Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

QLE2560 W komputerze PC działy - Jak skonfigurować kartę Fiber Chanel w PC z swi

06 Sie 2019 07:43 171 9
  • Poziom 12  
    Witam.

Chcę udostępnić folder na systemie Windows 10 podłączonym światłowodom do switcha.
    Skrętka nie jest mi obca czy konfigurowanie routerów do działania w sieciach.
    Niestety z technologią działania światłowodu od strony technicznej spotykam się pierwszy raz.
    Zleży mi na dużej przepustowości bo zwykły Ethernet nie daje rady przy moim zastosowaniu.
    Potrzebuję udostępnić folder z kopiami systemów zainstalowanych na rożnych modelach komputerów.
    Czasem odpalonych jest do 56 komputerów na których odbywa się przywracanie systemu za pomocą programu clonezilla i transfer bardzo mocno spada.
    Mam komputer z systemem i folderem udostępnionym w sieci ale chciałbym zmienić połączenie i switche.
    W komputerze sieci karta QLE2560-HP podłączona i zainstalowana na systemie Windows 10.
    Jak połączyć to z switchem światłowodowym Switch Ubiquiti ES-48-LITE 48x1GbE+ 2xSFP
  • PCBway
  • Specjalista Sieci, Internet
    Fiber Channel jest używany do podłączania pamięci masowych SAN, więc nie jestem pewien, czy można ją jakoś użyć do połączenia komputerów - kwestia protokołu. Ta akurat karta ma 8 Gb/s, więc jaki sens łączenia jej ze switchem gigabitowym Ubiquiti? Przecież rezultat będzie taki sam, gdy podłączymy porty i switch gigabitowe. A w ogóle przypuszczam, że wąskie gardło jest w samym komputerze z Windows 10 - dysk i system, a nie w połączeniu sieciowym. NAS-y to zupełnie inna klasa, tam jest wiele szybkich dysków w RAID, co zdecydowanie zwiększa szybkość operacji I/O. Tam Fiber Channel ma sens.
    A do FC są dedykowane swiche np.:
    https://www.fujitsu.com/pl/products/computing/storage/switches/fc-switches/6505/index.html
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Problem polega na tym że od pewnego czasu kiedy Microsoft wycofał z sprzedaży Windows 7 dla jednostek regenerowanych i wprowadził Windows 10 strasznie spada przesył z dysku sieciowego.
    Przy maksymalnie 10 komputerach prędkość jest optymalna zaś przy większej ilości jest tragicznie.
    Obecnie karta w serwerze z dyskiem sieciowym to 1Gb i switch też mam 1Gb.
    Jakie można by zastosować rozwiązanie w celu zwiększenia przepustowości?
  • Poziom 43  
    kolyska1 napisał:
    Jakie można by zastosować rozwiązanie w celu zwiększenia przepustowości?

Zmienić sieciówki, switche i co tam jeszcze korzysta z LAN z 1Gb na 10Gb.
    Ograniczeniem przepustowości są tu fizyczne porty 1Gb.
    kolyska1 napisał:
    zwykły Ethernet nie daje rady przy moim zastosowaniu
    To akurat można łatwo sprawdzić. Menadżer zadań i zakładka Sieć na komputerze udostępniającym zasoby. Będzie widać, czy sieć przeciążona. Mnie się wydaje, że to nie jest jednak wąskie gardło.
    A metoda zwiększenia - jak wyżej. Może nie wszystko należy zmienić na 10Gb/s. można dać taką kartę w komputerze udostępniającym. Do tego switch mający przynajmniej porty "trunk" 10 Gb/s i to podłączyć do "serwera", reszta gigabitowa do podłączania reszty stacji. Na przykład Netgear S3300-52X Switch zagreguje ten ruch do szybszego łącza. Sęk w tym, że karty 10 Gb/s są zwykle do serwerów i tam to ma sens.
  • Poziom 12  
    Obecnie korzystam z serwera Dell PowerEdge R610 na wbudowanej karcie sieciowej 1Gb a komputerem się wspomagam.
    Spróbuje dołożyć kartę ethernetową 10Gb z dwoma wyjściami do serwera zmienić switch na 2x 48 portowy.

Na miedzi znalazłem coś takiego: DELL 0HN10N Broadcom 57810 HN10N AV5643 Dual-Port 10Gb PCI-Express Network Adapter koszto około 450zł.

Na światłowód znalazłem coś takiego: QLogic 57810 podwójny port 10Gb Direct Attach/SFP+ Network Adapter 350zł
    kolyska1 napisał:
    Obecnie korzystam z serwera Dell PowerEdge R610
    I ten serwer pracuje na Windows 10? To nie jest system do takiej wielodostępnej pracy. Jeśli o dane dobija się 56 klientów na raz, to pliki są przesyłane po kawałku każdemu - musi się zatykać. Dobrze chociaż, że sprzęt serwerowy. A jaki procesor i jaka konfiguracja dysków (RAID?). Jaka pojemność danych na dysku?
  • Poziom 12  
    jprzedworski napisał:
    kolyska1 napisał:
    Obecnie korzystam z serwera Dell PowerEdge R610
    I ten serwer pracuje na Windows 10? To nie jest system do takiej wielodostępnej pracy. Jeśli o dane dobija się 56 klientów na raz, to pliki są przesyłane po kawałku każdemu - musi się zatykać. Dobrze chociaż, że sprzęt serwerowy. A jaki procesor i jaka konfiguracja dysków (RAID?). Jaka pojemność danych na dysku?

Serwer pracuje na Linuxie a konfiguracja to:
    CPU 2x XEON E5630
    RAM: 32GB
    HDD: 4x600GB SAS
    RAID 1

Chodzi 24/h i udostępnia folder z obrazami dysków dla clonzeilli.
    Obrazy często nie przekraczają 10GB
    To skąd mowa o Windows 10?
    kolyska1 napisał:
    Chcę udostępnić folder na systemie Windows 10
    Udostępniasz chyba na Linuksie, a klienci mają W 10. A skoro 4 dyski to chyba RAID 1+0 albo 0+1 - w sumie mało istotne, grunt że powinno być w miarę szybko.
    Jeśli to pewne, że zatyka się sieć, to jak napisałem. Trzeba tylko zwrócić uwagę na złącza, żeby się w koszty nie wbić - najlepiej identyczne po obu stronach. Jeśli mała odległość switch (przynajmniej 4 porty 10 Gb/s) - serwer, można po miedzi. Albo skrętka cat6 jeśli porty RJ, albo Twinax jeśli porty SFP+.
    https://sfp.guru/pl/290/serene-nexus-oem/kabl...9tVivOTlgmvYqNVRQavMIvLID2_ERfuhoCzOYQAvD_BwE
    Wkładki SFP+ kosztują.
    Ten switch Netgeare-a, który podałem wyżej, ma dwa porty RJ i dwa SFP+, więc łatwiej można coś dobrać.
    Do sprawdzenia obciążenia sieci w Linuksie można użyć iftop:
    https://www.youtube.com/watch?v=uyT9fMnWGUM
    https://www.dobreprogramy.pl/webnull/Narzedzi...u-sieciowego-w-czasie-rzeczywistym,25767.html
  • Poziom 12  
    jprzedworski napisał:
    To skąd mowa o Windows 10?
    kolyska1 napisał:
    Chcę udostępnić folder na systemie Windows 10
    Udostępniasz chyba na Linuksie, a klienci mają W 10. A skoro 4 dyski to chyba RAID 1+0 albo 0+1 - w sumie mało istotne, grunt że powinno być w miarę szybko.
    Jeśli to pewne, że zatyka się sieć, to jak napisałem. Trzeba tylko zwrócić uwagę na złącza, żeby się w koszty nie wbić - najlepiej identyczne po obu stronach. Jeśli mała odległość switch (przynajmniej 4 porty 10 Gb/s) - serwer, można po miedzi. Albo skrętka cat6 jeśli porty RJ, albo Twinax jeśli porty SFP+.
    https://sfp.guru/pl/290/serene-nexus-oem/kabl...9tVivOTlgmvYqNVRQavMIvLID2_ERfuhoCzOYQAvD_BwE
    Wkładki SFP+ kosztują.
    Ten switch Netgeare-a, który podałem wyżej, ma dwa porty RJ i dwa SFP+, więc łatwiej można coś dobrać.
    Do sprawdzenia obciążenia sieci w Linuksie można użyć iftop:
    https://www.youtube.com/watch?v=uyT9fMnWGUM
    https://www.dobreprogramy.pl/webnull/Narzedzi...u-sieciowego-w-czasie-rzeczywistym,25767.html

Na serwerze jest linux z udostępnionym folderem.
    Komputer z Windows 10 tylko jako opcja jest kiedy spada mi prędkość a potrzebuję inne zlecenia zrobić szybciej.
    Na komputerach odpalam clonezille i wskazuje jej folder sieciowy z którego ma przywrócić obraz na dysk danego komputera.
    Prawdopodobnie zostanę przy miedzi.