Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny do muzyki elektro, chillout, trochę pop i radia

Jarek 311 06 Aug 2019 01:27 405 10
    Jarek 311
    Level 14  
    Witam

Mam w planie kupić kolumny które będą spełniały rolę głównych w sprzęcie stereo.
    Dostałem od kolegi amplituner Sony STR-GX 311 był do zrobienia a bardziej do skompletowania co udało mi się zrobić i sprzęt gra.
    Kolumny jakich szukam to średnie monitory lub podłogówki oba typy najchętniej trójdrożne lub dobrze brzmiące dwudrożne.

Sprzęt według producenta ma moc jakieś 50 W przy 8 Ohm oraz 70 W przy 4 Ohm.
    Muzyka jaką zazwyczaj słucham to w większej mierze instrumentalne elektro i chillout rzadziej pop i średnio radio kilka razy w tygodniu.
    Pokój o wymiarach garażu :D czyli 6,30 m X 3,60 m i jak to potrzeba wysoki na 2,40 m

Budżet jaki chcę przeznaczyć na kolumny jest ograniczony do kwoty 800 zł

Moją uwagę przykuły poszczególne modele i nie wiem na co się zdecydować?
    Tonsil Bolero 200
    Tonsil/STX F360n
    Argon 61
    JAMO S-416
    Canton Karat 200 lub którąś z tych serii i modele podobne tylko trójdrożne.

Z góry dzięki za info oraz doradzenie w wyborze
    Pozdrawiam Jarek 311
    Mobali
    Level 39  
    Jarek 311 wrote:
    ... będą spełniały rolę głównych w sprzęcie stereo
    Jeśli planujesz użycie sprzętu głównie w stereo, to znacznie lepiej sprawdzi się w tej roli wzmacniacz, a nie amplituner - szczególnie z muzyką, której chcesz słuchać. Wybór nie do końca trafiony tym bardziej, że sprzęt z początku lat 90., nie bardzo koresponduje także z współczesnymi standardami kina domowego. Wzmacniacz grający o niebo lepiej można zdobyć taniej niż ów amplituner Sony, zresztą niezbyt rewelacyjny brzmieniowo.

Odpowiadając na Twoje pytanie dotyczące kolumn... Z tego sprzętu nie uzyska się cudów, więc naprawdę szkoda wydawać zbyt dużo na dobre kolumny, których potencjału i tak się nie wykorzysta w pełni. Ten Sony nie jest zbyt wymagający pod względem obciążenia i teoretycznie może pracować z kolumnami 4ohmy. Wtedy będzie się jednak mocno grzał (ma zabezpieczenie termiczne), więc preferowałbym do niego kolumny 8 ohmowe.

Jeśli chodzi o modele, sprawdź po prostu na co Ciebie stać. W jednym z sąsiednich wątków proponowałem Tannoy Mercury, które są stosunkowo niedrogie i dość przewidywalne brzmieniowo. Możesz także szukać wśród: JBL (np. Northridge E30), Magnat (seria "Motion") czy też "bardziej polskich". Ale niekoniecznie tych, które wskazałeś. Na przykład Tonsil Bolero 200 wymagają naprawdę solidnego wzmacniacza, żeby je wysterować. Poza tym nie licz w tym zestawie na czyste wokale, ciekawą scenę czy choćby czytelną stereofonię. To nie są tak złe kolumny, jak o nich piszą, ale... Na pewno nie zgrają dobrze z tym amplitunerem.

Generalnie, szukaj kolumn niezbyt drogich, o niezbyt wyśrubowanej mocy, czyli takich które dość łatwo wysterować. Nie ma jednak sensu wpadać w skrajność i lepiej unikać najtańszej chińszczyzny typu Voice Kraft. Brzmieć też nie będzie, a są to pieniądze zwyczajnie wyrzucone w błoto.
    Jarek 311
    Level 14  
    Tak to ja wiem że lepszy byłby wzmacniacz ale na chwilę obecną nie mogę sobie pozwolić na zmianę.
    Miałem możliwość słuchać dokładnie tego modelu na różnych kolumnach począwszy od ZG 40C/9 i obecnie na 2 x 100W 4 Ohm i nie wykazuje dużego nagrzewania. A to jak sprzęt gra też zależy od kolumn a nie tylko od samego wzmacniacza. Z Tonsilami miał za mało jak dla mnie średnicy a z tymi 100 W które są trój-drożne mam bardzo dużo i średnich i wysokich a i basu nie brakuje. Kolega miał ten ampli ale w wersji 315 co ma 90W na kanał i go zajechał na chińskich estradówkach :)

Tak ja wiem że nie uzyska się cudów ale o kolumnach dobrych już na przyszłość mogę pomyśleć tak? Pograją trochę na tym a później dostaną zasilanie lepsze. I tak myślę nad zakupem osobno wzmacniacza i tunera ale tej samej firmy i modelu by pasowało to do siebie.

Jak się uprę to może mnie być stać na sprzęt za 4 tyś. ale cena dziś nie jest wyznacznikiem jakości a wolę starszy sprzęt bo ma duszę i jak dla mnie ładniej wygląda niż te kosmiczne klocki teraz robione dla gimnazjalistów co z jakością są na bakier...
    Wiem że nie uniknę cyfryzacji dźwięku ale puki co mam jeszcze pokaźny zbiór muzyki w stereo więc zależy mi by tego słuchać na dobrym stereo bez sztucznych podbarwień...

A co Kolego myślisz o wzmacniaczach i tunerach Sony z serii ES? Jestem miłośnikiem tej firmy ale nie muszę mieć koniecznie jej sprzętu. Małem magnetofon Onkyo i pamiętam że z samego tego sprzęty byłem zadowolony jak też z dźwięku.

Już mi ktoś proponował Tannoy ale 2 lub 3 ale z której serii to nie wiem :)
    No JBL to marka sama w sobie i wiem że dobry sprzęt ale nawet używkę ciężko dostać a nie ukrywam że na wyglądzie mi też zależy bo nie lubię w kolumnach udziwnień wizualnych jeśli nie mają nic związanego z dźwiękiem.

A kolumny Magnat mi wyglądem przypominają chińskie Voice Kraft albo Clatronic oczywiście nie wszystkie...
    Polskie miałem nie jedne ale już mam dość wolę dać więcej za coś chociaż troszkę nowszego lub lepszego i nie klepanego z tego co zostało w magazynie...
    Fakt jest też taki że choruję na Bolero już od kilku lat i strasznie mnie korci je kupić ale zdaję sobie sprawę by osiągnąć z nich coś to muszę mieć sprzęt który przy 8 Ohm da z siebie przynajmniej 2 x 110W lub wicej. A jak wiadomo dziś waty kosztują i trzeba wybierać miedzy kasą na sprzęt jeśli jest ograniczona a jakością i funkcjonalnością. To moje subiektywne zdanie i znajdzie się zapewne ktoś kto uważa inaczej :)
    Mobali
    Level 39  
    [u][/u]
    Jarek 311 wrote:
    A to jak sprzęt gra też zależy od kolumn a nie tylko od samego wzmacniacza.
    Zależy od bardzo wielu czynników, miedzy innymi od kolumn. Jednak różnica pomiędzy wzmacniaczem i amplitunerem będzie bardzo istotna.
    Jarek 311 wrote:
    ale o kolumnach dobrych już na przyszłość mogę pomyśleć tak
    Mozesz, aczkolwiek lepiej dobierać je do posiadanego już sprzętu. Po co później wymieniać?
    Jarek 311 wrote:
    Jak się uprę to może mnie być stać na sprzęt za 4 tyś. ale cena dziś nie jest wyznacznikiem jakości
    Dokładnie! Za znacznie mniejsze pieniądze można zestawić dobry i świetnie brzmiący zestaw.
    Jarek 311 wrote:
    A co Kolego myślisz o wzmacniaczach i tunerach Sony z serii ES?
    Nie cienię ich zbytnio. Po prostu u mnie lepiej sprawdza się nieco inaczej brzmiący sprzęt. Nie mam uprzedzeń, ale nie jestem miłośnikiem brzmienia oferowanego przez Sony.
    Jarek 311 wrote:
    A jak wiadomo dziś waty kosztują i trzeba wybierać miedzy kasą na sprzęt jeśli jest ograniczona a jakością i funkcjonalnością
    Nie sądzę. Poza tym to nie "waty" sa wyznacznikiem jakości i brzmienia. Sprzęt - jeśli tylko jest dobrze dobrany - może mieć moc zaledwie kilkunastu watów, a zagra naprawdę wyśmienicie!
    indianin11
    Level 23  
    Jarek 311 wrote:
    Polskie miałem nie jedne ale już mam dość wolę dać więcej za coś chociaż troszkę nowszego lub lepszego i nie klepanego z tego co zostało w magazynie...

Kolego zapoznaj się z aktualną ofertą polskich producentów zamiast pisać takie bzdury.
    Mobali
    Level 39  
    indianin11 wrote:
    Kolego zapoznaj się z aktualną ofertą polskich producentów zamiast pisać takie bzdury.
    Cenna uwaga! Jest w czym wybrać, a także wśród starszych polskich produktów znajdą się przyzwoicie grające kolumny.
    Jarek 311
    Level 14  
    Ale ja nie mam nic złego na myśli. Lubię i cenię Tonsila ale po prostu mam dość pół życia "jadę" na Tonsilach albo produktach Unitra. Chcę zmiany i tym bardziej troszkę czegoś nowego wizualnie. A mając na myśli składaki to nie powiecie że nie mam racji przynajmniej w jakiś stopniu tak było i to nie jedna osoba powie i nie na jednym forum użytkownicy tak mówili.
    Dokładnie chodziło mi o starsze modele a nie te co wychodzą z pod znaku STX. Zapoznałem się już dawno z ich ofertą i przecież podałem jako przykład zainteresowania kolumny Tonsil/STX F360n.

Miałem Tonsil ZG40c/9 z 1983r i gdybym nie musiał ich w tedy sprzedać to do dziś bym je miał. Bardzo sobie je ceniłem i ich brzmienie... chociaż są osoby na tym forum które stwierdziły że te kolumny o szajs bo nie schodzą do 40-35 Hz :D
    Miałem też chwilowo ZG30C 115 ale na próbę kilka dni i też super grały.

A z tymi watami bardziej mi chodzi o to że często jest tak że im więcej ich sprzęt ma nie zależnie od firmy to ludzie każą sobie płacić więcej... Szczególnie za używane sprzęty tak można wywnioskować z opisów lub samych cen po ich porównaniu i parametrów oraz lat produkcji sprzętu.

To jak mogę prosić szanownych Kolegów o nakreślenie paru modeli w cenie do 800 zł nowe lub używki i to pewnie będą bardziej używane niż nowe byłbym wdzięczny i miałbym na przyszłość już od czego zacząć. Jutro poszukam kilku amplitunerów lub wzmacniaczy które mnie interesują.
    Mobali
    Level 39  
    Jarek 311 wrote:
    Chcę zmiany i tym bardziej troszkę czegoś nowego wizualnie.
    Skoro decydujące są kwestie wizualne i pozatechniczne trudno będzie wskazać coś odpowiedniego. Proponuję wybrać się do sklepu i kupić to, co się najbardziej spodoba.
    Jarek 311 wrote:
    ...i miałbym na przyszłość już od czego zacząć.
    Poszukiwanie kolumn pasujących do planowanego na przyszłość sprzętu chyba mija się z celem.
    Jarek 311
    Level 14  
    Nie no techniczne to pisałem wcześniej by był dźwięk możliwie dobry. Nie muszą być koniecznie podłogowe. Monitory średnie lub mniejsze ale dobrze brzmiące też preferuję.
    Ale jeśli w tej przyszłości mam już upatrzony model wzmacniacza tylko nie mogę sobie pozwolić obecnie na jego zakup to też jest mijanie się z celem? Jeśli tak to po co mam kupować odwrotnie. Teraz wzmacniacz jak i tak nie sprawdzę co on potrafi jeśli nie będę miał kolumn odpowiednio do niego dobranych?
    A tak to będę miał kolumny i całościowo zestaw mino wszystko na czym bez chwilowej przerwy mogę słuchać muzyki.
    Rozważam jeszcze opcję taką. Sprzedać to co mam teraz po całości pomęczyć się trochę na słuchawkach i kupić od razu cały zestaw audio kolumny, wzmacniacz i tuner no i może jakieś CD. Marzy mi się jakiś sprzęt z przedwzmacniaczem ale większość tych preampli to koszt wszystkiego co mogę dać obecnie na nowy sprzęt (nie mówię tu o licytacjach) w ustalonej cenie.
    Rozważam też czy to ma być Vintage czy jednak coś nowszego z procesorami dźwięku itp. bajerami. Jestem mimo wszystko miłośnikiem starszych sprzętów...
    Mobali
    Level 39  
    Jarek 311 wrote:
    Rozważam jeszcze opcję taką.
    Może lepiej dywagować o konkretach jak już się na coś zdecydujesz? A na razie proponuję pochodzić po salonach audio oraz komisach i... Słuchać, słuchać i raz jeszcze słuchać ;-)
    Jarek 311
    Level 14  
    Tak słuchać też będę przy każdej okazji 😀 Ale odsłuch w sklepie czy komisie to nie to samo co we własnym domu 😁😃