: bash
    Log in, to see the code