Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka IKEA Hjalpsam GHE423DA2 - Dopuszczanie wody przez elektrozawór.

06 Sie 2019 15:40 204 2
  • Poziom 9  
    Zmywarka IKEA Hjalpsam GHE423DA2 - Dopuszczanie wody przez elektrozawór.
    Po uruchomieniu programu zmywarka zaczyna pobierać wodę. Potem na chwilę proces poboru wody zatrzymuje się. Dalej woda zaczyna być ponownie pobierana i po pewnym czasie przez wężyki przelewowe woda zostaje odprowadzona na dolną tackę. Oczywiście po zebraniu się pewnej ilości wody na tacce uruchamia się pompa odprowadzająca wodę i zgłaszany jest błąd: trzykrotne mrugnięcie diody zakończenia programu zmywania wraz z dźwiękiem ( trzykrotnym piknięciem ). Dodam, że po rozebraniu obudowy zmywarki nie widać nigdzie wycieku na wężach i lub innych podzespołach. Wąż doprowadzający wodę jest drożny, wąż odprowadzający wodę również jest drożny. Zmywarka ma 5 lat i kilka dni. Nigdy nie była czyszczona przy użyciu płynów do czyszczenia zmywarek. Z uzyskanej wiedzy do tej pory wiem, że zgłaszany błąd świadczy o wodzie znajdującej się na tacce. Proszę o podpowiedź co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i gdzie szukać w zmywarce ewentualnie zatkanych lub uszkodzonych podzespołów? Nie odwracając jej do góry nogami nie widać zwyczajnie wszystkiego.
    Z zebranych do tej pory informacji wiem, że jest to generalnie produkt firmy Electrolux. Najczęściej podawaną przyczyną tego typu awarii jest zabrudzony hydrostat. Proszę w takim układzie o podpowiedź, czy konieczne jest wymontowanie całej zmywarki odwrócenie jej do góry nogami i po zdemontowaniu tacki dobranie się do hydrostatu?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Hydrostat jak dobrze pamiętam jest z prawej strony. Ściągnąć obudowę, a do hydrostatu idzie wężyk. Przedmuchać pompką i będzie ok.
  • Poziom 9  

Tak wygląda hydrostat w tym modelu. Jest bezpośrednio podpięty do zbiornika zmywarki. Faktycznie był zamulony w środku. Przepłukałem i przedmuchałem go na tyle na ile się dało. Zdjęcie pokazuje go już po oczyszczaniu. Po złożeniu wszystkiego na powrót i włączeniu zmywarki okazało się, że działa ona bez zarzutu. W tym przypadku rzeczywiście hydrostat był przyczyną awarii. Dziękuję za podpowiedź, chociaż z mojego pierwszego postu wynika, że sam byłem o takiej przyczynie awarii raczej przekonany. Zanim zabrałem się za naprawę czekałem tylko na potwierdzenie. Na koniec dodam, że tę awarię prawdopodobnie dałoby się prościej usunąć. Przetykając drucikiem zatkany hydrostat przez niewielki otwór w zbiorniku zmywarki, gdzie jest on podpięty. Taką informację wyczytałem w innym podobnym temacie.
    To jest zdjęcie z otworem prowadzącym do hydrostatu. Aby go bezpiecznie oczyścić bez rozbierania zmywarki myślę, że z powodzeniem można by użyć sprężonego powietrza np. takiego do przedmuchiwania komputerów lub strzykawkę z wodą. Oczywiście jakby w zbiorniku była woda tak jak na tym zdjęciu, to pozostaje delikatnie udrożnić hydrostat przy użyciu drucika jak napisałem wcześniej. Temat uważam za wyczerpany.