Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy komputer Orange Pi Zero LTS

ghost666 06 Sie 2019 17:21 543 0
 • Nowy komputer Orange Pi Zero LTS
  Orange Pi Zero LTS to nowa wersja komputera jednopłytkowego Orange Pi Zero. Konstrukcja ta oparta jest również o Allwinner H2 i posiada podobne specyfikacje, ale producent - firma Shenzhen Xunlong Software - poprawił w systemie szereg rzeczy, który według niego przełożyły się na obniżenie zużycia energii i redukcję temperatury układu podczas pracy.

  Komputer ten obsługuje systemy operacyjne Debiana oraz Ubuntu od Armbiana i doskonale najlepiej nadaje się do aplikacji headless, które wymagają jedynie łączności sieciowej przez Ethernet lub WiFi, takie jak inteligentne głośniki. Moduł posiada również jeden pojedynczy USB i dwa gniazda I/O dla rozszerzeń. Dobrą wiadomością jest to, że można babyć Orange Pi Zero LTS za tę samą cenę, co oryginalny model, czyli 8,49 dolara za wersję z 256 MB pamięci RAM oraz 10,49 dolara za model z 512 MB pamięci RAM.

  Specyfikacja komputera Orange Pi Zero LTS (v1.5):

  SoC - czterordzeniowy procesor Cortex A7 Allwinner H2 + @ 1,2 GHz z GPU Mali-400MP2 @ 600 MHz
  Pamięć systemowa - 256 lub 512 MB pamięci DDR3-1866 SDRAM
  Pamięć - gniazdo kart MicroSD, pamięć flash SPI (prawdopodobnie 2 MB)
  Łączność:
  * Ethernet 10/100
  * Wi-Fi 802.11 b/g/n przez moduł z układem Allwinner XR819 ze złączem antenowym u.FL i anteną zewnętrzną
  USB - 1x port hosta USB 2.0 oraz 1x port micro USB OTG
  Rozszerzenia:
  * 26-pinowe złącze GPIO w większości kompatybilny z złączem pierwszego Raspberry Pi
  * 13-pinowe złącze z interfejsem słuchawkowym, 2x USB 2.0, wyjście telewizyjne, wejście na mikrofon
  * Odbiornik podczerwieni
  * 3-pinowe złącze dla konsoli szeregowej
  * Dwie diody LED
  Zasilanie - 5 V przez port micro USB lub opcjonalny PoE
  Wymiary - 48 mm x 46 mm
  Waga - 26 gramów

  Nowy komputer Orange Pi Zero LTS


  Moduł WiFi Allwinner XR819 działa poprawnie, ale jego wydajność jest generalnie gorsza niż modułów Ampak. Jednak nadal jest wystarczająco dobry moduł do większości celów.

  Firma udostępnia obrazy systemów Ubuntu, Debian, Raspbian, Android w wersji 4.2 i 7.0 oraz OpenWrt. Najprościej jest jednak wykorzystać jeden ze sprawdzonych Linuksów tworzonych przez Armbiana.

  Komputer jednopłytkowy nie posiada klasycznego wyjścia wideo (dostępne na goldpinach) lub jako złącze kompozytowe na jednym z dodatkowych rozszeżeń.

  Pamięć Flash dołączona na SPI może służyć do przechowywania bootloadera np. U-boot, więc bootowanie z sieci jest możliwe bez potrzeby używania karty microSD.

  Producent nie dostarczył detali, dotyczących tego w jaki sposób udało mu się poprawić wydajność i sprawność modułu, ale pokazał dane dotyczące redukcji zużycia energii oraz faktu, że nowy komputer jednopłytkowy osiąga niższe temperatury. Jako, że nie jest znany mechanizm poprawy wydajności, przypuszcza się dwie rzeczy - poprawę wydajności sekcji zasilania układu lub redukcję napięcia zasilania procesora, jednakże to obniżyłoby maksymalną osiągalną przez układ częstotliwość taktowania, co musi zostać jeszcze niezależnie przetestowane.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/07/31/buy-orange-pi-zero-lts-sbc/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9303 postów o ocenie 6884, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer Controls