Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sila z agregatu prądotwórczego

krzysiek262262 08 Sie 2019 12:21 606 31
 • #31
  gag70
  Poziom 23  
  Krzysztof Kamienski napisał:
  .Przed prostownikiem mamy prąd przemienny, zatem na impedancji, a dokładniej reaktancji indukcyjnej dławika spadnie napięcie,więc i moc, a i tak jest jej za mało.


  Jest jeszcze Q - quality factor czyli po polsku dobroć układów RLC. Nie trzeba pełnego rezonansu w układzie, żeby napięcia na elementach LC w gałęzi były większe niż to co na wejściu. To się zresztą bezpośrednio wiąże z ilością energii magazynowanej w polu magnetycznym i kształtem sinusoidy prądu na zasilaniu. Wystarczy dobór dławika mieszczącego się w określonych widełkach, i strat które opisał Kolega - nie będzie.
 • #32
  jack63
  Poziom 42  
  gag70 napisał:
  Jest jeszcze Q - quality factor czyli po polsku dobroć układów RLC. Nie trzeba pełnego rezonansu w układzie, żeby napięcia na elementach LC w gałęzi były większe niż to co na wejściu.

  Nie daj Boże rezonans! Nie chodzi też o napięcia, choć one mogą być niszczące dla falownika czy generatora.
  W rozumowaniu kolegi @Krzysztof Kamienski tkwi błąd często popełniany przez elektryków, bo tak zostali nauczeni.
  Straty energii, a przez to mocy nie występują na elementach inercyjnych! Straty są tylko na elementach dyssypacyjnych, czyli mających charakter rezystancji.
  Dławik rzeczywisty ma i indukcyjność i rezystancję i pole rozproszenia i też pojemności. Dla interesujących nas częstotliwości wystarczy uwzględnić rezystancję dławika i straty na jej grzanie. Bardzo niewielkie z resztą.
  Natomiast zyskujemy indukcyjność, która zapobiega udarom prądowym gdy napięcie generatora zaczyna przekraczać napięcie kondensatora wejściowego falownika a potem ta sama naładowana energią indukcyjność zapobiega nagłemu przerwaniu przepływu prądu gdy układ ww napięć staje się odwrotny.
  Dławik szeregowy działa jak filtr dolnoprzepustowy przybliżając przebieg prądu do sinusoidy.
  Dzięki temu straty na pozostałych elementach układu MALEJĄ!
  Takie dławiki były montowane w starszych konstrukcjach zasilaczy ATX.
  Jednak najważniejsze jest to, że dzięki dławikowi generator może w miarę normalnie pracować, a nie kichać, prychać zmniejszać lub zwiekszać prędkość obrotową silnika, gdyż nie ma udarów prądu i to krótkotrwałych. jest w miarę równe obciążenie mechaniczne silnika generatora.