Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja/Stary blok(Brak 3 fazy)

06 Sie 2019 14:08 1128 19
  • Poziom 3  
    Witam serdecznie na początku chciałbym opisać sytuacje.
    Zaczynam generalny remont mieszkania 33m2 w starym bloku. Aktualnie instalacja jest stara miedziana 1 faza 240 v (patrz.zdj.).W połowie mieszkania nie działają gniazdka( prąd jest ale zera nie ma czy jakoś tak).Dzisiaj będzie u mnie Pan który zrobi mi gniazdo robocze na sprzęt budowalny bo będę burzył siane działową.
    Chciałbym zlecic komuś zrobienie nowej instalacji i rozdzielnicy. Natomiast gubię się w miejscu co wybrać i jak wygląda proces doprowadzenia Sily do mieszkania ?Cześć ludzi mowi ze nie trzeba ze na 240v można wszystko zrobić i nikt nie musi odbierać.
    Naliczyłem w domu około 29 punktów w tym (telewizor,modem,pralka,zmywarka,indukcja,okap,lodówka etc..) czy to wszystko uciągnie instalacja 240v?????
    Zalezy mi żeby wszystko było wykonane zgodnie z prawem żebym mógł ubezpieczyć mieszkanie.

Co wybrać 240v jedna faza rodzielnia? czy 3 fazy(i jak się do tego zabrać)
    https://obrazki.elektroda.pl/1628621700_1565093259.jpg

Pozdrawiam Serdecznie
    Nowa instalacja/Stary blok(Brak 3 fazy)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Najpierw sprawdź jakie są koszta doprowadzenia zasilania 3 fazowego. Jak cię będzie stać to możesz doprowadzić sobie zasilanie 3 fazowe. O to zapytaj się w Zakładzie energetycznym. Powiedzą tobie jaka jest opłata przyłączeniowa i jakie trzeba spełnić formalności.
  • Poziom 3  
    Grzegorz740 napisał:
    Najpierw sprawdź jakie są koszta doprowadzenia zasilania 3 fazowego. Jak cię będzie stać to możesz doprowadzić sobie zasilanie 3 fazowe. O to zapytaj się w Zakładzie energetycznym. Powiedzą tobie jaka jest opłata przyłączeniowa i jakie trzeba spełnić formalności.

Witam
    A nie jest tak ze za to płaci ZE a od licznika dalej za wszystko ja ?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Nikt za Ciebie w urzędach grzebał nie będzie. Ale
    szelerr napisał:
    Chciałbym zlecic komuś zrobienie nowej instalacji i rozdzielnicy.

Twoja rola zatem ogranicza się do wędrówki z owym ktosiem po mieszkaniu i wskazaniu gdzie mają być gniazda, gdzie punkty świetlne, gdzie co tam jeszcze

szelerr napisał:
    Zalezy mi żeby wszystko było wykonane zgodnie z prawem żebym mógł ubezpieczyć mieszkanie.

Zatem należy wykonać projekt instalacji, wykonać ją i pomierzyć. Wtedy Ty będziesz bezpieczny a ubezpieczyciel nie będzie miał się czego czepić.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    szelerr napisał:
    a nie jest tak ze za to płaci ZE a od licznika dalej za wszystko ja ?

Niekoniecznie. Gdyż WLZ może być własnością np. wspólnoty mieszkaniowej.
    Wtedy koszt wykonania zasilania 3f pokrywasz Ty (doprowadzenie odpowiedniego kabla od rodzielnicy głównej w obiekcie do twojego mieszkania). Co może się wiązać z kuciem na klatce schodowej i naprawieniem ścian po fakcie.
    szelerr napisał:
    Cześć ludzi mowi ze nie trzeba ze na 240v można wszystko zrobić i nikt nie musi odbierać.

Tu nie chodzi o to, że ktoś musi to odebrać, ale chodzi o to, że ktoś musi to dopuścić do eksploatacji (pomiary + oświadczenie).
    Generalnie większość urządzeń w instalacji mieszkaniowej zasilisz z jednej fazy, pytanie tylko czy zabezpieczenie jakie możesz mieć maksymalnie na tej jednej fazie da radę to wszystko "udźwignąć".
  • Poziom 3  
    kozi966 napisał:
    szelerr napisał:
    a nie jest tak ze za to płaci ZE a od licznika dalej za wszystko ja ?

Niekoniecznie. Gdyż WLZ może być własnością np. wspólnoty mieszkaniowej.
    Wtedy koszt wykonania zasilania 3f pokrywasz Ty (doprowadzenie odpowiedniego kabla od rodzielnicy głównej w obiekcie do twojego mieszkania). Co może się wiązać z kuciem na klatce schodowej i naprawieniem ścian po fakcie.
    szelerr napisał:
    Cześć ludzi mowi ze nie trzeba ze na 240v można wszystko zrobić i nikt nie musi odbierać.

Tu nie chodzi o to, że ktoś musi to odebrać, ale chodzi o to, że ktoś musi to dopuścić do eksploatacji (pomiary + oświadczenie).
    Generalnie większość urządzeń w instalacji mieszkaniowej zasilisz z jednej fazy, pytanie tylko czy zabezpieczenie jakie możesz mieć maksymalnie na tej jednej fazie da radę to wszystko "udźwignąć".

Dziękuję za odpowiedź.

,,pytanie tylko czy zabezpieczenie jakie możesz mieć maksymalnie na tej jednej fazie da radę to wszystko "udźwignąć''

Czy mogę to w jakiś sposób obliczyć ? Gdzie znajdę informacje jakie maxymalne zabezpieczenie mogę mieć na tej fazie?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    No trochę późno na planowanie jak już "zaczynam remont" ale lepiej późno niż wcale.

1. Na początek - kalkulacja potrzebnej mocy. W wymarzonych sprzętach masz kuchenkę indukcyjną - ona by pracować bez "nerwów" potrafi brać i 9 kW - tyle prądu nie dostarczysz "jedną fazą" bo umowę masz góra na 5 kW i zabezpieczenia zadziałają. Na te wszystkie urządzenia to strzelam potrzeba umowę na 15 kW i trzy fazy. I to jeśli ogrzewanie nie jest na prąd

2. Blok - czyli musisz na początek skontaktować się z zarządcą czy jest możliwość podłączenia 3 faz i 15 kW /odpowiednia Wewnętrzna Linia Zasilająca WLZ/ - po zdjęciu strzelam że nie.

3. Następnie udajesz się do dostawcy prądu czy jest w stanie te 15 kW dostarczyć - jeśli nie to koniec balu, jeśli tak a WLZ nie da rady - to albo czekasz na jakąś przyszłą wspólną modernizację - albo bierzesz na klatę i finansujesz budowę WLZ

I po uzyskaniu wiedzy na 1,2,3 - napisz nam jak jest to może ktoś coś wymyśli ?
  • Poziom 3  
    r103 napisał:
    No trochę późno na planowanie jak już "zaczynam remont" ale lepiej późno niż wcale.

1. Na początek - kalkulacja potrzebnej mocy. W wymarzonych sprzętach masz kuchenkę indukcyjną - ona by pracować bez "nerwów" potrafi brać i 9 kW - tyle prądu nie dostarczysz "jedną fazą" bo umowę masz góra na 5 kW i zabezpieczenia zadziałają. Na te wszystkie urządzenia to strzelam potrzeba umowę na 15 kW i trzy fazy. I to jeśli ogrzewanie nie jest na prąd

2. Blok - czyli musisz na początek skontaktować się z zarządcą czy jest możliwość podłączenia 3 faz i 15 kW /odpowiednia Wewnętrzna Linia Zasilająca WLZ/ - po zdjęciu strzelam że nie.

3. Następnie udajesz się do dostawcy prądu czy jest w stanie te 15 kW dostarczyć - jeśli nie to koniec balu, jeśli tak a WLZ nie da rady - to albo czekasz na jakąś przyszłą wspólną modernizację - albo bierzesz na klatę i finansujesz budowę WLZ

I po uzyskaniu wiedzy na 1,2,3 - napisz nam jak jest to może ktoś coś wymyśli ?

Również dziękuję za opd.

No właśnie z remontem to się wstrzymałem. Zrobię tylko sypialnię.

Myślałem tez od indukcji tylko na 2 pola grzewcze. Na niektórych pisze 240 v.Teraz nie wiem jak mam się ustosunkować do elektryka który u mnie był. Zaproponował mi rozdzielnice nad drzwiami x rzeczy na różnych osobnych przewodach i gwarantuje że ma działać bez problemu ale im dalej w las tym bardziej mam co do niego wątpliwości. Ogrzewanie nie jest na prąd a woda jest z cieplika.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Niektóre zakłady energetyczne dają przydział mocy na jednej fazie maksymalnie 5,5kW. Inne dają maksymalnie 8,5kW (zabezpieczenie przedlicznikowe 40A). Przy tym mniejszym przydziale wchodzi w grę w zasadzie tylko 2-polowa płyta indukcyjna i rygor wśród domowników: jak pralka to nie zmywarka, jak płyta na full to przy pracującej pralce lub zmywarce to już bez czajnika czy piekarnika (mikrofalówki). Żyć się da, ale z komfortem niewiele ma to wspólnego.
    Przy instalacji trójfazowej najmniejsze, sensowne zabezpieczenie przedlicznikowe to 3x20A, czyli moc zamówiona na poziomie 12kW.
    Płyty indukcyjne pracują zawsze korzystając z jednej lub dwóch faz. Każdą da się podłączyć do instalacji 230V, ale niekoniecznie będzie można wykorzystać ich pełną moc. Przyjmij więc, że najistotniejszymi odbiornikami będą wszelkiego rodzaju urządzenia grzewcze (płyta, pralka, zmywarka, czajnik, żelazko, ekspres). Elektronika i oświetlenie pobierają dzisiaj pomijalne moce.
    Zacznij od uzyskania informacji we wspólnocie czy administracji jak wyglądają ich zgody na zwiększenie przydziału mocy. Być może będzie się to wiązać z koniecznością ułożenia nowych przewodów pomiędzy licznikiem, a mieszkaniem (ewentualne kucie ścian lub montaż koryt bądź rurek), Może się zdarzyć, że również WLZ nie będzie przygotowany do zwiększonego zapotrzebowania i trzeba będzie go na własny koszt wymienić. Następnie zgoda zakładu energetycznego. Po wszystkim oświadczenie elektryka o gotowości instalacji mieszkaniowej do podłączenia. Powodzenia.
  • Poziom 3  
    Więc tak dziekuję wszystkim za odpowiedź !!
    Na dzień dzisiejszy robota wygląda tak:
    -elektryk robi mi gniazdo robocze
    -okazało się że zero się stopiło w rozdzielni ... jeszcze metoda na śrubę wkręconą w ścianę wszystko latało tam ( przed już nie było prądu w połowie mieszkania przez brak zera)
    -zamontuje mi dzisiaj nową tablice z Esami żeby to jakoś hulało z energetyki przyjdzie fachura założyć plombę
    -a ja jutro jadę spółdzielni i ZE z Ojcem bo on jest właścicielem będziemy załatwiać sprawę zwiększenia mocy i zobaczymy co to wyjdzie

Pytanie: czy przewód 3 fazowy wlz ma być od rozdzielni z bezpiecznikami do mnie do mieszkania czy od mojej tablicy 3 fazowej do skrzynki głównej z bezp. ?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Przewód 5x6mm² minimum ma być pomiędzy licznikiem (jak rozumiem na klatce schodowej), a Twoją rozdzielnicą domową. A co dalej to zależy od energetyki i administracji.
  • Poziom 3  
    teskot napisał:
    Przewód 5x6mm˛ minimum ma byă pomićdzy licznikiem (jak rozumiem na klatce schodowej), a Twojŕ rozdzielnicŕ domowŕ. A co dalej to zaleýy od energetyki i administracji.

Właśnie z tego co wyszło po odnalezieniu tego przewodu od licznika do mieszkania jest 6 albo grubszy... elektryk mówi że domy na takim grubym zasilają ?W jaki sposób mogę to sam ocenić albo sprawdzić jaki to przewód ? czy lepiej zrobić zdj.? i wrzucić bo guma i tak już na nim zmurszała.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Wątpię, żeby miał więcej niż 4mm². Mierzy się normalnie, suwmiarką (po odłączeniu zasilania!!!). Przewód 4mm² to 2,25mm średnicy, 6mm² to 2,76mm średnicy. Z pewnością jest to przewód dwużyłowy. Trzeba zamienić go na 3 lub 5-cio żyłowy (jedna lub 3 fazy).
  • Pomocny post

Poziom 31  
    Zrób i wrzuć zdjęcie.
    Na 3 fazy nie musisz przechodzić od razu, ale przygotować przewód zasilający zawsze można. Tu pytanie do zarządcy czy ma jakieś ku temu warunki, czy można wkuć, czy w rurce po ścianie. Zasilanie od licznika, jeśli jest na klatce schodowej, do Twojej rozdzielnicy. Jeśli licznik masz w mieszkaniu to też warto to wywalić na zewnątrz (patrz zarządca). Instalacje w mieszkaniu tak czy siak się robi jednym sposobem, niezależnie czy masz zasilanie 3f czy nie, później to ewentualna kwestia przełączeń w rozdzielnicy. Warto tak zrobić by możliwe było późniejsze, bezbolesne przejście na 3F. Obwodów, bezpieczników, nigdy za wiele. Żeby było w miarę dobrze to optymalna rozdzielnica 36 modułów do mieszkania ;)
  • Poziom 3  
    Tak to na razie wygląda po zmianie tablicy. Załatwiamy dzisiaj wniosek o 15kw i 3 fazy oraz plombe na licznik po małej renowacji chyba że założą już licznik pod 3 fazy ?(jeszcze się gubię w temacie)
    Elektryk wspominal ze instalacja w bloku jest jedno fazowa wiec mogą być komplikacje.

Brivido - licznik jest na klatce na przeciwko drzwi a obok na drugiej ścianie szafka jak na zdj. z głównym bezpiecznikiem.

Nowa instalacja/Stary blok(Brak 3 fazy) Nowa instalacja/Stary blok(Brak 3 fazy) Nowa instalacja/Stary blok(Brak 3 fazy)
  • Poziom 3  
    Kabel 3 fazowy muszę ciągnąć na wlasny koszt.Na szczęście to parter i niedaleko od głównej rozdzielni. Lokatorska jest w opłakanym stanie już 3 razy popalona. Ciągnę od głównej.
  • Poziom 39  
    szelerr napisał:
    Kabel 3 fazowy musze ciagnac na wlasny koszt.Naszczescie to parter i niedaleko od glownej rozdzielni.Bo lokatorska jest w.oplakanym stanie juz 3 razy popalona.Ciagne od glownej
    Zleć to elelktrykowi z administracji - nie będą się czepiać o klatkę i design.
  • Poziom 3  
    Tu mam wspólnotę+spółdzielnia. Po telefonie do nich wyszło. Rób Pan ze swoim elektrykiem, zaklej wszystko i odbierzemy