Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizacja uruchomienia silnika na wspólnym przewodzie N

06 Sie 2019 07:37 192 10
  • Poziom 17  
    Cześć,

Mam zagwozdkę i potrzebuje podpowiedzi, jak zrealizować wykrycie zwarcia nieużywanego przewodu np L2 do przewodu N?
    Powyższe ma na celu wprowadzenie sygnalizacji przyciskiem: uruchom silnik lub zatrzymaj silnik, przy kolejnym zwarciu.
    Schemat poglądowy jak złączonym rysunku. Nie rysowałem dokładnie ale powinien być "standardowy": Triak (włącza 230V w obwód) + moc3021 (uruchamia bramkę triaka) + np port mikrokontroler (sterujący diodą MOCa).

• Pomocny post
    Poziom 41  
    Podwiesić L2(przewód) do jakiegoś napięcia względem N, i sprawdzać czy nie spadło do zera.

Przycisk zwarty=stan wysoki na wyjściu.
  • Poziom 17  
    Dziękuję. Łatwiejszy do wykonania wydaje się ten przykład z 230VAC, bo taki napięcie już jest dostępne. Tak czy inaczej, czy zasada działa nie powinna być odwrotna jak piszesz na końcu czyli "przycisk rozwarty stan wysoki" ?
    Zasadę działania tego co przedstawiłeś np z 230V rozumiem w ten sposób: Zasilania 230 jest cały czas podłączone, zatem płynie prąd, ograniczony rezystorem 33k czyli 7mA do anody fotodiody. Jak wciśniemy przycisk, zwieramy do obwód zasilania do N, zatem prąd popłynie łatwiejsza droga bezpośrednio do GND. Dlatego wtedy przycisk zwarty a fotodioda przestaje świecić.

Ten rezystor powinien chyba być min 2W (7mA * 230VAC) przy zwarciu przyciskiem?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    wladziu22 napisał:
    Ten rezystor powinien chyba być min 2W (7mA * 230VAC) przy zwarciu przyciskiem?

Kwestia prądu diody transoptora, nie liczyłem dokładnie. Bardziej o zobrazowanie idei chodziło.
    wladziu22 napisał:
    Tak czy inaczej, czy zasada działa nie powinna być odwrotna jak piszesz na końcu czyli "przycisk rozwarty stan wysoki" ?

Zauważ że fototranzystor transoptora odwraca sygnał( jak jest oświetlony to przewodzi). Można odwrócić działanie, jednak przez spadek napięcia na tranzystorze może być niewłaściwie interpretowany stan logiczny:
  • Poziom 17  
    arturavs napisał:
    Zauważ że fototranzystor transoptora odwraca sygnał( jak jest oświetlony to przewodzi).

Nie widzę tego tak jak opisujesz. Ja to rozumiem tak, że na przedstawionym schemacie dioda ma podpięte cały czas napięcie pod pin 1, czyli cały czas dioda świeci na bazę fototranzystora, czyli mamy stan wysoki. Następnie wciskamy przycisk i wtedy napięcie na pin 1 zanika, fotodioda przestaje świecić, a tranzystor NPN zostaje zamknięty i nie płynie prąd od Collectora 5 do Emitera 4. Zatem mam stan niski.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    wladziu22 napisał:
    Nie widzę tego tak jak opisujesz.

Schemat pierwszy:

Dioda świeci=fototranzystor przewodzi= zwarty kolektor z emiterem = 0, dioda nie świeci=fototranzystor nie przewodzi=1(podciągnięcie rezystorem do +5V).
    Schemat drugi:

Dioda świeci=fototranzystor przewodzi=1, dioda nie świeci=fototranzystor nie przewodzi=0(ściągnięte do masy rezystorem w emiterze).

wladziu22 napisał:
    Ja to rozumiem tak, że na przedstawionym schemacie dioda ma podpięte cały czas napięcie pod pin 1, czyli cały czas dioda świeci na bazę fototranzystora, czyli mamy stan wysoki. Następnie wciskamy przycisk i wtedy napięcie na pin 1 zanika, fotodioda przestaje świecić, a tranzystor NPN zostaje zamknięty i nie płynie prąd od Collectora 5 do Emitera 4. Zatem mam stan niski.

Nie wiem do którego schematu się odnosisz. Pierwszy jest lepszy( najczęściej stosowany), zmianę stanu powodującego zadziałanie można przecież zmienić w oprogramowaniu kontrolera( o ile jest taki, a rozumiem że tak.).
  • Poziom 17  
    OK. Po Twoim wytłumaczeniu już wiem gdzie popełniłem błąd myślowy, co do stanów logicznych na wyjściu.
    Czy +5V na pinie 1 to AC czy DC ?
    Czy sinus na 230AC nie będzie miał negatywnego wpływy na diodę wew CNY173, np przechodząc przez 0?

Dodano po 12 [minuty]:

arturavs napisał:
    Nie wiem do którego schematu się odnosisz. Pierwszy jest lepszy( najczęściej stosowany), zmianę stanu powodującego zadziałanie można przecież zmienić w oprogramowaniu kontrolera( o ile jest taki, a rozumiem że tak.).

Mialem na myśli ten z 230AC. A stanów nie odwracałbym, bo pasują idealnie do sytuacji: Przycisk/stycznik rozwarty wiec na wyjściu mamy 0. Przycisk/stycznik zwarty wiec na wyjsciu mamy 1.
  • Poziom 41  
    wladziu22 napisał:
    Czy sinus na 230AC nie będzie miał negatywnego wpływy na diodę wew CNY173, np przechodząc przez 0?

Dlatego jest podłączona antyrównolegle dioda prostownicza aby Ur diody transoptora nie przekroczyć.
    wladziu22 napisał:
    Czy +5V na pinie 1 to AC czy DC ?

Dotyczy sterowania z oddzielnego zasilacza.
    wladziu22 napisał:
    Przycisk/stycznik rozwarty wiec na wyjściu mamy 0. Przycisk/stycznik zwarty wiec na wyjsciu mamy 1.

Czyli schemat z postu#2 w wersji 230VAC.
  • Poziom 41  
    wladziu22 napisał:
    znalazłem pc814 z wejściem AC, może ten byłby lepszy na zastosowanie 230AC?

Można wtedy z dodatkowej diody zrezygnować. Aczkolwiek ta aplikacja nie jest krytyczna i w zasadzie na wszystkim będzie działać.
  • Poziom 17  
    Udało mi się kupić pc814. Na wejściu czyli 1 i 2 pin, dałem po 1x 33k. Na wyjściu tak jak na schemacie rezystor podciągający 1k i 5v. Zamiast uC wykrywającego stan 0 lub 1, dałem diodę LED pomiędzy pin 4 a 3.
    Jeśli 230 nie podłączyłem, to dioda świeci jasno. Jak podłączyłem zasilanie 230v dioda przygasa.

Czy zprzygaszsnie to jest spowodowane pulsacja, bo używamy 230v sinusa?

Sądziłem że dioda zgaśnie całkowicie po podłączeniu 230V.

Można jakoś temu jakiś zaradzić ?

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze dodam, że zamiast 33k na wejściu dałem równiez 220k, ale nie zaobserwowalem zamiany w świeceniu diody LED..